Σελίδα 5 από 141 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Να οργανώσουμε μια ομαδική ρε παιδάκι μου, να βάλουμε και τα snap-on στη συλλογή μας


    δεν θες και πολυ εσυ

  2. #62
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    δεν θες και πολυ εσυ

    αλήθεια είναι
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Θυμάμαι ένα μισοφέγγαρο που έβγαζα χαρτζηλίκι σ' ένα συνεργείο αυτοκινήτων, μέσα του '90 (μαλάκες γερνάω)...
    Δούλευε εκεί ένα παληκάρι που είχε έρθει από USA και είχε φέρει μαζί του μια τροχήλατη εργαλειοθήκη Snap-On, γεμάτη με ό,τι εργαλείο χρειαζόταν για να κάνει οποιοδήποτε αυτοκίνητο βίδες.
    Το κόστος της τότε το υπολόγιζε γύρω στο 10άρικο (εκατομμύρια δραχμές), αν θυμάμαι καλά.

    Όταν τον ρώτησε κάποιος "μα καλά, τόσα λεφτά;" η απάντηση ήταν "πρώτα θα σταματήσουν να βγάζουν αυτοκίνητα και μετά θα χαλάσουν αυτά".

    Τη χάζευα κάθε μέρα, αλλά δεν τολμούσες να την ακουμπήσεις, ήταν άβατο.
    Ένας τόλμησε μια φορά να πάρει εργαλείο χωρίς άδεια και μάζευε τα δόντια του σε κουβά από την καστάνια που έφαγε στα μούτρα.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Για αρρωστάκια snap on VS κινεζιά (εμένα μου αρκεί)
    https://www.youtube.com/watch?v=QA49D8vlNMs

  5. #65
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Για αρρωστάκια snap on VS κινεζιά (εμένα μου αρκεί)
    https://www.youtube.com/watch?v=QA49D8vlNMs
    Δεν είναι μόνο ότι το snap on άντεξε παραπάνω και δεν έσπασε ενώ το κινέζικο έσπασε σε λιγότερα.

    Είναι και το γεγονός ότι το σναπ ον ήταν 30 χρονών εργαλείο που είχε φάει πολλά ζόρια στη θητεία (και ας φαίνονταν σαν καινούριο)
    Είναι και το γεγονός ότι τα μπόσικα που είχε η λαβή με την κεφαλή, ήταν τα μισά από το ολοκαίνουριο κινέζικο (επαγγελματικής ποιότητας). Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό.
    Είναι και το γεγονός ότι το κινέζικο πριν σπάσει είχε υποστεί μόνιμη παραμόρφωση ενώ το σναπ ον δεν παραμορφώθηκε.
    Είναι και το γεγονός ότι η κεφαλή είναι πολύ πιο μικρή σε μέγεθος και χωράει σε περισσότερα σημεία.
    Είναι και το γεγονός ότι ακόμα και αν έσπαγε το σναπ ον θα του έδιναν καινούριο χωρίς να χρειαστεί καν να πάει στο μαγαζί να το αλλάξει.
    Είναι και το γεγονός ότι σε ένα edurance test το κινέζικο επαγγελματικό φθηνό αλλά καλό, θα γινόταν σώβρακο. (ανοχές, παραμοφώσεις, χρώμιο) -> λειτουργικότητα

    Με γερμανοπολύγωνο έχεις πολλούς περισσότερους τομείς στους οποίους έχεις απαιτήσεις από ένα καλό εργαλείο.
    Sent from me using a computer.

  6. #66
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Για αρρωστάκια snap on VS κινεζιά (εμένα μου αρκεί)
    https://www.youtube.com/watch?v=QA49D8vlNMs

    Το είδα όλο και κόλλησα με την μέγγενη .
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Το είδα όλο και κόλλησα με την μέγγενη .
    Με αυτή που έχει στον πάγκο ή με την μικρή αδελφή της που φτιάχνει https://www.youtube.com/watch?v=8c2JK2GvY7Y

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Να οργανώσουμε μια ομαδική ρε παιδάκι μου, να βάλουμε και τα snap-on στη συλλογή μας (που σημειωτέων μέχρι να γράψεις ότι είναι brand νόμιζα πως ο Grafton είχε κάνει λάθος και ήθελε να γράψει spam on



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    ...
    Όνειρο (ονείρωξη μάλλον) μια τέτοια συλλογή

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Για αρρωστάκια snap on VS κινεζιά (εμένα μου αρκεί)
    https://www.youtube.com/watch?v=QA49D8vlNMs
    To the point που λένε !!! Αν και έτυχε να δω σπασμένο καριδάκι 7/16 εκεί που κουμπώνει στην καστάνια.

    @virus Δυστηχώς δεν ήταν δικά μου. Αλλά τα χάρηκα όσο τα δούλευα.

    @daz Ελλάδα είμαι ακόμα. Μακάρι να ήμουν εκεί.
    Τώρα πλέον δεν νομίζω να μπορείς να τα βρεις εδώ. Μόνο μέσο e-bay πιθανών.
    Από την στιγμή που τα δούλεψα, δεν έχω ξαναβρεί άλλο εργαλείο με την βελούδινη λειτουργία τους και την απίστευτη αίσθηση που είχε στο χέρι. (σαν διαφημιστικό ακούγομαι).


    Και επειδή δεν περίμενα να ξυπνήσει έτσι το θρέντ, ας μιλήσουμε για Grene !!!

    Σόρρυ Vaska. Άλλη φορά θα βάλω spoiler allert.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #69
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος

    οπως ειπε κι ο daz ειναι το πραγματικο "made in usa" εργαλειο το οποιο ουτε με επαγγελματικη χρηση θα παθει κατι. .....ε τα snap on απλα ειναι αλλου.

    Δεν είναι και τόσο usa πια, ούτε είναι τόσο αλλού.

    Είναι όμως μεταξύ των κορυφαίων οπότε δε χρειάζεται να συζητάμε πόσο καλά είναι.

    Η τρομερή εγγύηση που έχουν δικαιολογεί και ένα μέρος της εξωπραγματικής τιμής τους.

    Όμως υπάρχουν κατασκευαστές που την έχουν επισκιάσει τόσο στην εμφάνιση όσο και στην ποιότητα.

    Πραγματικά όμως θα ξεφύγουμε.

    Α! Και όλα μα όλα μπορούν να σπάσουν ή να χαλάσουν. Όλα.

    Αμερικάνοι σιδεροφάγοι που τα εργαλεία τα έχουν για να δουλεύουν και όχι για να τα γυαλίζουν κάνουν συλλογή με τα σπασμένα σνοπ ον μέχρι να έρθει το φορτηγό να τα πάρει και να τους δώσει καινούρια.

    Οι ίδιοι Αμερικάνοι λιγουρεύονται τα stahlwille και τα hazet και εντυπωσιάζονται από το πόσο λεπτά και ελαφριά είναι τα gedore όπως οι ευρωπαίοι λένε πόσο xοντρά και μπαμπάτσικα και γυαλιστερά είναι τα σναπ ον.

    Μπορείτε να πάρετε και καλύτερο και το ίδιο καλό εργαλείο με λιγότερα λεφτά, απο αυτά που κοστίζει ένα snap on εκτός και αν είστε αμερική και σας ενδιαφέρει η εγγύηση.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/11/2015 στις 01:15.
    Sent from me using a computer.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι μόνο ότι το snap on άντεξε παραπάνω και δεν έσπασε ενώ το κινέζικο έσπασε σε λιγότερα.

    Είναι και το γεγονός ότι το σναπ ον ήταν 30 χρονών εργαλείο που είχε φάει πολλά ζόρια στη θητεία (και ας φαίνονταν σαν καινούριο)
    Είναι και το γεγονός ότι τα μπόσικα που είχε η λαβή με την κεφαλή, ήταν τα μισά από το ολοκαίνουριο κινέζικο (επαγγελματικής ποιότητας). Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό.
    Είναι και το γεγονός ότι το κινέζικο πριν σπάσει είχε υποστεί μόνιμη παραμόρφωση ενώ το σναπ ον δεν παραμορφώθηκε.
    Είναι και το γεγονός ότι η κεφαλή είναι πολύ πιο μικρή σε μέγεθος και χωράει σε περισσότερα σημεία.
    Είναι και το γεγονός ότι ακόμα και αν έσπαγε το σναπ ον θα του έδιναν καινούριο χωρίς να χρειαστεί καν να πάει στο μαγαζί να το αλλάξει.
    Είναι και το γεγονός ότι σε ένα edurance test το κινέζικο επαγγελματικό φθηνό αλλά καλό, θα γινόταν σώβρακο. (ανοχές, παραμοφώσεις, χρώμιο) -> λειτουργικότητα

    Με γερμανοπολύγωνο έχεις πολλούς περισσότερους τομείς στους οποίους έχεις απαιτήσεις από ένα καλό εργαλείο.
    Δεν μπορεί κάνεις να διαφωνήσει.
    Απλά εάν έχεις το μικρόβιο του diy και δεν περιοριστείς σε μια κασετίνα 1/4 για το μηχανάκι (που ουσιαστικά δεν κάνεις τίποτα) είναι δύσκολο να έχεις snap on και makita και kemppi και και ...δεκάδες ακριβά πράγματα.
    Από την άλλη να έχεις 2-3 καλές συλλογές δεν λέει τίποτα γιατί χρειάζονται όλο και περισσότερα....
    Εκτός εάν έχεις φτάσει στο επίπεδο να αντιλαμβάνεσαι ΤΙ χρειάζεται να έχεις καλό και τι δεν είναι και τόσο σημαντικό και μπορεί να είναι κινεζιά.
    Αυτό νομίζω έρχεται με τον καιρό την ενασχόληση και με τα σπασίματα.

  11. #71
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που τα δούλεψα, δεν έχω ξαναβρεί άλλο εργαλείο με την βελούδινη λειτουργία τους και την απίστευτη αίσθηση που είχε στο χέρι. (σαν διαφημιστικό ακούγομαι).
    Έχει απίστευτες καστάνιες.

    Το χρώμιο καθρέφτης σου δίνει μια ωραία αίσθηση μέχρι να γεμίσεις τα χέρια σου λάδια. Εγώ δεν τρελαίνομαι με κάτι τέτοια αλλά αναγνωρίζω το γεγονός ότι (πέρα απ' την εμφάνιση) όλες οι Αμερικάνικες εταιρίες έχουν κάνει το χρώμιο επιστήμη. Έχουν απίστευτα ανθεκτικό χρώμιο.

    Είναι πάρα πολύ ποιοτικά και εξαιρετικά καλά σαν εργαλεία. Την ίδια αίσθηση όμως μπορεί να σου δώσει και ένα SK πχ ή ένα proto.

    Ο Αμερικάνικη σχολή είναι του χοντρού μακριού και μπαμπάτσικου εργαλείου. Η ευρωπαική και η Ιαπωνική είναι κυρίως του λεπτού και ελαφριού αλλά εξαιρετικά ανθεκτικού.

    Δείτε πόσο λεπτό είναι ένα stahlwille.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sthahl I.jpeg 
Προβολές:	399 
Μέγεθος:	8,1 KB 
ID:	344019

    τα ανοιχτά άκρα του έχουν το μισό πάχος από ενός αμερικάνικου αλλά το εργαλείο συνολικά μη φανταστείτε ότι έχει συμαντικά μικρότερη αντοχή στις υψηλές δυνάμεις ή στην συνεχή καταπόνηση.

    Το ίδιο λεπτά είναι και τα gedore ενώ και οι δύο αυτές μάρκες έχουν βγάλει και πολύ μακριές σειρές xl και αρκετά πιο χοντρές. Πιο μακριά απ' τα snapon proto ktl αλλά και πάλι λιγότερο χοντρά και βαριά.

    Αν σας πω όσο αντέχει ένα stahlwille με αυτό το πάχος θα δείτε πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η κατεργασία και το μέταλλο η σχεδίαση.

    Μερικές σελίδες πριν πόσταρα μια συλλογή gedore που είχε 600 ευρώ και μια άλλη παρόμοια carolus που είχε σχεδόν το 1/6 της τιμής της. Την είχα βάλει τότε για να γίνει κατανοητό σε τι επίπεδο ήταν τα εργαλεία που συζητούσαμε γιατί τα carolus δεν ήταν καθόλου φθηνά σε σύγκριση με ότι είχε μπει μέχρι τότε.

    Δεν χρειάζεται να πάμε στην άλλη άκρη του ατλαντικού για να χρησιμοποιήσουμε καλό εργαλείο ούτε να το παραγγείλουμε σε τιμή που συμπεριλαμβάνει την εγγύηση που δεν θα έχουμε και το φορτηγό στην αυλή μας που δεν θα έρθει ποτέ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 31/10/2015 στις 23:25.
    Sent from me using a computer.

  12. #72
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορεί κάνεις να διαφωνήσει.
    Απλά εάν έχεις το μικρόβιο του diy και δεν περιοριστείς σε μια κασετίνα 1/4 για το μηχανάκι (που ουσιαστικά δεν κάνεις τίποτα) είναι δύσκολο να έχεις snap on και makita και kemppi και και ...δεκάδες ακριβά πράγματα.
    Από την άλλη να έχεις 2-3 καλές συλλογές δεν λέει τίποτα γιατί χρειάζονται όλο και περισσότερα....
    Εκτός εάν έχεις φτάσει στο επίπεδο να αντιλαμβάνεσαι ΤΙ χρειάζεται να έχεις καλό και τι δεν είναι και τόσο σημαντικό και μπορεί να είναι κινεζιά.
    Αυτό νομίζω έρχεται με τον καιρό την ενασχόληση και με τα σπασίματα.
    Έτσι ακριβώς είναι για τον diy worrior.

    Ποιος χρειάζεται γερμανοπολύγωνο νο 9 και να είναι gedore?

    10κια καρυδάκια όμως ας πάρει 2. χαμένα δε θα πάνε.

    Τα μικρά εργαλεία πρέπει να είναι όσο καλύτερα γίνεται. Το 10 στο 1/4 πρέπει να είναι καλύτερο απ' το 10 στην μισή ίντσα.

    Το 36αρι 1/2 ίτσα δεν χρειάζεται να είναι τόσο ακριβό (τόσο καλής μάρκας) όσο το 17αρι.
    Sent from me using a computer.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος


    @virus Δυστηχώς δεν ήταν δικά μου. Αλλά τα χάρηκα όσο τα δούλευα.
    το ιδιο ειναι παλι. εγω δεν ειχα ποτε την τυχη να πιασω snap on στα χερια μου. εσυ τα δουλεψες κιολας


    stefanos kai daz το ειπαν οσο πιο καλα και αυτο εφαρμοζω παντα. εργαλεια αγοραζω μονο οταν ΔΕΝ τα χρειαζομαι.

    daz τωρα που το ειπες παρατηρησα ποσο λεπτο ειναι το stahlwille. οντως ειναι πολυ πιο λεπτο απο τα αλλα.

  14. #74
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    το ιδιο ειναι παλι. εγω δεν ειχα ποτε την τυχη να πιασω snap on στα χερια μου. εσυ τα δουλεψες κιολας


    stefanos kai daz το ειπαν οσο πιο καλα και αυτο εφαρμοζω παντα. εργαλεια αγοραζω μονο οταν ΔΕΝ τα χρειαζομαι.

    daz τωρα που το ειπες παρατηρησα ποσο λεπτο ειναι το stahlwille. οντως ειναι πολυ πιο λεπτο απο τα αλλα.
    Και τα gedore είναι εξαιρετικά λεπτά και ελαφριά.

    Virus η σχεδίαση είναι πολύ σημαντικός παράγοντας τόσο στην αντοχή όσο και στο πως θα χρησιμοποιηθεί το εργαλείο. Οι νάνοι της gedore έχουν ένα ανοιχτό άκρο τόσο λεπτό και στενό που πραγματικά χωράει παντού. Πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος για το μέταλλο και την κατεργασία για να φτιάξεις κάτι τόσο λεπτό που να υπερκαλύπτει τα στανταρ πάνω από 150%.
    Όλοι οι άλλοι νάνοι έχουν τόσο χοντρά άκρα όσο δεν έχουν ούτε τα κανονικού μήκους κλειδιά της. Ποιο ο λόγος σε κάτι που είναι 115mm?

    Τα hazet και snap on. (ο τρόπος που παλιώνουν τα εργαλεία φανερώνει πολλά).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hazet 1.jpg 
Προβολές:	388 
Μέγεθος:	37,2 KB 
ID:	344020

    Τα hazet είναι πιο λεπτά αλλά δε μου ανεβάζει την εικόνα.

    Μπορείτε να πάτε λοιπόν στη σπυρου πάτση και να πάρετε εργαλεία εξίσου καλά (αν όχι καλύτερα) με τα σναπ ον.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/11/2015 στις 01:17.
    Sent from me using a computer.

  15. #75
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    εργαλεια αγοραζω μονο οταν ΔΕΝ τα χρειαζομαι.
    Ακριβώς. Γι αυτό και εγώ πήρα αυτό εδώ το πραγματάκι αφού στην τιμή που το βρήκα δεν θα μπορούσαν να του αντισταθούν ούτε αυτοί που αγόρασαν δυναμόκλειδο με 16 ευρώ απ' τα λιντλ.

    Η φωτό για τον βασκα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8454.jpg 
Προβολές:	382 
Μέγεθος:	40,6 KB 
ID:	344022
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF