Σελίδα 136 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 3686126131132133134135136137138139140141 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.026 έως 2.040 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #2026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Όταν λέω για εργαλεία που χάνονται, συμπεριλαμβάνω αυτά που κλέβουνται, τα δανεικά κι αγύριστα, αυτά που κατά λάθος τα πήρε κάποιος που δουλεύει στον ίδιο χώρο και αυτά που καταστρέφονται από κάποιον άλλον που τα χρησιμοποίησε.
    Για κάποιους, όλοι αυτοί οι λόγοι είναι αρκετοί για να αγοράζουν φθηνά εργαλεία και να δουλεύουν με αυτά. Εφόσον μπορούν και κάνουν σωστά τη δουλειά τους, με γεια τους και χαρά τους. Άλλοι προτιμούν να παίρνουν καλά εργαλεία που τα έχουν για χρόνια, γιατί δεν είναι ξεχασιάρηδες, ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ εργαλεία, και δεν αφήνουν εργαλεία χωρίς να τα βλέπουν, για να τους τα κλέψουν. Πίστεψε με οι τελευταίοι είναι και η πλειοψηφία. Πλειοψηφία στους επαγγελματίες που κάνουν χρόνια, δεκαετίες την δουλειά και δεν είναι πολυτεχνίτες και ερημοσπίτες.
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 14/05/2021 στις 15:12.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #2027
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Τα χαμένα πήγαν εδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160073
    Sent from me using a computer.

  3. #2028
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Εγώ να πω πως το συγκεκριμένο θέμα που συμμετέχουμε λέγεται Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts) και προφανώς σημαίνει πολύ περισσότερα από ότι η ελεύθερη μετάφραση του.
    Κάποιοι από εμάς χρησιμοποιούμε τα εργαλεία μας για ερασιτεχνική χρήση και κάποιοι άλλοι από εμάς και για επαγγελματική.
    Οι ίδιοι πάνω-κάτω συμμετέχουμε και στα υπόλοιπα θέματα για τα εργαλεία και δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι ο κάτοχος φθηνών εργαλείων υποτιμήθηκε. Μπορεί να υποτιμήθηκαν κάποια φθηνά εργαλεία αλλά όχι ο κάτοχος τους. Αν κάποιος κάτοχος αισθάνεται υποτιμημένος επειδή διαβάζει μια κριτική για κάποιο από τα εργαλεία του θα πρέπει να αναθεωρήσει. Φυσικά ισχύει και το ανάποδο (κριτική για ακριβά εργαλεία και κάτοχο).

    Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας από εμάς έχει δικαίωμα να κρίνει τις επιλογές του όπως ο ίδιος θεωρεί σωστό για τον εαυτό του. Εγώ δεν ταυτίζομαι με όλους αλλά έχω διαπιστώσει ότι ταυτίζομαι με πολλούς εδώ μέσα και είναι φυσικό όταν έχεις την ίδια "αρρώστια" με τα εργαλεία. Το γιατί θέλω να αποκτήσω σώνει και καλά π.χ. μια συλλογή Ko-Ken, δεν είναι απαραίτητό να πρέπει να δικαιολογείται και να γίνεται κατανοητό από όλους, αλλά με χαροποιεί που "κάποιοι" μπορούν να μοιραστούν μαζί μου τη χαρά μου και αυτό μου φτάνει.

    Έχω άποψη για πολλούς επαγγελματίες που επιλέγουν συνειδητά όχι απλά φθηνά εργαλεία αλλά... φθηνιάρικα (έχει μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο).
    Δυστυχώς -κατ' επανάληψιν διαπιστωμένα- η άποψη που έχω για αυτούς δεν συμπίπτει με αυτήν που έχουν οι ίδιοι για τον εαυτό τους (εμ τι άποψη θα είχαν). Το θέμα είναι πως η πράξη έχει δείξει πολλάκις πως δικαιώνομαι εγώ. Αν δεν αγαπάς τη δουλειά σου πως να αγαπήσεις το εργαλείο -με την διευρυμένη έννοια- που σου δίνει ψωμί να φας;

    Και όπως συνήθως συμβαίνει -τελικά- για άλλη μια φορά έζησα πρόσφατα την ίδια εμπειρία και μετά τα έβαλα με τον εαυτό μου που δεν το ανέλαβα μόνος μου για κάτι μάλιστα που το κατέχω. Ήταν όμως εργασία που έπρεπε να γίνει στο πατρικό μου και έπρεπε να βγει μέσα σε 1-2 μέρες, χρονική πολυτέλεια που δεν είχα στη διάθεση μου λόγω του λιγοστού ελεύθερου χρόνου μου και της οικογενειακής κατάστασης. Όταν βλέπω όμως "κουζινά" και μου σκάει μύτη με σέγα Bulle ξέρω τη συνέχεια που θα ακολουθήσει... και μη πάει ο νους σας στα κοψίματα αλλά στο συνολικό τελικό αποτέλεσμα, είναι ενδεικτικό μιας ευρύτερης φιλοσοφίας. Να απαριθμήσω τη λίστα με τα "θεματάκια"; Νομίζω δε χρειάζεται. Και εγώ δυσαρεστημένος και το συνεργείο ήρθε ξανά γιατί για να του χαριστώ δεν υπήρχε περίπτωση, ειδικά όταν ξέρω.

    Για έναν ερασιτέχνη όμως η κριτική δεν μπορεί να είναι η ίδια, ακόμη και για λόγους άγνοιας.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 15/05/2021 στις 09:43.

  4. #2029
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Τελικά αυτή η αποθηκουλα μου δεν σταματάει να με εκπλήσσει :
    Στην τελευταία ανασκαφή ανακάλυψα αυτο:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_1.jpg 
Προβολές:	566 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	428177Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_2.jpg 
Προβολές:	573 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	428178
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_214.jpg 
Προβολές:	572 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	428179

    Ξέρουμε τίποτα για αυτή τη μάρκα??

  5. #2030
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Δεν την ξέρω αλλά είναι καλό.

    Και απ' ότι βλέπω είναι καινούριο αν και vintage.

    Όταν το κλείνεις, περνάει το φως?
    Sent from me using a computer.

  6. #2031
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν την ξέρω αλλά είναι καλό.

    Και απ' ότι βλέπω είναι καινούριο αν και vintage.

    Όταν το κλείνεις, περνάει το φως?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_1rsz_img_20210525_000943.jpg 
Προβολές:	484 
Μέγεθος:	42,1 KB 
ID:	428206Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_1img_20210525_000824.jpg 
Προβολές:	488 
Μέγεθος:	44,1 KB 
ID:	428208Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_20210525_000938.jpg 
Προβολές:	487 
Μέγεθος:	46,6 KB 
ID:	428207

  7. #2032
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Αντάπτωρας που κάνει το 17αρι κλειδί, μανέλα. Συνήθως βρίσκετε για 13αρι, για 17 είναι σπάνιο.. Το 13 μπορεί να αντέξει πάρα πολύ μεγάλες ροπές αλλά καλύτερα 17. Υπάρχει και για 15 αλλά ποιός έχει 15 επάνω στη μηχανή του για να κουβαλάει πολυγωνο.
    Υπάρχει κανά λινκ για αυτούς τους αντάπτωρες;
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων αντάπτωρας.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 09/06/2021 στις 00:35.

  8. #2033
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Όλες οι μάρκες έχουν.

    Edit. Aν θέλεις 17mm σε 3/8, είναι δύσκολο να βρεις. Δε θυμάμαι και τι μάρκα είναι αυτό.
    Sent from me using a computer.

  9. #2034
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Το παρόν παραμένει ακόμα ενεργό μονο και μόνο για ερωτήσεις που είναι για adicts και δεν ενδιαφέρουν κανέναν άλλον πέρα απ' τους εθισμένους.

    Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει πόσες ώρες είναι η βάρδια στην πρέσα σφυρηλάτησης, αυτό είναι το κατάλληλο θρεντ. Αν κάποιος θέλει να πάρει πληροφορίες για κάποιο εργαλείο και αντί να ανοίξει καινούριο θέμα το κάνει εδώ, τα μνμτα θα μεταφέρονται σε καινούριο θρεντ χωρίς να αφήνω σύνδεσμο. Μέχρι να βαρεθώ και να το κλειδώσω.
    Sent from me using a computer.

  10. #2035
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.650
    Χρησιμοποιεί κανείς πολύγωνα σφύρας;
    Δεν έχω αλλά θέλω να πάρω μερικά σχετικά μεγάλα νούμερα καθώς μια στο όποτε προκύπτει ανάγκη για αυτά.
    Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο φθείρουν το παξιμάδι;
    Μιλάω για νούμερα πάνω από το 30.

    Το ρωτάω γιατί βρίσκω σε Force από 8κατι€ για το 30mm,αλλά βρίσκω και Gedore με 25-26€.
    Η συχνότητα με την οποία θα μου χρειαζόντουσαν είναι πολύ αραιή (μπορεί να περάσουν και καναδυο χρόνια) αλλά όπως τα βλέπω δείχνουν ως η τέλεια λύση για περιβάλλοντα όπου πρέπει να λύσεις αλλά το γερμανικό δε χωράει και μέχρι τώρα δούλευε σφυρί/καλέμι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #2036
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Πάρε τα φθηνά. Για την χρήση που περιγράφεις δε νομίζω να χρειάζεσαι prime εργαλείο.
    Οποιοδήποτε εργαλείο βαριάς μπορεί να χαλάσει ή να φθαρεί σε εντατική χρήση. Σε περιστασιακή χρήση, το φθηνό, θα αργήσει πολύ να χρειαστεί "γέμισμα" ή θα σπάσει πριν χρειαστεί. Ή δε θα σπάσει, ούτε θα χρειαστεί γέμισμα.

    Τα μεγάλα παξιμάδια δεν έχουν ανάγκη Γιάννη. Περισσότερα θα ξέρει ο μισκιν αλλά γενικά πρέπει να φάνε τρελό χτύπημα για να φθαρεί η άκρη τους και πάλι δε θα δημιουργήσουν θέμα.

    Περισσότερα θα ξέρει ο μισκιν που έχει σπάσει κάτι τέτοια εργαλεία.
    Sent from me using a computer.

  12. #2037
    Γιάννη έχω πάνω από 4 χρόνια να δουλέψω τέτοιο κλειδί δε θυμάμαι αν σημαδεύεται το παξιμάδι. Βασικά όταν δουλεύεις πολύγωνα βαριάς δε σε ενδιαφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12092014284.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	44,3 KB 
ID:	429322

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	06102014292.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	50,7 KB 
ID:	429323
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #2038
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.650
    κλαίω λίγο, με την αφήγηση
    όχι δεν έχω τόσο τεράστια παξιμάδια σαν του κλειδιού απο πάνω, να λύσω.
    Απο 30mm άντε μέχρι 46 να φτάνω.
    Θα παραγγείλω τα Force λοιπόν μιας και προέκυψε μια σχετική επισκευή. Απο το σφυροκαλέμισμα, σίγουρα καλύτερα θα είναι με τούτα το παξιμάδι.

    Απορία, τι διάολο σφίγγει αυτό το παξιμάδι αυτού του κλειδιού ρε συ; Αυτό θέλει την πεντοκιλη βαριά κατεδαφίσεων για να νιώσει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #2039
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171

    Cool

    Και που να δεις βαπορίσια κλειδιά, θα δακρύσεις, λέμε....

    Το πιο πάνω χρησιμοποιείται συνήθως σε συναρμολόγηση γερανών, Caterpillar κλπ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #2040
    Τα κλειδιά είναι από συνεργείο πλοίων, συγκεκριμένα από service καυστήρων και αντλιών υψηλής. Τα νούμερα φτάνουν μέχρι 80 αν θυμάμαι καλά. Είχαμε σπάσει και ένα....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20151022_001.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	429324
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF