Σελίδα 2 από 141 ΠρώτοΠρώτο 12345671252102 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #16
    Νομίζω με απλά λόγια ο Daz θέλει να πει, αν είναι να πάρεις φθηνά εργαλεία πήγαινε στο Lidl και πάρε . Δε χρειάζεται να τα παραγγείλεις από Γερμανία. Ίδια ποιότητα έχουν.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πάρτε κανένα εργαλείο της προκοπής μωρέ!

    Μη πετάτε τα λεφτά σας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν έγραψα κάπου να μην παίρνετε φθηνά εργαλεία. Είπα να μην αγοράζεται σκουπίδια.



    και το πρωτο σχολιο επεσε κατω οταν συζητιοντουσαν τα proxxon, τα force και τα rothewald...

    αφου λοιπον:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η τιμή force για μένα είναι η ελάχιστη δυνατή ώστε η ποιότητα να είναι ικανοποιητική τουλάχιστον για ερασιτεχνικές εργασίες. Και όλα στην τιμή αυτή, ανεξαρτήτου μάρκας, μπορούν να κάνουν ακριβώς τα ίδια.
    προς τι η ενσταση σου?
    ως προς το οτι δεν πρεπει να γραφουμε με τι ειμαστε ευχαριστημενοι γιατι ειναι ολα ιδια? ως προς το οτι πρεπει να μιλαμε με τιμες και οχι με μαρκες?

  3. #18
    έχω την ίδια κασετίνα πρόκτωρ εεεεεε, πρόξον που έβαλε ο ντέβιλς παραπάνω....

    δώρο από τον πατέρα μου πριν από 15 (?) χρόνια....

    τα χρησιμοποιώ σε κάθε περίπτωση που μπορεί να θέλω εργαλείο...

    οκ, δεν είμαι συνεργείο, αλλά, είναι ακόμα σαν καινούργια.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    και το πρωτο σχολιο επεσε κατω οταν συζητιοντουσαν τα proxxon, τα force και τα rothewald...

    αφου λοιπον:


    προς τι η ενσταση σου?
    ως προς το οτι δεν πρεπει να γραφουμε με τι ειμαστε ευχαριστημενοι γιατι ειναι ολα ιδια? ως προς το οτι πρεπει να μιλαμε με τιμες και οχι με μαρκες?

    To σχόλιό μου αφορούσε την κασετίνα του λούι που με 100 ευρώ παίρνεις μέχρι και μεταλλική συρταριέρα.

    Είπα ναι στα φθηνά εργαλεία, όχι στα σκουπίδια. Θέλεις να πετάξεις 100 ευρώ? Πάρε κάτι παρόμοιο με αυτό που υπάρχει επάνω απ' το σχόλιό μου. Δε νομίζω ότι όση ώρα λέγατε για proxon και force και ks είχα καμία ένσταση ούτε πήρα μέρος στην συζήτηση διότι απ' την αρχή ψάχνετε για εργαλεία οικονομικά που θα δουλέψουν περιστασιακά σε δυο απλά πραγματάκια. Διαφορετικά θα είχα επέμβει όταν ο σαπίλας είπε ότι τα ks είναι αντάξια της facom.

    Αναφέρθηκα κυρίως στα bahco ότι έχει δυο διαφορετικές ποιότητες, ποιότητα force proxon και και τα επαγγελματικά της. Και αυτό σαν απάντηση στο παραπάνω μνμ όπου ειπώθηκε ότι τα bahco έχουν λογικές τιμές, διότι τα bahco που έχουν λογικές τιμές δεν είναι bahco.

    Νομίζω ότι προσπάθησα να διαχώρισω κάποια πράγματα γιατί σε όλο το θρεντ συζητάτε για μάρκες που δεν έχουν καμία διαφορά σαν να επρόκειτο για κάτι διαφορετικό, προκαλώντας κονφούζιο σε εαυτόν και αλλήλους.

    Επίσης το να λέμε "πόσα εργαλεία αγοράζω με 100 ευρώ" με το "ποσο κοστίζουν τα εργαλεία που χρειάζομαι" έχει τεράστια διαφορά και όλοι πέφτουν στην παγίδα της ποσότητας παρασυρόμενοι ακόμα και απ' τη μάρκα. Δεν είναι η μάρκα ενδεικτικό της ποιότητας διότι δεν υπάρχει κατασκευαστής ανάμεσα στις μάρκες που συζητάτε. (εκτός απ' την bahco). Θέλετε να συνεχίσετε να ψάχνεται εργαλεία με το κιλό επειδή λένε ks tools? Αν πάρετε περισσότερα απ' αυτά που πήρε ο σαπίλας με τα ίδια λεφτά δεν θα είναι το ίδιο καλά με του σαπίλα. Αυτό μπορείτε να το καταλάβετε? Θέλετε να το καταλάβετε? Αν όχι no problem, εσείς θα τα πληρώσετε.

    Και οχι δεν ειναι κακό να πάρετε χειρότερη ποιότητα με λιγότερα λεφτά απ' τη στιγμή που σας καλύπτουν ή περισσότερα εργαλεία με τα ίδια λεφτά απ' τη στιγμή που σας χρειάζονται. Όμως αυτά τα δύο έχουν μια μικρή διαφορά δε νομίζεις? Ξεκινάτε να συζητάτε για οικονομικά εργαλεία και καταλήγετε να ψάχνεται σκουπίδια επειδή έχουν καλύτερη τιμή μόνο και μόνο επειδή έχουν επάνω την ίδια μάρκα. Αν θέλετε συνεχίστε, εσείς θα τα πληρώσετε και το χειρότερο..

    εσείς θα τα χρησιμοποιήσετε.

    Κατά τα άλλα...



    Edit. Και το πρώτο σχόλιο έπεσε όταν μπήκε το λινκ του λουι. Τα από πάνω είναι μερικούς μήνες παλαιότερα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/09/2015 στις 15:12.
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Νομίζω με απλά λόγια ο Daz θέλει να πει, αν είναι να πάρεις φθηνά εργαλεία πήγαινε στο Lidl και πάρε . Δε χρειάζεται να τα παραγγείλεις από Γερμανία. Ίδια ποιότητα έχουν.
    Ούτε να κοιτάς αν γράφουν bahco, ks, force αν έχουν την ίδια τιμή.
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    για τον ερασιτεχνη μια μεση ποιοτητα-τιμη δουλευει μια χαρα
    οι μεγαλες συλλογες με βατη τιμη πρωτον ειναι χαμηλης ποιοτητας και δευτερον εχουν πολλα κομματια που δεν θα χρησιμοποιηθουν ποτε
    καλο ειναι να ψωνιζει κανεις αυτα που θα χρειαστει χωριστα και σταδιακα
    συλλογη καρυδακια 3/4 καλυπτει σχεδον τα παντα εκτος αν εχει καποιος φορτηγο
    σετ αλλεν και σετ τορξ
    3-4 καλα κατσαβιδια κομματι-κομματι
    μια καλη πενσα ενα καλο μυτοτσιμπιδ εναν καλο κοφτη
    συλλογη γερμανοπολυγωνα +τα πιο κοινα νουμερα σε γερμανικα
    και σιγουρα ενα πολυμετρο ενα δοκιμαστικο 12V και ενα σωστο κολλητηρι
    Φαντάζομαι θέλεις να πεις 3/8 όχι 3/4. Τα 3/4 ειναι όντως για φορτηγά. Όταν πριν έγραψα 3/4 εννοούσα πραγματικά 3/4 διότι είναι πανακριβα σε σχέση με τα 1/2.
    Τα 3/8 όσον αφορά τις μηχανές εξαντλούνται κάπου στο νούμερο 22 ή θα έλεγα καλύτερα στο M14.

    Οι μηχανές σε άξονες, τροχούς, γρανάζια κτλ έχουν μεγαλύτερα μεγέθη.

    Πάντως το πιο κατάλληλο μέγεθος για γενική χρήση επάνω σε μηχανές είναι τα 3/8 όπως είπες, όμως το 1/4 είναι αναντικατάστατο ενώ το 1/2 σε πολλές περιπτώσεις επιβάλλεται (ειδικά αν δεν υπάρχει σπαστή μανέλα με αντάπτορες).

    Για κατσαβίδια έχεις δίκιο. Το πιο ποιοτικό εργαλείο σου πρέπει να είναι το κατσαβίδι.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    νομιζω πως θα ηταν πιο χρησιμο να προτεινουμε συγκεκριμενα κατι που εχουμε δουλεψει
    αυτα απο μενα (το μαγαζι τυχαιο)
    http://www.e-shop.gr/kasetina-23-tem...0-p-TLS.220075
    απο τη μικροτερη εξαγωνη της μοτο μεχρι και αξονα τροχου
    γερη καστανια, αξιοπρεπεις προεκτασεις, ολα τα μπουζοκλειδα
    επισης καλη μου βγηκε η σειρα allen απο τα lidl
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κατάλογος.jpg 
Προβολές:	714 
Μέγεθος:	3,3 KB 
ID:	341615

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οντως 3/8 εννοουσα αυτα που εβαλα πανω ειναι ενας καλος συμβιβασμος γιατι οι 1/2 ξεκινανε ψηλα και οι 1/4 τελειωνουν χαμηλα
    η κασετινουλα αυτη ξεκιναει απο 6mm και φτανει στο 24mm που ειναι το παξιμαδι του αξονα του πισω τροχου στο cbf μου το οποιο λυνει και δενει αδιαμαρτυρητα
    αν καποιος χρειαστει πιο μεγαλα νουμερα μπορει να παρει μεμονωμενα αν και σε μοτο μονο το παξιμαδι της καμπανας μπορει να ειναι μεγαλυτερο

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οντως 3/8 εννοουσα αυτα που εβαλα πανω
    η κασετινουλα αυτη ξεκιναει απο 6mm και φτανει στο 24mm που ειναι το παξιμαδι του αξονα του πισω τροχου στο cbf μου το οποιο λυνει και δενει αδιαμαρτυρητα
    ειναι ενας καλος συμβιβασμος γιατι οι 1/2 ξεκινανε ψηλα και οι 1/4 τελειωνουν χαμηλα
    Ναι είναι, γιατί δεν είναι γκουμούτσες όπως τα 1/2. Το 1/4 το θεωρώ μαστ όμως. (φθηνό είναι πάρτο κάποια στιγμή και θα με θυμηθείς).

    Για τα μεγαλύτερα μεγέθη μια σπαστή μανέλα με καρυδάκια 1/2 24 -27 -30 - 32 θα σε καλύψει σε όλα τα υπόλοιπα.

    Ο κινητήρας μου μέσα έχει μέχρι και 36 ενώ για τον άξονα του ψαλιδιού χρειάζομαι 36αρι γερμανικό.

    Ρε όσα περισσότερα επιχειρείς τόσα περισσότερα χρειάζεσαι. Και με όσα περισσότερα αποκτάς τόσα περισσότερα θα επιχειρείς. Άστα αν πάνε σου λέω!!!
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τι επιπλεον θα μου προσφερει το 1/4;

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    επισης σε κλειδια τα γερμανοπολυγωνα ειναι πολυ πιο σταθερα απο τα απλα γερμανικα και πρεπει να υπαρχει μια πληρης σειρα
    μονο εκει που δεν μπαινει πολυγωνο θα χρησιμοποιηθει γερμανικο

  12. #27
    @daz

    επειδή η κουβέντα ξεκίνησε από τα rothewald και επειδή τυχαίνει να έχω μία πλήρη κασετίνα τους εδώ και 7 χρόνια, με την οποία έχω μαστοράψει όχι μόνο δικά μου μηχανάκια αλλά και φίλων, και είναι σε άριστη κατάσταση θα μπορύσες να μου πεις τι μεμπτό βρίσκεις σε αυτή την προσφορά των 100 ευρώ?
    δεν ξέρω αν η μεταλλική κασετίνα θα αντέξει και δεν θα ξεχαρβαλωθεί, ή να σκουριάσει, όμως τα εργαλεία σαν εργαλεία είναι ποιοτικά. και επειδή έτυχε να πάρω και 2 ροπόκλειδα ένα της rothewald και ένα της gedore με διαφορετικό εύρος δυνάμεων μεν αλλά το gedore καλύπτει το εύρος του rothewald ο μέτρησα και είδα ότι συμπίπτουν και στις δυνάμεις τους, δεν καταλαβαίνω πραγματικά που υπολείπεται...

    υπόψιν, δεν έχω μετοχές στη rothewald αλλά έχω απορία πραγματικά να δω τι μου διαφεύγει.
    Επίσης έχουν εξαιρετική τιμή που με την ίδια στα praktiker παίρνεις τα sproxton που τα έχω δει να τσακίζουν στα ζόρια....

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τι επιπλεον θα μου προσφερει το 1/4;
    Το να εχεις μια σωστή καστανια για μικρά νούμερα.
    Αν δουλεύεις το 8 καρυδακι με την 3/8 οσο ναναι δεν εχεις σωστό έλεγχο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κατανοητο, αλλα να φορτωθω ολοκληρη συλλογη και δευτερη καστανια για να δουλευω μονο το 8 αντε και το 10;
    εκτος αν ειμαι ποδηλατας

  15. #30
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κατανοητο, αλλα να φορτωθω ολοκληρη συλλογη και δευτερη καστανια για να δουλευω μονο το 8 αντε και το 10;
    εκτος αν ειμαι ποδηλατας
    Ποδηλατάς?

    Γεματα 10 και 12 ειναι τα μηχανακια οπότε χρειάζεται οπωσδήποτε η 1/4.
    Εγω προσωπικά εχω μια 1/4 και μια 1/2 και με καλύπτουν σε όλα. Την 1/2 θα την χρησιμοποιήσω για 13 και πάνω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 2 από 141 ΠρώτοΠρώτο 12345671252102 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF