Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: επιλογη κρανους shoei xr1100 vs Arai Viper GT vs Icon Airframe Carbon RR vs Arai Chas

  1. #1
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164

    επιλογη κρανους shoei xr1100 vs Arai Viper GT vs Icon Airframe Carbon RR vs Arai Chas

    οπως λεει κι ο τιτλος ειμαι αναμεσα σε αυτα τα κρανη. οικονομικα ειμαι αναμεσα στα 250 εως οριακα 350ε. κρανη που εχω φορεσει και με αρεσαν κατα σειρα χρονολογιας (και κυβικων μηχανης ταυτοχρονα) ειναι τα shark s800, agv stealth, uvex xenova και κανα δυο φορες το xr 1000 του αδερφου μου. η μηχανη μου πλεον ειναι παλι ενα cbr 600 f και κρινω το xenova επιεικως ακαταλληλο. εχω βρει παλι uvex εδω μεσα το καρμπον μεταχειρισμενο σε πολυ καλη κατασταση σε τιμη 130 αλλα εκτος του οτι ειναι παλιο καποτε που το ειχα φορεσει αισθανομουν λες και δεν εχει καν μαξιλαρια μεσα.
    η αποψη για τα κρανη που εχω φορεσει ειναι:

    shark s800 με honda cb250n και kawasaki er5. πολυ καλο για τα λεφτα του σταθερο στις ταχυτητες με τις οποιες κινουμουν. στο cbr δεν μ'αρεσε. μου το κλεψανε οποτε αγορασα το agv stealth.
    σαφως ανωτερο αεροδυναμικα, πολυ πιο θορυβωδες, πολυ κακη ποιοτητα, η αεροτομη εσπασε ευκολα οι σιτες πισω ξεκολλησαν και γενικα φθαρθηκε γρηγορα. τα γραφικα απο την πρωτη μερα δεν ηταν σε απολυτη αρμονια μεταξυ τους και γενικα ενεπνεε προχειροκατασκευη. κριθηκε απολυτως στιβαρο και ασφαλες σε δυο (ναι δυο) πτωσεις που ειχα. στην δευτερη μαλιστα εκανε κι ενα ραγισματακι. τωρα ανανεωθηκε οπτικα και φοριεται μονο μες την πολη σαν κρανος αναγκης.
    το uvex xenova αγοραστηκε σε συνθηκες χαλια οικονομικα κι ηταν μια βιαστικη κινηση μιας και το agv ηταν ακαταλληλο. παρθηκε ως ενα επωνυμο φθηνο για να καλυψει τις αναγκες μετακινησης με το srx μου τοτε (το οποιο μου ειχε ρουφηξει καθε οικονομικο πορο). για την μηχανη αυτη ηταν ικανοποιητικο. καλο ακομα και σημερα εσωτερικο χωρις φθορες καλη ποιοτητα βαφης και γενικα μου αρεσε πολυ αλλα για το cbr που εχω τωρα δεν κανει. εκτος του οτι δεν εμπιστευομαι το καλυφος του, ειναι και ΧΑΛΙΑ αεροδυναμικα μετα τα 160. μπορει και λιγοτερα.. με το thumber δεν με ενοιαζε. θα παραμεινει ως δευτερο για την κοπελα μου.
    το ΧR το φορεσα λιγο αλλα μου φανηκε σε ολα αψογο. σαν εφαρμογη σφιχτο οπως το stealth και το ιδιο κι αεροδυναμικα.. η διαφορα ειναι στην ποιοτητα που ακομα και σημερα 5 χρονια μετα ειναι αψογο.

    τα κρανη που επιλεγω τωρα ειναι με βαση μνημες απο δοκιμες που ειχα κανει οταν εμενα Σαλονικη. τωρα απο την Βεροια μου ειναι πολυ πιο δυσκολο να παω να τα δοκιμασω κι ακομα χειροτερα αν βαλεις ακι βενζινες στην μεση.. αλλα θα το προσπαθησω.

    μαλλον με μεγαλυτερη πιθανοτητα λογω τιμης παω γι'αυτο http://www.lidsdirect.co.uk/clearanc...roque-tc2.html


    αλλιως εχουμε το ιδιο κρανος και σε αλλα σχεδια τιμες...
    http://www.automotoracing.com/motorb...swell-tc5.html
    http://www.helmetcity.co.uk/products...l-Capitan.html
    http://www.helmetcity.co.uk/products...lugin-TC8.html
    με προτιμοτερο αυτο. http://www.helmetcity.co.uk/products...0-Beowulf.html

    το φθηνοτερο ολων ομως ειναι αυτο http://www.helmetcity.co.uk/products...ic-Silver.html αλλα δεν το εχω δοκιμασει οποτε μενει στην ακρη για λιγο.

    εδω ειναι η σουπερ ευκαιρια http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...4311-3065851-2 το οποιο ομως θελει επισης δοκιμη πρωτα αλλα εχω ακουσει διαβασει τα καλυτερα.

    και τελευταιο καποιο για το οποιο δεν εχω δει σχολια εδω μεσα αλλα εαν το βρω με γνωστο μου θα το εχω αρκετα κατω απο τα 300ε σπιτι μου κι επισης το μοντελο airmesh μπορω να το δοκιμασω και στην Βεροια. http://www.solomotoparts.com/Icon-Ai...vantLink-Affil

    να ενημερωσω οτι για hjc δεν ενδιαφερομαι μιας κι ολο και καποιος θα τα προτεινει. για x-lite παλι... υπαρχουν καλες τιμες γενικα σε 701 802.. αλλα ελεγα να μην μπερδευτω κι αλλο...
    το agv ειναι σαν γκομενα που μου εβγαλε το λαδι.. ουτε να το δω δεν θελω αλλα μου εχει αφησει τοσο δυνατες αναμνησεις που ολο το γλυκοκοιταω.. ηταν καλο αλλα οχι ποιοτικο το ατιμο.. κι εχει κατι προσφορουλες...

  2. #2
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τωρα μολις ειδα κι αυτο.. http://bikeaccessoriesathens.blogspo...stock-300.html

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Εγώ Viper GT έχω, και στο συνιστώ ανεπιφύλακτα (αν μονόχρωμο μην πάρεις ματ). Μόνη επιφύλαξη το ότι ενίοτε μπορεί να την ακούσει κάποιος αεραγωγός (αλλάζουν όμως σχετικά φτηνά στην Μιχαλακοπούλου), είναι θορυβώδες σε ταχύτητες και ότι δεν μπορώ να ξέρω στη δική σου θέση οδήγησης πώς θα ταιριάζει (πιθανό να ταιριάζει περισσότερο το xr1100 αλλά δεν το είχα ικανοποιητικό διάστημα για να έχω άποψη).

    Το δε uvex carbon (rs750) δε θα στο συνιστούσα

    Τα icon με ενδιαφέρουν αλλά δε έχει πέσει κανένα στα χέρια μου.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    τωρα μολις ειδα κι αυτο.. http://bikeaccessoriesathens.blogspo...stock-300.html
    ενα απο αυτα τσιμπησα προσφατα απο αλλοα μαγαζι ομως.
    οτι εχεις ακουσει ειναι αληθεια.το κρανος ειναι απλα υπεροχο οπως κ καθε Αραι φανταζομαι...

    θυμησου
    α)ενω θα σου καθεται κουτι θα σε δυσκολεψει λιγο στο βαλε κ ειδικα στο βγαλε θα ζοριστεις.μην μασησεις θα παρει την φορμα του αμμεσα!!τσεκαρισμενο!
    β)ειναι κρανη με σχετικα παλια ημερομηνια παραγωγης,(07-08) εφοσον ομως ειναι σωστα αποθηκευμενα δεν εχεις κανενα προβλημα κ για την επομενη 5ετια θα εισαι σουπερ.
    γ)μην διστασεις απο το 1450γρ που θα δεις,εχουν τετοιο ζυγισμα που πολλα light/super carbon κτλ των 1200γρ φανταζουν τουβλα μπροστα του!

  5. #5
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    ενα απο αυτα τσιμπησα προσφατα απο αλλοα μαγαζι ομως.
    οτι εχεις ακουσει ειναι αληθεια.το κρανος ειναι απλα υπεροχο οπως κ καθε Αραι φανταζομαι...

    θυμησου
    α)ενω θα σου καθεται κουτι θα σε δυσκολεψει λιγο στο βαλε κ ειδικα στο βγαλε θα ζοριστεις.μην μασησεις θα παρει την φορμα του αμμεσα!!τσεκαρισμενο!
    β)ειναι κρανη με σχετικα παλια ημερομηνια παραγωγης,(07-08) εφοσον ομως ειναι σωστα αποθηκευμενα δεν εχεις κανενα προβλημα κ για την επομενη 5ετια θα εισαι σουπερ.
    γ)μην διστασεις απο το 1450γρ που θα δεις,εχουν τετοιο ζυγισμα που πολλα light/super carbon κτλ των 1200γρ φανταζουν τουβλα μπροστα του!
    α) δεν το γνωριζα αλλα το αντιμετωπισα και με το agv οποτε δεν θα κωλονα..
    β)το ηξερα και δυστυχως παλι με κανει να αμφιβαλλω..
    γ) κι αυτο το ξερω. το ειδα και στο σοει που δεν ειναι ελαφρυ (στα χαρτια..)

  6. #6
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Shopping BasketProceed to Checkout

    Product Name Unit Price Qty Subtotal
    Continue Shopping Update Shopping Basket
    Shoei XR-1100 Baroque TC2
    Size
    Small (55-56cm)
    Edit €224.99 €224.99 Remove item

    Estimate Delivery

    Shipping Option

    EU delivery €24.95
    Update Total


    Subtotal €224.99
    Delivery (Shipping Option - EU delivery) €24.95
    Grand Total €249.94
    ετοιμος ειμαι να πατησω confirm.. αλλα κρατιεμαι λογω χρωματος... αλλα το επομενο Xr11oo

    ειναι εδω

    Shoei XR-1100 Swell TC5 motorcycle helmet
    taille S
    Subtotal €319.00
    Shipping & Handling (Colissimo Expert. (Delivery against signature of the recipient) - Colissimo 5€ à partir de 100€ de commande €5.00
    Grand Total €324.00
    κι επισης δεν μ'αρεσει....
    και μετα παμε στο beowolf που γαμαει αλλα ειναι 100 ευρω ακριβοτερο απο το πιο φθηνο.. τελος. κανω σαν γκομενα. παταω τωρα κονφιρμ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    κανω σαν γκομενα. παταω τωρα κονφιρμ

    Καλορίζικο!
    Καλή επιλογή και πιο φρέσκο απο το chaser

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Καλή επιλογή και ανπαίχταμπλ τιμή

  9. #9
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    σκατα.. εχω 50- στο πειπαλι.. δευτερα..

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    που μεχρι την δευτερα θα προκυψει και κατι αλλο-διαφορετικο
    που δεν το ειχες δει
    και τουμπαλιν
    θα πιασουμε παρασκευη και ξανα
    αλλα θα ναι κατι λιγο ποιο ακριβο απο το υπολοιπο που εχεις στο paypal
    και ξανα απ την αρχη
    ρε γιορτες ερχονται
    μηπως να γραψεις ενα γραμμα στον Αι βασιλη.....

  11. #11
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    που μεχρι την δευτερα θα προκυψει και κατι αλλο-διαφορετικο
    που δεν το ειχες δει
    και τουμπαλιν
    θα πιασουμε παρασκευη και ξανα
    αλλα θα ναι κατι λιγο ποιο ακριβο απο το υπολοιπο που εχεις στο paypal
    και ξανα απ την αρχη
    ρε γιορτες ερχονται
    μηπως να γραψεις ενα γραμμα στον Αι βασιλη.....

    xaxxaxa οχι ρε μΗτσο αυτο το παθαινω απο περσι.. με το ζορι κατασταλλαξα σε μοντελο. βρηκα και μια τιμη που να με βολευει.. να φανταστεις οταν ξεκινησα να ψαχνω εψαχνα να βρω στοκ xr1000 και εμχρι να καταληξω εξαντληθηκαν. ηρθαν τα 1100 και τωρα παλιοσαν κιολας... αμερικη βγηκε το 1200 κιολας..

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    που μεχρι την δευτερα θα προκυψει και κατι αλλο-διαφορετικο
    που δεν το ειχες δει
    και τουμπαλιν
    θα πιασουμε παρασκευη και ξανα
    αλλα θα ναι κατι λιγο ποιο ακριβο απο το υπολοιπο που εχεις στο paypal
    και ξανα απ την αρχη
    ρε γιορτες ερχονται
    μηπως να γραψεις ενα γραμμα στον Αι βασιλη.....
    ε.μα πες του τα ντε...
    ρε συ μανιανκε..τσιμπα ρε το Αραι να ησυχασεις.

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    xaxxaxa οχι ρε μΗτσο αυτο το παθαινω απο περσι.. με το ζορι κατασταλλαξα σε μοντελο. βρηκα και μια τιμη που να με βολευει.. να φανταστεις οταν ξεκινησα να ψαχνω εψαχνα να βρω στοκ xr1000 και εμχρι να καταληξω εξαντληθηκαν. ηρθαν τα 1100 και τωρα παλιοσαν κιολας... αμερικη βγηκε το 1200 κιολας..
    υπαρχει και η αλλη λυση
    να πας εσυ αμερικη....

  14. #14
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Your order # is: 100006576.

    You will receive an order confirmation email with details of your order and a link to track its progress.

    Click here to print a copy of your order confirmation.

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    με γεια,με γεια...............

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Arai Viper GT vs Shoei XR 1100
    από p@nos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 12:12
  2. Θορυβος Arai VIPER GT;
    από panosER5 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2007, 18:43
  3. Arai VIPER GT
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 12:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF