Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Στροφή και μαρσπιέ

  1. #1

    Στροφή και μαρσπιέ


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    κατά την έξοδο της στροφής πιέζουμε το εξωτερικό μαρσπιέ
    Blade αν θες εξήγησε λίγο πως γίνεται αυτό. Εσυ μπορεί να το έχεις κατανοήσει καλύτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 01/11/2013 στις 11:40.

  2. #2
    Στην έξοδο όσο σηκώνεις το μηχανάκι και δίνεις γκάζι, πιέζεις δυνατά το εξωτερικό μαρσπιέ ώστε να αποτρέψεις (ή ελέγξεις ) πιθανό γλίστρημα του πίσω τροχού.
    Think faster than you ride

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    πιέζεις δυνατά το εξωτερικό μαρσπιέ
    Αυτό είναι το τι. Το πως γίνεται; Που βάζεις κόντρα;

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Blade αν θες εξήγησε λίγο πως γίνεται αυτό. Εσυ μπορεί να το έχεις κατανοήσει καλύτερα.
    φαντάσου να είσαι πριν την στροφή....

    παίρνεις θέση σώματος, φρενάρεις, μπαίνεις....

    βγαίνοντας λοιπόν σε μία πχ δεξιόστροφη, προκειμένου να επαναφέρεις το σώμα σου σε όρθια θέση, παράλληλα με την επαναφορά της μοτοσυκλέτας, κάπου πρέπει να στηριχτεις..... και σίγουρα όχι στον δεξί μασπιέ.... στον αριστερό, ήτοι στον εξωτερικό....

    έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον και εφόσον αν το "τεχνικό" είναι αυτο που ρωτάς....

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι το τι. Το πως γίνεται; Που βάζεις κόντρα;
    Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό. Το σώμα σου είναι (πρέπει να είναι) ήδη κλειδωμένο στο μηχανάκι χρησιμοποιώντας τα γνωστά* σημεία στήριξης. Το μόνο πρόσθετο που κάνεις είναι να πιέζεις -σπρώχνεις- δυνατά με την πατούσα σου το εξωτερικό μαρσπιέ.

    *Αν το πως καθόμαστε στη μηχανάκι κατά τη διάρκεια της στροφής δεν σου είναι απόλυτα οικείο, άσε τα μαρσπιέ προς το παρόν κι επικεντρώσου στο σώμα. Δεν "στη λέω" ούτε είναι κάτι μεμπτό. Απλά, αν δεν έχεις ξεκάθαρη εικόνα για το πώς στηριζόμαστε στο μηχανάκι, η χρήση των μαρσπιέ δε θα σε βοηθήσει καθόλου.
    Think faster than you ride

  6. #6
    Αλίμονο αν θιγόμουν. Για να μάθω είμαι εδώ και έχω μάθει από τα "άρθρα" σου.
    Δεν έγινα κατανοητός, το πως λετουργεί θέλω να μου πεις. Την μηχανική του θέματος.
    Αν σε ρωτήσω "πως κάνουμε κάμψεις;", δεν θα μου απαντήσεις "κάνοντας κάμψεις". Θα μου πεις έχοντας ως σημείο στήριξης το έδαφος βάζουμε κόντρα εκεί με τα χέρια και κάνοντας μοχλούς με τους μυς και τα κόκκαλα, ανεβοκατεβαίνουμε πχ. Αυτού του τύπου την εξήγηση θέλω, αν την έχεις.

    edit: Παραπάνω αναφέρθηκε ότι η μηχανή είναι κλειστό σύστημα. Άρα η δράση του να σπρώξεις το μαρσπιέ που βρίσκει αντίδραση;

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    το πως λετουργεί θέλω να μου πεις. Την μηχανική του θέματος.
    Κατά τη διάρκεια της στροφής το μέσα μαρσπιέ είναι στο εσωτερικό της στροφής και πολύ κοντά στο σημείο επαφής του ελαστικού με το οδόστρωμα. Πιέζοντάς το, στην ουσία "σπρώχνεις" το ελαστικό προς το εξωτερικό της στροφής. Το ωθείς να γλιστρήσει.

    Το έξω από την άλλη μεριά, βρίσκεται στο εξωτερικό της στροφής και μακριά από το σημείο επαφής του ελαστικού. Καθώς το πιέζεις "σπρώχνεις" το ελαστικό προς τα κάτω και μέσα. Αυξάνεις την πρόσφυση.

    Φαντάσου ένα χαρτοκιβώτιο στο έδαφος. Κι ένα μικρό παιδάκι αν το σπρώξει, αυτό θα μετακινηθεί. Αν όμως κάτσει πάνω του, θα τσαλακωθεί μεν αλλά δεν θα πάει πουθενά.

    Πώς το κάνεις;

    Συνεχίζεις να στηρίζεσαι με το εξωτερικό πόδι βάζοντας κόντρα σε ντεπόζιτο κλπ και πιέζεις σταθερά και δυνατά το εξωτερικό μαρσπιέ.
    Think faster than you ride

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Συνεχίζεις να στηρίζεσαι με το εξωτερικό πόδι βάζοντας κόντρα σε ντεπόζιτο κλπ και πιέζεις σταθερά και δυνατά το εξωτερικό μαρσπιέ.
    Η δύναμη στο μαρσπιέ εξουδετερώνεται από αυτή στο τεπόζιτο όπως λέει και ο guru. Άρα από αλλού κάνεις μοχλό και βάζεις δύναμη στο παρσπιέ (αν βάζεις καθόλου στην τελική).

    Έχοντας κρεμασμένο το βάρος σου στο εσωτερικό της στροφής δεν μπορείς κιόλας να πιέσεις το εξωτερικό. Βάλε δυο ζυγαριές στο πάτωμα και γείρε προς την μία σαν να στρίβεις και προσπάθησε να βάλεις δύναμη στην άλλη χωρίς να κουνήσεις το σώμα σου και δες τι γίνεται.

    Τέλοσπάντων δεν πειράζει. Έχω την αίσθηση ότι το άνοιγμα του γκαζιού που σηκώνει από μόνο του την μηχανή + τράβηγμα του εσωτερικού γριπ που κάνει το ίδιο + το ξεκίνημα μεταφοράς του σώματός μας βάζοντας κόντρα στο τεπόζιτο με το γόνατο (έχοντας κλειδωμένο το πόδι) είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν "πίεση στο εξωτερικό μαρσπιέ".

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Έχοντας κρεμασμένο το βάρος σου στο εσωτερικό της στροφής δεν μπορείς κιόλας να πιέσεις το εξωτερικό.
    Φαντάσου να είσαι πλαγιασμένος π.χ δεξιά, και το αριστερό πόδι να μην πατάει καθόλου στο μαρσπιέ. Σαν να έχει σπάσει και να μην υπάρχει καθόλου. Μπορείς να ...τεντώσεις προς τα πίσω το πόδι; Μπορείς, έτσι δεν είναι; Απλά θα χάσεις τη στήριξη από το γόνατο. (Δοκίμασέ το στην καρέκλα που κάθεσαι. Ανασήκωσε λίγο τον ποπό και γείρε τον κορμό δεξιά. Τώρα τέντωσε προς τα πίσω το αριστερό πόδι.)

    Ξαναβάλε το μαρσπιέ στην εξίσωση και ...τέντωσε το πόδι.

    Συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν έχει γίνει απόλυτα κατανοητό ΚΑΙ στην πράξη το πού και πώς στηριζόμαστε κατά τη διάρκεια της στροφής. Αν γίνει, θα είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει αντιληπτό ΚΑΙ στην πράξη αυτό που κουβεντιάζουμε τώρα.
    Think faster than you ride

  10. #10
    Αν όμως ταυτόχρονα πιέσω και το τιμόνι για να σηκωθεί η μοτοσυκλέτα (όταν θέλω να σηκωθεί γρήγορα) τότε δε μειώνεται η πρόσφυση πατώντας στο εσωτερικό μαρσπιέ.τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι ότι κάνω στην έξοδο ,πολύ γρήγορων είναι η αλήθεια ,στροφών και όχι με οριακή κλίση.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Πατάς δεν πατάς στο μαρσπιέ στο γόνατο στηρίζεσαι κυρίως όταν έχεις το βάρος σου στο εσωτερικό της στροφής. Απλά χειρότερη και καλύτερη στήριξη.
    Για το άλλο που λες ξαναερχόμαστε στην εξισσορόπηση των δυνάμεων μεταξύ μαρσπιέ τεποζίτου που έχουμε σύνολο μηδέν.
    Προφανώς δεν το δέχεσαι αυτό, έτσι;

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Για το άλλο που λες ξαναερχόμαστε στην εξισσορόπηση των δυνάμεων μεταξύ μαρσπιέ τεποζίτου που έχουμε σύνολο μηδέν.
    Προφανώς δεν το δέχεσαι αυτό, έτσι;
    Σύνολο 0 λες εσύ , δουλεύουν μαζί λέω εγώ προσφέροντας σταθερότερο σημείο στήριξης. Κόλλας και πάλι στη σημασιολογία νομίζω . Εγώ βλέπω ότι ουσιαστικά λέμε το ίδιο
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Αν όμως ταυτόχρονα πιέσω και το τιμόνι για να σηκωθεί η μοτοσυκλέτα (όταν θέλω να σηκωθεί γρήγορα) τότε δε μειώνεται η πρόσφυση πατώντας στο εσωτερικό μαρσπιέ.τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι ότι κάνω στην έξοδο ,πολύ γρήγορων είναι η αλήθεια ,στροφών και όχι με οριακή κλίση.
    Μειώνεται! Όταν πιέζεις το τιμόνι για να σηκωθεί το μηχανάκι, στην ουσία στρίβεις τον τροχό προς το εσωτερικό της στροφής. Αν πιέζεις και το εσωτερικό μαρσπιέ, δηλαδή σπρώχνεις τον πίσω τροχό προς τα έξω, έχεις μια χαρά συνταγή για δίπλωμα του μπροστινού και τούμπα. Το ότι δεν έχει συμβεί ακόμα οφείλεται μάλλον στο "όχι με οριακή κλίση"

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Πατάς δεν πατάς στο μαρσπιέ στο γόνατο στηρίζεσαι κυρίως όταν έχεις το βάρος σου στο εσωτερικό της στροφής. Απλά χειρότερη και καλύτερη στήριξη.
    Για το άλλο που λες ξαναερχόμαστε στην εξισσορόπηση των δυνάμεων μεταξύ μαρσπιέ τεποζίτου που έχουμε σύνολο μηδέν.
    Προφανώς δεν το δέχεσαι αυτό, έτσι;
    Δε μιλάμε για στήριξη. Άλλο εργαλείο - τεχνική - θέμα το πού στηριζόμαστε και άλλο εργαλείο - τεχνική - θέμα η πίεση των μαρσπιέ. Γι αυτό και μετέφερα σε νέο θέμα τα σχετικά μηνύματα!
    Think faster than you ride

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Νομιζω πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο...ξεχαστε πιεζω το μαρσπιε. Η ουσια ειναι οτι το σωμα πρεπει να πλεει πανω στη μηχανη βαζοντας πολυ μικρο βαρος στη σελα και υποστηριζοντας το υπολοιπο με τα γονατα. Αν τα γονατα δεν αντεχουν, τοτε λαθος μηχανη ειναι το σκυφτο για μας και πηγαινουμε σε κατι αλλο, η κανουμε γιογκα.

    Τωρα, οσο πλεει το σωμα πανω απο την μηχανη, τοσο διευκολυνεται (απιστευτα πολυ) η αναρτηση και τοσο πιο φυσικες ειναι οι κινησεις που κανουμε. Θελουμε να στριψουμε αριστερα? Μετατοπιζουμε το σωμα ξεκινωντας απο τον κωλο, αριστερα, δεξια?, δεξια το ποπο. Βλεπουμε και τι ερχεται μπροστα και αναλογα μετατοπιζουμε το σωμα, πριν φτασουμε εκει. Σημασια εχει να βρουμε κιολας που θα κραταμε το κεντρο βαρους του σωματος αναλογα την στροφη, οσο αφορα το μπρος-πισω και το πανω κατω. Το σωμα δηλαδη πλεει σε 3 διαστασεις. Αλλα αυτα ολα δεν διαβαζονται απο εγχειριδια, εκτος αν τα γραφεις για να τα πουλησεις και να βγαλεις λεφτα. Εμαθε ποτε κανεις να κανει ποδηλατο απο κειμενο?

    Τωρα για το αναποδο τιμονι, δεν εχει νοημα να το ψαχνουμε, γιατι γινεται ακουσια, δεν το σκεφτομαστε καν και γινεται και πολυ γρηγορα.

    Ρωτησαν καποτε ενα παπα αν κοιμαται με την γεννειαδα μεσα η εξω απο την κουβερτα και εχασε τον υπνο του. Χαλαρωστε, δεν ειναι επιστημη η οδηγηση, αισθηση ειναι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Σύνολο 0 λες εσύ , δουλεύουν μαζί λέω εγώ προσφέροντας σταθερότερο σημείο στήριξης. Κόλλας και πάλι στη σημασιολογία νομίζω . Εγώ βλέπω ότι ουσιαστικά λέμε το ίδιο
    Όταν σπρώχνεις ένα τοίχο δύναμη βάζεις και στον τοίχο και στο πάτωμα. Κουνιέται κανένα από τα δυο; Γιατί να κουνηθεί η μηχανή αν βάλεις δύναμη στο μαρσπιέ όταν την εξουδετερώνεις από αυτήν στο τεπόζιτο; Η δράση θέλει και αντίδραση, ή κάπου αλλού βάζεις μοχλό ή κάτι άλλο συμβαίνει. Ότι έχεις στήριξη ναι συμφωνούμε. Ότι πιέζεις το μαρσπιέ και σηκώνεις την μηχανή, όχι δεν συμφωνούμε προς το παρόν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Δε μιλάμε για στήριξη. Άλλο εργαλείο - τεχνική - θέμα το πού στηριζόμαστε και άλλο εργαλείο - τεχνική - θέμα η πίεση των μαρσπιέ. Γι αυτό και μετέφερα σε νέο θέμα τα σχετικά μηνύματα!
    Εσύ μίλησες για στήριξη και απάντησα. Αυτο που λέω ο keith το λέει.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στροφή και ταχύτητα εισόδου
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2016, 23:42
  2. Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.
    από npat στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF