Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Ανάμεικτα συναισθήματα..

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της yannn
    Εγγραφή
    21/10/2013
    Μηνύματα
    41

    Ανάμεικτα συναισθήματα..

    Γειά σας παιδιά έχω να θέσω κάποιες ερωτήσεις που πιθανόν να έχουν χιλιοειπωθεί οπότε όποιος έχει την υπομονή απαντάει.Λοιπόν εδώ και τέσσερις μέρες βγήκε το δίπλωμα οδήγησης.όντας πολύ χαρούμενος το ότι θα βγώ στο δρόμο(καθώς είχα ήδη καιρό τη μηχανή και περίμενα να βγει το δίπλωμα),είμαι κουμπωμένος-αγχωμένος!Ναί δε τρέχω σέβομαι πινακίδες φανάρια προτεραιότητα και αυτά αλλά και πάλι πιάνω τον εαυτό μου να σφίγγει το χέρι στο γκάζι και να έχω άγχος προτού ανέβω στη μηχανή(συνήθως όταν τη καβαλάω ενα ποσοστό φεύγει)Υποθέτω ότι λόγω απειρίας και επειδή έχω την εντύπωση ότι όλοι στο δρόμο είναι εχθροί μου,εκδηλώνονται αυτά τα συναισθήματα.Με το καιρό θα χαλαρώσω?(δεν εννοώ λιγότερη προσοχή-συγκεντρωση όσο να αρχίζω να απολαμβάνω τις βόλτες μου περισσότερο).Γενικά είμαι πολύ χαρούμενος που πλέον διευκολύνομαι στις μετακινήσεις μου καθώς η δουλειά κ η σχολή απέχουν πολύ απτο σπίτι μου αλλά και πάλι δε το απολαμβάνω όσο περίμενα.Τί με συμβουλεύετε?

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    "Τρώγοντας έρχεται η όρεξη" λένε οι παλιοί και ισχύει. Σιγά σιγά με τον καιρό θα χαλαρώσεις πάνω στο μηχανάκι σου και θ' αποβάλλεις τα άγχη σου. Τότε θα ευχαριστηθείς και το μηχανάκι και την οδήγηση και τις διαδρομές.

    Καλούς δρόμους λοιπόν και να προσέχεις, όπως πολύ σωστά είπες εκεί έξω είναι όλοι εχθροί σου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    Ε μη βιάζεσαι κι εσύ.. Θέλει πολλάαα χιλιόμετρα μέχρι να αυτοματοποιηθούν τα αυτονόητα για να μπορέσεις να συγκεντρώνεσαι στα υπόλοιπα. Πάντα όρθιος!
    safety doesn't happen by accident

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    φιλε μου θα χαλαρωσεις με τον καιρο, ειναι φυσιολογικα πραγματα αυτα που περιγραφεις, αλλα μην παραχαλαρωσεις κιολας γιατι θα αρχισεις να κανεις καγκουριες μετά και θα κινδυνεύεις περισσότερο.

    σιγα σιγα στην αρχη, κανε ''συνοικιακες'' βολτες για οσο διαστημα καταλαβαινεις τον εαυτο σου μεχρι να δεις και τη μηχανη πως φρεναρει, πως ισσοροπεις κτλ και μετα βγαινεις και βουλιαγμενης και συγγρου. αλλα αφου λες κιολας οτι κυκλοφορεις ήδη, ε τοτε σου λεω να προσεχεις μεταξυ αλλων τόσων μια παραπάνω

    τα ταξι που σταματανε αποτομα να παρουν πελατες

    και τα λεωφορεια που κανουν στασεις και πρεπει να χεις το νου σου να φρεναρεις εγκαιρα ή να εχεις φροντισει να αλλαξεις λωριδα με ασφαλεια και όχι την τελευταια στιγμη

    καλες διαδρομες

  5. #5
    custom-cruiser
    Εγγραφή
    26/10/2013
    Μηνύματα
    266
    Να απολαμβανεις τις διαδρομες σου, οσο ειναι εφικτο αυτο (ειδικα σε μια χαωδη μεγαλουπολη...) χωρις αγχος και ολα τα αλλα θαρθουν μονα τους...Παντα προσοχη, ποτε αφηρημενος,γιατι τα αυτοκινητα ...θελουν ολο το πλατος του δρομου δικο τους...Και δυστυχως ειναι αληθεια...οι πολλοι δε σεβονται τη μοτοσυκλετα και τον οδηγο της!ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ, ΓΑΝΤΙΑ, ΜΠΟΥΦΑΝ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΝ ΤΥΠΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ(καθρεφτες, φρενα, κλπ)...ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ...
    Τελευταία τροποποίηση από RORY FOR EVER; 05/11/2013 στις 10:38.

  6. #6
    Όντως, όσο "γράφεις" χιλιόμετρα τόσο θα χαλαρώνεις.

    Αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσω, είναι να ΜΗΝ κάνεις πράγματα που σε αγχώνουν. Αν αισθάνεσαι άβολα να περνάς ανάμεσα από αυτοκίνητα π.χ, μη το κάνεις. Δεν πειράζει που δεν θα εκμεταλλεύεσαι -προσωρινά- το μικρό πλάτος που έχει το μηχανάκι σου. Θα έρθει η στιγμή που θα το κάνεις άνετα και με ασφάλεια.

    Αν σε αγχώνει να κινείσαι από κάποια ταχύτητα και πάνω, πήγαινε πιο αργά. Δεν πειράζει που -προσωρινά- θα χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να φτάνεις στον προορισμό σου.

    Με λίγα λόγια, μετέτρεψε τον φόβο και άγχος σου σε φίλο. Όποτε φοβάσαι ή αγχώνεσαι δες το ως σημάδι ότι έχεις ξεπεράσει τα προσωπικά σου όρια και πρέπει να ...κάνεις λίγο πίσω.

    Έχε το μυαλό σου ανοικτό, μη πας κόντρα στον εαυτό σου και πολύ σύντομα θα απολαμβάνεις την κάθε σου βόλτα!
    Think faster than you ride

  7. #7
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    238
    Όλοι οι από πάνω έχουν δίκιο.
    Να συμπληρώσω ότι αυτό που νιώθεις για μένα είναι καλό και σε βοηθάει, εννοώ ότι έχεις ενσωματωμένο ένα φωτάκι κινδύνου μέσα σου.
    Έχε το νου σου γιατί όταν σταματήσει να ανάβει το alert μπορεί να υπερεκτιμήσεις τις δυνατότητες σου και την εμπειρία σου.
    Δώσε πολύ βάση σε αυτά που έγραψε ο Bladerunner.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της yannn
    Εγγραφή
    21/10/2013
    Μηνύματα
    41
    Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας!Όντως πράγματα που θεωρώ πως δεν ελέγχω καλά ακόμα(όπως υψηλές ταχύτητες,σλάλομ σε αυτοκίνητα και πολύ κεντρικούς δρόμους όσο μπορώ τα αποφεύγω).
    Όσο για τις καγκουριές χαίρομαι πολύ που γενικά δεν είχα ποτέ το μικρόβιο αυτό έστω και ως συνοδηγός είτε σε μηχανή είτε σε αμάξι.Έκανα ούτως η άλλως με συγκοινωνίες τόσες ώρες και τονίζω το ώρες να πάω δουλειά σχολή βόλτες κλπ που και να φτάσω 5 λεπτα πιο μετά επειδή πάω αργά,δε με πειράζει.
    Γενικά το άγχος που νοιώθω δεν είναι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ίσως επειδή ξαφνικά απέκτησα μεγάλη ευθύνη μιας και πρίν τα μαθήματα ήταν λιγοστές οι φορές που είχα ανέβει ως οδηγός στη μηχανή..
    Γενικά θα προσέχω έχω και πρότυπο το πατέρα μου που 30ετία και οδηγάει και που λέει ο λόγος προσέχει σα πρωτάρης οπότε δε με απασχολεί αυτό!
    Αφού μου λέτε και εσείς ότι με το καιρό θα χαλαρώσω με βοηθάει γιατί γενικότερα αγαπάω πάρα πολύ τα δίκυκλα!
    Να ρωτήσω ακόμα,αν εξαιρέσουμε το κράνος και το μπουφάν που έχω είναι τόσο σημαντικά τα υπόλοιπα εξαρτήματα?
    Αυτά ελπίζω να μη σας κούρασα και ευχαριστώ και πάλι !

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    ναι ειναι πολυ σημαντικα.οσο περισσοτερα φορας τοσο καλυτερα..

  10. #10
    custom-cruiser
    Εγγραφή
    26/10/2013
    Μηνύματα
    266
    Ναι, ειναι κατα την αποψη μου...και ειδικα τα γαντια, τα μποτακια και το αδιαβροχο...Δε μας ειπες ομως τι ακριβως αγορασες και ποσα χλμ πανω κατω διανυεις καθε μερα...

  11. #11
    Όσο γράφεις χιλιόμετρα τόσο περισσότερες καινούριες καταστάσεις θα αντιμετωπίζεις. Όταν επαναλαμβάνονται κιόλας θα αποκτάς και εμπειρία για την κάθε μια.

    Μερικά χρήσιμα πραγματάκια για ξεκίνημα:

    http://media2.feed.gr/pegasus/Multim..._id1068889.pdf

    http://www.youtube.com/watch?v=Bm86ypR-RMs

    Καλά χιλιόμετρα

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της yannn
    Εγγραφή
    21/10/2013
    Μηνύματα
    41
    Το μωρό της φώτος δίπλα.
    Σκούτερ Sym hd evo 200i!
    Διανύω γύρω στα 10-15 χιλιόμετρα τη μέρα περίπου.
    Κυρίως σπίτι δουλειά σχολή σπίτι η βόλτα.Αυτά..
    Sym Hd Evo 200i

  13. #13
    custom-cruiser
    Εγγραφή
    26/10/2013
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannn Προβολή μηνύματος
    Το μωρό της φώτος δίπλα.
    Σκούτερ Sym hd evo 200i!
    Διανύω γύρω στα 10-15 χιλιόμετρα τη μέρα περίπου.
    Κυρίως σπίτι δουλειά σχολή σπίτι η βόλτα.Αυτά..
    ...Δεν εχω αποψη για τη συγκεκριμενη μηχανη, αν και βεβαια η SYM τα τελευταια χρονια,κατα γενικη ομολογια,εχει κανει μεγαλα αλματα μπροστα, ειδικα στα σκουτερ μεσαιου κυβισμου...Παντως,δεν κανεις πολλα-πολλα χλμ, απο αυτα που λεμε "αναγκαια και υποχρεωτικα"...ΤΕΤΑΜΕΝΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ, ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ,ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ,ΠΑΝΤΑ ΝΑ "ΧΤΕΝΙΖΕΙΣ", ΝΑ "ΣΚΑΝΑΡΕΙΣ" ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΥΡΩ ΣΟΥ...ειδικα οταν εισαι εν κινησει η λιγο πριν σταματησεις...Καλους δρομους!

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της yannn
    Εγγραφή
    21/10/2013
    Μηνύματα
    41
    Έτσι επειδή βλέπω μια μικρή αλλαγή είπα να ενημερώσω.
    Είναι αρκετα καλύτερα τα πράγματα πάνω στη μηχανή(όχι στο φουλ αποδοτικό σημείο αλλά πάει καλά)
    Λιγότερο αγχωμένος(τονίζω όχι λιγότερο προσεκτικός)
    Έχω αρχίσει να παίρνω καλύτερα τις στροφές και χθές έκανα κ σλαλομ ανάμεσα σε αυτοκίνητα γιατί είχε απίστευτη κίνηση(μπορεί να φαίνεται μικρο αλλά για μένα είναι ενα μεγάλο sucess :P )
    Αυτά!~ Είναι ωραία πάντως
    Sym Hd Evo 200i

  15. #15
    custom-cruiser
    Εγγραφή
    26/10/2013
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannn Προβολή μηνύματος
    Έτσι επειδή βλέπω μια μικρή αλλαγή είπα να ενημερώσω.
    Είναι αρκετα καλύτερα τα πράγματα πάνω στη μηχανή(όχι στο φουλ αποδοτικό σημείο αλλά πάει καλά)
    Λιγότερο αγχωμένος(τονίζω όχι λιγότερο προσεκτικός)
    Έχω αρχίσει να παίρνω καλύτερα τις στροφές και χθές έκανα κ σλαλομ ανάμεσα σε αυτοκίνητα γιατί είχε απίστευτη κίνηση(μπορεί να φαίνεται μικρο αλλά για μένα είναι ενα μεγάλο sucess :P )
    Αυτά!~ Είναι ωραία πάντως

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF