Σελίδα 132 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 3282122127128129130131132133134135136137 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.966 έως 1.980 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #1966
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε συ σουπιά.... Χαμένος πας ρε.... Θα έπρεπε να εργάζεσαι τώρα ως διευθυντής μάρκετινγκ σε hazet/gedore/knipex/karolus και δεν συμμαζεύεται.....

    Γιατί ρε? Επειδή είπα οτι μια lux είναι μια χαρά και ας μην έχει διπλάσια τιμή όπως τα gedore/knipex κτλ.

    Edit ρε.. Ή μήπως επειδή παραπάνω είπα οτι η καλύτερη επιλογή είναι εργαλεία με τιμή gedore + honigton / 2 :δε βρίσκω το emo με το κολωδάχτυλο τώρα, το βγάλαμε?
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 19/04/2019 στις 18:43.
    Sent from me using a computer.

  2. #1967
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι. Παραπάνω από μια χαρά!
    Παπάκια είναι για να μην πω τπτ άλλο. Σκατα κι αποσκατα που έλεγε κι ο πατέρας μου. Το σύστημα που έχει για να αλλάζουν θέση οι σιαγώνες είναι εντελώς γτπκ και όταν δουλεύεις με το ένα χέρι είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις δουλειά. Κάθε φορά που χαλαρώνεις την πίεση στις λαβές για να περιστρεψεις την γκαζοταναλια αυτή χάνει την ρύθμιση και πρέπει πάλι να βάλεις τις σιαγώνες στην σωστή θέση. Είναι απίστευτο πως σε βοηθάει να ανακαλύψεις πόσα καντήλια τελικά ξέρεις. Είχα πάρει από λιντλ μια συλλογή από 3 τέτοια πενσικα να την έχω σπίτι για μικροδουλειες, συνολικής αξίας 10 € και τελικά όποτε χρειάστηκε να κάνω δουλειά πήγα μαγαζί και πήρα τις καλές. Ίδια ποιότητα είναι και αυτή με τις δικές μου με το ίδιο ηλιθιο κλείδωμα θέσης στις σιαγώνες. Καλά κουράγια.

  3. #1968
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Έχεις δίκιο, το σύστημα με το κουμπί είναι πολύ καλύτερο.
    Απλά σε εμένα που κάνω μόνο σπάνιες μικροεπισκευες στο σπίτι δεν αξίζει να δώσω παραπάνω.
    Επιπλέον έχω 2 γαλλικά κλειδιά 10" που κάνουν την ίδια δουλειά πιο σωστά.
    Την Γκαζοτανάλια την θέλω κυρίως γιατί χωράει σε πιο στενά σημεία και για κόντρα σφιξιματα.
    Σημ. Η συγκεκριμένη πάντως δεν χάνει την ρύθμιση όταν χαλαρώνεις τις λαβες και είναι θέμα καλής
    κατασκευής.Για να αλλάξεις ρύθμιση ναι θέλει και τα δύο χέρια και για τον επαγγελματία μετράει.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 20/04/2019 στις 08:29.

  4. #1969
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Παπάκια είναι για να μην πω τπτ άλλο. Σκατα κι αποσκατα που έλεγε κι ο πατέρας μου. Το σύστημα που έχει για να αλλάζουν θέση οι σιαγώνες είναι εντελώς γτπκ και όταν δουλεύεις με το ένα χέρι είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις δουλειά. Κάθε φορά που χαλαρώνεις την πίεση στις λαβές για να περιστρεψεις την γκαζοταναλια αυτή χάνει την ρύθμιση και πρέπει πάλι να βάλεις τις σιαγώνες στην σωστή θέση. Είναι απίστευτο πως σε βοηθάει να ανακαλύψεις πόσα καντήλια τελικά ξέρεις. Είχα πάρει από λιντλ μια συλλογή από 3 τέτοια πενσικα να την έχω σπίτι για μικροδουλειες, συνολικής αξίας 10 € και τελικά όποτε χρειάστηκε να κάνω δουλειά πήγα μαγαζί και πήρα τις καλές. Ίδια ποιότητα είναι και αυτή με τις δικές μου με το ίδιο ηλιθιο κλείδωμα θέσης στις σιαγώνες. Καλά κουράγια.
    Βασίλη αυτή δεν έχει καμία σχέση με των lidl που έχεις. Αυτή είναι πολύ καλή και φυσικά είναι rebranded από κάποια εταιρία όπως vbw ή κάποια απ' τις μικρότερες εξειδικευμένες της Γερμανίας.

    Όσο αφορά τον σχεδιασμό και τη λειτουργία, αυτό το σύστημα υπήρχε και δούλευε για πολλά χρόνια μέχρι που έβγαλε η knipex τις κόμπρα με τα δόντια και το κουμπί. Όλες οι γκαζοταναλιες έτσι ήταν. Την ρύθμιση δε την χάνει αν δεν ανοιξεις τις σιαγόνες μέχρι το τέρμα. Δε θα γίνει ποτέ κατά λάθος.
    Η ρύθμιση γίνεται με τα δυο χέρια, ναι. Δε γίνεται με το ένα αλλά το ίδιο γίνεται και στις καινούριες με το κουμπί. Η μόνη διαφορά τους είναι η πιο γρήγορη εύκολη ρύθμιση και με περισσότερα στάδια (δόντια) στις καινουριες. Πίστεψέ με όμως και αυτη είναι απόλυτα λειτουργικη και ποιοτική. Μη τη συγκρίνεις με τις φθηνές των λιντλ.

  5. #1970
    Είναι rebranded NWS. Έχω την ίδια από πρακτικερ εδώ και χρόνια, πριν φέρει τα Lux Tools.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NWSProfi_1.jpg 
Προβολές:	473 
Μέγεθος:	87,3 KB 
ID:	406166

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NWSProfi_2.jpg 
Προβολές:	473 
Μέγεθος:	87,2 KB 
ID:	406167

    Η μαύρη είναι πιο ωραία
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 20/04/2019 στις 10:02.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #1971
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασίλη αυτή δεν έχει καμία σχέση με των lidl που έχεις. Αυτή είναι πολύ καλή και φυσικά είναι rebranded από κάποια εταιρία όπως vbw ή κάποια απ' τις μικρότερες εξειδικευμένες της Γερμανίας.

    Όσο αφορά τον σχεδιασμό και τη λειτουργία, αυτό το σύστημα υπήρχε και δούλευε για πολλά χρόνια μέχρι που έβγαλε η knipex τις κόμπρα με τα δόντια και το κουμπί. Όλες οι γκαζοταναλιες έτσι ήταν. Την ρύθμιση δε την χάνει αν δεν ανοιξεις τις σιαγόνες μέχρι το τέρμα. Δε θα γίνει ποτέ κατά λάθος.
    Η ρύθμιση γίνεται με τα δυο χέρια, ναι. Δε γίνεται με το ένα αλλά το ίδιο γίνεται και στις καινούριες με το κουμπί. Η μόνη διαφορά τους είναι η πιο γρήγορη εύκολη ρύθμιση και με περισσότερα στάδια (δόντια) στις καινουριες. Πίστεψέ με όμως και αυτη είναι απόλυτα λειτουργικη και ποιοτική. Μη τη συγκρίνεις με τις φθηνές των λιντλ.
    Το ότι παλιά όλες αυτό το σύστημα είχαν το ξέρω, λέω όμως αυτή που έχω είναι τελείως γτπκ και όχι δεν χρειάζεται ν' ανοίξεις τις σιαγόνες μέχρι τέρμα για να αλλάξουν θέση, ξεκλειδώνει για πλάκα. Διαφορά με αυτή του πράκτικερ οπτικά τουλάχιστον δεν βλέπω γι' αυτό είπα ότι είναι χάλια. Αν έχεις καλύτερη άποψη, πάσο. Πάντως εγώ ανακάλυψα και Αγίους που δεν ήξερα ειδικά όταν λούστηκα 200L καυτό νερό από τον ηλιακό.

    Τώρα που ξαναβλεπω τις φωτο από υπολογιστή έχουν μικροδιαφορές ακόμα και στο φινίρισμα, το πρωί που έγραψα ήμουν από κινητό. Μακάρι να του βγει καλή του ανθρώπου και όχι πατάτα σαν τις δικές μου
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #1972
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Το χειρότερο σ αυτού του είδους το κλείδωμα οταν ειναι φτηνιάρικο ειναι οτι δεν ειναι καλής κοπής οι υποδοχές του πιρου και τρώει σκαλωματα! Άμα ειναι καλής κατασκευής και την δουλεύεις συνέχεια την ρυθμίζεις κ με το ενα χέρι ,στο ποδηλαταδικο που είχαμε μια τετοια unior και την ειχα συνέχεια στο χέρι την έπαιζα σα Μεξικανός καουμπόις το κουμπούρι

  8. #1973
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Θα συμφωνήσω με τον camen για το σωστό κόψιμο των υποδοχών και αυτή το ξαναείπα έχει καλή κατασκευή.
    Όσο για πατάτα έχω μια και ξέρω!

  9. #1974
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω με τον camen για το σωστό κόψιμο των υποδοχών και αυτή το ξαναείπα έχει καλή κατασκευή.
    Όσο για πατάτα έχω μια και ξέρω!
    Τελικά όλοι μας έχουμε από μερικές πατάτες. Άλλος λίγες άλλος πολλές. Πάντως αυτές οι συγκεκριμένες που ανέφερα δεν κάνουν ούτε για σφυρί, ακόμα και οι πρόκες γλιστράνε πάνω τους

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #1975
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Προσωπικά τις πιο πολλές πατάτες τις χαρίζω ή τις ξεχνάω σε κανένα φίλο, καθότι οι περισσότεροι γύρω μας δεν ψειριζουν τον κ@λο της μαϊμούς όπως εμείς.
    Κακά τα ψέματα ή χρήση του καλού εργαλείου είναι σαν τον καλό καφέ με συνοδεία τσιγαριας μετά το φαΐ (πανάθεμα το τοκοψα).
    Τελικά η knipex με τη μακρυά μύτη καθώς και η Lux με τις παράλληλες σιαγονες μπήκαν στα εργαλεία του αυτοκινήτου να τις έχω πρόχειρες πάντα.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 20/04/2019 στις 15:48.

  11. #1976
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2014
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα παίδες.

    Είμαι προς αναζήτηση εργαλειοθηκης για τα βασικά και μετέπειτα εξέλιξη της. Έπεσα πάνω σε μια weber.

    https://www.car.gr/parts/view/208667...L7-XXSTMxg1RUM

    Έχει κανείς ιδέα περι τίνος πρόκειται? Είναι τελείως πεταμένα λεφτά ή είναι μια τίμια βάση?

    Ευχαριστώ σας!

  12. #1977
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    395 με τα εργαλεία που εχει αυτή μαλλον οικονομική μου φαινεται εως ψευτικη. Τα εργαλεία θα είναι για πέταμα σίγουρα ίσως και ο εργαλειοφόρος που θα πάσχει σε λεπτομερειες οπως ποιότητα τροχων, βαψιμο, σύστημα συρταριών κτλ

  13. #1978
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panose Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παίδες.

    Είμαι προς αναζήτηση εργαλειοθηκης για τα βασικά και μετέπειτα εξέλιξη της. Έπεσα πάνω σε μια weber.

    https://www.car.gr/parts/view/208667...L7-XXSTMxg1RUM

    Έχει κανείς ιδέα περι τίνος πρόκειται? Είναι τελείως πεταμένα λεφτά ή είναι μια τίμια βάση?

    Ευχαριστώ σας!
    Σε αυτά τα λεφτά θα κοίταζα αυτό:https://www.tbs-aachen.de/SALE_/KS-T...4804_66754.htm
    Στο συγκεκριμένο site έχει και άλλα σετ με λιγότερα εργαλεία καλύτερης ποιότητας και εξίσου βασικά.
    https://www.moto.gr/forums/search.php?searchid=7736600
    Πωλείται nos καστάνια elora 1/4!!!

  14. #1979
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Αλλο ενα ευρημα από το αποθηκάκι που βρεθηκε μαζι με αυτό του ποστ #226 στην ενότητα πένσες, κοφτάκια κτλ:

    Ball Pein σφυρί 24oz made in USA και αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Estwing1.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	406916
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Estwing2.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	33,9 KB 
ID:	406917
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Estwing3.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	39,5 KB 
ID:	406918

  15. #1980
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Να δω τι άλλο θα βγάλει αυτό το αποθηκάκι!

    Ωραίο είναι!
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF