Σελίδα 3 από 141 ΠρώτοΠρώτο 123456781353103 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το ιδιο λεμε.........
    αντι για μια 1/4 και μια 1/2 πηρα την ενδιαμεση 3/8 και ειμαι καλυμμενος ειδικα για μοτο που μας ενδιαφερει εδω
    θα επαιρνα 2 οπως λες αν εμπλεκα με αυτοκινητο και ηθελα και μεγαλα νουμερα αλλα πρωτον δεν εχω αναβατοριο για χοντρες δουλειες και δευτερον εχω ενα yaris που η πιο βαρια δουλεια που εχει ζητησει εδω και 16 χρονια ειναι αλλαγη μπουζι

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Χωρίς να θέλω να γίνω σπαστικός με καρυδάκια κατσαβίδια και πένσες δεν γίνεται σέρβις μοτό.
    Οπότε βολευτείτε καλύτερα με φτηνότερα εργαλεία χειρός γιατί το ή τα δυναμόκλειδα είναι ακριβά,
    και ο "συμπιεστή ελατηρίου συμπλέκτη 07LME-GZ40201" δεν πωλείται στα μαγαζιά με εργαλεία.
    Επίσης στην πορεία θα χρειαστούν ίσως και ίσια πολύγωνα, και μια ακόμα σειρά γερμανικά για να κρατάμε κόντρα,
    και μακριά καρυδάκια, και σωληνωτά , και σφυροκατσάβιδο, και φιλεράκια, και πολύμετρο και ο κατάλογος δεν τελειώνει.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    σερβις γινεται μια χαρα........
    οι ειδικες εργασιες απαιτουν ειδικα εργαλεια οπως ρυθμιση βαλβιδων, αντικατασταση ρουλεμαν,εξαγωγη βολαν ή καμπανας
    απαραιτητο παντου και παντα το δυναμοκλειδο

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σερβις γινεται μια χαρα........
    Μεχρι τώρα έχετε δώσει κάνα τρακοσάρι για καρυδάκια γερμανοπολύγωνα και κατσαβίδια
    και ούτε το φίλτρο λαδιού δεν μπορούμε να αλλάξουμε.

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    @daz

    επειδή η κουβέντα ξεκίνησε από τα rothewald και επειδή τυχαίνει να έχω μία πλήρη κασετίνα τους εδώ και 7 χρόνια, με την οποία έχω μαστοράψει όχι μόνο δικά μου μηχανάκια αλλά και φίλων, και είναι σε άριστη κατάσταση θα μπορύσες να μου πεις τι μεμπτό βρίσκεις σε αυτή την προσφορά των 100 ευρώ?
    δεν ξέρω αν η μεταλλική κασετίνα θα αντέξει και δεν θα ξεχαρβαλωθεί, ή να σκουριάσει, όμως τα εργαλεία σαν εργαλεία είναι ποιοτικά. και επειδή έτυχε να πάρω και 2 ροπόκλειδα ένα της rothewald και ένα της gedore με διαφορετικό εύρος δυνάμεων μεν αλλά το gedore καλύπτει το εύρος του rothewald ο μέτρησα και είδα ότι συμπίπτουν και στις δυνάμεις τους, δεν καταλαβαίνω πραγματικά που υπολείπεται...

    υπόψιν, δεν έχω μετοχές στη rothewald αλλά έχω απορία πραγματικά να δω τι μου διαφεύγει.
    Επίσης έχουν εξαιρετική τιμή που με την ίδια στα praktiker παίρνεις τα sproxton που τα έχω δει να τσακίζουν στα ζόρια....
    Stam έχουν όση διαφορά έχει ένα ακριβό ρολόι από ένα φθηνότερο. Αν μπορούσες να το λύσεις και να δεις από τι αποτελείται το καθένα θα καταλάβαινες. Και με τα δυο στο τέλος βέβαια την ώρα θα την ξέρεις. Επίσης δε γνωρίζω αν μπορείς να καλυμπράρεις το Rotheward στην Ελλάδα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μεχρι τώρα έχετε δώσει κάνα τρακοσάρι για καρυδάκια γερμανοπολύγωνα και κατσαβίδια
    και ούτε το φίλτρο λαδιού δεν μπορούμε να αλλάξουμε.
    εχω δωσει 50 ευρω και μονο βαλβιδες δεν εχω ρυθμισει.....
    τις τσεκαρω ομως

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    @daz
    Κοίτα να δεις. Μπαίνουμε πάλι στο ίδιο τρυπάκι. Έχεις rothewald αυτή η συλλογή είναι rohtewald και θεωρείς ότι η ποιότητα είναι ίδια. Εγώ όμως θα σου πω ότι μπορεί να είναι ίδια μπορεί και όχι. Τα λεφτά μου στο όχι αλλά ας υποθέσουμε ότι τα καρυδάκια που έχει η συλλογή είναι ίδια με τα δικά σου αλλά εσύ τα πήρες φθηνότερα γιατί πήρες μόνο τα καρυδάκια. Σε αυτή την περίπτωση όλα τα υπόλοιπα είναι απλά άχρηστο μέταλλο. Τα ίσια κατσαβίδια θα σπάσουν για πλάκα. Οι σταυροί θα γίνουν στρογγυλοί μαζί με τις βίδες, οι πένσες θα κουνιούντε, τα δόντια θα εξαφανιστούν και οι σιαγώνες δεν κόβουν ούτε καλάι. Τα γεμανοπολύγωνα θα γίνουν σώβρακο, το χρώμιο είναι λιγότερο ανθεκτικό από βαφή με μίνιο και το εργαλείο ηλεκτρολόγου δεν κοστίζει πάνω από 1.5 ευρώ σε συνοικιακό μαγαζάκι. Για γκαζοτανάλιες κτλ δε το συζητάμε θα έχει πολύ πλάκα να τις χρησιμοποιήσεις. Αν τα καρυδάκια είναι ικονοποιητικής ποιότητας δλδ δεν είναι εντελώς ψέυτικα όλα τα υπόλοιπα είναι σαν αυτά που θα ψώνιζες από τα μαγαζιά ότι πάρεις 1 ευρώ. Στην εργαλειοθήκη βλέπεις ότι δεν αναφέρομαι καν έτσι! Για το σφυρί αν πας να πάρεις ένα maco με 1,7 ευρώ θα είναι καλύτερο. Τα λιντλ έχουν καλύτερη ποιότητα στα εργαλεία που βγάζουν από αυτή τη συλλογή. Πένσα rotherwald αν την πάρεις με καρτελάκι και όχι σε συλλογή μπορεί να ειναι 10 φορές καλύτερη.

    Μα δε βρίσκω τίποτα μεμπτό. Για κάποιον που δουλεύει στο ποδήλατό του και σε ένα παλιό καναπέ με μεταλλικά πόδια ενώ που και που χτυπάει και καμιά πρόκα και στρίβει και μια νοβοπανόβιδα για να στερεώσει την σίτα που ξεκόλλησε, μια χαρά είναι. Μέχρι εκεί όμως. Αν τη θέλεις για κάτι παραπάνω είναι πεταμένα λεφτά. Και με 100 ευρώ παίρνεις πολύ, πάρα πολύ καλύτερα εργαλεία για να μαστορεύεις τη μηχανή σου.

    Πες μου τι διαφορά μπορούν να έχουν αυτές οι δύο συλλογές.

    Gedore

    Gedore Carolus

    Και οι δύο έχουν 1/4 και 1/2 που είναι τα πιο κοινά ώστε να δουλεύεις σχεδόν στα πάντα με πολλά έχτρα, μύτες, καρυδάκια κατσαβιδιού κτλ.

    BTW ένας weekend warrior τη δεύτερη συλλογή θα την έχει μέχρι να τη χάσει ενώ από χαρακτηριστικά (πάχος καστάνιας, αριθμός δοντιών, ποιότητα και αντοχή λαβής σε λάδια κτλ, ποιότητα χρωμίου, ανθεκτικότητα στην κατάχρηση με αερόκλειδο, πάχος στα καρυδάκια ώστε να μπαίνουν σε χωμένες βίδες κτλ.) τα πάει πολύ καλά.

    Δες τώρα με τα ίδια λεφτά πόσα λιγότερα παίρνεις αν συγκρίνεις carolus με rothewald. H διαφορά τους στην ποιότητα είναι μεγαλύτερη απ' την διαφορά των συλλογών στα δύο λινκ που έβαλα.

    Τα carolus είναι δοκιμασμένα και ως τώρα η ποιότητά τους δεν έχει αλλάξει. Η τιμή τους όμως ναι. Κάποια στιγμή έγιναν ακριβότερα όταν άλλες μάρκες κρατάνε συνέχεια την ιδια τιμή και σκαμπανεβάζουν την ποιότητα αναλόγως με το πλευρό που ξύπνησε η μερκελ.

    Για να συζητήσουμε για το δυναμόκλειδο θα πρέπει να μου πεις...
    Πόσο το πήρες.
    Έχει certificate με τις μετρήσεις?
    Το certificate έχει serial no με τον ίδιο αριθμό επάνω στο δυναμόκλειδο χαραγμένο με λαιζερ.
    Μετά θα βάλεις και μια φωτογραφία για να δω αν είναι κανεα norbar rebranted σε rothewald (θα το googlara αλλα τη μια μπορεί να πουλάει rebranded norbar και την άλλη rebranded china).

    Και μετά αν θέλεις θα συζητήσουμε τι διαφορές μπορεί να έχει με το gedore. Γιατί το να μου λες ότι έχεις δυναμόκλειδο rothewald εμένα δε μου λέει τίποτα.
    Θα σου έβαζα τώρα καμια μέτρηση από china δυναμόκλειδο για να γελάσουμε αλλά δεν την βρίσκω. Στα 20, χτύπαγε μια στα 15 μια στα 30 και την άλλη στα 47 (τυχαίες τιμες αλλά για τέτοιες αποκλείσεις μιλάμε). Γενικά ήταν μια χαρά για μεγάλη καστάνια, όχι όμως για δυναμόκλειδο.

    Rotherwald έχω και εγώ. Όχι όμως πένσες και κατσαβίδια προς θεού. Όπως δε θα έπαιρνα και τα πενσοηδή της carolus. Όχι επειδή δεν είναι καλά αλλά επειδή είναι ακριβά για την ποιότητα που έχουν. Επειδή με 2 ευρώ παραπάνω παίρνω απείρως καλύτερη πένσα.

    Ψάξε για πένσες lux. Θα βρεις china σε τιμές ξεφτίλα (απέφυγέ τα αυτά) και παλιά μοντέλα nws σε τιμή σούπερ (σχεδόν ίδια τιμή με carolus αλλά ποιότητα απολύτως κορυφαία).

    Έλα βρήκα μια nws σε kraftwerk. H kraftwerk σε μια συλλογή όπως αυτή της rothewald θα είχε αυτή την πένσα?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rebrand.jpg 
Προβολές:	567 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	341635

    Αν αυριο μου πεις μαλάκα daz δεν ξέρεις τι λες, έχω kraftwerk που την πήρα φθηνότερα από knipex που μου προτείνεις και δεν καταλαβαίνει τίποτα, υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη? Αν πάρεις όμως την πέσα της παραπάνω συλλογής σε λίγο καιρό θα την πετάξεις.
    Και είμαι πολύ φτωχός για να δίνω 100 ευρώ για λίγο μόνο καιρό. Γιατί αν στο τέλος μου μείνουν μόνο τα καρυδάκια και έχω δώσει 100 ευρώ η συλλογή αυτή είναι πανάκριβη.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/09/2015 στις 01:40.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μια και το έφερε η κουβέντα.


    http://www.carolus.de/pdf/carolus_WA..._LowRes_EN.pdf

    Στα μαγαζιά που πάτε ψάχτε για παλιά elofort. Είναι η "φθηνή" εταιρία της elora. Μπορείτε να βρείτε παλιότερα εργαλεία της elora rebranded σε eloford made in germany σε τιμές taiwan και μόνη έκπτωση στην ανθεκτικότητα του χρωμίου (έκπτωση με βάση τα γερμανικά πρότυπα και για βιομηχανική χρήση όχι ερασιτεχνική). Κατά τα άλλα elofort μπορείτε να βρείτε και σε ίδια ποιότητα με τα carolus.

    Το ίδιο και για heytec ή heynen που είναι η "φθηνή" σειρα της heyco.

    Αν πάτε να πάρετε με 50 ευρώ συλλογή με 200 κομμάτια επειδή είναι elofort μη τα βάλετε μαζί μου μετά.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κοίτα να δεις. ..
    Αυτήν έχω: https://www.louis.de/en/artikel/roth...?list=98001069
    και πιστεύω ότι δεν θα έχει διαφορά στο βάψιμο από την άλλη συλλογή με την κασετίνα.

    Μετά από 7 χρόνια, έχοντας δουλέψει σε αρκετά μηχανάκια, κομπρεσέρ, αυτοκίνητο, γενικές εργασίες κλπ θα σου πω ακριβώς τι έχουν πάθει:
    τίποτα.

    μόνο από κατάχρηση όπως είπες, ένα τορκ το Τ45 του, έκανα το λάθος να το χρησιμοποιήσω με αερόκλειδο πάνω σε εφαρμογή η οποία ήταν πρεσαρισμένη, μετά βιδωμένη, και κολλημένη με κόλλα και αφού την έλυσε, έσπασε κι όλας. Άλλα όπως γνωρίζεις είναι κατάχρηση αυτό και δεν ευθύνται κανείς αν χρησιμοποεις λάθος ένα εργαλείο.

    Όλη η υπολοίπη είναι άριστη. Οι καστάνιες δουλεύουν σαν ελβετικό ρολόι, από τη μικρότερη στη μεγαλύτερη. λαστιχένιες λαβές στη θέση τους. μέταλλα άψογα ακόμα και όταν τα σφυροκόπησα. Τα άλλεν αν και δεν σου γεμίζουν το μάτι, δεν έχουν τσακίσει ή χαλάσει οι άκρες τους.

    Γνωρίζω ότι σαφώς υπάρχουν και ανώτερα σε ποιότητα εργαλεία, όμως εδώ δεν είμαστε σε αναζήτηση του καλύτερου ή του ακριβότερου, αλλά του καταλληλότερου. Και εγώ επιμένω πως για τις δουλειές του ερασιτέχνη μάστορα είναι ικανοποιητικότατη η ποιότητα της rothewald με τα 100€ όλα σε ένα.
    για τα 600€ της gedore ούτε κουβέντα.

    για το ροπόκλειδο που με ρώτησες, εδώ είμαι: http://www.gedore.de/en/products/art...ls.html?oe_opt[list_set]=210577,201752,201790,201791,206425


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7601610.jpg 
Προβολές:	545 
Μέγεθος:	8,6 KB 
ID:	341640

    gedore 4550-20

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Νομίζω ότι δεν διαβάζεις τι γράφω, ίσως φταίω και εγώ που γράφω πολλά. Το δυναμόκλειδο της gedore μου έβαλες? Το ξέρω αυτό και ειδικά το συγκεκριμένο μοντέλο.

    Την κασετίνα της gedore με τα 600 ευρώ δεν την έβαλα για να τη δει κάποιος και να πει α τι ωραία θα την πάρω. Την έβαλα όμως για καποιο λόγο.

    Πες μου ένα σημείο που προτείνω σε κάποιον να πάει να δώσει μια μικρή περιουσία για εργαλεία. Για επαναπροσδιορίστε λίγο την μέση τιμή γιατί βρίσκεστε στην κατώτερη δυνατή και κάποιοι προσπαθούν να πάνε ακόμα χαμηλότερα και δεν το έχουν καταλάβει.

    Ωραία την συλλογή αυτή που έχεις πρόσθεσέ τη σε αυτές που έβαλα σε προηγούμενες σελίδες, ίδια είναι. Εσύ λες ότι έχεις rothewall εγώ λέω ότι έχεις την κόκκινη. Το είχα γράψει ότι την βρίσκεις σε όλες σχεδόν τις μάρκες στην ίδια τιμή αλλά με άλλα χρώματα.
    Και υπάρχει λόγος που την έχουν όλες και μάλιστα στην ίδια τιμή και με παρόμοιο σετάπ. Ο λόγος είναι επειδή πουλάει. Και πουλάει επειδή καλύπτει τις απαιτήσεις μια μεγάλης μερίδας.
    Η ποιότητα είναι η χειρότερη δυνατή πριν τα απόλυτα σκουπίδια. Δουλεύει αξιοπρεπώς σε ερασιτεχνική χρήση και απ' τη στιγμή που αυτό καλύπτει τους περισσότερους είναι μια χαρά.

    Σε σύγκριση με την άλλη του λουι στην ίδια τιμή να είσαι σίγουρος ότι έκανες πολύ καλύτερη αγορά. Γιατί σε σένα θα σου μείνουν τουλάχιστον τα καρυδάκια και στον άλλο θα μείνουν πάλι τα καρυδάκια.

    Όσο για την χρήση, την ποιότητα, την αντοχή στο χρόνο και στην κατάχρηση μη μου λες. Ξέρω την κάθε ποιότητα πολύ καλά και πως αντέχει και πως συμπεριφέρεται και τι είναι ικανή να κάνει. Τα βλέπω καθημερινά και έχω μέτρο σύγκρισης για πάρα πολλές μάρκες φθηνές και ακριβές (ειδικά φθηνές). Ή μάλλον για πάρα πολλές ποιότητες και κατηγορίες τιμής, για να μιλάμε σωστότερα.

    Τα φθηνά εργαλεία χρειάζονται. Και χρειάζονται και σε αυτούς που έχουν και πολύ ακριβότερα. Κάποιοι δε θα καταλάβουν το γιατί μα δε πειράζει. Όσοι έχουν και απ' τα δύο ξέρουν και ξέρουν και τη διαφορά τους.

    Για το Τ45.
    Όλα σπάνε, όλα. Ανεξαρτήτως μάρκας, τιμης ή οτιδήποτε. Το πως σπάνε όμως ειναι πιο σημαντικό ακόμα και απ' το πόσο αντέχουν. (και δεν εννοω αν έσπασε με αερόκλειδο ή με το χέρι)
    Μα εδώ περνάμε σε χωράφια που σηκώνουν πολύ κουβέντα.
    Κάποια άλλη στιγμή ίσως...!

    Για μένα πάρτε όσο το δυνατόν καλύτερα εργαλεία με βάση τα λεφτά που διαθέτετε και με βάση το τι χρειάζεστε.
    Εγώ πάντως δεν βλέπω να ψάχνετε ούτε το καταλληλότερο, ούτε το καλύτερο με βάση τα λεφτά που διαθέτετε. Αν εσείς θεωρείτε ότι αυτό κάνετε αγοράζοντας συλλογές σαν αυτή του λουι, πάω πάσο.
    Η αλήθεια πάντως είναι ότι έτσι όμορφα μαζεμένα και ταχτοποιημένα όλα μαζί σε ένα, μόνο με τέτοια συλλογή είναι εφικτό. Για όσους είναι σημαντικό και αυτό μη το σκέφτεστε καθόλου, αγοράστε την και εύχομαι να μη το μετανιώσετε όπως δεν το έχουν μετανιώσει πολλοί άλλοι. (όχι του λουι, τη δική σου)
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/09/2015 στις 18:20.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κατανοητο, αλλα να φορτωθω ολοκληρη συλλογη και δευτερη καστανια για να δουλευω μονο το 8 αντε και το 10;
    εκτος αν ειμαι ποδηλατας
    Αν η συλλογή 1/4 ειναι φορτίο...
    Άκουσε τον σαπίλα, δε θα το μετανιώσεις.

    Ναι 7 (στα κολάρα και αλλού), 8 και 10 είναι αρκετά για να την επιλέξεις. Είναι οι βίδες που βρίσκεις παντού. Υπάρχουν 10αρες που είναι χωμένες τόσο βαθιά που θα τρέχεις σε συνοικιακό μαγαζάκι για σωληνωτό 10αρι για να μη σου μείνει η μηχανή λυμένη.

    Επίσης μπορεί να δουλέψει και σε πολλές 12 και 13. Το 12-13 για το 1/4 είναι σαν το 19-22 για τα 3/8 που έχεις.

    Και αν δε σου φτάνουν όλα αυτά θα την δουλέψεις με προέκταση, μανέλα αντάπτωρα για μύτες, σαν Τ σε όλες τις αλενόβιδες (μέχρι τουλάχιστον το 6) και τορχ (Τ30-40). Άλλεν 4 και 5 βρίσκεις πιο συχνά και από εξάγωνες 8-10.

    Επίσης τα καρυδάκια της μπορούν να δουλέψουν με το κατσαβίδι για πολύ πιο γρήγορα-ευκολα-βολικά ενώ σε συνδυασμό και με τον αντάπτωρα για μύτες έχεις ένα κατσαβίδι για όλες τις βίδες. Κάτι παρόμοιο έχω κάτω απ' τη σέλα της μηχανής μου. Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω κάνει με δαυτα.
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Και επειδή σας είπα ότι μπορείτε να πάρετε φθηνά και καλά εργαλεία θα γράψω κάτι ακόμα και μετά συνεχίστε.

    Αυτή τη συλλογή την είχα βρει καινούρια σε τιμή λίγο καλύτερη από την μεταχ/νη παρακάτω.

    http://www.ebay.de/itm/Rahsol-Knarre...item3ab1319301

    Και μάλιστα τη βρήκα και με δευτερη καστάνια που είχε μικρότερη κεφαλή.

    Η κασετίνα είναι όλη μεταλλική (ακόμα και οι υποδοχές για τα εργαλεία) και όλα τα εργαλεία ειναι ...

    gedore με χειρότερο φινίρισμα.

    Πριν λίγο καιρό δόθηκε μια σαν αυτή..

    http://www.ebay.de/itm/GEDORE-RAHSOL...item1ea46286f1

    με λιγότερα από 100 ευρώ.

    Στην θεσ/κη βρήκα μια τετοια στα πίσω ράφια ενός μικρού μαγαζιού.

    Πόσο έχει μια ανάλογη force? (στα γρήγορα βρήκα αυτή, μπορεί να υπάρχει και σε καλύτερη τιμή δεν ξέρω)

    http://www.forcetools-kepmar.eu/Forc...ocket-set-36pc

    Αυτές οι δύο δεν έχουν απολύτως καμία σχέση μεταξύ τους.

    Στην ίδια τιμή και απ' την Ελλάδα αλλά μη περιμένετε να τα βρείτε απ' τον googlh:

    http://www.ebay.de/itm/10-x-12-14er-Doppelmaulschlussel-Gedore-12er-14er-Rahsol-/121271510717?hash=item1c3c5866bd


    Τα έχω βρει και φθηνότερα σαν rahsol ενω την ίδια τιμη ειχαν σαν dowitat.

    http://www.-x-21er-Ring-Maulschlussel-Rahsol-Ringschlussel-Maulschlussel-Gedore-/121271509184?hash=item1c3c5860c0 Σαν rahsol έχουν βγει και σε ελαφρώς χειρότερο φινίρισμα αλλά αυτό δεν μας απασχολεί. Σας το λέω μόνο για την τιμή που θα τα βρείτε.

    Rahsol gedore dowitat είναι ο ίδιος όμιλος με μικροδιαφορες που δεν ενδιαφέρει τον ερασιτέχνη αρκεί να αγοράζει σε τιμές που μπορεί να πληρώσει.
    Για την ιστορία dowi και rahsol δεν υπάρχουν πια. Όλα τα δυναμόκλειδα σήμερα που πουλάει η gedore είναι rahsol.

    Όταν αυτά..

    http://www.tbs-aachen.de/Ringmaulsch..._i448_7558.htm

    και αυτά

    http://www.tbs-aachen.de/Carolus/WAN...i3759_2939.htm

    μπορούν να υπερκαλύψουν τις ανάγκες οποιουδήποτε απαιτητικού χομπίστα και να σταθούν αξιοπρεπώς ακόμα και σε επαγγελματική χρήση
    τα rahsol στην ίδια τιμή είναι μια απ' τις καλύτερες αγορές που μπορείτε να κάνετε και μάλιστα κατασκευασμένα στην Γερμανία.

    Σιγά σιγά με 100 ευρώ θα φτιάξετε μια συλλογή με τα βασικά εργαλεία χειρός σε πολύ καλή ποιότητα χωρίς να πληρώσετε μια περιουσία και χωρίς να πληρώσετε κάτι που δεν χρειάζεται ή είναι πολυτέλεια για τον ερασιτέχνη. Για εργαλειοθήκη μια καλή επιλογή είναι μεταλλικές εργαλειοθήκες 2 ή 3ων επιπέδων με χωρίσματα, του γερμανικού στρατού. Πραγματικά πάρα πολύ φθηνά από τον κατάλληλο πωλητή και σε πολύ καλή ποιότητα αν και εμένα μου αρέσουν οι υφασμάτινες βαλίτσες για τα adv του ΣΚ(είναι όμως ακριβότερες Ή πολύ μικρές).

    Εκτός από rahsol elofort και άλλες που ανέφερα προηγουμένως και είναι εύκολο να βρεθούν, στην Ελληνική αγορά υπάρχει ακόμα πολύ πάρα πολύ πράμα σε τιμές ξεφτίλα για το εργαλείο που αγοράζεις (φθηνότερα και από rahsol και carolus). Δεν αναφέρω άλλες μάρκες γιατί προφανώς όταν δεν υπάρχει λινκ δεν ενδιαφέρει κανέναν (βαριέμαι να ψάχνω) και θα την ξεχάσει στο επόμενο σκολ.

    Αντίστοιχα υπάρχουν κατσαβίδια που τα αγοράζεις με το κιλό και μπροστά τους τα amtech που έχουν οι συλλογές του λουι είναι μόνο για να απλώνεις βιτάμ στο ψωμί σου.
    Στα πενσοειδή τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα μα υπάρχουν κάτι peugeot σε τιμές που δε φαντάζεστε, will, orbis πριν την συνένωσή τους υπό την στέγη της knipex,

    smalcalda από καρυδάκια μέχρι ζουμπάδες και ψαλίδια για φλάτζες και πολλά άλλα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	smalcada.jpg 
Προβολές:	583 
Μέγεθος:	31,4 KB 
ID:	341679

    Τιμές για τα παραπάνω πήρατε μια ιδέα απ' τα λινκ της rahsol αν και μερικά απ' τα υπόλοιπα που έγραψα (και αυτά που δεν έγραψα) είναι ακόμα πιο φθηνά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 04/12/2015 στις 21:22.
    Sent from me using a computer.

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Διαφορετικά λιντλ και άγιος ο θεός που λέει και ο μισκιν.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    442
    Διάβασα αναλυτικά το θέμα και έτυχε τις προάλλες και πέρασα από την Αθηνάς μετά από βόλτα Μοναστηράκι. Πήγα στον Μητρόπουλο να ρωτήσω για τα Vessel τα κατσαβίδια, μου είπε ότι περιμένει από 22 Οκτωβρίου νέα παραλαβή επιτέλους με τα πάντα. Για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με τον χώρο και να κάνει την περιοδική συντήρηση μηχανών (κυρίως), μικροδουλειές σπίτι κλπ πώς σας ακούγονται τα εξής:

    - Κασετίνα Carolus: Αρ.# 6600.500, Κωδικός 2253682
    SLIM SIXTY
    ΣΕΤ ΚΑΡΥΔAΚΙΑ 3/8",
    40 ΤΕΜAΧΙΑ
    http://www.carolus.de/steckschluessel.php?lang=en

    Είπα για την 3/8" γιατί απ' ότι κατάλαβα αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση για την μηχανή, σωστά?

    - Κατσαβίδια Vessel (JIS). Πόσα και ποια χρειαζόμαστε για τις δουλειές στο ΜΤ-07 και την Moto Guzzi Breva ή και ότι άλλο προκύψει?

    Ευχαριστώ!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μια χαρα η κασετινουλα............

Σελίδα 3 από 141 ΠρώτοΠρώτο 123456781353103 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 15:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 17:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 20:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 09:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 20:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF