Σελίδα 102 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 25292979899100101102103104105106107112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.516 έως 1.530 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #1516
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Είχαμε το λεό που μέσα σε μια πρόταση πέταγε 10 κωδικούς και μας έστελνε στο googlh για να βγάλουμε νόημα, αποκτήσαμε και τον spira!

    Τζόγος υπάρχει σε όλα τα εργαλεία που έχουν αφαιρούμενα μέρη και δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Τέτοιους αντάπτωρες χρησιμοποιώ χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με τέτοιον αντάπτορα αλλά με καρέ 3/8 και μύτη πολύσφινο Μ10 (τρελές ροπές σε μικρό μέγεθος) βγάζω τα ημιαξόνια στο κουτί μου.

    Το μόνο θέμα είναι αυτό που είπε ο αχιλλέας. Όταν τραβάς να βγάλεις το εργαλείο απ' τη βίδα μετά από σφίξιμο, μπορεί να μείνει η μύτη επάνω στο εργαλείο. Αν γυρίσεις όμως λίγο ανάποδα να ξεμαγκώσει δεν έχεις πρόβλημα. Αν δεν το κάνεις αυτό, ακόμα και καρυδάκι πρεσαριστό να έχεις, μπορεί να σου μείνει στη βίδα το καρυδάκι ολόκληρο.
    Sent from me using a computer.

  2. #1517
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spira Προβολή μηνύματος

    Γιαυτό προτείνω καλύτερα το AM.M2 η AM.M1(μικρότερο μήκος) που σου δίνει καλύτερη συγκράτηση και έχει και σίγουρα καλύτερη λαβή ( πιο χοντρή)
    Αυτά είναι κατσαβίδια! Μια χαρά είναι αλλά είναι για άλλη δουλειά!

    1ον μαγνητίζουν τη βίδα που άλλες φορές μου τη σπάει και άλλες φορές τα χρησιμοποιώ ακριβώς γι' αυτό!
    2ον είναι κατσαβίδια, δεν είναι καρυδάκια. Ο αντάπτορας μπαίνει σε καστάνια και γίνεται καρυδάκι με μύτη και έτσι μπορείς να ασκήσεις μεγαλύτερη ροπή. Με το κατσαβίδι στην καλύτερη περίπτωση αν είσαι πολύ δυνατός και δεν έχεις λάδια στα χέρια, θα ασκήσεις μέχρι 7 nm.

    Φυσικά το κατσαβίδι με υποδοχή για μύτες ειναι πιο λεπτό απ' τον αντάπτορα και χωράει κάπου που ο αντάπτορας δε μπορεί να μπει.
    Επίσης είναι πιο χοντρό από ένα κανονικό κατσαβίδι και πολλές φορές θα δεις ότι δε θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

    Το καθένα απ' αυτά βοηθούν περισσότερο σε διαφορετικές εργασίες.



    Edit. Επίσης αν μπορούσες να ασκήσεις με το κατσαβίδι την ιδια ροπή που μπορείς με τον αντάπτορα, θα έσπαγε! Ακριβώς επειδή είναι λεπτότερο!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 21/01/2017 στις 16:10.
    Sent from me using a computer.

  3. #1518
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2017
    Μηνύματα
    22
    Επειδή τώρα μάζευα τα περισσότερα εργαλεία, έχω μάθει τους μισούς κωδικούς της Facom απέξω

    Ναι προφανώς δεν είναι για την ίδια δουλειά, απλά αυτό τον αντάπτορα που δίνει με αυτό το τζόγο, δεν ξέρω δεν το συμπαθώ καθόλου.

    Καλά για το 3/8 και 1/2 δεν το συζητώ ότι θα έχει μεγαλύτερη ροπή. Αλλά για την καστάνια 1/4, η χρήση αντάπτορα θα έχει μεγαλύτερη ροπή που μπορεί να δώσει από ένα κατσαβίδι?

  4. #1519
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spira Προβολή μηνύματος
    ροπή. Αλλά για την καστάνια 1/4, η χρήση αντάπτορα θα έχει μεγαλύτερη ροπή που μπορεί να δώσει από ένα κατσαβίδι?
    Ασύγκριτα μεγαλύτερη. Με το καστανάκι μπορείς εύκολα να φτάσεις πάνω από 20 νμ. Στο κατσαβίδι δύσκολα θα πας πάνω από 5-6. Η καστάνια που έχεις αντέχει άνετα πάνω από 70 νμ αλλά δεν είναι εφικτό νούμερο για το μήκος της.


    Ναι προφανώς δεν είναι για την ίδια δουλειά, απλά αυτό τον αντάπτορα που δίνει με αυτό το τζόγο, δεν ξέρω δεν το συμπαθώ καθόλου.
    Για να καταλάβω! Υπάρχει τζόγος του αντάπτορα με την μύτη ή του αντάπτορα με την προέκταση?
    Sent from me using a computer.

  5. #1520
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Τα Bellota τα ξέρει τα χει δουλέψει κανείς ?

    Επίσης τη γνώμη έχετε για Benman ? Κάτι κατσαβίδια που χα πάρει μου χαν φανεί πολύ γαμώ για value for money.

  6. #1521
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα bellota είναι πάρα πολύ καλά!

    Η benman έχει από vfm μέχρι επώνυμα γερμανικά.

    Αυτή για παράδειγμα είναι nws.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	benman__71107.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	24,9 KB 
ID:	377835


    Τα κατσαβίδια της (ή κάποια απ' αυτά) δεν αποκλείεται να είναι της witte.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/01/2017 στις 04:13.
    Sent from me using a computer.

  7. #1522
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα bellota είναι πάρα πολύ καλά!

    Η benman έχει από vfm μέχρι επώνυμα γερμανικά.

    Αυτή για παράδειγμα είναι nws.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	benman__71107.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	24,9 KB 
ID:	377835


    Τα κατσαβίδια της (ή κάποια απ' αυτά) δεν αποκλείεται να είναι της witte.
    Tα Bellota είναι ντόπια εδώ και μου κάνει εντύπωση που τα ξέρεις (μάλλον δεν θα πρεπε να μου κάνει εδώ που τα λέμε )

    Τα Benman όντως δεν το χα παρατηρήσει! Kαι έχουν πάρει τα καλύτερα της NWS όπως αυτός ο κόφτης. Δεν ξέρω τιμές βέβαια αλλά τα κατσαβίδια ήταν πολύ φτηνά. Δεν Witte σίγουρα (τα Cimco μου χες πει ότι είναι). Δες εδώ αυτά που έχω εγώ https://www.moto.gr/forums/showthrea...75&page=52#772

  8. #1523
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ναι mac, δεν είναι witte αυτά!
    Sent from me using a computer.

  9. #1524
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/01/2017
    Μηνύματα
    22
    Θέλω να ρωτήσω τι διαφορά στην χρήση έχουν αυτά τα 2 εργαλεία ( μου φαίνονται περίπου ίδια )

    Knipex Cobra και Knipex Pilers Wrench.

    Και οι διαφορές του με ένα Facom ADJUSTABLE WRENCH

  10. #1525
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spira Προβολή μηνύματος
    Θέλω να ρωτήσω τι διαφορά στην χρήση έχουν αυτά τα 2 εργαλεία ( μου φαίνονται περίπου ίδια )

    Knipex Cobra και Knipex Pilers Wrench.

    Και οι διαφορές του με ένα Facom ADJUSTABLE WRENCH
    Άμα δεις τα technical details θα δεις ότι έχουν διαφορετικά capacities. Το Facom δεν είναι για ίδιες δουλειές με τα άλλα.

  11. #1526
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spira Προβολή μηνύματος
    Θέλω να ρωτήσω τι διαφορά στην χρήση έχουν αυτά τα 2 εργαλεία ( μου φαίνονται περίπου ίδια )

    Knipex Cobra και Knipex Pilers Wrench.

    Και οι διαφορές του με ένα Facom ADJUSTABLE WRENCH
    Το Knipex Pliers Wrench είναι κάτι ανάμεσα σε γρήγορο γαλλικό και γκαζοτανάλια με ίσια μάγουλα. Έχω το 180 και το 250, είναι πολύ ποιοτικά, αλλά από την άλλη δε κάνουν κάτι παραπάνω από αυτά που πόσταρες.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #1527
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Η γκαζοτανάλια είναι σχεδιασμένη να πιάνει στρογγυλά αντικείμενα. Δλδ δουλεύει σε οτιδήποτε αλλά η σχεδίασή της είναι για να πιάνει στρογγυλά. Έχει τεράστιο άνοιγμα και μπορεί να πιάνει και πολύ μεγάλες βίδες που έχουν τα υδραβλικά.
    Αφού τη ρυθμίσεις και μαγκώσει δε χρειάζεται να τη σφίγγεις άλλο. Απλά πατάς μόνο το επάνω μέρος και αυτή δεν γλιστράει ούτε σε στρογγυλό σωλήνα. Εκτός από σωλήνες και μεγάλες βίδες υδραυλικών είναι άριστη και για χαλασμένες βίδες χωρίς γωνίες. Λόγο μεγάλου ανοίγματος μπορεί να δούλέψει και σε σφιγκτήρες κολάρων και γενικά να κάνει πολλές δουλειές.

    Το plier wrench δεν έχει δόντια και είναι κυρίως για βίδες αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε οτιδήποτε θέλεις να πρεσάρεις - σφίξεις χωρίς να κάνεις σημάδια με κάτι που έχει δόντια. Η διαφορά του με το γαλλικό είναι ότι το Γαλλικό εκτός απ' τις 45 μοίρες κλίση που έχει η κεφαλή, είναι ότι το knipex σφίγγει επάνω στη βίδα, δλδ πιέζει τα τοιχώματα της.
    Επίσης δεν χρειάζεται κάθε φορά να το αφαιρείς και να το ξαναβάζεις για να σφίξεις. Γυρίζεις τη βίδα και μετά γλιστράει προς τα πίσω για να την ξαναγυρίσεις (όπως θα έκανες με μια πένσα μόνο που αυτό λόγο σχεδιασμού σφίγγει πολύ παραπάνω και δεν ανοίγει κατά το σφίξιμο).

    Το γαλλικο είναι το κλασικο εργαλείο που δεν ξέρεις πότε και που θα σου χρειαστεί.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8701250H20D01.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	21,3 KB 
ID:	377850

    Sent from me using a computer.

  13. #1528
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Tα Bellota
    Κάτι πριονάκια κλαδέματος κορυφή.

  14. #1529
    Free like the Wind
    Εγγραφή
    30/11/2005
    Μηνύματα
    295
    Αυτό σαν σετ τι λέει?

    http://www.tbs-aachen.de/BLACK_WEEKE...3864_57329.htm
    www.nbillis.gr

    Βαριέμαι να γράφω...

  15. #1530
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turist Προβολή μηνύματος
    Αυτό σαν σετ τι λέει?

    http://www.tbs-aachen.de/BLACK_WEEKE...3864_57329.htm
    Μια χαρά είναι, πόσα από αυτά χρειάζεσαι?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF