Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 75

Θέμα: STREET TRIPLE 675 ΑΠΟΨΕΙΣ

  1. #46
    undefined μέλος Το avatar του/της Morton
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Κάποιος να του απαντήσει?
    Ενδιαφέρεται ένας φίλος.
    Αγγλίδα μπεκρού. 9λτ+

    edit: αλλά πιάνουν τόπο, χαλάλι και το CO2
    ☠☠☠

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morton Προβολή μηνύματος
    Αγγλίδα μπεκρού. 9λτ+

    edit: αλλά πιάνουν τόπο, χαλάλι και το CO2
    Από αυτούς που απαντάνε γενικά είχε δει κάποιος έστω από 1 μέτρο απόσταση 675;
    Έχεις δει εσυ φίλε 9λτ+ σε 675; Πραγματικά τώρα.
    Πάντως στο Daytona σχεδόν μόνο πίστα γράφει 7,5 μέσο όρο. Δεν το έχω μετρήσει αλλά δεν μπορεί να απέχει παρά πολύ.
    Φυσικά το street θα είναι σίγουρα πιο κάτω.

  3. #48
    undefined μέλος Το avatar του/της Morton
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Από αυτούς που απαντάνε γενικά είχε δει κάποιος έστω από 1 μέτρο απόσταση 675;
    Έχεις δει εσυ φίλε 9λτ+ σε 675; Πραγματικά τώρα.
    Πάντως στο Daytona μόνο πίστα γράφει 7,5 μέσο όρο. Δεν το έχω μετρήσει αλλά δεν μπορεί να απέχει παρά πολύ.
    Φυσικά το street θα είναι σίγουρα πιο κάτω.

    Τόσο μου γράφει, μιλάω για 100% αστική χρήση.
    ☠☠☠

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morton Προβολή μηνύματος
    Τόσο μου γράφει, μιλάω για 100% αστική χρήση.
    Θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις. Μου ακούγετε υπερβολικά πολύ.

  5. #50
    undefined μέλος Το avatar του/της Morton
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις. Μου ακούγετε υπερβολικά πολύ.
    Εχεις daytona? Πόσο σου καίει μες στην πόλη?
    ☠☠☠

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    9λτ? τόσο δεν μου έκαιγε ούτε το tiger.
    Κάτι παιζει. Αν και δεν θυμαμαι νούμερα, το daytona μου καιει αρκετά λιγότερο.

  7. #52
    undefined μέλος Το avatar του/της Morton
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    31
    Υπ όψιν ότι έχω χαμηλότερες από τις προτεινόμενες πιέσεις. Αντι για 42/34 βάζω 36/32. Αλλά δεν νομίζω αυτό να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά.
    ☠☠☠

  8. #53
    Αν και εχουν περασει χρονια , νομιζω πως το τριπλ μου εβγαζε αυτονομια, καμια 220 - 230χλμ αναλογα τη χρηση ... καπου στα 180 -190 αναβε το λαμπακι της ρεζερβας .

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morton Προβολή μηνύματος
    Εχεις daytona? Πόσο σου καίει μες στην πόλη?
    Σε πόλη δεν το βάζω. Για χρήση πίστας και πήγαινε έλα σε ένα πιστακι που έχουμε εδώ στο βορρά το όργανο γράφει 7,5.
    Δεν το έχω μετρήσει ποτέ με τον σωστό τρόπο (γέμισμα , μηδενισμό κ.τ.λ.) γιατί δεν με ενδιαφέρει αλλά το 9 μου φαίνεται πολύ.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Είχες 675 και σου έσπασε?
    Ή έχεις πληρώσει έστω ένα ευρώ σε εξουσιοδητημένο ή ειδικευμένο μη συνεργαζόμενο συνεργείο της triumph και έχεις άποψη?
    Μη μου αναφέρεις για 1050 tiger και προβλήματα στις μπιέλες, είναι γνωστά.

    Καιρός να σταματήσει πια το τι έχω ακούσει από το γνωστό του γνωστού μου κλπ κλπ.
    Δε θέλουν όλοι να πάρουν tdm,xt,cbf και vstrom 650.

    Κάλλιστα μπορούν να αναφερθούν προβλήματα και σε ιαπωνικά μηχανάκια και μάλιστα χοντρά.
    Καλό είναι εδώ μέσα όταν ρωτάει κάποιος για ένα μηχανάκι να γράφουν οι ιδιοκτήτες και όχι οι "ακουστές".
    Κοίτα βασικά ευτυχώς που υπάρχετε κι εσείς με τα τράιμουφ
    και παρηγορούνται οι άλλοι με τα βε στρομ.
    Και όχι δεν έχω γνωστό του γνωστού για να μου πει
    ότι για να φτιαχτεί το μηχανάκι πρέπει να πάει στον
    σούπερ ειδικό μάστορα που άλλον δεν έχει
    γιατί ΜΟΝΟ αυτός ξέρει τι μαγικά πρέπει να κάνει
    για να δουλέψει.
    Ούτε για τις καμπάνες που χτυπάνε με τις τιμές
    Να τα χαίρεστε τα μηχανάκια αλλά υπάρχουν και μερικοί
    που θέλουν να κάνουν χιλιόμετρα οπότε ξέρς.



    Τράιουμφ λέει'...

    Μόνο 1+1 δώρο φίλος...



    yg
    Το άλλο το ξέρεις?
    Όταν ρωτάς στην τράιμφ αν έχει ακριβά ανταλλακτικά ξέρεις τι απαντάνε?
    - Ε δεν είναι και ντουκάτι !
    ανανήψαντας

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    ........

    Αδερφέ δεν έχω triumph.
    To μόνο σίγουρο όμως είναι ότι ΕΣΥ δεν έχεις οδηγήσει ΠΟΤΕ ούτε triumph ούτε οποιοδήποτε άλλο ευρωπαικό ή τζαπάν σύγχρονο μηχανάκι.
    Προβλέπω ότι αν οδηγήσεις θα πετάς σε αφίσα του Φίλιππου Νάκα (εξουσιοδοτημένος yamaha) βελάκια για τα χαμένα χρόνια.

    Από κει και πέρα για τα χλμ που και καλά κάνετε, απλά να σε ενημερώσω ότι σε ταξίδια στο εξωτερικό tdm δεν έχω συναντήσει ποτέ, σπάνια βαραντέρο, strom και transalp.
    Eπίσης σε αφήνω να μαντέψεις τι πινακίδες είχαν τα συγκεκριμένα μηχανάκια.

    Τα μόνα ιαπωνικά που είχα δει έξω σχετικά αρκετά ήταν τα tracer και με πινακίδες εξωτερικού.

    Τελικά, μάλλον στην Ευρώπη κυκλοφορούν κατά κόρον τα προβληματικά bmw που χλευάζεις όλη την ώρα (με την ατάκα "λεφτά έχεις;"), τα multi, τα καινούργια tiger και πάμπολλα χάρλεϋ.
    Α. όταν μιλάμε για εξωτερικό μιλάω κυρίως για Δυτική Ευρώπη...από Ιταλία και πέρα.
    Τώρα, αν εσύ ταξιδεύεις Ανατολική Ευρώπη καλά κάνεις και πας με το xt, το παλιό, το καλό που δεν σπάει, δε χαλάει.

    Απλά να σου θυμίσω ότι η μοτοσυκλέτα έχει εξελιχθεί όπως και όλα τα πράγματα...
    Καλά τα NOKIA ή η τηλεόραση με το σεμεδάκι, δεν χαλάνε ποτέ αλλά προσφέρουν πολύ λιγότερα σε σχέση με τα καινούργια αντίστοιχα προϊόντα.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Για να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου... Το ότι ο γερμανός μοτοσικλετιστής έχει τα λεφτά για να συντηρεί το (πιθανότατα ακριβότερο) ευρωπαϊκό μηχανάκι, αυτό πρέπει να μας λέει κάτι; Μιας και η κουβέντα είναι για το κόστος συντήρησης απ'όσο κατάλαβα... Τον μισθό του γερμανού ο έλληνας τον βγάζει σε τρεις μήνες(και αν).

    Δεν έχω γνώμη για τα triumph, ξέρω ότι γενικά η αντιπροσωπεία τσεκουρωνει λίγο αλλά ως εκεί. Απλά λέω πως το τι κάνει ο βορειοευρωπαίος το βρίσκω λίγο άσχετο. Για οικονομικούς καθαρά λόγος.

    Και στη Μαλαισία από την άλλη κυκλοφορούν μόνο παπάκια. Άλλη οικονομία, αλλά κριτήρια.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Aς κάνω και γω λίγο το συνήγορο του διαβόλου...

    Το γεγονός ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα δεν έχουν λεφτά να πάρουν καινούργιο μοντέλο από το πάνω ράφι, δε σημαίνει ότι τα μηχανάκια αυτά είναι αναξιόπιστα κλπ κλπ.
    Δηλαδή κάποιος αν μου πει ότι ένα tracer π.χ είναι καλύτερο από ένα multi 1200 ή xr1000 μάλλον θα τον περάσω για αλαφροΐσκιωτο.

    Εν τω μεταξύ έχουμε γίνει παντογνώστες οι Έλληνες σε top end μοντέλα εταιρειών που μέχρι το 2002 αγοράζαμε kle 500 και xt500 για να μην έχουν τεκμήριο.
    Δε θα συζητήσω για τι μοτοσυκλέτες κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα προ του '00 γιατί θα πέσει πολύ γέλιο.

    Εμείς, λοιπόν, που είχαμε ένα xt, ένα virago στην καλύτερη ή ένα στρογγυλοφάναρο στη χειρότερη, πήγαμε και αγοράσαμε μοτοσυκλέτες επιδόσεων.
    Μαθημένοι από το μηδενική συντήρηση που κάναμε στα παπιά μας, νομίζαμε ότι αν κάναμε το ίδιο και σε αυτές, θα ήταν το ίδιο αξιόπιστες.

    Επίσης, επειδή είμαστε και κομπλεξικοί και συχνάζουμε στις καφετέριες παρά παίρνουμε τον ποπό μας και να βγαίνουμε έξω βόλτα, ταλαιπωρούμε τα μηχανάκι στο τρίπτυχο Κηφισιά-Κολωνάκι-Γλυφάδα.
    Άμα λάχει, επειδή είχαμε μάθει και σουζα με το xr200, σκάμε και κανά όρθιο στο αξονάτο 1200gs (τυχαίο παράδειγμα) ή είμαστε μαχητές των φαναριών με δαύτο.
    Μετά παραπονούμαστε γιατί έσπασαν οι σταυροί του άξονα...ε μάλλον είναι μπ%ρδελα τα bmw...
    Να 'στε σίγουροι ότι και σε τενερε 1200, άμα κάνεις τα παραπάνω πάλι θα τρέχεις...

    Εν κατακλείδι, τα 675 είναι πολύ καλά μηχανάκια.
    Ο κινητήρας τους έχει αποδειχθεί αξιόπιστος, πολλά daytona κάνουν tds και δεν έχουν θέματα.
    Οκ, στο Τουρκμενισταν μπορεί κάποιος να μην μπορέσει να πάει...ίσως το κατάλληλο εργαλείο για εκεί να είναι το λεωφορείο ή η καμήλα.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Το παλικάρι πιο πάνω φαίνεται ότι δεν έχει ιδέα πραγματικά απο μηχανάκια ευρωπαϊκά. Τζάμπα του απαντάτε. Σε τέτοιους τύπους η καλύτερη μέθοδος είναι η αγνόηση. Ένας άνθρωπος που πραγματικά έχει έστω και μια μικρή ιδέα μπορεί να ξεχωρίζει την εμπάθεια για ότι είναι πιο “premium”.
    Μπορείς να τα χαζεύεις στα βιντεάκια και μετά να ανεβαίνεις στο δικό σου και να λες: ευτυχώς που δεν χαλάει...

    Για το κόστος συντήρησης φυσικά και είναι πιο ακριβό αν το πας στην αντιπροσωπεία και του λες κάνε το. Αν το ψάχνετε λιγάκι θα δείτε ότι δεν έχει καμία διαφορά από τα ιαπωνικά στην ίδια κατηγορία. Μιλάω μόνο για τον 675 δεν ξερω τι γίνετε με τις άλλες ευρωπαϊκές μάρκες.
    Να δώσω ένα παράδειγμα που ισχύει σε μένα.
    Λάδι castrol racing 10w50 στην αντιπροσωπεία 15€ το λίτρο. Το ίδιο λάδι ακριβώς στο εμποριο 9€.
    Τελευταία τροποποίηση από giorgos.boun; 20/03/2019 στις 10:34.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    O καθένας βλέπει την μοτοσυκλέτα με διαφορετικά κριτήρια. Άλλες ανάγκες, άλλη χρήση, άλλες τσέπες. Οπότε και βγαίνουν και πολλές διαφορετικές γνώμες για κάθε ίδια μοτοσυκλέτα.


    Κατά τα άλλα, το θέμα που ότι (νομίζουμε) ότι ξέρουμε τον άλλο από αυτά που γράφει σε ένα φόρουμ είναι τουλάχιστον αστείο....

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street triple 675
    από aris13 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2009, 13:54
  2. Street Triple (675) 2008
    από lifecatcher στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2008, 12:31
  3. Brutale 750s ή street triple 675?
    από tolkmt-03 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF