Σελίδα 4 από 141 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα vessel που έχει Μητρόπουλος δεν είναι jis.

    Αλλά μη σε απασχολεί, να τα πάρεις. Είναι μια απ' τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις ανεξαρτήτου τιμής.

    Το 1/4 είναι μαστ και το 1/2 απαραίτητο. Παρόλα αυτά μια καλή λύση για τις μεγάλες βίδες είναι μια μανέλα 1/2, μια προέκταση και τα μεγάλα καρυδάκια 27- 30 -32 τουλάχιστον, (καλό είναι και το 24).

    Τη μανέλα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και με αντάπτωρα για τα καρυδάκια 3/8 γιατί είναι πιο μακριά και θα σου δώσει παραπάνω ροπή για να ξεσφίξεις κάποιον άξονα ή βίδα πλαισίου-κινητήρα που έχει να λυθεί χρόνια.
    Το τετράγωνο στα 3/8 αντέχει τουλάχιστον 220 Nm (και παραπάνω αλλά τόσο νομίζω είναι το στανταρ που επιβάλλεται) στα 1/4 είναι 70nm και στο 1/2 κάπου στα 600νμ. Αυτές είναι και οι ελάχιστες τιμές που (πρέπει να) αντέχουν τα μεγαλύτερα μεγέθη στα καρυδάκια της κάθε διάστασης. Αυτά σύμφωνα με τα προδιαγραφές που επιβάλλονται, αλλά κατά κανόνα αντέχουν παραπάνω αν δε μιλάμε για ψεύτικα εργαλεία που μπορεί να μην καλύπτουν ούτε τα στανταρ.
    Διαφορετικό με το πόσο αντέχει, είναι το πόσες φορές μπορεί να αντέξει υψηλές ροπές, τι φθορές και τι ανοχές θα αποκτήσει σε αυτές τις ροπές, πόσο χοντρό χρειάστηκε να το κάνουν για να φτάσουν αυτά τα στανταρ (εδώ το μέταλλο και η κατεργασία έχει τον πρώτο λόγο) κ.α πολλά.

    Τώρα αν δε μιλάμε για μπουλόνι αυτοκινήτου-ημιφορτηγού τέτοιες ροπές δε θα τις βρεις ούτε σε βίδες με διάσταση κεφαλής 24mm. Παρόλα αυτά μια βίδα σφιγμένη στα 120νμ που έχει σκουριάσει και έχει κολλήσει θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερη ροπή για να λυθεί.
    Επίσης οι μισοχαλασμένες ή οι σκουριασμένες βίδες μπορούν να σπάσουν άνετα και τα ακριβότερα καρυδάκια, (ακόμα και 1/2 που έχουν πολύ χοντρά τοιχώματα) γιατί ασκούν πίεση σε διαφορετικά σημεία. Και ακούς ξαφνικά το πανάκριβο 1/2 gedore σου να κάνει κρακ, και μάλιστα χωρίς να χρησιμοποιήσεις προέκταση, σε μια βίδα εξάτμισης με κεφαλή 15μμ. που δεν έχει σφιχτεί σε μεγαλύτερη ροπή από 40 έως 70nm.
    Αν δουλεύεις μόνο σε μηχανές να τα πάρεις τα 3/8 αλλά θα χρειαστείς και σε 1/2 αυτά που σου είπα, τουλάχιστον.
    Το 1/4 όμως είναι μαστ. άστο για την ώρα αλλά όταν κάποια στιγμή το πάρεις θα αναρωτιέσαι πως δούλευες τόσο καιρό χωρίς αυτό.

    Εναλλακτικά παίρνεις κάτι τέτοιο (Αυτή η κασετίνα είναι όλη μεταλλική).

    http://www.tbs-aachen.de/Carolus/1/2...i382_10157.htm

    Αλλά σοβαρά αν νομίζεις ότι τα 3/8 σε καλύπτουν να τα πάρεις. Στην Ελλάδα (αλλά και στην ευρώπη) δε τα έχουμε και πολύ σε εκτίμηση αλλά εγώ τα έχω λατρέψει.

    Από νούμερα σε κατσαβίδια θα χρειαστείς σίγουρα τους σταυρούς 1,2,3 και σε ίσια σίγουρα το 3 - 5,5 - 6.5 ή 7 (η vessel έχει 6.5 νομίζω). Αυτά είναι τα στανταράκια, εσύ θα κρίνεις αν θα χρειαστείς και το 8 ή μεγαλύτερο με το 4 να έχει νόημα πιο πολύ σε ηλεκτρολογικές εργασίες. Το μήκος της λάμας και αν στην άκρη τους θα είναι ίσια ή θα έχουν νύχι εξαρτάται από σένα. Αυτά που έχουν νύχι πχ δε χωράνε μέσα σε ένα ηλεκτρολογικό κλεμενς ενώ μπορεί να σε βολέψουν να βάλεις το ελατήριο του σταντ. Καλό είναι να έχεις και χτυπητά για να ρίχνεις και καμιά σφαλιάρα σε καμιά μουραρωμένη βίδα.
    Τους σταυρούς και να τους κοπανήσεις δεν παθαίνουν τίποτα. Τα ισια αν τα κοπανάς θα φθαρούν πιο γρήγορα. Βέβαια οι βίδες ίσιου κατσαβιδιού κοντεύουν να εκλείψουν επάνω σε μηχανάκια και μόνο σε ηλεκτρολογικα τις συναντάς πλέον, ενώ τα ίσια τα χρησιμοποιούμε σε 1002 δουλειές εκτός από τις βίδες. Μπορείς πχ να χρησιμοποιήσεις ένα μακρύ χτυπητό κατσαβίδι στην ασφάλεια της βίδας του εμπρός γραναζιού. (ο ζουμπάς δε χωράει πάντα ή δε σου δίνει περιθώριο να τον χτυπήσεις).

    Από κατσαβίδια πιστεύω πως όσα και να έχεις δεν είναι ποτέ αρκετά. Πχ απ' όλα τα κατσαβίδια μου το καλύτερο για να βγάζω το δαχτυλίδι του κάτω ρουλεμάν στο λαιμό της μηχανής είναι ένα χτυπητό champion made in japan (jis) στα 6.5 ή 7mm με μακριά αλλά λεπτή λάμα και μύτη που ειναι πιο λεπτή απ' τα din iso (όλα τα jis έχουν πιο λεπτή άκρη) το οποίο πιάνει το δαχτυλίδι ακόμα και αν προεξέχει ελάχιστα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/09/2015 στις 22:20.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τη slim sixty την έχω δουλέψει και είναι πολύ καλή ενώ η κεφαλή της ειναι εξαιρετικά λεπτή και μικροκαμωμένη. (Με όποιο κόστος στην αντοχή συγκριτικά με μια πιο χοντρή)

    Δεν έχω ασελγήσει επάνω της για να σου πω πόσο μπορεί να αντέξει αλλά την έχω χρησιμοποιήσει κανονικά χωρίς δράματα. Αυτές οι καστάνιες κατασκευάστηκαν κατα παραγγελία της carolus στην taiwan. To γράφουν και επάνω, designed for carulus germany made in taiwan με λέιζερ. Φυσικά τώρα μπορείς να τις βρεις και σε άλλες μάρκες.

    Για να καταλάβεις πόσο λεπτή είναι, εδώ είναι δίπλα δίπλα με μια 1/4, η διαφορά είναι λίγο μεγαλύτερη απ' ότι φαίνεται στη φωτό, (πιο λεπτή η 1/4)
    Συνημμένο 342044

    Δε μ' αρέσει - βολεύει το κουμπί που προεξέχει αλλά τουλάχιστον ο μοχλός είναι προστατευμένος.
    Συνημμένο 342045

    Και τα δύο καρυδάκια είναι 13αρια, επάνω 3/8 κάτω 1/4. Η διαφορά ειναι αυτή που φαίνεται απ' τη φωτογραφία (όσο αφορά το ύψος)
    Συνημμένο 342047

    (Οι γερμανοί τα κάνουν λίγο πιο μακριά τα καρυδάκια τους απ' τους αμερικάνουν και ιάπωνες)
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/09/2015 στις 23:22.
    Sent from me using a computer.

  3. #48
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα καρυδάκια είναι λίγο χοντρά απ' ότι σε κάποιες ακριβές μάρκες.

    Εδώ βλέπεις ότι είναι σχεδόν (είναι ελάχιστα πιο λεπτό αλλά δε φαίνεται στη φωτό) όσο το gedore το οποίο είναι 1/2 και αντέχει 3 φορές περισσότερο.
    Και τα δύο καρυδάκια 17αρια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	slim six 5.jpg 
Προβολές:	433 
Μέγεθος:	30,1 KB 
ID:	342058

    Αλλά φυσικά είναι πολύ πιο κοντά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	slim six 4.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	25,8 KB 
ID:	342061

    Το φινίρισμα (αντοχή στην επιχρωμίωση) είναι θα δείξει τις αδυναμίες του μόνο σε απαιτητικά περιβάλλοντα.





    Οι φωτό είναι απ' το garage journal αλλά έχω τα πνευματικά δικαιώματα.
    Sent from me using a computer.

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα vessel που έχει Μητρόπουλος δεν είναι jis.

    Αλλά μη σε απασχολεί, να τα πάρεις. Είναι μια απ' τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις ανεξαρτήτου τιμής.

    Αν δουλεύεις μόνο σε μηχανές να τα πάρεις τα 3/8 αλλά θα χρειαστείς και σε 1/2 αυτά που σου είπα, τουλάχιστον.
    Το 1/4 όμως είναι μαστ. άστο για την ώρα αλλά όταν κάποια στιγμή το πάρεις θα αναρωτιέσαι πως δούλευες τόσο καιρό χωρίς αυτό.

    Εναλλακτικά παίρνεις κάτι τέτοιο (Αυτή η κασετίνα είναι όλη μεταλλική).

    http://www.tbs-aachen.de/Carolus/1/2...i382_10157.htm

    Αλλά σοβαρά αν νομίζεις ότι τα 3/8 σε καλύπτουν να τα πάρεις. Στην Ελλάδα δε τα έχουμε και πολύ σε εκτίμηση αλλά εγώ τα έχω λατρέψει.

    Από νούμερα σε κατσαβίδια θα χρειαστείς σίγουρα τους σταυρούς 1,2,3 και σε ίσια σίγουρα το 3 - 5,5 - 6.5 ή 7 (η vessel έχει 6.5 νομίζω). Αυτά είναι τα στανταράκια, εσύ θα κρίνεις αν θα χρειαστείς και το 8 ή μεγαλύτερο με το 4 να έχει νόημα πιο πολύ σε ηλεκτρολογικές εργασίες. Το μήκος της λάμας και αν στην άκρη τους θα είναι ίσια ή θα έχουν νύχι εξαρτάται από σένα. Αυτά που έχουν νύχι πχ δε χωράνε μέσα σε ένα ηλεκτρολογικό κλεμενς ενώ μπορεί να σε βολέψουν να βάλεις το ελατήριο του σταντ. Καλό είναι να έχεις και χτυπητά για να ρίχνεις και καμιά σφαλιάρα σε καμιά μουραρωμένη βίδα.
    Τους σταυρούς και να τους κοπανήσεις δεν παθαίνουν τίποτα. Τα ισια αν τα κοπανάς θα φθαρούν πιο γρήγορα. Βέβαια οι βίδες ίσιου κατσαβιδιού κοντεύουν να εκλείψουν επάνω σε μηχανάκια και μόνο σε ηλεκτρολογικα τις συναντάς πλέον, ενώ τα ίσια τα χρησιμοποιούμε σε 1002 δουλειές εκτός από τις βίδες. Μπορείς πχ να χρησιμοποιήσεις ένα μακρύ χτυπητό κατσαβίδι στην ασφάλεια της βίδας του εμπρός γραναζιού. (ο ζουμπάς δε χωράει πάντα ή δε σου δίνει περιθώριο να τον χτυπήσεις).

    Από κατσαβίδια πιστεύω πως όσα και να έχεις δεν είναι ποτέ αρκετά. Πχ απ' όλα τα κατσαβίδια μου το καλύτερο για να βγάζω το δαχτυλίδι του κάτω ρουλεμάν στο λαιμό της μηχανής είναι ένα χτυπητό champion made in japan (jis) στα 6.5 ή 7mm με μακριά αλλά λεπτή λάμα και μύτη που ειναι πιο λεπτή απ' τα din iso (όλα τα jis έχουν πιο λεπτή άκρη) το οποίο πιάνει το δαχτυλίδι ακόμα και αν προεξέχει ελάχιστα.
    Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση. ;-)

    - Vessel (JIS) φέρνει κανείς? Αν είναι να πάρουμε Vessel να πάρουμε τα ορίτζιναλ τζαπόνια, ότι πιο ταιριαστό για την Yamaha μας..!

    - Ίσως βολεύει αυτή κασετίνα 1/2"+1/4" αντί της 3/8". Απλά κοιτούσα για την 3/8" γιατί αναθέρθηκε ότι είναι η πιο ταιριαστή για service μηχανής.

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση. ;-)

    - Vessel (JIS) φέρνει κανείς? Αν είναι να πάρουμε Vessel να πάρουμε τα ορίτζιναλ τζαπόνια, ότι πιο ταιριαστό για την Yamaha μας..!

    - Ίσως βολεύει αυτή κασετίνα 1/2"+1/4" αντί της 3/8". Απλά κοιτούσα για την 3/8" γιατί αναθέρθηκε ότι είναι η πιο ταιριαστή για service μηχανής.
    Δεν είπα ότι δεν είναι, έχει όμως πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Κανείς δε θα σου πει τι σε βολεύει.

    Original vessel είναι και τα μη jis. H σειρά που έχει ο μητρόπουλος είναι όλη σε din-iso και είναι original vessel για την ευρώπη.
    Στα ίσια μπορείς να βρεις vessel σε πρότυπο jis και din - iso.
    Οι σταυροί στα vessel δεν έχουν διαφορά και μάλιστα δεν είναι ακριβώς στα πρότυπα jis. Αν το προσέξεις λένε fit jis screws.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jis.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	24,1 KB 
ID:	342071

    Είσαι σίγουρος ότι το yamaha σου έχει τζαπόνια βίδες? Γιατί το δικό μου δεν έχει ούτε για δείγμα.

    Vessel jis δε νομίζω να φέρνει κανείς.

    jis όμως μπορείς να βρεις εύκολα.
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι βίδες που είναι jis είναι συμαδεμένες με μια κουκίδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jis screws.jpg 
Προβολές:	424 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	342076
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Οι βίδες που είναι jis είναι συμαδεμένες με μια κουκίδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jis screws.jpg 
Προβολές:	424 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	342076
    Αυτό δε το ήξερα! Πάω να ψάξω το vstrom...

    Vessel από το Μητρόπουλο έχω πάρει και γω. Ίσως το καλύτερο κατσαβίδι που έχω πιάσει στα χέρια μου, αλλά JIS δεν είναι. Το σύγκρινα με 2-3 άλλες μάρκες και δεν έχει διαφορά.
    Επίσης θα χρειαστείς και ένα μακρύ σταυροκατσάβιδο με μήκος λάμας τουλάχιστον 200 mm για τα δύσκολα σημεία.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Ευχαριστώ παιδιά! Καμία θήκη να βάλουμε τα κατσαβίδια και τα πολύγωνα και ότι άλλο πάρουμε στο μέλλον?
    Όποια να 'ναι?

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για μεταλλική αυτού του τύπου είναι πολύ βολικές.

    http://catalogue.expert-tool.com/en/...535-mm/e194738

    Η συγκεκριμένη έχει μέση τιμή και πολύ καλή ποιότητα. Βάρος αντέχει περισσότερο απ' ότι μπορείς να σηκώσεις και δε θα γίνει σώβρακο με τη χρήση.
    Βρίσκεις και ακριβότερες αλλά όχι καλύτερες ενώ υπάρχουν και φθηνότερες αλλά πολύ χειρότερες.
    Εναλλακτικά δες για τσάντες εργαλείων.


    Υγ. Φυσικά βρίσκεις και καλύτερες αλλά πολύ ακριβότερες.

    Η μάρκα δεν είναι μάρκα, τη βρίσκεις και σε άλλες.

    Για καλύτερη ποιότητα πας unior. Μετά ξεφεύγουμε.
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Μη πάρεις μεταλλική, έχουν παραπανίσιο βάρος χωρίς λόγο. Πάρε μια καλή πλαστική εργαλειοθήκη όπως η παρακάτω KETER.

    Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια από επαγγελματίες για τις TAYG.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #56
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Επίσης καλή λύση είναι οι τσάντες εργαλείων, κατα προτίμηση αυτές που κλείνουν.
    Sent from me using a computer.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    @daz.
    Πιστεύεις είναι καλή ώρα να πεις κανδυό λόγια για τα snap-on ;
    Τα έχω δουλέψει αρκετά και θα με ενδιάφερε να δω τι γνώμη έχεις, καθώτι μ' αρέσουν οι αναλύσεις που έχεις κάνει πιο πάνω.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    @daz.
    Πιστεύεις είναι καλή ώρα να πεις κανδυό λόγια για τα snap-on ;
    Τα έχω δουλέψει αρκετά και θα με ενδιάφερε να δω τι γνώμη έχεις, καθώτι μ' αρέσουν οι αναλύσεις που έχεις κάνει πιο πάνω.
    Ωχ..
    Μιλάμε τώρα για τη μεγαλύτερη track brand της Αμερικής με σποτάκια snap on μέχρι και σε βιντεοπαιχνίδια και με έναν απ' τους πιο χοντρούς καταλόγους παγκοσμίως. (χιλιάδες κωδικοί)
    Βασικά πιστεύω ότι δεν είναι ούτε καν το κατάλληλο θρεντ, για να αρχίσουμε να μιλάμε για τέτοια πράγματα. Όπως είδες σε εξωτικές μάρκες αναφέρθηκα μόνο επιγραμματικά.
    Βρίσκεις snapon στην Ελλάδα? Μήπως εργάζεσαι Αμέρικα ή Καναδά?

    Αν μιλήσουμε για snap on δε θα τα συγκρίνουμε με force και proxon αλλά με μάρκες κορυφαίες και πανάκριβες (proto, ktc κ.α). Έχει νόημα? Γιατί όταν μιλάμε για κάτι αυτού του επιπέδου πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης. Ως τώρα το μέτρο σύγκρισης του ενός εργαλείου με το άλλο ήταν αν θα μπορέσουμε να κάνουμε τη δουλειά μας.

    Νομίζω ότι θα ξεφύγουμε πραγματικά. Όχι τίποτε άλλο αλλά είναι επιρρεπής και εκείνος ο βασκα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 31/10/2015 στις 02:19.
    Sent from me using a computer.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    εισαι απο τους λιγους τυχερους που μπορουν να εχουν snap on. να τα χαιρεσαι!!

    οπως ειπε κι ο daz ειναι το πραγματικο "made in usa" εργαλειο το οποιο ουτε με επαγγελματικη χρηση θα παθει κατι. θα σου πω το εξης. εχω καποια εργαλεια hazet, dowidat, gedore , stahlwille, ρωσσικα, πολωνικα και διαφορα αλλα αλλα παραγωγης καπου το 1970. με πολυ βαρια επαγγελματικη χρηση σε συνεργειο πετρελαια λογω του πατερα μου. αν σου βαλω φωτο θα παθεις πλακα με την κατασταση τους. αντεχουν απιστευτα και δεν εχουν σκουριασει καθολου και τα καρε τους ειναι μια χαρα. τοτε ειχαν ποιοτητα απιστευτη και δεν υπηρχε το φασον που υπαρχει σημερα σε βαρος της ποιοτητας για να υπαρχει καταναλωση. ε τα snap on απλα ειναι αλλου.


  15. #60
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ωχ..


    Νομίζω ότι θα ξεφύγουμε πραγματικά. Όχι τίποτε άλλο αλλά είναι επιρρεπής και εκείνος ο βασκα.
    Να οργανώσουμε μια ομαδική ρε παιδάκι μου, να βάλουμε και τα snap-on στη συλλογή μας (που σημειωτέων μέχρι να γράψεις ότι είναι brand νόμιζα πως ο Grafton είχε κάνει λάθος και ήθελε να γράψει spam on

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 4 από 141 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF