Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Καππαδοκία Μάρτιος 2024

  1. #1

    Καππαδοκία Μάρτιος 2024

    Καλησπέρα στην ομάδα,
    τέλος Μαρτίου ετοιμάζουμε με ένα φιλαράκι ένα ταξίδι 11 ημερών στην Τουρκία. Το πλάνο είναι να ξεκινήσουμε απο Θεσσαλονίκη, να είμαστε την 2η ημέρα στην Καππαδοκία, όπου θα κάτσουμε και άλλη μία μέρα για να θαυμάσουμε το τοπίο. Από εκεί και πέρα έχουμε βγάλει μία διαδρομή που περιλαμβάνει κυρίως το βασικό δρόμο D400 και ως στάσεις για διανυκτέρευση έχουμε ορίσει Μερσίνη, Αττάλεια,Μαρμαρίδα, Εφεσσο(2 διανυκτερεύσεις) και Τσανάκαλε. Έχουμε βάλει επίσης στην διαδρομή μας να περάσουμε και απο Pamukalle και λίμνη Salda.
    Όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να αντλήσω πολλές πληροφορίες για μοτοδιαδρομές στην περιοχή που θα κινηθούμε(τσέκαρα youtube, άρθρα, forums, chat gpt, mobile apps, κτλπ). Π.χ στο ταξίδι στην Ρουμανία ξέρεις ότι είναι must να "κάνεις" το Transalpina-Transfagarasan. Η Τουρκία είναι τεράστια και οι ενδιαφέρουσες διαδρομές που βρίσκω δεν μπορούν να "κολλήσουν" στο ταξίδι μας.
    Φοβάμαι μήπως η διαδρομή που έχω βγάλει είναι αρκετά μονότονη και βαρετή, μιας και είναι κυρίως αυτοκινητόδρομοι και όχι επαρχιακά στροφιλίκια. Προφανώς μόνο με επαρχιακούς δρόμους δεν μας φτάνουν οι 11 ημέρες, αλλά αν γνωρίζει κάποιος να προτείνει κάποια διαδρομή(ή έστω σημείο ενδιαφέροντος) στην γεωγραφική περιοχή που έχουμε σκοπό να κινηθούμε ούτως ώστε να προσαρμόσουμε το πλάνο μας, θα του ήμουν ευγνώμων. Πχ. σκεφτόμουν μήπως δεν πιάναμε τον D400 απ την Μερσίνη αλλά να το κόβαμε απο Καππαδοκία προς Ικόνιο και να βγαίναμε στον D400 στην Αττάλεια, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα.
    Επίσης οτιδήποτε tip-info έχει κάποιος κατά νου που μπορεί να μας έχει διαφύγει (π.χ προμήθεια e-sim από Ελλάδα, προσοχή στα όρια κυκλοφορίας γιατί είναι διαφορετικά για moto και αυτοκίνητα, κτλπ) σίγουρα θα μας βοηθούσε πολύ.

    Υ.Γ 1: Το ένα το μηχανάκι είναι street, οπότε χωματόδρομοι κτλπ βγαίνουν εκτός συζήτησης.
    Υ.Γ 2: Ο στόχος είναι σίγουρα να επισκεφθούμε την Καππαδοκία. Από εκεί και πέρα σκεφτόμουν ότι είναι καλό να πάρουμε μια γερή δόση απ την Τουρκία προς Μεσόγειο μεριά(θα έχει και πιο καλές θερμοκρασίες) και σε άλλο ταξίδι να επισκεφθούμε τα μέρη προς την Μαύρη θάλασσα.
    Υ.Γ 3: Παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο με την διαδρομή που έχω βγάλει η οποία είναι ακόμη υπό επεξεργασία.
    https://www.google.com/maps/d/viewer...3125000013&z=7

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Πολύ ωραίο ταξίδι στα μέρη των προγόνων, ήταν στα πλάνα μου κάποτε, ελπίζω να το εκπληρώσω κάποια στιγμή

    Εγώ το μόνο που έχω να προσθέσω είναι η εποχή είναι δύσκολη για την ορεινή Καππαδοκία και ενδέχεται πολλές διαδρομές να είναι χιονισμένες, Απρίλιος - Μάιος θα ήταν ιδανικότερη περίοδος κατά την άποψη μου

    Καλή τύχη να έχετε και να σας πάνε όπως επιθυμείτε

  3. #3
    Έχεις δίκαιο για την περίοδο που αποφασίζουμε να κάνουμε το ταξίδι, αλλά δυστυχώς οι άδειες που έχω κρατήσει απ' την περσινή χρονιά πρέπει να "φαγωθούν" έως τέλος Μαρτίου. Καθαρά γι' αυτό τον λόγο θα πάμε τότε.
    Σε ευχαριστούμε για τις ευχές και εύχομαι να το εκπληρώσεις κι εσύ αυτό το ταξίδι στο άμεσο μέλλον!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.312
    Πολύ ωραίο ταξίδι, με το καλό

    Λειτουργεί ακόμη η ακτοπλοϊκή γραμμή Θεσσαλονίκη - Σμύρνη;

    Θα μπορούσατε να κερδίσετε χρόνο στον πηγαιμό ή τον γυρισμό.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο ταξίδι, με το καλό

    Λειτουργεί ακόμη η ακτοπλοϊκή γραμμή Θεσσαλονίκη - Σμύρνη;

    Θα μπορούσατε να κερδίσετε χρόνο στον πηγαιμό ή τον γυρισμό.
    Δεν το είχα ακούσει καν αυτό το δρομολόγιο! Έψαξα τώρα αλλά δεν βγάζει δρομολόγια και η σύνδεση αυτή διαβάζω κράτησε για λίγους μήνες δυστυχώς. Υπέροχη ιδέα ωστόσο. Όπως και να έχει thanks

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Ώραίο ταξίδι, θα ήθελα να κάνω κι εγώ ενα roadtrip Τουρκία και ειδικά Καππαδοκία.

    Έχω πάει Σμύρνη και απο εκεί οδικώς με νοικιάρικο Παμουκάλε. Αξίζουν και τα δυο με τα χίλια.
    Κάτι έπαιζε με τα διόδια, νομίζω τα είχα προπληρώσει με την ενοικίαση, δεν σταματούσα ταμείο.

    Να κάνω μια παρατήρηση.... Λίγο πιεσμένο δεν είναι το πρόγραμμα; Βλέπω θα οδηγάτε καθε μέρα πανω απο 5 ώρες (που δεν αποκλείεται να βγαινει παραπάνω από το προγραμματισμένο) θα εχετε χρόνο να δείτε 5 πράματα; Το παμουκάλε δεν το λες και μικρό, έχει λίγο περπάτημα μέσα, αν και παίζουν και αυτοκίνητακια του γκολφ για να σε πανε μέσα. Όπως και η Εφεσος, είναι κρίμα να ξεπετάξετε τα αρχαία για να προλάβετε να φτάσετε στον τόπο διανυκτέρευσης.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Λειτουργεί ακόμη η ακτοπλοϊκή γραμμή Θεσσαλονίκη - Σμύρνη;

    Θα μπορούσατε να κερδίσετε χρόνο στον πηγαιμό ή τον γυρισμό.
    Χιλιόμετρα και ταλαιπωρία σίγουρα, ίσως και λίιγο πιο οικονομικα, χρόνο μάλλον μια ή η άλλη θα είναι.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Ρίξε μια ματιά και σε αυτό:

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138144

  8. #8
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Η Τουρκία είναι πανέμορφη και έχει πολλές διαδρομές, αλλά είναι τεράστια και οι διαδρομές απλωμένες.

    Τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη έκανα μια μεγάλη διαδρομή, αλλά πιο πολύ πόντο Γεωργία και παράλληλα με Αρμενία, Ιράκ Ιράν κτλ, όχι δηλαδή από εκεί που σκοπεύεις να πας.

    Το Μάρτιο πολύ πιθανόν να έχει χιόνια ή τουλάχιστον παρα πολύ κρύο
    Καππαδοκία και πέριξ.

    Πολύ "ψωμί" έχει όλη η περιοχή του Πόντου/Μαύρη θάλασσα κτλ

    "Σχετικά" κοντά στην Καππαδοκία είναι το dark canyon, μικρή σχετικά μοτοδιαδρομή το φαράγγι αλλά ωραίο μέρος.
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ώραίο ταξίδι, θα ήθελα να κάνω κι εγώ ενα roadtrip Τουρκία και ειδικά Καππαδοκία.

    Έχω πάει Σμύρνη και απο εκεί οδικώς με νοικιάρικο Παμουκάλε. Αξίζουν και τα δυο με τα χίλια.
    Κάτι έπαιζε με τα διόδια, νομίζω τα είχα προπληρώσει με την ενοικίαση, δεν σταματούσα ταμείο.

    Να κάνω μια παρατήρηση.... Λίγο πιεσμένο δεν είναι το πρόγραμμα; Βλέπω θα οδηγάτε καθε μέρα πανω απο 5 ώρες (που δεν αποκλείεται να βγαινει παραπάνω από το προγραμματισμένο) θα εχετε χρόνο να δείτε 5 πράματα; Το παμουκάλε δεν το λες και μικρό, έχει λίγο περπάτημα μέσα, αν και παίζουν και αυτοκίνητακια του γκολφ για να σε πανε μέσα. Όπως και η Εφεσος, είναι κρίμα να ξεπετάξετε τα αρχαία για να προλάβετε να φτάσετε στον τόπο διανυκτέρευσης.




    Χιλιόμετρα και ταλαιπωρία σίγουρα, ίσως και λίιγο πιο οικονομικα, χρόνο μάλλον μια ή η άλλη θα είναι.
    Έχεις δίκαιο για το πρόγραμμα. Προσπάθησα να το κάνω λίγο πιο light γιατί παραήταν σφιχτό όντως. Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Η Τουρκία είναι πανέμορφη και έχει πολλές διαδρομές, αλλά είναι τεράστια και οι διαδρομές απλωμένες.

    Τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη έκανα μια μεγάλη διαδρομή, αλλά πιο πολύ πόντο Γεωργία και παράλληλα με Αρμενία, Ιράκ Ιράν κτλ, όχι δηλαδή από εκεί που σκοπεύεις να πας.

    Το Μάρτιο πολύ πιθανόν να έχει χιόνια ή τουλάχιστον παρα πολύ κρύο
    Καππαδοκία και πέριξ.

    Πολύ "ψωμί" έχει όλη η περιοχή του Πόντου/Μαύρη θάλασσα κτλ

    "Σχετικά" κοντά στην Καππαδοκία είναι το dark canyon, μικρή σχετικά μοτοδιαδρομή το φαράγγι αλλά ωραίο μέρος.
    Αν όλα πάνε καλά , ο Πόντος είναι στα πλάνα για του χρόνου! Γεροί να 'μαστε.
    To Dark Canyon θα το έχω κατά νου αν βολέψει. Φαίνεται πολύ ωραίο αλλά βλέπω ότι έχει χώμα και το φιλαράκι θα γκρινιάζει...
    thanks!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά και σε αυτό:

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138144
    Πολύ @ρχιδ@το ταξίδι kordix! Μπράβο σας! Το είχα στα threads που παρακολουθώ και χθες μου ήρθε ειδοποίηση. Το είχα ξεχάσει με τόσα που έχω ψάξει...
    Άλλαξα λίγο την αρχική διαδρομή που είχα ποστάρει παραπάνω και "έκλεψα" ένα κομμάτι απ' την δική σας. Στην ουσία σκέφτομαι(αν την παλέψουμε με το κρύο) να skipάρουμε τα παράλια και να κινηθούμε πιο κεντρικά. Πως σου φαίνεται σαν ιδέα?
    Παραθέτω και τον σύνδεσμο:
    https://www.google.com/maps/d/u/0/ed...5481551708&z=7

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Το ταξίδι που είχαμε κάνει το 12 το είχε στήσει ο stavrouliasp . Είχε κάνει φοβερή δουλειά, είχε ψάξει πολύ και δεν του άλλαξα τίποτα γιατί σεβάστηκα τον κόπο του και γιατί δεν υπήρχε κανένας λόγος. Ήταν πολύ απαιτητικό τσξιδι γιατί βαράγαμε καθημερινά 700+ km σε μια χώρα που σέβεσαι τα όρια ταχύτητας.

    Ενώ φίλοι και γνωστοί με είχαν τρομάξει με αυτά που μου έλεγαν πριν το ταξίδι, όλα πήγανε καλά και ο κόσμος που συναντήσαμε στην ενδοχώρα στην Ανατολία δηλαδή ήταν ιδιαίτερα φιλόξενος όταν καταλάβαινε πως ειμασταν Έλληνες. Θα δω αύριο την διαδρομή με προσοχή και θα σου πω.

  11. #11
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Εάν σας βγάλει ο δρόμος dark canyon μην φοβάστε το χώμα..
    Δεν χρειάζεται να μπείτε σε όλη την χωμάτινη διαδρομή,
    ένα χιλιόμετρο αρκεί για να δείτε τα τούνελ κτλ
    ή κάντε όσο αντέχετε τέλος πάντων,
    το υπόλοιπο είναι άσφαλτος.
    Ακολουθήστε τον κεντρικό δρόμο και όλα καλά!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  12. #12
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλησπέρα,

    Είχα επισκευθεί την Τουρκία με μηχανή το 2014 περίπου για 1 εβδομάδα. Ακολούθησα άλλη διαδρομή βέβαια, Χίο, Σμύρνη, Έφεσο, Παμουκαλε, Γκορεμ, Κωνσταντινουπολη, Αθήνα.

    Στην Καππαδοκία σίγουρα αξίζει να δείς όλη την γύρω περιοχή, οπότε τρεις δν είναι επιβεβλημένες.

    Στο Παμούκαλε αξίζει να μεινεις ενα βράδυ για να απολαύσεις αυτό το όμορφο φυσικό τοπίο κσι οποσδήποτε να "λερωθείς" με λάσπη στις τραβεντίνες και να κανεις μπανιο στα λουτρά της Κλεοπάτρα παραπάνω. Υπέροχη εμπειρία.

    Στα πρακτικά, την περίοδο που πήγα, στο εθνικό δίκτυο (otoyolar) δεν υπάρχουν διόδια με μπάρες, αλλά fast pass (HGG). Πρέπει να αγοράσεις ένα αυτοκόλλητο που έχει ένα τσιπακι, και να φορτώσεις μονάδες. Αν δεν κινηθείς σε εθνικό δίκτυο, δεν θα χρεαστείς να βάλεις πολλά χρήματα. Εγώ είχα βάλει με τις τότε τιμές νομίζω ενα 10ρικο. Το πρόβλημα όμως ήταν να βρω σημείο πώλησης. Τότε, αυτοκόλλητο έβγαζαν ορισμένα πρατήρια Shell και τα ταχυδρομεία (PTT). Πήγα σε ένα ταχυδρομείο και πραγατικά δυσκολεύτηκα πολύ να συννενοηθώ. Πολλές πληροφορίες έπρεπε να συμπληρώσω στην φόρμα και όλα στα τούρκικα. Ευτυχώς ένας πελάτης έκατσε δίπλα μου και μου είπε τι να γράψω σε καθε πεδίο. Βέβαια τώρα με τις εφαρμογές που εχουν βγει για κινητά, είναι παιχνιδάκι με μια φωτο να μεταφράσεις ολόκληρο κείμενο.

    Σε ότι αφορά το κινητό, δεν ασχολήθηκα ιδιαιτερα. ενεργοποίησα το travel pass της cosmote από τότε, και πληρώνω 7ευρώ/ημέρα για χρήση του πακέτου μου στην ζώνη 3 που ανήκει και η Τουρκία. Ειχα δεδομένα (μέχρι 1gb τη μέρα) και κανονικά τον χρόνο ομιλίας.

    Στην ενδοχώρα γενικά που κινηθηκα, στο βαθμό που κινήθηκα, δεν ειχα πρόβλημα. Ισα ίσα. Φιλική και ουδέτερη αντιμετώπιση.

    Αλέξης
    I search, therefore I travel...

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το ταξίδι που είχαμε κάνει το 12 το είχε στήσει ο stavrouliasp . Είχε κάνει φοβερή δουλειά, είχε ψάξει πολύ και δεν του άλλαξα τίποτα γιατί σεβάστηκα τον κόπο του και γιατί δεν υπήρχε κανένας λόγος. Ήταν πολύ απαιτητικό τσξιδι γιατί βαράγαμε καθημερινά 700+ km σε μια χώρα που σέβεσαι τα όρια ταχύτητας.

    Ενώ φίλοι και γνωστοί με είχαν τρομάξει με αυτά που μου έλεγαν πριν το ταξίδι, όλα πήγανε καλά και ο κόσμος που συναντήσαμε στην ενδοχώρα στην Ανατολία δηλαδή ήταν ιδιαίτερα φιλόξενος όταν καταλάβαινε πως ειμασταν Έλληνες. Θα δω αύριο την διαδρομή με προσοχή και θα σου πω.
    Okok όποτε μπορέσεις. Σε ευχαριστώ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Εάν σας βγάλει ο δρόμος dark canyon μην φοβάστε το χώμα..
    Δεν χρειάζεται να μπείτε σε όλη την χωμάτινη διαδρομή,
    ένα χιλιόμετρο αρκεί για να δείτε τα τούνελ κτλ
    ή κάντε όσο αντέχετε τέλος πάντων,
    το υπόλοιπο είναι άσφαλτος.
    Ακολουθήστε τον κεντρικό δρόμο και όλα καλά!
    Α αλλάζει το πράγμα τότε. Θα προσπαθήσω να το στριμώξω κάπως στο πρόγραμμα. Μου πέταξε και ένα φοβερό βιντεάκι σήμερα στο dark canyon: https://www.youtube.com/watch?v=hDg8GaVglrk


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Είχα επισκευθεί την Τουρκία με μηχανή το 2014 περίπου για 1 εβδομάδα. Ακολούθησα άλλη διαδρομή βέβαια, Χίο, Σμύρνη, Έφεσο, Παμουκαλε, Γκορεμ, Κωνσταντινουπολη, Αθήνα.

    Στην Καππαδοκία σίγουρα αξίζει να δείς όλη την γύρω περιοχή, οπότε τρεις δν είναι επιβεβλημένες.

    Στο Παμούκαλε αξίζει να μεινεις ενα βράδυ για να απολαύσεις αυτό το όμορφο φυσικό τοπίο κσι οποσδήποτε να "λερωθείς" με λάσπη στις τραβεντίνες και να κανεις μπανιο στα λουτρά της Κλεοπάτρα παραπάνω. Υπέροχη εμπειρία.

    Στα πρακτικά, την περίοδο που πήγα, στο εθνικό δίκτυο (otoyolar) δεν υπάρχουν διόδια με μπάρες, αλλά fast pass (HGG). Πρέπει να αγοράσεις ένα αυτοκόλλητο που έχει ένα τσιπακι, και να φορτώσεις μονάδες. Αν δεν κινηθείς σε εθνικό δίκτυο, δεν θα χρεαστείς να βάλεις πολλά χρήματα. Εγώ είχα βάλει με τις τότε τιμές νομίζω ενα 10ρικο. Το πρόβλημα όμως ήταν να βρω σημείο πώλησης. Τότε, αυτοκόλλητο έβγαζαν ορισμένα πρατήρια Shell και τα ταχυδρομεία (PTT). Πήγα σε ένα ταχυδρομείο και πραγατικά δυσκολεύτηκα πολύ να συννενοηθώ. Πολλές πληροφορίες έπρεπε να συμπληρώσω στην φόρμα και όλα στα τούρκικα. Ευτυχώς ένας πελάτης έκατσε δίπλα μου και μου είπε τι να γράψω σε καθε πεδίο. Βέβαια τώρα με τις εφαρμογές που εχουν βγει για κινητά, είναι παιχνιδάκι με μια φωτο να μεταφράσεις ολόκληρο κείμενο.

    Σε ότι αφορά το κινητό, δεν ασχολήθηκα ιδιαιτερα. ενεργοποίησα το travel pass της cosmote από τότε, και πληρώνω 7ευρώ/ημέρα για χρήση του πακέτου μου στην ζώνη 3 που ανήκει και η Τουρκία. Ειχα δεδομένα (μέχρι 1gb τη μέρα) και κανονικά τον χρόνο ομιλίας.

    Στην ενδοχώρα γενικά που κινηθηκα, στο βαθμό που κινήθηκα, δεν ειχα πρόβλημα. Ισα ίσα. Φιλική και ουδέτερη αντιμετώπιση.

    Αλέξης
    Καλησπέρα Αλέξη, ναι κάτι διάβασα για τα fast pass και τον τρόπο πληρωμής. Πρέπει να το ψάξω λίγο καλύτερα όμως για να μην παιδευτούμε.

    Το travel pass της cosmote(λίγο που το έψαξα σήμερα) είναι μόνο για συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας. Εμείς είμαστε με κάρτα. Όπως και να έχει με την e-sim νομίζω δεν θα έχουμε κάποιο θέμα.

    Η διαδρομή μας πάντως(εντός Τουρκίας) και τα σημεία ενδιαφέροντος βλέπω ότι συμπίπτουν πάνω κάτω. Από Παμούκαλε για Γκόρεμ θυμάσαι μήπως ποια διαδρομή ακολούθησες?
    Σε ευχαριστώ

  14. #14
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από audioslave Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Αλέξη, ναι κάτι διάβασα για τα fast pass και τον τρόπο πληρωμής. Πρέπει να το ψάξω λίγο καλύτερα όμως για να μην παιδευτούμε.

    Το travel pass της cosmote(λίγο που το έψαξα σήμερα) είναι μόνο για συμβόλαια κινητής τηλεφωνίας. Εμείς είμαστε με κάρτα. Όπως και να έχει με την e-sim νομίζω δεν θα έχουμε κάποιο θέμα.

    Η διαδρομή μας πάντως(εντός Τουρκίας) και τα σημεία ενδιαφέροντος βλέπω ότι συμπίπτουν πάνω κάτω. Από Παμούκαλε για Γκόρεμ θυμάσαι μήπως ποια διαδρομή ακολούθησες?
    Σε ευχαριστώ
    Καλησπέρα,

    Δεν θυμάμαι επακριβώς την διαδρομή, αν και σίγουρα την έχω καταγεγραμένη σε αρχείο gpx. Όταν βέβαια πήγα εγώ, αρκετές κεντρικές οδικές αρτηρίες και παρακαμπτήριοι ηταν είτε υπό κατασκευή είτε δεν υπήρχαν. Οπότε η διαδρομη έγινε κυρίως από λιγότερο κεντρικούς δρόμους.

    Η διαδρομή από Παμούκαλε για Γκορεμ ήταν περίπου η παρακάτω:

    https://www.google.com/maps/dir/Pamu...!3e0?entry=ttu

    Είχε αρκετό ενδιαφέρον όχι από άποψη στροφών και βουνων, αλλά μορφολογίας και εικόνων. Η διαδρομή κράτησε περίπου 8-9 ωρες χαλαρά (και με σταση στο Sultanhani.

    Αξίζει να βάλεις και μια στάση στο πήγαινε ή στο έλα στην λίμνη Tuz Golu. Μια τεράστα επίπεδη έκταση αλατιού

    https://www.google.com/maps/@39.0240...2048?entry=ttu
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 04/02/2024 στις 21:24. Αιτία: Quote
    I search, therefore I travel...

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Δεν θυμάμαι επακριβώς την διαδρομή, αν και σίγουρα την έχω καταγεγραμένη σε αρχείο gpx. Όταν βέβαια πήγα εγώ, αρκετές κεντρικές οδικές αρτηρίες και παρακαμπτήριοι ηταν είτε υπό κατασκευή είτε δεν υπήρχαν. Οπότε η διαδρομη έγινε κυρίως από λιγότερο κεντρικούς δρόμους.

    Η διαδρομή από Παμούκαλε για Γκορεμ ήταν περίπου η παρακάτω:

    https://www.google.com/maps/dir/Pamu...!3e0?entry=ttu

    Είχε αρκετό ενδιαφέρον όχι από άποψη στροφών και βουνων, αλλά μορφολογίας και εικόνων. Η διαδρομή κράτησε περίπου 8-9 ωρες χαλαρά (και με σταση στο Sultanhani.

    Αξίζει να βάλεις και μια στάση στο πήγαινε ή στο έλα στην λίμνη Tuz Golu. Μια τεράστα επίπεδη έκταση αλατιού

    https://www.google.com/maps/@39.0240...2048?entry=ttu
    Ευχαριστώ για την βοήθεια Αλέξη. Ακραία φαίνεται αυτήν η "λίμνη" και είναι και εντός της διαδρομής που έστειλες. Για να δούμε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki GSX-S 1000T (2024)
    από giorgosb στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2023, 18:08
  2. Προδιαγραφές ρύπων Euro 5+ από το 2024
    από lleonidas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2021, 20:16
  3. Ιταλία-Σαν Μαρίνο Μάρτιος 2016
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2020, 05:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF