Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: honda astrea supra 100cc

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330

    honda astrea supra 100cc

    ανακατασκευή του honda astrea supra 100cc άλλα πολύ πολύ αργά λόγο οικονομικών και με παράδοξο τροπο θα χαλάσουμε για να μάθουμε και στο τέλος θα το φτιάξουμε
    άλλωστε αν δεν χαλάσεις δεν θα μάθεις
    η ιστορία έχει ως έξεις:
    πότε δεν είχα μεγάλη λοξά με τις μηχανές πέρα από την λύση σαν μεταφορικό μέσον
    έτσι χωρις να ξέρω και πολλά πολλά στα 16 μου αγόρασα ένα σουτζουκάκι μπερντέ φ 50
    το γιουχαρισμένα και την καζούρα που έτρωγα από την αλητοπαρέα την τότε δεν λεγόταν ........
    παντός είχε και τα καλά του.....
    το άφηνα με το κλειδί πανω γιατί το ξέχναγα και διπλά ο κολλητός μου το στρογγυλοφαναρο με κλειδαριά
    και του το πήρανε ιχιχιχιχι τεσπα
    έτσι λοιπον όταν μετά απο μερικά χρονιά το επέτρεπαν και τα τότε οικονομικά μου αγόρασα το 1998 το honda astrea supra και μαλιστα το πρώτο πρώτο μοντέλο με το ταμπάρο
    έτσι κόπηκε και το γιουχαρισμα οπού ήταν λόγος που ειχα μισήσει το μπερντ αν και είχα μεγάλη ιστορία και συγκινήσεις μαζί του
    έτσι λοιπον από το 1998 μέχρι το 2002 που απέκτησα αυτοκίνητο ήταν ο ποιο πιστός μου φίλος συνεργάτης και παρέα σε όλα αυτά τα χρονιά με πολλά πολλά χιλιόμετρα μαζί του
    από το 2002 μέχρι το 2011 το σουπιέρα ήταν παρκαρισμένο σε μια γωνιά στην άυλη
    μετά από τις μειώσεις μισθού και οικονομικές στενότητες αναγκάστηκα να το ξεθάψω...

    αφού το ξεσκονισα το έπλυνα έκανα να το βάλω μπρος
    έπαθα πλάκα με την τρίτη μανιβέλα γιατί η μπαταριά ήταν οφ για οφ πηρε μπρος
    έτσι άρχισε πάλι να με κάνει χαμογελάω σαν το άκουσα να γουργουρίζει πάλι
    επειτα πλέον έκανα ένα μικρο σέρβις
    λάδια μπουζί αλυσίδα γρανάζια αλυσίδας φίλτρο βενζίνης και πίσω αμορτισέρ οπου είχαν φύγει τα σινεμπλοκ
    έτσι πλέον καβαλημα το σουπρα σαν καθημερινό όχημα και αντικατασταση του αυτοκινήτου
    με αποστάσεις καθημερινές Ηλιούπολη -Μαρκοπούλο και αργότερα Ζεφυρι Μαρκοπούλο
    (τα τελευταία χρονιά το επάγγελμα μου ήταν οδηγός το ότι καβάλησα το μηχανάκι με έκανε να αγαπήσω πλέον την μοτοσυκλέτα γιατί μου ξυπνησε πρωτόγνωρα συναισθηματα ελευθερίας και αναζήτηση μεγαλύτερης αγάπης σε κυβικά....
    ετσι γνώρισα το φόρουμ και μερικά παιδιά από τις ανακατασκευες που τις παρακολουθώ σχεδόν από τότε )
    από το 2011 και μετά εκτός από αλλαγή λαδιών δεν εχω κάνει κάτι άλλο στο σουπρα εκτός από το να βάλω ένα ζευγάρι λάστιχα πριν μερικούς μήνες τα Michelin M45 (ελπίζω να με βγάλουν κάμποσα χρονάκια και αυτά γιατί από τότε που το αγόρασα ειναι η δεύτερη φορά που του βάζω παπουτσάκια )
    έτσι λοιπον με την καθημερινή πλέον χρήση σαν μεταφορικό μέσον φάνηκαν λοιπον να σου και τα πρώτα προβλήματα.......
    1 κόψιμο ντιζας - βελόνας κοντέρ δεν ξέρω πως έγινε αυτό και γρανάζι ροτορας το λενε νομιζω
    2 μπροστινά αμορτισέρ
    αυτά τα προβλήματα αγκαλιάζουν το μικρο μου εδώ και κάνα εξαμηνιαίο
    στις τελευταίες διαδρομές ομως πίστηκα ότι τα αμορτισέρ ειναι επειγον προς αντικατασταση
    αντικατασταση χμμ ξέχασα να πω ότι πλέον είμαι άνεργος άτιμη κρίση
    όποτε μια μέρα βουρ στα μαγαζιά ερευνά αγοράς
    πρώτο μαγαζί σαρακακης στη καβάλας μιας και αγορασμένο από εκεί και σχεδόν όλο μαμά το μικρο μου το οποίο το εχω βαφτίσει κιόλας ΑΣΤΡΧΑΝ
    δεν υπάρχει λέπι από άστρεα γκραντ ντρεαμ και σουπρα μόνο σε άλλους εμπόρους και αν θα βρεις
    έχει να γίνει εισαγωγή πανω από 8 χρονιά έτσι είπε ο υπάλληλος
    όποτε βουρ τα παπιομαγαζα
    τελικά κατέληξα στη χαμοστερνας είχε τις καλύτερες τιμές από όλους τούς άλλους και σε ιμιτασιόν σετ αμορτισέρ και ανταλλακτικα για σέρβις made in japan για σέρβις κάτι λαστιχάκια λέγανε ότι θα χρειαστώ 5.50 ευρώ + λάδια που δεν είχε

    λάδια δεν είχε κάνεις και όλοι λέγανε να πάρε αυτά δεν με πιθανέ για το τι μου δίνανε .......
    τελικά μετά από μερικές μέρες βρέθηκα σε ένα μαγαζί με λιπαντικά προς Πειραιά μεριά
    ο άνθρωπος το έχει το άθλημα μου είπε ότι τα λάδια που παίρνει το αμορτισέρ μου ειναι 7.5 άλλα όλα τα συνεργεία βάζουν 10 όποτε σου συνιστώ να πάρεις το 10 και έτσι έκανα....καλοσ κακος δεν ξερω
    τσιμουχακια 5.5 ευρό και λάδι 10 μοτίβου μιντιουμ για αμορτισερ 10-12 ευρό δεν θυμάμαι καλά = 17 ευρο

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    ωστόσο έψαχνα και βρήκα το σέρβις μανουάλια του σουπρα και το βρηκα στα ινδονησιακά και μετά απο με μελέτη ξεκίνησα τα παρακάτω:


    γκρρ τα νευρά μου
    δεν μου αφήνει να βάλω φώτο και από ότι έμαθα θέλουν να μικρύνουν όποτε υπομονή και επετε συνεχεία από το σέρβις τον αμορτισερ

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    μεχρι να ανεβουν οι φωτο...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	432 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	302954
    τσεκ έτσι ειναι ο αστραχάν μου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	429 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	302955
    Τελευταία τροποποίηση από MaiTak; 04/11/2013 στις 18:59.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01583.jpg 
Προβολές:	422 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	302956
    εδώ λοιπον λύνουμε τον τροχό του με ένα 17 κλειδί δηλαδή άπλα πράγματα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01585.jpg 
Προβολές:	421 
Μέγεθος:	86,9 KB 
ID:	302958
    εδώ πρέπει να αφαιρέσουμε το πλαστικο καπάκι για να δούμε τον λεγόμενο σταυρό που πιανει τις δυο μπουκάλες
    των αμορτισερ
    συχνωρεστεμε για τις ξαπλωμένες φώτο νέος είμαι ακόμα θα μάθω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01584.jpg 
Προβολές:	421 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	302957
    εδώ ειναι η βίδα που θέλει ένα 8 κλειδί
    λύνοντας την βίδα κουνάμε το πλαστικο καπάκι συρταρωτά προς τα πανω για να βγει αλλιώς δεν βγαίνει

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01586.jpg 
Προβολές:	419 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	302962
    εδώ χωρις το πλαστικο καπάκι φαίνεται πλέον ο σταυρός και το σημείο που δένει το αμοστισερ
    για να πάμε παρακάτω εγώ για δικιά μου ασφάλεια και λόγο ότι δεν μου αρέσει να ζορίζομαι και να ψειρίζω την μαϊμού που λένε έβγαλα και το φτερό αλώστε 3 βίδες ειναι 8 αρες στο κλειδι ακριβος κατω απο το σταυρο και στο μεγαλύτερο θόλωμα του φτερού
    ελπίζω οι φώτο να βοηθάνε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01653.jpg 
Προβολές:	417 
Μέγεθος:	61,3 KB 
ID:	302963
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01652.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	302964

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    μεχρι να ανεβουν οι φωτο...
    χμμμμ καλα δεν θα φας και πολλα
    γιατί θα τις ανεβάσω όλες ειναι καμια 70ρια φωτο
    άλλα τις περισσοτερες τις έβγαλα στο δέσιμο
    γιατί πρώτη φορά έλυσα αμορτισέρ είχα μεγάλη αγωνιά για το αποτέλεσμα
    γιατί οπως έμαθα από τα παπιομαγαζα και τούς διαφόρους μηχανικούς κανένα ιμιτασιον δεν πλησιάζει σαν αξιοπιστία την μαμά χοντα
    ακόμα και με ιμιτασιον ανταλλακτικα
    καλά οι δε μηχανικοί ειναι οι άνθρωποι οικονομικά άπλα σε άλλο πλανήτη όχι γη και χωρά με κρίση
    ο μονός οδηγός που είχα ήταν το μανιουαλ χωρίς άλλη εμπειρία συστηματα αμορτισερ και αν ήξερα πως να σας ανεβάσω το pdf αρχείο από το μανιουαλ για το θέμα με το αμορτισερ θα καταλαβαινες ότι άπλα εγώ εχω κάνει μανιουαλ μονο με τισ φωτο για το σέρβις άλλα χωρίς τις κατάλληλες τεχνικές γνώσεις

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01648.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	302965
    εδώ βγαλμένο το φτερό όποτε να εχουμε άνεση και πρόσβαση στις βίδες του σταυρού
    το φτερό για να κατεβεί και να βγει στρίβουμε λίγο τα αμορτισερ (και τα δυο ) στο πλάι όπως στην παρακάτω φώτο
    και σημείωση δεν χρειαζόμαστε να λύσουμε ταμπουρά και ντιζες άπλα προσεχτικό ακουμπημα κάτω
    έμενα δεν με πολύ ένοιαζε άλλωστε κάποια στιγμή στο μέλλον μέλλον μέλλον λέω θα το βάψουμε ακούς
    Γιωργάκη να θυμασαι τι έχεις προτείνει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01588.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	302966


    και εδώ ξεκινάμε να λυνουμε με ένα 14 κλειδί τις βίδες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01587.jpg 
Προβολές:	411 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	302967

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01591.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	302968
    μια και τη βρήκα εύκολα εδώ φαίνεται το κόψιμο από την βελόνα στον δείκτη ταχύτητας
    άλλα ειναι δυσκολα αυτά και όχι για την ώρα όποτε πάμε παρακάτω στα ποιο άμεσα και λειτουργικά γιατι χωρις χιλιομετρητή κάνεις χωρις αμορτισέρ δεν κάνεις

    μια και λύσαμε το ταμπούρο να αλλάξουμε και τον ροτορα ο μαύρος ειναι ο παλιός αν κοιτάξετε καλά θα δείτε οτι λυπεί ένα αυτάκι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01590.jpg 
Προβολές:	398 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	302969

    και εδώ τοποθετημένο μέσα στο ταμπούρο μια δουλειά που την κάναμε τώρα γιατί μετά θα το ξεχνάγαμε μια και η λαχτάρα να γευτούμε τον κόπο μας με το σέρβις θα ειναι μεγάλη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01589.jpg 
Προβολές:	396 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	302970

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    την βελονα του κοντερ
    στο τελικιασμα-ψαρακι-την εσπασες?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    υπενθυμίζω οτι οι φώτο οι ποιο πολλες ειναι από την αντιστροφη διαδικασία γιατί τότε απεκτησα και φωτογράφο το Πάτερα μου
    και οχι μόνο και πολύτιμο βοηθό οπού βεβαία και αυτός ουδεμιά σχέση με τα μηχανολογικά έχει
    όποτε βουβάλα από που ξεκινάμε ...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01641.jpg 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	70,1 KB 
ID:	302971
    αυτη ειναι η τσιμουχα για τις σκόνες και βγαίνει πολύ εύκολα με ένα μικρο και λεπτό κατσαβιδακι Η αν έχεις σκληρόπετσα νυχιά μετά τα νυχιά
    εγώ παντός με κατσαβίδι το έβγαλα άλλα το άλλο ο πατέρας με τα νυχιά
    και έτσι βρισκόμαστε εδώ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01640.jpg 
Προβολές:	385 
Μέγεθος:	73,4 KB 
ID:	302972
    αφαιρουμε την τσιμούχα για τις σκόνες
    και μέσα βλέπουμε την παρακάτω τσιμούχα που κρατάει τα λάδια εδώ ομως δεν έχει φώτο με την μπουκάλα μαζί

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01601.jpg 
Προβολές:	384 
Μέγεθος:	50,4 KB 
ID:	302973
    (αυτή ειναι από το λύσιμο η φώτο )

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    την βελονα του κοντερ
    στο τελικιασμα-ψαρακι-την εσπασες?
    αχαχαχαχχαχαχαχαχ
    φίλε μου λες στα 36 μου να κάνω ψαράκι ????? δεν τα εκανα ουτε στα 16-18 μου αφού φαντάσου ακόμα και τωρα να μου πεις κανε μια σούζα σου δίνω 100000000000000000000000000000 ευρω άπλα θα τα χάσω γιατί δεν θα το σηκώσω πότε
    όσο για το τελικιασμα με τέτοιες αποστάσεις ε με πιανει ο καγκουρισμος μου
    σκέψου οτι ζεφυρι Μαρκόπουλο ειναι 35 χιλιόμετρα πήγαινε όποτε αττική οδό τέρμα γκάζι
    ναι ναι ξέρω ασελγώ πολύ άσχημα πανω του...................

  13. #13
    Γιώργο βλέπω τα λέρωσες τα νυχάκια.
    Βγάλε τα όργανα και φέρτα , έχω βελόνα καινούρια.
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  14. #14
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MaiTak Προβολή μηνύματος
    αχαχαχαχχαχαχαχαχ
    φίλε μου λες στα 36 μου να κάνω ψαράκι ????? δεν τα εκανα ουτε στα 16-18 μου αφού φαντάσου ακόμα και τωρα να μου πεις κανε μια σούζα σου δίνω 100000000000000000000000000000 ευρω άπλα θα τα χάσω γιατί δεν θα το σηκώσω πότε
    όσο για το τελικιασμα με τέτοιες αποστάσεις ε με πιανει ο καγκουρισμος μου
    σκέψου οτι ζεφυρι Μαρκόπουλο ειναι 35 χιλιόμετρα πήγαινε όποτε αττική οδό τέρμα γκάζι
    ναι ναι ξέρω ασελγώ πολύ άσχημα πανω του...................
    ωραιος!!
    κατι καλο που εχει προκυψει απο την κριση ειναι οτι αρχισαμε να σκεφτομαστε παραπανω πως θα κανουμε κατι πιο φτηνα (λογο αναγκης) ετσι ο εγκεφαλος δουλευει και "γυμναζεται" και μαθαινουμε καινουριες δεξιοτητες που δεν θα μαθαιναμε αν ειχαμε τα μαρουλια και πληρωναμε αλλον να τα κανει.
    bonus οτι γινονται ολα πιο καλα ετσι!
    αν το πηγαινεις τερμα γκαζι για μεγαλες αποστασεις βαλε ενα δοντι παραπανω το μπροστα γραναζι.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.bmw Προβολή μηνύματος
    Γιώργο βλέπω τα λέρωσες τα νυχάκια.
    Βγάλε τα όργανα και φέρτα , έχω βελόνα καινούρια.
    πρόσεχε τι λες θα υποστείς κυρώσεις χιχιχιι
    θα σε πάρω τηλ να τα πούμε φίλε !!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Astrea SUPRA tuning HELP
    από AngelHondaSupra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2008, 22:59
  2. ΚΛΟΠΗ Honda Astrea Supra
    από zzr2005 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 14:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF