Σελίδα 131 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 3181121126127128129130131132133134135136 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.951 έως 1.965 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #1951
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μη ξεχνάτε μόνο να το αλλάζετε μια φορά το χρόνο!
    Sent from me using a computer.

  2. #1952
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μη ξεχνάτε μόνο να το αλλάζετε μια φορά το χρόνο!
    Και ποιο συχνά αν δεν βαριέσαι.
    Ειδικά τα εργαλεία που έχουν αρπάξει σκουριά, έστω κι αν τα καθαρίσαμε καλά.

  3. #1953
    Η καλύτερη άμυνα απέναντι στη σκουριά και τη διάβρωση είναι η χρήση.....
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #1954
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Καλύτερα ειναι να εχει κανεις δύο (2) σετ: Ενα καλούτσικο - καλο -άριστο αλλα κοινό και με εγγύηση και ένα εξωτικό ή έστω άριστο για το βίτσιο μας ή/και για ειδικες χρήσεις. Βέβαια υπάρχουν και οι υπερβολές που αγγίζουν τα όρια της ......(συμπληρώστε κατα βούληση) Πχ: κασετίνες 1/4' μετρικές:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1tetarto.jpg 
Προβολές:	558 
Μέγεθος:	49,2 KB 
ID:	401299
    Η πρόχειρη από Praktiker 20 ετών Suki είναι στην δουλειά.

  5. #1955
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Ψάχνοντας για ένα μέτρο τσέπης εχθές στο διαδίκτυο, έμαθα ότι για τα πάσης φύσεως μέτρα (τσέπης, μετροταινίες, κλπ) υπάρχουν προδιαγραφές σχετικά με την ακρίβεια αυτών που πρέπει να ακολουθούνται από τους κατασκευαστές.
    Προφανώς πρέπει κι οι καταναλωτές (ερασιτέχνες και επαγγελματίες) να γνωρίζουν σχετικά και να επιλέγουν το προϊόν με την ακρίβεια που ικανοποιεί τις ανάγκες τους. Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν. Εγώ δεν το γνώριζα.

    Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθετική πράξη περί μέτρων και σταθμών, αυτά κατηγοριοποιούνται σε κατηγορίες ανάλογα με την ακρίβειά τους. Τα μέτρα του εμπορίου αφορούν στις κατηγορίες EC Class I και II.
    Όλα τα stanley για παράδειγμα είναι κατηγορίας ΙΙ. Οι διαφορά των παραπάνω κατηγοριών έγκειται στο αναμενόμενο σφάλμα όταν μετράμε απόσταση 2 μέτρων το οποίο είναι ± 0,3 mm και ± 0,7 mm, αντίστοιχα.

    Ορίστε και ένας πίνακας (από το www.thetapestore.co.uk) σχετικά:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	456 
Μέγεθος:	36,9 KB 
ID:	403416

    Υποθέτω ότι τα μέτρα που πωλούνται... με το κιλό δεν εμπίπτουν σε καμία κατηγορία.

    Είναι λέτε σημαντική η διαφορά στην ακρίβεια μεταξύ των κατηγοριών; Αν χρησιμοποιούμαι αποκλειστικά και μόνο ένα μέτρο για κάθε "πρότζεκτ" έχει σημασία ή μήπως όχι αφού μετράμε πάντα με το ίδιο σφάλμα;

  6. #1956
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Sci μπορείς να δεις την ακρίβεια που έχει το καθένα στα πρώτα 10 εκατοστά.

    Αυτό ειναι κατηγορίας 2.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-04-0ae77998ec3680e4c06386e50c2c515f2f038d87614bc3c312466188a60a9c1a_18a01092.jpg 
Προβολές:	437 
Μέγεθος:	64,4 KB 
ID:	403417
    Sent from me using a computer.

  7. #1957
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Στο γνωστό site/forum Garage Journal υπάρχει ένα thread με τίτλο Tool truck equivalent που έχει εναλλακτικές οικονομικές προτάσεις για πανάκριβα εργαλεία επώνυμων εταιρειών που τα έχουν πάρει από άλλους μικρούς κατασκευαστές. Πολλές φορές είναι και σχεδόν μόνο κατασκευαστές αλλά συνήθως τα ίδια ακριβώς διατίθενται και από άλλες οικονομικότερες μάρκες.
    Τον τελευταίο καιρό ψάχνοντας για χαμηλού προφίλ καρυδάκια –σαν την σειρά Zeal της Koken σε νούμερα από 8-10mm έως 19mm ή και λίγο μεγαλύτερα για εφαρμογές σε περιορισμένους χώρους όπου εναλλακτική λύση μπορεί να είναι μια pass-through συλλογή -με σπαστή/αρθρωτή καστάνια κατά προτίμηση- συνάντησα στην Ελληνική αγορά τεράστιες διαφορές. Παραθέτω παράδειγμα με την ίδια αρθρωτή καστάνια και προέκταση και καρυδάκια που μου έκανε εντύπωση.

    Bahco S140T μόνο καρυδάκια-καστάνια προέκταση με 60€

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bahco 140T.jpg 
Προβολές:	339 
Μέγεθος:	34,6 KB 
ID:	405114

    Bahco S530T με τα παραπάνω και E-torx και Allen καρυδάκια, μύτες αντάπτορες και άλλα πολλά με 137€

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bahco S530T.jpg 
Προβολές:	341 
Μέγεθος:	32,4 KB 
ID:	405115

    και Würth 096513 036 με ίδια καστάνια καρυδάκια και προέκταση συν κάποιες μύτες στα 150€

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wurth.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	35,3 KB 
ID:	405116

    Και για να προλάβω σχόλια τύπου ¨αλλες προδιαγραφές στα μεταλα θα εχει η τελευταία" δεν το νομίζω δηλαδή είμαι 99% σίγουρος ότι είναι ίδια εξαρτήματα με αλλα χρώμα στην λαβή.....

    Ελπίζω να μην κούρασα αλλά η διαφορά της 1ης με την 3η είναι 150% μείον κατι μυτάκια....
    Ενδιαφέρον θα είχαν και άλλα τετοια παραδείγματα.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 28/03/2019 στις 19:08.

  8. #1958
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    H πρώτη με την τρίτη δεν είναι καν απ' τον ίδιο κατασκευαστή!

    Αλλά αφού έτσι νομίζεις έτσι θα 'ναι!

    Ότι μοιάζει, είναι ίδιο και ας έχουν 150% διαφορά στην τιμή!


    Εγώ θα έλεγα οτι και το δεύτερο με το τρίτο έχουν 150% διαφορά στην τιμή παρόλο που τα χωρίζουν μόνο 13 ευρώ, διότι το δευτερο έχει 150% περισσότερα εργαλεία. Και αφού μοιάζουν και αυτά, τότε νομίζω πως σίγουρα θα είναι ίδια!







    Edit. btw ούτε καν μοιάζουν!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/03/2019 στις 21:14.
    Sent from me using a computer.

  9. #1959
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αλλά κάτσε να μη συγκρίνουμε διαφορετικές μάρκες και μπερδευόμαστε και νομίζουμε οτι τα εργαλεία τους είναι από διαφορετικά εργοστάσια και η ποιότητα διαφέρει. Να κάνουμε το ιδιο με την ίδια μάρκα..

    Ορίστε..

    Για ποιο λόγο να πάρω γερμανοπολύγωνα με 100 γιούργια..

    https://ergaliomihaniki.gr/index.php...roduct_id=7571

    Όταν με τα ίδια λεφτά παίρνω και καρυδάκια μαζί?

    https://ergaliomihaniki.gr/index.php...roduct_id=7569

    Και μάλιστα όχι μόνο μοιάζουν (σχήμα, χρώμιο, μήκος, πάχος) αλλά είναι και ίδια μάρκα! Η βάση τους είναι ακριβώς ίδια, τα νούμερα του σετ είναι επίσης ίδια.


    Ευκαιρία το κασετινάκι. Πήρανε τα γερμανοπωλύγωνα, τα βάλανε στην κασετίνα με τα καρυδάκια και την πουλάνε στην ίδια τιμή.


    Μην ακούσω για διαφορές στα μέταλλα θα τσακωθούμε! Αποκλείεται η ποιότητα να είναι διαφορετική!
    Sent from me using a computer.

  10. #1960
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2019
    Μηνύματα
    2
    Συμφωνώ με τον daz αν και βέβαια εγώ είμαι τις άποψης πως αυτά τα τόσο ακριβά εργαλεία είναι για αυτούς που τα δουλεύουνε πολύ συχνά όπως οι επαγγελματίες.

    Πλέον κυκλοφορούν πολύ αξιόλογα εργαλεία με πολύ χαμηλότερες τιμές.

  11. #1961
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dganer Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με τον daz αν και βέβαια εγώ είμαι τις άποψης πως αυτά τα τόσο ακριβά εργαλεία είναι για αυτούς που τα δουλεύουνε πολύ συχνά όπως οι επαγγελματίες.

    Πλέον κυκλοφορούν πολύ αξιόλογα εργαλεία με πολύ χαμηλότερες τιμές.
    Μάλλον δε συμφωνείς μαζί μου. Χρησιμοποίησα το σκεπτικό του Λεό για να αποδείξω το άτοπο του συλλογισμού του. Ασφαλώς και τα εργαλεία δεν είναι ίδια και η διαφορά στην ποιότητα μεταξύ τους είναι τόσο χαοτική όσο και η τιμή τους. Το γεγονός οτι μοιάζουν δεν τα κάνει ίδια! Πέφτουμε στην παγίδα αυτή όταν συγκρίνουμε διαφορετικές μάρκες και θεωρούμε οτι η ακριβότερη πουλάει όνομα αλλά όταν βλέπουμε μέσα στην ίδια μάρκα τόσο διαφορετικές τιμές για τόσο ίδια εργαλεία τότε μόνο το ρίχνουμε στην ποιότητα. Γιατί δεν υπάρχει προσφορά σαν την αποπάνω! Ποτέ πουθενά και κανένας δε θα σου κάνει δώρο βαλίτσα με καρυδάκια για μια συλλογή γερμανοπωλύγωνα.

    Τώρα για τα αξιόλογα εργαλεία χαμηλές τίμές, τι να πω? Εξαρτάται τι θεωρεί ο καθένας χαμηλή τιμή! Για μένα μια μέση τιμή είναι η πιο συμφέρουσα για τον απλό χρήστη. Σαν μέση τιμή ορίζω το μέσο όρο της τιμής που πουλάει η gedore/hazet/facom/knipex/ με την τιμή που πουλάει η inchigo/honigton/ktl.

    Και όταν λέω απλό χρήστη δεν εννοώ τη γιαγιά μου που βιδώνει τη μασουρίστρα στη ραπτομηχανή της, ούτε τη θειά μου που θέλει να βιδώσει μια βίδα στη σίτα του εξοχικού της. Εννοώ το bob που θέλει να κάνει ένα σέρβις στο μηχανάκι του, να αλλάξει δίσκους φρένων στο κουτί του, να περάσει ιμάντα στο δυομισάρι σκούτερ του!
    Sent from me using a computer.

  12. #1962
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Χαζεύοντας στο Praktiker σήμερα πήρα την παρακατω Γκαζοτανάλια με παράλληλες σιαγονες.
    Μήκος 24 εκ και άνοιγμα σιαγονων 36 χιλ, προσεγμένη κατασκευή.
    Οτι πρέπει για χρωμιομενα εξαρτήματα καθώς και πλαστικες σωληνες(υδραυλικά).
    Καμμια σχέση με την αντίστοιχη knipex και Gedore σε αριθμό ρυθμίσεων και εξασκουμενη ροπή.
    23 ευρώ όμως έναντι 50, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190419_150645.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	49,6 KB 
ID:	406153

  13. #1963
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μια χαρά είναι. Παραπάνω από μια χαρά!

  14. #1964
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Ρε συ σουπιά.... Χαμένος πας ρε.... Θα έπρεπε να εργάζεσαι τώρα ως διευθυντής μάρκετινγκ σε hazet/gedore/knipex/karolus και δεν συμμαζεύεται.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #1965
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε συ σουπιά.... Χαμένος πας ρε.... Θα έπρεπε να εργάζεσαι τώρα ως διευθυντής μάρκετινγκ σε hazet/gedore/knipex/karolus και δεν συμμαζεύεται.....
    Ανέκαθεν σαυτη τη χώρα τα πιο πολλά ταλέντα πάνε χαμένα!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF