Σελίδα 126 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 2676116121122123124125126127128129130131136 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.876 έως 1.890 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #1876
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    προτασεις για εργαλεια...........
    https://www.youtube.com/watch?v=rCOgrIPFxIY

  2. #1877
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους,

    Φτιάχνω μια μικρή συλλογή με τα άκρως απαραίτητα και ρωτώ τους εχπερτ αν μπορώ να παραλείψω τα παρακάτω νούμερα για επισκεύη σε αυτο/ μηχανή?



    [COLOR=#000000]Προτείνεται κάτι το οποίο κρίνεται "απαραίτητο".
    Κατ' αρχάς όλα μπορεί να σου χρειαστούν. Θα σου πω θα συναντάς συνήθως αυτά τα νούμερα και κρίνε μόνος σου.

    Το 4 μπορείς να το βγάλεις. Το 5 και το 5,5 είναι πολύ κοινά νούμερα στις μικρές βίδες. Ιδικά το 5,5. Το 6 θα το βρεις συχνά πυκνά σε σφιγκτήρες κολάρων. Ναι αυτές οι βίδες έχουν και εγκοπή για κατσαβίδι αλλά δεν μπορείς πάντα να χωρέσεις το κατσαβίδι γιατί ο σφιγκτήρας πχ είναι απο κάτω.
    Το 9 σε ποδήλατα κυρίως. Σπάνια σε μηχανή αυτοκίνητο αλλά καλό είναι να έχεις τουλάχιστον ένα. Το 11 είναι απαραίτητο. Μη το συζητάς καθόλου. Μπορεί τις περισσότερες φορές να κάνεις τη δουλειά σου με γερμανοπωλύγωνο αλλά όχι πάντα.
    Το 20, τον πούλο. 21 μπουλόνια τροχών αλλά και και άλλες βίδες σε σημεία που δεν το περιμένεις. Σήμερα χρησιμοποιείται όλο και περισσότερο στη θέση του 22. Το 23 είναι πιο σπάνιο και μόνο αν ασχολείσαι με νευραλγικά σημεία μπορεί να το βρεις μπροστά σου. Νομιζω χρησιμοποιείται και σε μπουλόνια ημιφορτηγών αλλά δε σε νοιάζει. Το 25 και το 26 είναι απ' τα σπάνια. Αν ανοίγεις κινητήρες το 26 μπορεί να το βρεις μπροστά σου.

    ph4. Ασχολείσαι με παλιά μηχανήματα? Τρακτέρα, βανάκια, λεοφωρεία κτλ? Αν όχι τότε πάρε μια μύτη κατσαβιδιού.
    ph1 δε χρησιμοποιείται τόσο συχνά αλλά οι γερμανοί χρησιμοποιούν πολυ συχνά pz. Δε θα το βρεις εύκολα μπροστά σου και αν το βρεις θα κάνεις τη δουλειά με ph.

    Αλλεν 3 το θέλεις. Πολλές μικρές βίδες σε φέρινγκ, μάσκες, ζελατίνες κτλ το χρησιμοποιούν. 10αρι άλλεν είναι για βίδες Μ12 ή 14 δε θυμάμαι! Παρόλα αυτά 10αρι άλλεν μπορεί να βρεις μέχρι και στην ρύθμιση προφόρτισης των ελατηρίων στις εμπρός αναρτήσεις. Γι' αυτά δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε L keys ή καρυδάκια. 12 και 14 δε θα βρεις εύκολα αλλά 14αρι άλλεν έχει πχ ο εμπρός άξονας της μηχανής μου. Δε θα σου έλεγα να τα πάρεις αν δεν έχεις ήδη κάποια χρήση γι' αυτά.

    Όλα τα τορξ στα γερμανικά αυτοκίνητα είναι μαστ.Και στα γαλλικά και στα Ιταλικά αλλά κυρίως στα γερμανικά. 10 και 15 έχουν πολλές βίδες σε πλαστικά αλλά όχι μόνο. 27 θα το βρεις αρκετές φορές μπροστά σου αν ασχολείσαι με αμάξια ή θα το πετυχαίνεις και σε διάφορα σώματα ψεκασμού και τέτοια συστήματα σε security έκδοση με τρύπα. Τ55 έχουν πολλά αμάξια στα φρένα ίσως και σε τίποτα αναρτήσεις. Τ60 πιο δύσκολο, ίσως σε μεγαλύτερα αμάξια τζιπς κτλ, εγώ δεν έχω συναντήσει κάποιο.

    Xzn 12 ναι. Μετά το 8 και το 10 είναι το επόμενο πιο χρήσιμο. Το 14 δε θυμάμαι να το έχω πετύχει κάπου.

    Εγώ δε θα άφηνα με τίποτα έξω τα 6 - 11 σε 1/4 - 21 σε 1/2
    Αλλεν 3 10 (είτε σε μύτες είτε σε L keys, αν όχι σε καρυδάκια)
    Όλα τα τορξ μέχρι το 55 σε συνδιασμό με μύτες.
    Sent from me using a computer.

  3. #1878
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Ποδήλατο στάνταρ 8-10 σε πολύγωνο και 4-5 σε Άλλεν.
    Οι ρόδες είναι 14.
    https://www.moto.gr/forums/search.php?searchid=7736600
    Πωλείται nos καστάνια elora 1/4!!!

  4. #1879
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ρήτορα τα ποδήλατα έχουν και 9ρες και πολλά στους τροχους έχουν και 15

  5. #1880
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Τα ποδήλατα έχουν και πολλά εξειδικευμένα εργαλεία. πχ τα κλειδιά για να λύσεις τους άξονες είναι σαν τα γερμανικά αλλά πολύ πολύ λεπτά.
    Ίσως να μην είναι το κατάλληλο παράδειγμα λοιπόν για το ποια εργαλεία να βάλει κάποιος στην κασετίνα του. Αν θέλετε, ανεβάζω φωτό από αυτά που έχω!

  6. #1881
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    To θέμα δεν είναι τα ποδήλατα. Του είπα απλά που μπορεί να βρει εύκολα 9ριτσες βίδες. Πράγματι τα ποδήλατα θέλουν εξειδικευμένα εργαλεία!
    Sent from me using a computer.

  7. #1882
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Και έλεγα να ελαφρώσω λίγο την εργαλειoθήκη αλλά μετά από όσα γράψατε δε το βλέπω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Tollbox half full.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	394352
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Tollbox half full.jpg‎  

  8. #1883
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Και έλεγα να ελαφρώσω λίγο την εργαλειoθήκη αλλά μετά από όσα γράψατε δε το βλέπω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Tollbox half full.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	394352
    εγω αδεια την βλεπω.

  9. #1884
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    εγω αδεια την βλεπω.
    Είχα βγάλει τα περισσότερα γιατί ήταν βαριά για να την μεταφέρω

    Θα ανεβάσω άλλη φοτο με όλο το φορτίο!

  10. #1885
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Είχα βγάλει τα περισσότερα γιατί ήταν βαριά για να την μεταφέρω

    Θα ανεβάσω άλλη φοτο με όλο το φορτίο!
    εγω στον λιγο καιρο που ειχα εργαλειοθηκη την ειχα παντα τιγκα δυστυχως.. ηταν το κινητο μου συνεργειο οταν ημουν φοιτητης. τωρα εχω παγκους και σειρες...

  11. #1886
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Τα έχω αγαπήσει και πλέον τα θεωρώ τοπ. Ειδικά σε δύσκολες αποστολές καταφέρνουν την αποστολή εκεί που τα υπόλοιπα κολλάνε (facom πχ και Wurth)
    Έχεις τσεκάρει αν έχουν μπόσικο στη λειτουργία τους τα wurth και τα Facom; Ξέρω ότι τα Gedore και τα wera δεν έχουν. Τα wurth τα δικά μου έχουν.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #1887
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Έχεις τσεκάρει αν έχουν μπόσικο στη λειτουργία τους τα wurth και τα Facom; Ξέρω ότι τα Gedore και τα wera δεν έχουν. Τα wurth τα δικά μου έχουν.
    Ta Wurth ναι, Facom έχω σπίτι μόνο ένα αλλά είναι μεγάλο μέγεθος και δεν το χω χρησιμοποιήσει ακόμα. Αυτά που ρθανε πρόσφατα στη δουλεια θα τα δω next week.

  13. #1888
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Hello παιδες, χρονια πολλα και χριστος ανεστη παιχταραδες μου.

    Ετσι λιγο για να ξεσκουριασουμε καθως βλεπω οτι εχει πεσει πολυ αδρανεια τις τελευταιες μερες.

    Εχω παει σε μια εταιρεια που ετοιμαζει ενα ηλεκτρολογικο προτζεκτ και μου δωσανε το πρασινο φως να παω και να τους ψωνισω κανα εργαλειο της προκοπης μιας και δεν εχουν τιποτα αξιολογο-αξιοπρεπες να εργαστουν, βεβαια το μπατζετ ηταν περιορισμενο οποτε επρεπε να βαλω λιγακι τα δυνατα μου και πιστευω καλα τα καταφερα για αρχη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pi0GqBTl.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	47,2 KB 
ID:	394698

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9KByuPMl.jpg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	394699

    Απο αριστερα προς τα δεξια:

    Τα κατσαβιδια πρωτα.

    Κατσαβιδι για χτυπημα athlete με φαρδια λαμα- wera vde ισιο, νομιζω με 5,5 λαμα (δεν θυμαμαι)- wera σταυρωτο οχι vde pozidriv 2 (κλασσικα)- wera vde με μικρη λαμα ιδια με του δοκιμαστικου για τις κλεμες κ.λ.π- wera vde σταυρωτο philips 1.

    Κοφτακι knipex vde επι 140mm, με βολεψε καλυτερα στο χερι απ`ολα τα υπολοιπα μεγεθη το συγκεκριμενο παρ`ολο που ειναι 140αρι και θεωρητικα ''μικρο''.
    Αμφιταλαντευτηκα πολυ στο κοφτακι γιατι ημουν αναμεσα σ`αυτο (knipex) και στο αντιστοιχο gedore vde, τελικα κατεληξα στην πιο safe επιλογη.

    Μυτοτσιμπιδο knipex vde επι 200mm (πολυ καλο εργαλειο).

    Πενσα knipex μηχανικου με μακρυ υπομοχλιο επι 180mm, ακομα μια safe επιλογη και ελεω ελλειψεως της gedore 180mm που εχω και σαν προσωπικη εγω.

    Να σημειωσω οτι τα κατσαβιδια ειναι ολα wera επειδη η αγορα εγινε απο τον κολλερη σε εμενα εδω κατω και δεν εχει κατι αλλο αξιοσημειωτο σαν επιλογη σ`αυτο το ειδος εργαλειου ή δεν εχω παρατηρησει εγω τουλαχιστον στα τοσα χρονια που ψωνιζω απο εκει, φανταστειτε οτι για χτυπητο πηγαινα για champion αλλα δεν το ειχε καν και ευτυχως παλι καλα που ειχε και το athlete στο ραφι.

    Παμε παρακατω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	u65uFg4l.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	37,4 KB 
ID:	394700

    Ενα γαλλικο απλο 10'' της facom.


    Πηρα και ενα knipex cobra 250mm αλλα και ενα ισιο λαμαρινοψαλιδο της stanley ομως ξεχασα να τα βγαλω φωτο.


    Πηρα επισης για εμενα αυτα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35LjbVgl.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	46,4 KB 
ID:	394701

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	B4TYOTFl.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	34,5 KB 
ID:	394702

    Πενταμετρη μετροταινια της kds, πηγαινα για την μετροταινια της facom παλι, που την ειχα αγορασει και παλιοτερα αλλα την εχω χαλασει με το υγρο τεφλον (σκουριασε ολη η λαμα), ειπα ομως να κανω την διαφορα και να μην παρω το ιδιο, την kds την θυμαμαι απο μικρος που δουλευα και θυμαμαι οτι εβγαζε καλα μετρα και καλες φαλτσετες τοτε εκεινα τα χρονια.
    Στην πορεια θα δειξει αν αξιζει ακομα, φαλτσετα της kds παντως εχω και τωρα που την δουλευω, την ειχα παρει απο τον βραττη, αλλα δεν εχω μεινει και ιδιαιτερα ικανοποιημενος.

    Τρυπανακια cyl-9 multi construction της bosch νουμερα 8,10,12.
    Ειχε τα cyl-9 και τα cyl-5 στο ραφι, τα cyl-5 τα εχω οποτε παλι ετσι για την αλλαγη και για μετρο συγκρισης ειπα να παρω τα cyl-9 αυτη τη φορα.

  14. #1889
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Κατσαβίδι για βαλβίδα τροχών Γιαπωνέζικο. Διαστάσεις μυτη διάμετρος 4μμ, Χερούλι διαμέτρου 10μμ και ολικό μήκος 75μμ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180406_204100.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	94,9 KB 
ID:	394713

  15. #1890
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παιδια ψαχνω εργαλειο για να βγαλω τα ελατηρια βαλβιδων...καμμια ιδεα για αθηνα να παω να το αγορασω αυριο; Σημ. Δε θελω να το πληρωσω 50ε, μια φορα να κανω τη δουλεια μου το θελω οποτε ψαχνω για κατι οικονομικο...ιδανικα θα ηταν στο ιδιο μαγαζι να εχει πενσα και για τις τσιμουχες

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF