Σελίδα 36 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 2631323334353637383940414686136 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #526
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Τα vessel τα φέρνει ο Μητρόπουλος στην Αθήνα πριν τα παραγγείλετε μήπως να κάνατε μία ερώτηση αν έχει αυτό που θέλετε και πόσο. Στα κοκεν πάντως οι τιμές του είναι σχετικά καλές και πολύ κοντά με ebay.
    Και οι δύο Μητρόπουλοι Αθήνα και Πάτρα θα τα πήραν από κάποια αποθήκη μετά από καμιά έκθεση. Δεν τα έφεραν από Ιαπωνία όπως παραγγέλνουν τα κοκεν πχ.
    Γι' αυτό έχουν τόσα ευρωπαικά νούμερα και γι' αυτό έχουν τόσο καλές τιμές.

    Οι σταυροί σε αυτά που δεν είναι χτυπητά τους έχουν τελειώσει εδώ και ένα χρόνο και δεν έχουν φέρει ακόμα. Όταν τους ρωτάς σου λένε ότι θα φέρουν αλλά ουτε και οι ίδιοι ξέρουν.

    Για άλλα μοντέλα της vessel ούτε λόγος.

    Έχω σταμπάρει κάτι πωλητές πρόσθεσα και αυτούς του stf αλλά δεν ξέρω πότε θα πατήσω την σκανδάλη.
    Sent from me using a computer.

  2. #527
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Έρε σεξ που χρειάζονται daz & miskin μπας και ησυχασουμε
    Τι ρε δεν έκανα τίποτα σήμερα! Φτάσαμε το θέμα 70 σελίδες και κάποιοι διάβαζαν κινέζικα!

    Επειδή εσύ ξέρεις τι είναι το καρέ 1/2?
    Sent from me using a computer.

  3. #528
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Sent from me using a computer.

  4. #529
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    359
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Και οι δύο Μητρόπουλοι Αθήνα και Πάτρα θα τα πήραν από κάποια αποθήκη μετά από καμιά έκθεση. Δεν τα έφεραν από Ιαπωνία όπως παραγγέλνουν τα κοκεν πχ.
    Γι' αυτό έχουν τόσα ευρωπαικά νούμερα και γι' αυτό έχουν τόσο καλές τιμές.

    Οι σταυροί σε αυτά που δεν είναι χτυπητά τους έχουν τελειώσει εδώ και ένα χρόνο και δεν έχουν φέρει ακόμα. Όταν τους ρωτάς σου λένε ότι θα φέρουν αλλά ουτε και οι ίδιοι ξέρουν.

    Για άλλα μοντέλα της vessel ούτε λόγος.

    Έχω σταμπάρει κάτι πωλητές πρόσθεσα και αυτούς του stf αλλά δεν ξέρω πότε θα πατήσω την σκανδάλη.
    Καλά που μας το είπες νόμιζα ότι τα φέρνει όλα οπότε ξαναγυρνάμε στο ίντερνετ

  5. #530
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Σταυροκατσάβιδο με καστάνια USA Army (Yankee Stanley δεκαετίας '80)

    Συνημμένο 345996
    Δεν φαντάζεσαι πόσα χρόνια ψάχνω ένα τέτοιο.

    Θα ρώταγα που να βρω ένα τέτοιο, άλλα έρχετε ο άλλος από κάτω και ....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    mini bit ratchet.

    https://www.google.com/search?q=mini...w=1920&bih=909 (Βασίλη βλέπεις πόσο εύκολο είναι?)

    Κατά προτίμηση bacho

    https://www.google.com/search?q=mini...ho+bit+ratchet
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    χρηση σπανια και σε περιφερειακες βιδες (ταπες λαδιων.βιδες καπακιων,αξονες τροχων, δαγκανες, τιμονοπλακες κλπ)
    Γράψε σε ένα χαρτί τις ροπές από τις βίδες που θα το χρησιμοποιήσεις και πάρε ένα που θα έχει την μέγιστη τιμή κοντά στην ροπή που εμφανίζετε πιο πολλές φορές.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ εχω αυτό το ροπόκλειδο, που να το πάω για calibration?

    Μια χαρα την κανει την δουλειά του, εχω κι απ τα άλλα αλλά αυτό μου αρέσει περισσότερο.
    Το καλύτερο που υπάρχει, αλλά δεν είναι για τσαπατσούλιδες.

    @ Daz : Οι παρουσιάσεις σου είναι φοβερές.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #531
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Καλά που μας το είπες νόμιζα ότι τα φέρνει όλα οπότε ξαναγυρνάμε στο ίντερνετ
    Ότι έχει σε συμφέρει να το πάρεις από εκείνον. Έχει πολύ καλές τιμές στα vessel και δεν έχει λίγο νουμερα! Να πας οποσδήποτε. Και στα κοκεν δεν έχει καθόλου άσχημες τιμές ενώ το μαγαζί είναι τίγκα στα wiha και σε άλλα πολλά κατσαβίδι και γενικά εργαλεία. Θα βρεις και παλιά μοντέλα από πολλές μάρκες.
    Μια βόλτα στην τοπική αγορά πριν από οποιαδήποτε παραγγελία δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα. Στην Ελληνική αγορά βρίσκεις πραγματικά οτιδήποτε και ενίοτε σε καλές τιμές.
    Sent from me using a computer.

  7. #532
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Καλά που μας το είπες νόμιζα ότι τα φέρνει όλα οπότε ξαναγυρνάμε στο ίντερνετ
    Πέρασα γιατί έψαχνα κάποια κατσαβίδια

    Εχει μερικούς σταυρούς #0 #1 #2 και κάποια ίσια ,αναφέρομαι στα Vessel.

    Επίσης ορισμένα Witte ,παλιές σειρές με χοντροκομμένες λαβές. Η ποικιλία του ήταν όντως φτωχή σε αυτές τις εταιρίες.

    Κάντε ένα τηλ πριν πάτε ,ίσως να έχει αυτο που θέλετε .


    Μικρόμετρo..Μεχρι το καλοκαίρι Που θα ασχολειθώ με τα shims των βαλβίδων θελω να έχω πάρει ένα εξωτερικό μικρόμετρο 0-25mm με διακριτική ικανότητα 0.01mm.

    Στην δουλειά έχουμε κατά κύριο λόγο Starrett ( τα οποία είναι Αμερικάνικα,πολύ ποιοτικά,δουλεύουν με ακρίβεια μετά απο αρκετά χρόνια) και Mitutoyo (Ιαπωνέζικα εξίσου καλά).

    Aυτά ξέρω καλά ότι τα δουλεύουμε με απολυτη σιγουριά. Τελευταία φέρανε κάτι ωρολογιακά παχύμετρα της Insize για τα οποία δεν έχω γνώμη και είναι σαφώς πολύ φτηνά σε σχέση με τις αλλες δύο εταιρίες που ανέφερα.

    Που προτείνεται να στραφώ ; Εχετε δοκιμάσει τα insize ;
    Κάνε το χόμπι σου επάγγελμα και δεν θα χρειαστεί να ''δουλέψεις'' ποτέ!

  8. #533
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος

    Γράψε σε ένα χαρτί τις ροπές από τις βίδες που θα το χρησιμοποιήσεις και πάρε ένα που θα έχει την μέγιστη τιμή κοντά στην ροπή που εμφανίζετε πιο πολλές φορές.
    Η καλή περιοχή των δυναμόκλειδων είναι στα μεσαία 2/3 του εύρους ρύθμισης που παίρνουν. Δλδ στα άκρα αποκτούν μεγάλυτερη απόκλιση με την χρήση. Γι' αυτό οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν μειώσει το εύρος λειτουργίας. Όταν δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα παίρνουμε αυτό που μας είναι πιο απαραίτητο όχι αυτό που θα κάνει τις περισσότερες δουλειές. Να το χέσω το μπουλόνι του τροχού ή το μπουζί όταν δεν έχω να βάλω επάνω την κεφαλή χωρίς να χάνει απ' τις φλάτζες.

    Η καλύτερη επιλογή για μόνο 1 ειναι στο ευρος 7-50. Φυσικά εξαρτάται και σε τι δουλεύει ο καθένας.


    Ευχαριστώ για την μπυρίτσα. Είπα μήπως μετά από τόσες σελίδες αρχίσουμε να μιλάμε την ίδια γλώσσα γιατί στην πρώτη επαφή με υποδιαιρέσεις της ίντσας χάνει η μάνα το παιδί.
    Sent from me using a computer.

  9. #534
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandross Προβολή μηνύματος
    Πέρασα γιατί έψαχνα κάποια κατσαβίδια

    Εχει μερικούς σταυρούς #0 #1 #2 και κάποια ίσια ,αναφέρομαι στα Vessel.

    Επίσης ορισμένα Witte ,παλιές σειρές με χοντροκομμένες λαβές. Η ποικιλία του ήταν όντως φτωχή σε αυτές τις εταιρίες.

    Κάντε ένα τηλ πριν πάτε ,ίσως να έχει αυτο που θέλετε .


    Μικρόμετρo..Μεχρι το καλοκαίρι Που θα ασχολειθώ με τα shims των βαλβίδων θελω να έχω πάρει ένα εξωτερικό μικρόμετρο 0-25mm με διακριτική ικανότητα 0.01mm.

    Στην δουλειά έχουμε κατά κύριο λόγο Starrett ( τα οποία είναι Αμερικάνικα,πολύ ποιοτικά,δουλεύουν με ακρίβεια μετά απο αρκετά χρόνια) και Mitutoyo (Ιαπωνέζικα εξίσου καλά).

    Aυτά ξέρω καλά ότι τα δουλεύουμε με απολυτη σιγουριά. Τελευταία φέρανε κάτι ωρολογιακά παχύμετρα της Insize για τα οποία δεν έχω γνώμη και είναι σαφώς πολύ φτηνά σε σχέση με τις αλλες δύο εταιρίες που ανέφερα.

    Που προτείνεται να στραφώ ; Εχετε δοκιμάσει τα insize ;
    Σταυρούς έχει στα χτυπητά τα κόκκινα όχι στα απλά ρε γμτ! Όταν είχα πάει είχε και pz πάντως.

    Μικρόμετρα ε?

    Κάτσε έχουμε τον μίσκιν. Τους μιλάει και τον ακούνε!

    Πήρα εξωτερικό ηλεκτρονικό μικρόμετρο με ακρίβεια 0,001 mitutoyo σε τιμή XXXXSuper. Ούτε παχύμετρο δεν έπαιρνα με τόσα. (miskin rules)
    Sent from me using a computer.

  10. #535
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Τώρα που σας βρήκα.

    Θα παραγγείλω (αν δε φάω πόρτα) τα κατσαβίδια της Wera από το tbs που έβαλε ο Daz.
    Θέλω επίσης έναν bit holder που να μπαίνει στην 1/4 καστάνια και να του βάζω τις διάφορες μύτες να δουλεύω (αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό).
    Μετά μου λείπουν μύτες Torx TX 45 και 55.
    Ακόμα θέλω καρυδάκια Torx Ε10 και Ε12. Νομίζω είναι καλύτερα να μπαίνουν στην καστάνια 1/2. Ποια διαλέγω;

    Τέλος, δεδομένου ότι κρατάω την κασετίνα της proxxon λέω να πάρω και μια σοβαρή συλλογή από μύτες. Π.χ. αυτή λέει; Κι εδώ μια πιο οικονομική με λιγότερα κομμάτια.

    Αν τώρα πάω για την κασετίνα της facom (και πουλάω ή δίνω την proxxon) αφήνω τον bit holder και τη συλλογή από bits, αφού έχει για αρχή και από το ένα και από το άλλο.

    Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω και για το αν αξίζει η facom με τέτοια τιμή ή κρατάω αυτή που έχω -μιας και την έχω και τη χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής με επιτυχία- μέχρι να τα παίξει και αλλάζω μετά. Υπόψιν ότι θέλω και ένα καλό δραπανοκατσάβιδο από το νέο έτος και μετά.

    Ευχαριστώ.
    Φύγαμε...

  11. #536
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Για τον Μητρο και τα βεσελ θα σας πω κάτι που ούτε ο Σουπιας ξέρει. Ήθελε λέει ο βεσελ να μπει στην ευρωπαϊκή αγορά και σχεδόν τους χάρισε 8000 κατσαβιδια τα οποία και πούλησαν σε πολύ χαμηλή τιμή. Τώρα που αυτά τελείωσαν δεν μπορούν λέει να τα πουλήσουν στην κανονική τους τιμή είναι απλησιαστα οπότε και δεν προτίθενται να ξαναφερουν, έχουν καλό ντηλ με την βιχα που είναι εξαιρετικά.
    Πστ σουπια σ έφαγα

  12. #537
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος

    Θα προσέξετε πως από τον Μαΐο έχουν αλλάξει οι τιμές αλλά όπου μένετε κάτω από τα 28 δολάρια (μαζί με τα ταχυδρομικά) προχωρήστε άφοβα!
    Φωτιες μας αναψες ρε

    Τα insize που ρωταει ο αλεξ. Εχω παρει καποια κομματια επειδη εκεινη την εποχη ειχα βαρεθει το ebay και το να περιμενω. Δεν μπορω να πω οτι δεν ειναι καλα. Ειναι πολυ value for money. Καλες μετρησεις και με επαναληψιμοτητα επιβεβαιωνα τις μετρησεις μου. ΔΕν επεφτε εξω και τα λαθη που εβγαζε ηταν δικος μου κακος χειρισμος. Και ο εμπορας πολυ εξυπηρετικος με βοηθησε πολυ. Αν θες καποια κοματια χωρις πολλα λεφτα πιστευω θα σε καλυψουν. Επαγγελματικα τα θες η ερασιτεχνικα; διοτι αν τα θες επαγγελματικα δεν ξερω αν θα σε καλυψουν. Πιστευω παντως να σε καλυψουν.

    Daz απλα οι παρουσιασεις σου ειναι ξερολουκουμο!!!!!!!!!
    Γιαννης

  13. #538
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Εσείς φταίτε που είστε επιρρεπείς στα εργαλεία! Σα τις γκόμενες που μπαίνουν σε παπουτσάδικο!

    Και μια που το ανέφερες, αυτός ο σουπιάς τόσα χρόνια εδώ μέσα πως και δεν έχει ανοίξει τέτοιο thread πιο νωρίς;
    Είναι λοου προφαιλ άτομο ο Σουπιας φίλε δεν το παίζει

  14. #539
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    359
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Τώρα που σας βρήκα.

    Θα παραγγείλω (αν δε φάω πόρτα) τα κατσαβίδια της Wera από το tbs που έβαλε ο Daz.
    Θέλω επίσης έναν bit holder που να μπαίνει στην 1/4 καστάνια και να του βάζω τις διάφορες μύτες να δουλεύω (αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό).
    Μετά μου λείπουν μύτες Torx TX 45 και 55.
    Ακόμα θέλω καρυδάκια Torx Ε10 και Ε12. Νομίζω είναι καλύτερα να μπαίνουν στην καστάνια 1/2. Ποια διαλέγω;

    Τέλος, δεδομένου ότι κρατάω την κασετίνα της proxxon λέω να πάρω και μια σοβαρή συλλογή από μύτες. Π.χ. αυτή λέει; Κι εδώ μια πιο οικονομική με λιγότερα κομμάτια.

    Αν τώρα πάω για την κασετίνα της facom (και πουλάω ή δίνω την proxxon) αφήνω τον bit holder και τη συλλογή από bits, αφού έχει για αρχή και από το ένα και από το άλλο.

    Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω και για το αν αξίζει η facom με τέτοια τιμή ή κρατάω αυτή που έχω -μιας και την έχω και τη χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής με επιτυχία- μέχρι να τα παίξει και αλλάζω μετά. Υπόψιν ότι θέλω και ένα καλό δραπανοκατσάβιδο από το νέο έτος και μετά.

    Ευχαριστώ.
    Γνώμη μου πάρε την facom, η τιμή είναι σουπερ και άντε να το ξαναβρίς. Προσπάθησε να πουλήσεις την Proxon και αν σου χρειαστούν bits τα παίρνεις αργότερα.

  15. #540
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Foo αποψη μου. Για την φακομ δεν θα σου πω. Εισαι επιρεπης!!!! Αλλα τις συλλογες με τις μυτες ξεχνα τες παρε μεμονωμενα μυτες αυτες που χεειαζεσαι και δουλευεις περισσοτερο. Ετσι θα παρεις καλυτερη ποιοτητα σε υλικο κατασκευης και δεν θα εισαι με παραπανισιες που δεν θα χρειαστεις ποτε.
    Γιαννης

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF