Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Στροφή και μαρσπιέ

  1. #31
    Το βίντεο εξηγεί πώς δουλεύει το counter-steering.

    Τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα;

    "Στην έξοδο όσο σηκώνεις το μηχανάκι και δίνεις γκάζι, πιέζεις δυνατά το εξωτερικό μαρσπιέ ώστε να αποτρέψεις (ή ελέγξεις ) πιθανό γλίστρημα του πίσω τροχού."


    Think faster than you ride

  2. #32
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ στην (μη ισχύουσα περίπτωση) εξωτερικής δύναμης είναι ότι προτείνεις εφαρμογή μίας αμελητέας στο σύστημα δύναμης ή οποία θα βοηθήσει στον έλεγχο του πίσω ελαστικού τη στιγμή που αυτό έχει 40% μεγαλύτερη πρόσφυση από ότι σε όρθια θέση.

    Υπενθυμίζω ότι πρόκειται για κλειστό σύστημα δυνάμεων και ότι τα όσα έγραψα παραπάνω δεν ισχύουν στην πραγματικότητα - είναι καθαρά θεωρητικά.
    Λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραπάνω παραμέτρους θα διαφωνούσα ακόμη και εάν δεν ίσχυε το κλειστό του συστήματος
    Tι σχέση έχει πόσο μεγαλώνει η επιφάνεια πρόσφυσης απο ορθιο σε πλαγιασμένο?
    Εμας μας νοιάζει μόνο οταν είναι πλαγιασμένο. Οταν είναι όρθιο δεν θα φας high, αντε να κανεις κανα παντηλίκι η σούζα.

    Επίσης η δυναμη που εφαρμόζεται στο μαρσπιέ αν έχεις την δύναμη/ικανότητα να πατας μόνο εκεί και πουθενά αλλού (ουτε στη σέλλα) δεν είναι καθόλου αμελητέα και μπορεί να διαχωρίσει την ταχύτατη έξοδο από την στροφή με ανοιγόμενο γκάζι απο ενα μεγαλοπρεπές high με καταστροφικές συνέπειες.

    Επίσης βλέπω οτι παίρνεις αποσπάσματα απο τα CSS και τα βάζεις και σαν reference, αλλά σε καποι θέματα έχεις αναπτύξει δικές σου θεωρίες που αντικρούουν τα λεγόμενα του CSS.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #33
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    1) @Blade: Χοροπηδάει πάνω στο μαρσπιέ και δεν αλλάζει ουσιαστικά την ισορροπία δυνάμεων στο σύνολο (αυτό που είπα από το 1ο ποστ και συνέχισα και στο 2ο).
    2) @ sapila racing: ο blade θα μπορούσε να εννοεί ότι η οριζόντια συνιστώσα είναι αυτή που επηρεάζει το ΜΗ γλίστρημα του τροχού άρα μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής = μεγαλύτερη τριβή = ευνοϊκότερες συνθήκες.
    3) @ sapila racng: δεν πήρα κανένα απόσπασμα από το css πέραν του βίντεο. Αυτά που παρουσίασα παραπάνω είναι δεδομένα και όχι τμήματα του μαθήματος για τον τρόπο οδήγησης.
    4) Το ίδιο βίντεο επιβεβαιώνει σαν μύθο το να βάζεις δύναμη στο μαρσπιέ προσπαθώντας να αλλάξεις οτιδήποτε πάνω στη μοτοσικλέτα.
    5)Δε μπήκα εδώ για να διαφωνήσω με κανέναν ούτε για να ανοίξω δημόσια αντιπαράθεση με όλο τον κόσμο. Όποιος θέλει να συζητήσουμε ευχαρίστως να πιούμε ένα καφέ και να το κάνουμε από κοντά. Έχω ήδη σπαταλήσει πολύ χρόνο γράφοντας απαντήσεις σε πράγματα που θεωρώ ότι έχω διατυπώσει ξεκάθαρα. Αν διαφωνείτε ευχαρίστως να διαβάσω ότι έχετε να πείτε αλλά δεν έχω σκοπό να συνεχίσω να λέω τα ίδια.
    Για το 2.
    Αυτό εννοεί ο blade, η οριζόντια συνιστώσα είναι που προσφέρει έργο.
    Η οριζόντια συνιστώσα της δύναμης που εφαρμόζεται στο μαρσπιέ οταν είσαι κεκλιμένος ας πούμε στις 45 μοίρες, αυξάνει την κάθετη δύναμη F η οποία ασκείται πρός το οδόστρωμα και κατα συνέπει ααυξάνει την τριβή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    4) Το ίδιο βίντεο επιβεβαιώνει σαν μύθο το να βάζεις δύναμη στο μαρσπιέ προσπαθώντας να αλλάξεις οτιδήποτε πάνω στη μοτοσικλέτα.

    Δεν ισχυει αυτο, τουλαχιστον οχι με τον τροπο που λες. Εαν δεις και στο βιντεο, η μηχανη αλλαζει πορεια, ορθια μεν-δεν εχει αλλαξει η κλιση. Αυτο το λιγο λοιπον, ειναι αρκετο να διαταραξει την λεπτη γραμμη που χωριζει high με ωραιο εξοδο.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  5. #35
    Semiaz,

    Αν αφιέρωνες λίγα λεπτά στο να διαβάσεις και καταλάβεις για ποιο πράγμα κουβεντιάζουμε τότε δεν θα σπαταλούσες -όπως έγραψες- τον χρόνο σου.

    Πιστεύεις ότι οι κινήσεις του αναβάτη (μεταφορά βάρους στο συγκεκριμένο θέμα) παράγουν το ίδιο αποτέλεσμα ανεξάρτητα από την κλίση της μοτοσυκλέτας;
    Think faster than you ride

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο βίντεο επιβεβαιώνει σαν μύθο το να βάζεις δύναμη στο μαρσπιέ προσπαθώντας να αλλάξεις οτιδήποτε πάνω στη μοτοσικλέτα.

    Έχω ήδη σπαταλήσει πολύ χρόνο γράφοντας απαντήσεις σε πράγματα που θεωρώ ότι έχω διατυπώσει ξεκάθαρα. Αν διαφωνείτε ευχαρίστως να διαβάσω ότι έχετε να πείτε αλλά δεν έχω σκοπό να συνεχίσω να λέω τα ίδια.

    Αν και τα παιδιά στο λένε πιο ευγενικά, να σε ρωτήσω κάτι γιατί αυτό το "ξεκάθαρη διατύπωση" και "να μην λες τα ίδια" ακούγεται ας πούμε πολύ ντετερμινιστικό.

    Πήγαινε στρίψε κάπου και όπως είσαι πλαγιασμένος πάτα το εσωτερικό μαρσπιέ δυνατά προς τα κάτω. Σύμφωνα με τη θεωρία σου, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα?

    Το παρακάτω τι σημαίνει?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Υπενθυμίζω ότι πρόκειται για κλειστό σύστημα δυνάμεων και ότι τα όσα έγραψα παραπάνω δεν ισχύουν στην πραγματικότητα - είναι καθαρά θεωρητικά.
    Λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραπάνω παραμέτρους θα διαφωνούσα ακόμη και εάν δεν ίσχυε το κλειστό του συστήματος .
    Αφού στην πραγματικότητα όπως λες η θεωρία δεν ισχύει, πως διαφωνείς με την αντίδραση της μοτό σε πραγματικές συνθήκες?
    Καλά είναι να διαφωνούμε για να διαφωνούμε, αλλά η διαφορά μεταξύ της θεωρίας του Νεύτωνα και τροπέτου από High είναι δυσδιάκριτη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Ε ναι ρε φίλε λέω τα ίδια και μου τη δίνει.
    Γιατί έχω γράψει 4 πόστ λέγοντας τα ίδια και χωρίς να το σκεφτείτε έχετε πέσει πάνω μου όλο το αντμινιστράδικο να με φάτε!
    Για κάτι τέτοιες αντιδράσεις ενώ είμαι 5 χρόνια μέλος έχω γράψει 35 πόστ μόνο.
    Ο μόνος λόγος που γράφω εδώ τώρα είναι διότι προτού να αρχίσω να ασχολούμαι με σχολεία κλπ, τέτοια άσχετα διάβαζα και προσπαθούσα να τα εφαρμόσω. Μπαίνω λοιπόν στη θέση των πιο νέων οδηγών και ασχολούμαι. Αν εσεις δε θέλετε να καταλάβετε αυτοί τουλάχιστον μπορεί και να το κάνουν.

    Άρα ΞΑΝΑ αναλύω και δε θα επεκταθώ στα επιπλέον γιατί πιθανότατα σας μπέρδεψα:
    Θεωρείτε ότι άμα βάλετε δύναμη στο μαρσπιέ αυτό μπορεί να έχει οποιαδήποτε επίδραση στη ρόδα. Ε δεν έχει.
    Συνημμένο 303608
    Στη φώτο έχουμε: Σύνολο δύναμης F, F1 το βάρος μηχανής και αναβάτη του γκαζιού κλπ, F2 η δύναμη στο μαρσπιέ (τη θεωρούμε εξωτερική δύναμη όπως λέτε).
    Φυσικά και ισχύει ότι F = F1 + F2.
    Άρα σύμφωνα με αυτό που λέτε πρίν να πατήσεις το μαρσπιέ η συνολική δύναμη στο έδαφος θα είναι F1 και αφού το κάνεις τότε θα γίνει F (=F1+F2) όπου F>F1
    Ωραία μέχρι εδώ; ΟK.
    Μιας και δε μπορείτε να το καταλάβετε με τη μηχανή πάτε ανεβείτε σε μια ζυγαριά. Δείτε το βάρος σας και μετά αρχίστε να βάζετε δύναμη στο (ας πούμε) αριστερό πόδι. Εγώ σας λέω ότι όσο και να πατήσετε το αριστερό πόδι σας δε θα υπάρχει αύξηση του βάρους σας.
    Όμοια αν ανεβείτε και κάνετε το ίδιο στη μηχανή δε θα υπάρχει αύξηση της συνολικής δύναμης που θα δεχτεί το έδαφος. Αυτό συμβαίνει διότι η F2 είναι εσωτερική δύναμη του συστήματος άρα και εξουδετερώνεται μέσα σε αυτό.
    Με άλλα λόγια και αφού το βάρος πρίν θα ισούται με το βάρος μετά ισχύει F=F1. Και αφού F=F1 + F2 άρα F2=0.
    Αυτό το λέγαμε στο σχολείο εις άτοπο απαγωγή.
    Μιας και δεν δέχεστε το ότι είναι εσωτερική δύναμη το πήγαμε σαν εξωτερική αλλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

    Αυτό που νοιώθετε ως σταθερότητα στη μηχανή είναι το ότι πιέζοντας το μαρσπιέ, σταθεροποιείστε περισσότερο στο τεπόζιτο. Άρα κρατάτε το σώμα σας με τους μύες των ποδιών άρα δεν επηρεάζεται το τιμόνι άρα στρίβετε καλύτερα.

    ΑΝ διαβάσετε όλα τα ποστ που έχω γράψει γράφουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πράγματα οπότε μη κρίνεις φίλε μου το ότι διαμαρτύρομαι.

    Να είστε καλά και πάντα όρθιοι στην τελική όπως και να οδηγεί κανείς στο δρόμο άλλα είναι αυτά που παίζουν τον κύριο ρόλο.
    Το βάρος είναι δεδομένο.το που "εφαρμόζεται" είναι αυτό που κάνει τη διαφορά.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Ε ναι ρε φίλε λέω τα ίδια και μου τη δίνει.
    .
    .
    .
    .
    .
    Να είστε καλά και πάντα όρθιοι στην τελική όπως και να οδηγεί κανείς στο δρόμο άλλα είναι αυτά που παίζουν τον κύριο ρόλο.
    Kι εσυ να σαι καλά, και αντί να νευριάζεις κοίτα να ανοίξεις κανένα βιβλίο φυσικής!
    Στο μαθημα περι συνισταμένων και ροπών μαλλον ήσουν κοπάνα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Η απειροελάχιστη δύναμη στον εξωτερικο μαρσπιε διανυσματικά μεταφέρει το βάρος ( ή την συνισταμενη δύναμη καλύτερα) προς το εσωτερικό της ρόδας κοντύτερα στο σημείο επαφής του ελαστικού δηλαδή για να το διαχειριστεί. Σε συνδιασμο με counter steering για το pickup, το κορμί χαμηλώνει κι άλλο το κέντρο βάρους. Το σύνολο αυτό δυναμεων και μετατοπισης των προσφέρει μεγαλύτερη πρόσφυση απο όση θα είχες χωρίς να πατάς. Ετσι και αλλιώς η δυναμη του καθενός ειναι και διαφορετική.

    Ακριβως αυτό που σου λέει ο blade δηλαδη και που απορώ με την υπομονή του.
    Ban 'em all

  10. #40
    Για την ακρίβεια το βάρος μας αυξάνεται κατά την στροφή. Η μάζα είναι σταθερή και η επιτάχυνση αυτής προκαλεί αύξηση του βάρους. Γιαυτό συμπιέζονται και οι αναρτήσεις κατά το στρίψιμο.

    Η ένσταση του σεμιάζ μάλλον μοιάζει με την δική μου. Η λέξη "πιέζω" και μάλιστα δυνατά είναι που δεν μ'αρέσει. Όταν είσαι κρεμασμένος από την μηχανή αλίμονο αν μπορείς να πιέσεις το εξωτερικό μαρσπιέ σε αυτή την στάση. Αν μπορούσες, εκτός του ότι θα ήταν πολύ μικρή η δύναμη, η δράση του πιέζω θα σε πέταγε ακόμα πιο κάτω σαν αντίδραση.

    Αυτό που νιώθουμε είναι η ορμή μας που θέλει να διατηρηθεί και σπρώχνει την μάζα μας προς τα έξω (θες πεστο φυγόκεντρο, θες πεστο αδράνεια) και εμείς στηριζόμαστε στο εξωτερικό μαρσπιέ στην προκειμένη περίπτωση εξόδου από στροφή, έχοντας σηκωθεί ελαφρά από την σέλα για να πετύχουμε αυτά που λέτε, πρόσφυση κτλ.

    Προσωπικά έτσι μπορώ να το καταλάβω καλύτερα. Και τώρα σας πιάνω

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Ε ναι ρε φίλε λέω τα ίδια και μου τη δίνει.
    Γιατί έχω γράψει 4 πόστ λέγοντας τα ίδια και χωρίς να το σκεφτείτε έχετε πέσει πάνω μου όλο το μοδερεστράδικο να με φάτε!
    Για κάτι τέτοιες αντιδράσεις ενώ είμαι 5 χρόνια μέλος έχω γράψει 35 πόστ μόνο.
    Ο μόνος λόγος που γράφω εδώ τώρα είναι διότι προτού να αρχίσω να ασχολούμαι με σχολεία κλπ, τέτοια άσχετα διάβαζα και προσπαθούσα να τα εφαρμόσω. Μπαίνω λοιπόν στη θέση των πιο νέων οδηγών και ασχολούμαι. Αν εσεις δε θέλετε να καταλάβετε αυτοί τουλάχιστον μπορεί και να το κάνουν.
    Είτε έχεις 35 ποστ, είτε 10035 ποστ το ίδιο θα σου λέγαμε, απλά γιατί αυτό που λες είναι λάθος και μπορεί να σε οδηγήσει εσένα ή όποιον νέο οδηγό σε λάθος χειρισμό ή σε πτώση.
    Καλή είναι η θεωρία, και ακόμα καλύτερη η διάθεση σου να το ψάξεις αναλύοντας δυνάμεις, αλλά η θεωρία πρέπει να αποδεικνύεται για να ισχύει. Δοκίμασε αυτό που σου είπε ο Blade,(μην δοκιμάσεις αυτό που σου είπα εγώ γιατί μπορείς να φας κανένα βρόντο) και μπορεί να εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #42
    Semiaz, τα σχέδια που βάζεις και οι αναλύσεις σου αποδεικνύουν ότι δεν μπορεί να αυξηθεί το βάρος από χειρισμούς του αναβάτη. Δεν είπα όμως κάτι τέτοιο. Γι αυτό σου τόνισα ότι δεν διαβάζεις προσεκτικά και είσαι εκτός θέματος.

    Αναφέρθηκα σε μεταφορά βάρους. Στην άσκησή του σε συγκεκριμένα σημεία.

    Ή το έχεις καταλάβει αλλά η υπεροψία σου δεν σου επιτρέπει να το παραδεχτείς, ή όντως δεν μπορείς να αντιληφθείς τη διαφορά. Αν ισχύει το δεύτερο λυπάμαι αλλά δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω. Ήδη γράφω λες κι απευθύνομαι σε τελείως αδαείς αναγνώστες. Δεν γνωρίζω τον τρόπο να ρίξω κι άλλο το επίπεδο. Άσε που δε νομίζω ότι θα είχε και κάποια διαφορά.
    Think faster than you ride

  13. #43
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    .... και όπως λένε στους γάμους τους οι καθολικοί "speak now or forever hold your peace":

    1ον: Απαιτώ να διαγραφεί ....
    Αυτό το λένε οι προτεστάντες.


    Απαιτείς; Σου μιλάνε άνθρωποι που (θες δεν θες να το καταλάβεις ή να το παραδεχτείς) καβαλάνε μηχανάκια περισσοτερο καιρό από σένα και σίγουρα (είμαι τόσο σιγουρος όσο κι ότι η Γη περιστρέφεται περί τον άξονά της) πιο γρήγορα από εσένα και εσύ έχεις μουλαρώσει σαν να κάνεις σταυροφορία για την αποκάλυψη της αλήθειας.

    Δεν διαγράφεται τίποτα. Δεν σε προσέβαλαν. Εσύ για κάποιο λόγο μπήκες με φόρα και τα πήρες σβάρνα όλα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #44
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Από το παραπάνω σου λίνκ:

    Keep in mind that at a Catholic wedding ceremony, the phrase "speak now or forever hold your peace" will NOT be used. Because of the Pre-Cana preparation involved in a Catholic wedding, and ample opportunity for others to express their concerns, any objections to the wedding should have been voiced WELL before the ceremony.

    Τέλος από εμένα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Τα λέμε
    Γιατί όχι; Από 'τι βλέπω είσαι και αστείος (έχεις χιούμορ δηλαδή). Πάντα χαίρομαι να τα λέω με τόσο ευχάριστες προσωπικότητες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    1ον: Απαιτώ να διαγραφεί το σχόλιο του Blade όσον αφορά την οδηγική μου ικανότητα(...)
    3ον: Απαιτώ να διαγραφεί το σχόλιο του Blade όσον αφορά την υπεροψία μου και το αν είμαι αδαής ή όχι(...)
    Εγώ τουλάχιστον δεν διαγράφω τίποτα γιατί απλά δεν πρόσβαλα. Ρώτησα αν οδηγάς μηχανάκι παίζοντας μαζί του κι αν αυτά που γράφεις τα έχεις δοκιμάσει καθόλου στην πράξη. Επίσης, είπα ότι ο τρόπος γραφής μου απευθύνεται σε αδαείς* -για να είναι πιο κατανοητός-.
    Ομολογώ ότι όντως χαρακτήρισα τον τρόπο σου υπεροπτικό. Δεν θα το διαγράψω όμως.

    *Αδαής:[FONT=pf_square_sans]
    1. αυτός που δεν γνωρίζει κάτι, που έχει άγνοια (ενός θέματος)[/FONT]

    [FONT=pf_square_sans]2. αυτός που δεν έχει πείρα (συγκεκριμένου) αντικειμένου ή καταστάσεων
    3. αδαής (ο/η) πρόσωπο που δεν έχει γνώσεις ή πείρα σε ένα θέμα, που αγνοεί (ένα ζήτημα)
    Πηγή: Μπαμπινιώτης (2002) Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, Αθήνα[/FONT]
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 15/11/2013 στις 11:24.
    Think faster than you ride

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στροφή και ταχύτητα εισόδου
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2016, 00:42
  2. Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.
    από npat στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF