Σελίδα 135 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 3585125130131132133134135136137138139140 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.011 έως 2.025 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #2011
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Πάντως εγώ διατηρώ καλού-κακού μια μικρή εργαλειοθήκη με κατσαβίδια σφυρακια μια πένσα έναν κόφτη κλπ ποιότητας λιντλ/παζάρι σχιστου,
    ή όποια φροντίζω να είναι πάντα μπροστά μπροστα στην αποθήκη, ώστε όταν κάποιος άκυρος χρειαστεί κάτι,
    να το βρίσκει εκεί μπροστά του, και να μην ψάχνει στο βάθος να βάζει χερι/χαλαει/χάνει τα καλά μου εργαλεια.

  2. #2012
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Και τουτοριαλζ στο καουντερ-ιντελιτζενς στο μοτό.γρ.
    Τι άλλο θέλετε ρε μπαγασηδες δηλαδή;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #2013
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Πάντως εγώ διατηρώ καλού-κακού μια μικρή εργαλειοθήκη με κατσαβίδια σφυρακια μια πένσα έναν κόφτη κλπ ποιότητας λιντλ/παζάρι σχιστου,
    ή όποια φροντίζω να είναι πάντα μπροστά μπροστα στην αποθήκη, ώστε όταν κάποιος άκυρος χρειαστεί κάτι,
    να το βρίσκει εκεί μπροστά του, και να μην ψάχνει στο βάθος να βάζει χερι/χαλαει/χάνει τα καλά μου εργαλεια.
    Sent from me using a computer.

  4. #2014
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που καρφώνουν καρφιά στον τοίχο για να κρεμάσουν το οτιδήποτε;
    Πάνε 30+ χρόνια που κάρφωσα το τελευταίο καρφί σε τοίχο.... Μόνο ούπα και βίδα γωνία αναλογικά με το μέγεθος και βάρος αντικειμένου.
    Δεν συμφωνώ. Για ένα μικρό κάδρο δεν θα έβαζα ποτέ ούπα και να κάνω μία τρύπα στον τοίχο 5 χιλιοστών. Προτιμώ ένα ατσαλόκαρφο διαμέτρου λιγότερο από χιλιοστό που σχεδόν δεν φαίνεται.

  5. #2015
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Οπότε εγώ προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα με καμία ποιότητα. Ακομα και τα σκουπίδια, για κάποιους ανθρώπους είναι overkill!
    Όμως, κάποιοι επιλέγουν σκουπίδια, ενώ χρειάζονται κάτι καλύτερο. Το κάνουν γιατί βλέπουν πληρέστατες κασετίνες, γυαλιστερά εργαλεία ή ακόμα και κάποια γνωστή μάρκα! Τίποτε απ' όλα αυτά δεν είναι ενδεικτικό της ποιότητας όμως.

    Οπότε έχουμε εργαλεία για κάθε "επίπεδο χρήσης" αλλά το δύσκολο είναι να ξεχωρίσουμε τι είναι αυτό που χρειαζόμαστε εμείς. Και δεύτερον να καταλάβουμε τι χρειάζεται αυτός που ζητάει να του προτείνουμε κάτι.
    Και να μάθουμε να φιλτράρουμε τα όσα διαβάζουμε και εδώ και αλλού.. Λέει κάποιος.. "Αυτή η καστάνια γμει και δέρνει! Την έχω 10 χρόνια και δεν καταλαβαίνει τίποτα". Εγώ προσωπικά απ' αυτή την πρόταση δεν παίρνω τίποτα. Καμία πληροφορία, απολύτως! Η μόνη πληροφορία είναι, οτι αυτός ο άνθρωπος είναι ευχαριστημένος απ' αυτή την καστάνια. Αν τον ξέρω και ξέρω τι κάνει και σε τι δουλεύει ίσως βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Διαφορετικά μου έδωσε μόνο μια άχρηστη πληροφορία που ίσως την πάρω στα σοβαρά γιατί η γμνη η κασετίνα είναι πολύ φθηνή και έχει τα πάντα και έλα μωρέ τι θα κάνω, συνεργείο έχω?
    Δεν πάει έτσι όμως! Γιατί 100 ευρώ που έχει μια τέτοια κασετίνα, είναι πολλά λεφτά για εργαλεία. Θα έπαιρνα σίγουρα, αρκετά απ' αύτά που χρειάζομαι, σε πολύ καλύτερη ποιότητα. Ίσως να έπαιρνα και όλα όσα πραγματικά χρειάζομαι αλλά ρε φίλε, τα καρυδάκια τορξ και η καστάνια 3/8 μου κλείνουν το μάτι. Γιατί να δουλεύω με μύτες και αντάπτορες και να έχω μόνο 1/4 και 1/2?
    Ίσως για κάποιους μια τέτοια κασετίνα είναι αρκετή, αν και κατά τη γνώμη μου, είναι πλεονασμός! Δλδ έχει περισσότερα απ' όσα χρειάζονται και δίνουν άδικα λεφτά. Θα έπρεπε να πάρουν λιγότερα.
    Για άλλους αυτή η κασετίνα μπορεί να έχει ακριβώς όσα χρειάζονται αλλά η ποιότητα να μην είναι αυτή που θα ήθελαν. Θα έπρεπε να δώσουν περισσότερα χρήματα. Μόνο η κασετίνα να χαλάσει και τίποτε άλλο, είναι αρκετό για να βρίζουν κάθε φορά που θα την ανοίγουν και θα τα βρίσκουν μέσα όλα χύμα. Ή όταν θα τη βάζουν στο πορτ παγκάζ και μετά θα ψάχνουν τα κρυδάκια στη ρεζέρβα. Γιατί σε κάθε σοβαρή χρήση, μια τέτοια φθηνή κασετίνα, θα παραδώσει πνέυμα σύντομα.

    Οπότε Δημήτρη, ναι! Αγοράζουμε με γνώμονα αυτό που χρειαζόμαστε αλλά μερικές φορές αυτό είναι το πιο δύσκολο! Μπορεί να έχω καλά και ακριβά εργαλεία και να έχω βάλει 10αδες μάρκες με "στολίδια" που θα ζήλευε ο καθένας, αλλά απ' το 15 που αρχίσαμε να συζητάμε για εργαλεία εδώ μέσα λέω τα ίδια πράγματα. Δεν έχω προτείνει ποτέ σε κανέναν ακριβά εργαλεία χωρίς να μου το ζητήσει και δεν έχω προτείνει ούτε φθηνά γιατί δεν βρίσκω το λόγο, ειναι όλα ίδια! Προσπαθώ πάντα να εντοπίσω το κάτι παραπάνω ή αυτό που θα κάνει μια συλλογή να ξεχωρίσει, ώστε να αξίζει να συζητήσουμε γι' αυτή ή να την προτείνω αν δω οτι μπορεί να καλύψει κάποιον. Ή να δώσω όσο περισσότερες πληροφορίες διαθέτω, ώστε να επιλέξει μόνος του.
    Για το τι εργαλεία θα προτείνεις ξέχασε μία παράμετρο.
    Τι ηλικία και τι υγεία έχει ο αγοραστής των εργαλείων.
    Αν σε μερικά χρόνια δεν μπορείς για παράδειγμα να σκύψεις, τι τα θέλεις τα εργαλεία που αντέχουν για μία ζωή;
    Βέβαια αν έχεις παιδιά που θα ασχοληθούν με τα μαστορικά, τότε αξίζουν δύο φορές τα καλά εργαλεία.
    Εγώ άλλαξα άποψη περί ακριβών εργαλείων, όταν πριν από χρόνια πέθανε από καρκίνο ένας φίλος μου που είχε πολλά και ακριβά εργαλεία.
    Οι συγγενείς του που δεν ήξεραν, ούτε φαντάζονταν την αξία των εργαλείων, τα χάρισαν σε διάφορους άσχετους, που το πιθανότερο ούτε αυτοί ήξεραν την αξία τους.

  6. #2016
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Για το τι εργαλεία θα προτείνεις ξέχασε μία παράμετρο.
    Τι ηλικία και τι υγεία έχει ο αγοραστής των εργαλείων.
    Αν σε μερικά χρόνια δεν μπορείς για παράδειγμα να σκύψεις, τι τα θέλεις τα εργαλεία που αντέχουν για μία ζωή;
    Βέβαια αν έχεις παιδιά που θα ασχοληθούν με τα μαστορικά, τότε αξίζουν δύο φορές τα καλά εργαλεία.
    Εγώ άλλαξα άποψη περί ακριβών εργαλείων, όταν πριν από χρόνια πέθανε από καρκίνο ένας φίλος μου που είχε πολλά και ακριβά εργαλεία.
    Οι συγγενείς του που δεν ήξεραν, ούτε φαντάζονταν την αξία των εργαλείων, τα χάρισαν σε διάφορους άσχετους, που το πιθανότερο ούτε αυτοί ήξεραν την αξία τους.
    Κανείς μας δε ζει για το αύριο, μα ΚΑΝΕΙΣ. Όλοι μας ζούμε τώρα για το τώρα, επομένως όσο ζω θέλω να χαρώ τα εργαλεία που έχω, αν τα τινάξω ας τα χαρίσουν δε θα μου είναι χρήσιμα πλέον. Ο καθένας βέβαια έχει τις δικές του επιλογές οι οποίες είναι απολύτως σεβαστές.

  7. #2017
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Εγώ άλλαξα άποψη περί ακριβών εργαλείων, όταν πριν από χρόνια πέθανε από καρκίνο ένας φίλος μου που είχε πολλά και ακριβά εργαλεία.
    Οι συγγενείς του που δεν ήξεραν, ούτε φαντάζονταν την αξία των εργαλείων, τα χάρισαν σε διάφορους άσχετους, που το πιθανότερο ούτε αυτοί ήξεραν την αξία τους.
    Φυσικό δεν είναι?
    Είναι επένδυση τα εργαλεία, ή κάτι που χρειάζομαι εγώ προσωπικά?
    Θέλω τα παιδιά μου να ασχοληθούν με αυτά που κάνω εγώ, ή να κάνουν τα δικά τους γούστα?

  8. #2018
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Για το τι εργαλεία θα προτείνεις ξέχασε μία παράμετρο.
    Τι ηλικία και τι υγεία έχει ο αγοραστής των εργαλείων.
    Αν σε μερικά χρόνια δεν μπορείς για παράδειγμα να σκύψεις, τι τα θέλεις τα εργαλεία που αντέχουν για μία ζωή;
    Βέβαια αν έχεις παιδιά που θα ασχοληθούν με τα μαστορικά, τότε αξίζουν δύο φορές τα καλά εργαλεία.
    Εγώ άλλαξα άποψη περί ακριβών εργαλείων, όταν πριν από χρόνια πέθανε από καρκίνο ένας φίλος μου που είχε πολλά και ακριβά εργαλεία.
    Οι συγγενείς του που δεν ήξεραν, ούτε φαντάζονταν την αξία των εργαλείων, τα χάρισαν σε διάφορους άσχετους, που το πιθανότερο ούτε αυτοί ήξεραν την αξία τους.
    Πες μου ένα σημείο που πρότεινα ακριβά εργαλεία. Ή εργαλεία που αντέχουν μια ζωή.

    Συνήθως προτείνω το καλύτερο δυνατό, ανάλογα με τις απαιτήσεις.

    Αν το καλύτερο που χρειάζεσαι είναι του λιντλ, τότε είναι μια χαρά αγορά. Και ανάλογα τη χρήση, θα το κρατήσεις και μια ζωή.

    Αυτό που λέω είναι πολύ απλό. Αν χρειάζεται κάποιος κάποια βασικά εργαλεία για βασικές, περιστασιακές, επισκευές και σέρβις, ας πάρει ακριβώς αυτό που χρειάζεται σε μια ικανοποιητική ποιότητα που καλύπτει τις ανάγκες του.
    Το να πάει αυτός ο τύπος να πάρει με 100 ευρώ μια κασετίνα που έχει μέσα 150 κομμάτια, απ' τα οποία τα μισά του είναι άχρηστα, ενώ παράλληλα δεν έχει ούτε φιλτρόκλειδο, δε μπορώ να το καταλάβω. Θα μπορούσε να πάρει μια φθηνότερη και μικρότερη κασετίνα + φιλτρόκλειδο και κάποια άλλα ειδικά εργαλεία και να του στοιχίσει πάλι 100 ευρώ.
    Ή θα μπορούσε να πάρει μια μικρότερη και καλύτερη κασετίνα πάλι με 100 ευρώ.
    Ή αν πράγματι του χρειάζονται όλα αυτά τα καρυδάκια και 100 ευρώ είναι το μέγιστο που μπιορεί να διαθέσει, πολύ καλά θα κάνει να την πάρει.
    Sent from me using a computer.

  9. #2019
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Ξέχασα άλλη μία βασική παράμετρο για το τι ποιότητας εργαλεία θα πάρει κάποιος.
    Εξαρτάται και από το πόσο συχνά χάνει τα εργαλεία του.
    Για παράδειγμα ξέρω μαστόρους που δουλεύουν στην οικοδομή και παίρνουν εργαλεία από το Lidl γιατί το πιθανότερο θα χαθούν πριν προλάβουν να χαλάσουν.

  10. #2020
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Ρε georgios, είναι απλό...

    Εγώ χρειάζομαι 3 μαχαίρια, ένα σεφ, ένα κρέατος και ένα για φιλέτο.

    Θα πάρω 3 μαχαίρια που κόβουν ή ένα σετ με 15 διαφορετικά που δεν κόβουν αλλά είναι στην ίδια τιμή και σε βαλιτσάκι, επειδή είναι καλό να έχω και τα άλλα 12 μήπως μου χρειαστούν?
    Sent from me using a computer.

  11. #2021
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα άλλη μία βασική παράμετρο για το τι ποιότητας εργαλεία θα πάρει κάποιος.
    Εξαρτάται και από το πόσο συχνά χάνει τα εργαλεία του.
    Για παράδειγμα ξέρω μαστόρους που δουλεύουν στην οικοδομή και παίρνουν εργαλεία από το Lidl γιατί το πιθανότερο θα χαθούν πριν προλάβουν να χαλάσουν.
    Συγνώμη αλλά τώρα ασχολούμαστε με μαλακίες νομίζω.
    Sent from me using a computer.

  12. #2022
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    763
    Δε βλέπω τίποτα λαμακίες,τη γνώμη του είπε ο άνθρωπος.

  13. #2023
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα άλλη μία βασική παράμετρο για το τι ποιότητας εργαλεία θα πάρει κάποιος.
    Εξαρτάται και από το πόσο συχνά χάνει τα εργαλεία του.
    Για παράδειγμα ξέρω μαστόρους που δουλεύουν στην οικοδομή και παίρνουν εργαλεία από το Lidl γιατί το πιθανότερο θα χαθούν πριν προλάβουν να χαλάσουν.
    Εγώ πάντως αν ήξερα ότι ο τάδε μάστορας κάθε τρεις και λίγο ξεχνάει και χάνει τα εργαλεία του δεν θα τον έπαιρνα να μου κάνει δουλειά, ποιος ξέρει τι άλλο θα ξεχάσει να κάνει στη δουλειά

  14. #2024
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Δε βλέπω τίποτα λαμακίες,τη γνώμη του είπε ο άνθρωπος.
    Και εγώ τη γνώμη μου είπα ρε Ταλιμπάν. Και κατά τη γνώμη μου διυλιζουμε τον κονωπα δίχως λόγο και αιτία.

    Εσύ μπορεί να μη βλέπεις, εγώ βλέπω. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε.

  15. #2025
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως αν ήξερα ότι ο τάδε μάστορας κάθε τρεις και λίγο ξεχνάει και χάνει τα εργαλεία του δεν θα τον έπαιρνα να μου κάνει δουλειά, ποιος ξέρει τι άλλο θα ξεχάσει να κάνει στη δουλειά
    Όταν λέω για εργαλεία που χάνονται, συμπεριλαμβάνω αυτά που κλέβουνται, τα δανεικά κι αγύριστα, αυτά που κατά λάθος τα πήρε κάποιος που δουλεύει στον ίδιο χώρο και αυτά που καταστρέφονται από κάποιον άλλον που τα χρησιμοποίησε.
    Μετά από χρόνια εμπειρία στο <χάσιμο> εργαλείων, τώρα σε όλα μου τα εργαλεία γράφω ή με μαρκαδόρο ή ανάγλυφα το όνομά μου.
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 14/05/2021 στις 15:07.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF