Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 75

Θέμα: STREET TRIPLE 675 ΑΠΟΨΕΙΣ

  1. #16
    Το καλύτερο γυμνό, τελεία. To είχα 4 χρόνια, πολύ μου άρεσε, το έδωσα γιατί κυκλοφορούσα πιο πολύ με το VFR καθημερινά και προς το τέλος πιο πολύ καθότανε και το λυπόμουνα.

    Είτε απλό, είτε R, πάρε με το μασκάκι-ζελατίνα πάνω από τα φώτα (F), όχι το τελείως γυμνό, φαίνεται ασήμαντο στο μάτι, αλλά κάνει δουλειά στην Εθνική οδό.

    Θα ευχαριστηθείς ροπή και δύναμη, παντού, πάντα, με ότι σχέση, με όποιο φορτίο.

    Ανακλήσεις γίνανε για ανορθωτή, κεντρικό παξιμάδι συμπλέκτη, μοχλάκι ταχυτήτων, κάποιες χρονιές, δεν χρειάζονται όλα.

    Γενικά απροβλημάτιστο, και οικονομικό, και διασκεδαστικό ταυτόχρονα, best of all worlds. Και πανεύκολο σε σέρβις.

    Αν το πάρεις (το απλό στην δεύτερη περίπτωση), προτείνονται>>>

    Διακόπτης φώτων http://www.forumtriumph.gr/diakoptis...75f-t2331.html

    Ανάρτηση από Daytona πίσω http://www.forumtriumph.gr/how-topot...ple-t3185.html
    Τελευταία τροποποίηση από Πολυμήχανος; 04/11/2013 στις 12:02.

  2. #17
    Νέο μέλος Το avatar του/της apo_kun
    Εγγραφή
    29/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ όσους αφιέρωσαν χρόνο κι απάντησαν. Είτε καλές είτε κακές οι κριτικές μαθαίνω περισσότερα για τη μηχανή. Πολυμήχανος, ανέφερες το θέμα του service κάτι που έχω μάθει πως είναι το <ευαίσθητο> σημείο της εταιρίας, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Service στη Θεσσαλονίκη? Έχω μάθει πως υπάρχει εξουσιοδοτημένος αλλά το μέλλον είναι αμφίβολο. Ξάνθη είχα μάθει πως υπάρχει εξουσιοδοτημένος επίσης. Ισχύει?
    trailblazer

  3. #18
    Η πολιτική της κεντρικής αντιπροσωπείας (Ηλιοφιλ), με τις εξωφρενικές οικονομικές απαιτήσεις, οδήγησε όλους σχεδόν τους επαρχιακούς αντιπροσώπους σε έξοδο.

    Είναι λίγο θέμα όντως, για Θεσσαλονίκη όντως δεν ξέρω τι γίνεται. Ο Ξανθιώτης δεν φαίνεται πια σαν εξουσιοδοτημένος, ήτανε. Να σκεφτείς το www.forumtriumph.gr το έχει φτιάξει επ ώμου ο ίδιος, και δεν είναι πια εξουσιοδτημένος.

    Οι εξουσιοδοτημένοι είναι εδώ:
    http://www.triumphmotorcycles.gr/tri.../find-a-dealer

    Πάντως σέρβις, ΔΕΝ χρειάζεται να πηγαίνεις σε εξουσιοδοτημένους για να ισχύει η εγγύηση, και ΔΕΝ έχει δύσκολο σέρβις ο κινητήρας αυτός, που να μην μπορεί να κάνει ο μη-εξουσιοδτημένος μάστορας της αρεσκείας μας. Μικρό σέρβις (λάδια-φίλτρα) στα 10.000 χμ και μεγάλο (βαλβίδες, συχρονισμοί) στα 20.000 χμ.

    Είναι νόμος του ελληνικού κράτους εδώ και μερικά χρόνια, οποιοδήποτε νόμιμο συνεργείο, χρησιμοποιώντας υλικά και ανταλλακτικά των σωστών προδιαγραφών, μπορεί να σφραγίζει το βιβλίο σέρβις.
    Τελευταία τροποποίηση από Πολυμήχανος; 06/11/2013 στις 14:42.

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Είναι νόμος του ελληνικού κράτους εδώ και μερικά χρόνια, οποιοδήποτε νόμιμο συνεργείο, χρησιμοποιώντας υλικά και ανταλλακτικά των σωστών προδιαγραφών, μπορεί να σφραγίζει το βιβλίο σέρβις.
    Αυτό ισχύει βάσει Block Exemption όμως θέλει πολύ προσοχή και είναι πολύ εύκολο να σου ακυρώσουν την εγγύηση πατώντας σε λεπτομέρειες

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της apo_kun
    Εγγραφή
    29/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aerobitch Προβολή μηνύματος
    Να το πάρεις το κορίτσι....

    Το R έχω του 11. Και εγώ έχω να πώ τα καλύτερα. Το έχω πάει πίστα ταξίδια (Ιταλια-ελβετία, Χιο κτλ) πόλη και δεν έχω κανένα παράπονο
    Απο κατανάλωση υπολογιζε 6-7 αναλόγως και την οδήγηση.
    Γενικά είμαι υπερ-ευχαριστημένος!
    Έχεις βάλει κάποιο φερινγκ? Ήσουν 2κάβαλος στα ταξίδια και πέρα του αέρα που μπορώ να φανταστώ τι άλλα προβλήματα αντιμετώπισες, από πλευράς της μηχανής πάντα? Γενικότερα μιλάμε για άνετο 2κάβαλο στο triple?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αυτό ισχύει βάσει Block Exemption όμως θέλει πολύ προσοχή και είναι πολύ εύκολο να σου ακυρώσουν την εγγύηση πατώντας σε λεπτομέρειες
    Δηλαδή το συμπέρασμα είναι πως το service γίνεται μόνο σε εξουσιοδοτημένο? Μιλώντας πάντα ( λόγω οικονομικών παραγόντων) για μεταχειρισμένο, παίζει και πάλι ρόλο πού γίνεται το service? Εννοώ αφού πιθανότατα δεν θα ισχύει κάποια εγγύηση
    trailblazer

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apo_kun Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή το συμπέρασμα είναι πως το service γίνεται μόνο σε εξουσιοδοτημένο? Μιλώντας πάντα ( λόγω οικονομικών παραγόντων) για μεταχειρισμένο, παίζει και πάλι ρόλο πού γίνεται το service? Εννοώ αφού πιθανότατα δεν θα ισχύει κάποια εγγύηση
    Αν δεν έχεις εγγύηση δεν έχεις κάτι να χάσεις πηγαίνοντας σε μη εξουσιοδοτημένο αρκεί να υπάρχει η τεχνογνωσία που θα σου εξασφαλίσει επιτυχημένη κάθε πιθανή επισκευή

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apo_kun Προβολή μηνύματος
    Έχεις βάλει κάποιο φερινγκ? Ήσουν 2κάβαλος στα ταξίδια και πέρα του αέρα που μπορώ να φανταστώ τι άλλα προβλήματα αντιμετώπισες, από πλευράς της μηχανής πάντα? Γενικότερα μιλάμε για άνετο 2κάβαλο στο triple?

    Αν ο συνεπιβάτης έχει μια σχετική εμπειρία, δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Η θέση του είναι άνετη, χωρίς να κάθεται ψηλά και με τα πόδια να σχηματίζουν νορμάλ γωνίες. Το μόνο αρνητικό που υπάρχει είναι ότι δεν έχει από κάπου να πιαστεί. Επομένως ντεπόζιτο ή χαλαρά από τον οδηγό. Αν θυμάμαι καλά, η Triumph πρέπει να βγάζει ένα ζευγάρι χειρολαβές, σαν έξτρα.
    Σε ταξίδι, με το μασκάκι, προσωπικά μπορώ να κινούμαι με ταχύτητες γύρω στα 150 χωρίς να νιώθω περίεργα και χωρίς να σκύβω. Σε πρόσφατη διαδρομή, με ένα μαγνητικό τανκ μπαγκ (φουλ "ανοιγμένο") στο ντεπόζιτο, μπορούσα να πηγαίνω σταθερά με 180-190 με όσο σκύψιμο χρειαζόταν ώστε να ακουμπάει το κράνος πάνω στο τανκ μπαγκ. Μπορώ να πω ότι τα πράγματα ήταν αρκετά ξεκούραστα!
    Τελευταία τροποποίηση από Giorgos19; 11/11/2013 στις 20:40.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  8. #23
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Το καλύτερο γυμνό, τελεία. To είχα 4 χρόνια, πολύ μου άρεσε, το έδωσα γιατί κυκλοφορούσα πιο πολύ με το VFR καθημερινά και προς το τέλος πιο πολύ καθότανε και το λυπόμουνα.
    Γιατι επελεξες το vfr για τις καθημερινες σου μετακινησεις?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #24
    Γιατί το καινούριο παιδί, και μάλιστα το εντελώς δικό σου, είναι και πιο αγαπημένο.
    http://www.vfrh.net/t4216-topic (σόρυ για την παρουσίαση σε άλλο φόρουμ, όταν το moto.gr επιτρέψει το link με φωτό, θα μπει κι εδώ)

    Μην ξεφεύγουμε από το θέμα του ανθρώπου όμως...

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Γιατί το καινούριο παιδί, και μάλιστα το εντελώς δικό σου, είναι και πιο αγαπημένο.
    http://www.vfrh.net/t4216-topic (σόρυ για την παρουσίαση σε άλλο φόρουμ, όταν το moto.gr επιτρέψει το link με φωτό, θα μπει κι εδώ)

    Μην ξεφεύγουμε από το θέμα του ανθρώπου όμως...
    Α οκ, δεν ηξερα για τι vfr μιλας και για υτο και η ερωτηση.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Πολύ καλό μηχανάκι για αυτά που πρέπει να προσφέρει στην κατηγορία που είναι και αν σου αρέσει και εμφανησιακά εγώ δεν θα δύσταζα να το αποκτήσω!!!

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apo_kun Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή το συμπέρασμα είναι πως το service γίνεται μόνο σε εξουσιοδοτημένο? Μιλώντας πάντα ( λόγω οικονομικών παραγόντων) για μεταχειρισμένο, παίζει και πάλι ρόλο πού γίνεται το service? Εννοώ αφού πιθανότατα δεν θα ισχύει κάποια εγγύηση
    Όχι, σου έγραψα και γιατί. Σέρβις κάνεις οπουδήποτε, αρκεί να χρησιμοποιηθούν αναλώσιμα των προδιαγραφών που ορίζει ο κατασκευαστής και το συνεργείο να είναι νόμιμο. Σου βάζει σφραγίδα, και ισχύει η εγγύηση κανονικά.

    Αν δε, το πάρεις μεταχειρισμένο εκτός εγγύησης, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το πας σε εξουσιοδοτημένο, και όχι στον μάστορα της επιλογής σου, που τον ξέρεις και τον εμπιστεύεσαι.

    Επειδή δε είναι γυμνό και με βολικές γωνίες για τα χέρια, το service του είναι ΠΟΛΥ εύκολο, εύκολα φτάνεις καπάκι βαλβίδων, εύκολα φτάνεις σύστημα τροφοδοσίας, γενικά όλα είναι πολύ εύκολα σε αυτό. Αν μάστορας δυσκολευτεί σε street triple , ας το κλείσει και να το γυρίσει σε αλλαγές λαδιών σε παπάκια και σκασμένες σαμπρέλες...

    Προσωπικά, πήρα το Haynes manual, και ότι χρειαζόταν, το έκανα μόνος μου, είχα γνωστό συνεργείο που μου έβαζε σφραγίδες και αυτό ήταν. Με τους εξουσιοδοτημένους ασχολήθηκε ΜΙΑ μόνο φορά, για την ανάκληση του ανορθωτή και ήταν τόσο άσχετοι που ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΑ τι να κάνουν, τους είπα το μοτό χάλασε ανορθωτή (είχα μετρήσει και δει τα συμπτώματα με μαθηματικό τρόπο ανάλυσης, που δεν επιδεχόταν ''ερμηνείας'') και μου λέγανε ανοησίες τύπου ''α η μπαταρία χάλασε'', σε βαθμό που απορώ τι σέρβις έκαναν στις μηχανές των άλλων...

    Μιλάμε για τον επιθεωρητή κλουζώ, σε μάστορα... Ευτυχώς ο συγκεκριμένος δεν είναι πια στο δίκτυο, αλλά δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι...

    ''να έχουν την τεχνογνωσία'' μουαχαχαχαχα

    Πίνουν νερό στο όνομά του, στον Κόντη Σάκη, πρώην εξουσιοδοτημένος δεν είναι πια, αλλά ξέρει τι κάνει, και γενικά στην Αθήνα θεωρείται ο άνθρωπος που θα πας το Τ. και θα σου κάνει σέρβις, θα δώσει λύσεις αν χρειάζεται κάτι κ.ο.κ.

    Εσύ βέβαια ρωτάς για Βόρεια, δεν γνωρίζω να σου πω.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 12/11/2013 στις 11:24.

  13. #28
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά, πήρα το Haynes manual, και ότι χρειαζόταν, το έκανα μόνος μου, είχα γνωστό συνεργείο που μου έβαζε σφραγίδες και αυτό ήταν. Με τους εξουσιοδοτημένους ασχολήθηκε ΜΙΑ μόνο φορά, για την ανάκληση του ανορθωτή και ήταν τόσο άσχετοι που ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΑ τι να κάνουν, τους είπα το μοτό χάλασε ανορθωτή (είχα μετρήσει και δει τα συμπτώματα με μαθηματικό τρόπο ανάλυσης, που δεν επιδεχόταν ''ερμηνείας'') και μου λέγανε ανοησίες τύπου ''α η μπαταρία χάλασε'', σε βαθμό που απορώ τι σέρβις έκαναν στις μηχανές των άλλων...
    Δεν είναι μόνο οι σφραγίδες απαραίτητες για την διατήρηση της εγγύησης όταν πας σε μη εξουσιοδοτημένο.

    Πρέπει να υπάρχουν τιμολόγια με επαρκείς περιγραφές των ανταλλακτικών που χρησιμοποιήθηκαν έτσι ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία από το εργοστάσιο πως έγινε χρήση αυτών με τις σωστές προδιαγραφές.

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι μόνο οι σφραγίδες απαραίτητες για την διατήρηση της εγγύησης όταν πας σε μη εξουσιοδοτημένο.

    Πρέπει να υπάρχουν τιμολόγια με επαρκείς περιγραφές των ανταλλακτικών που χρησιμοποιήθηκαν έτσι ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία από το εργοστάσιο πως έγινε χρήση αυτών με τις σωστές προδιαγραφές.
    Για αυτό και γράφω ''αρκεί να χρησιμοποιηθούν αναλώσιμα των προδιαγραφών που ορίζει ο κατασκευαστής'' βρε άνθρωπε.

    Γιατί έσβησες το όνομα του Κόντη; Κακό είναι να αναφέρονται οι καλοί;

  15. #30
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Γιατί έσβησες το όνομα του Κόντη; Κακό είναι να αναφέρονται οι καλοί;
    Λάθος δικέ μου... και νόμιζα πως το είχα διορθώσει....




    edit: fixed

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street triple 675
    από aris13 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2009, 13:54
  2. Street Triple (675) 2008
    από lifecatcher στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2008, 12:31
  3. Brutale 750s ή street triple 675?
    από tolkmt-03 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF