Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fire
    Εγγραφή
    08/09/2004
    Μηνύματα
    138

    suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace

    Σκεφτομαι ελεω χαμηλου budget το επομενο μηχανακι μου να ειναι καποιο απο αυτα...μιλαμε για μοντελα 97-99 ολα...ποιο θα προτεινατε? βασικα δεν θελω να εχουν πολυ σκυφτη θεση οδηγησης και φυσικα να ειναι αξιοπιστα...απο εμφανιση μου αρεσει περισσοτερο το TL-S , μετα το thunderace και τελος το VTR...σε ιπποδυναμη θεωρητικα το thunderace ειναι το δυνατοτερο αλλα πιστευω και τα αλλα 2 λογω V2 δεν θα μενουν πισω....ξερω θα μου πειτε οτι ειναι λιγο ξεπερασμενα αλλα δυστυχως δεν μπορω να παρω κατι ακριβοτερο ουτε καν 600ss
    silver fazer '00 :smilea:

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Honda VTR εγώ θα σου λεγα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Λοιπον κανε μια μικρη ερευνα πρωτα.
    Και αν ψηνεσαι για VTR ψαξε στις αγγελιες ο Θανασης σκοτωνει το δικο του.
    Εγω θα σου ελεγα παντως να μεινεις μακρυα απο ολα αυτα τα μηχανακια ειδικα αν ειναι απο Ελλαδα.
    Επισης ενας φιλος του Kostom εχει ενα απο τα πιο σενια και βελτιωμενα στα σημεια TL που εχω δει.
    Δεν ξερω αν το πουλαει ακομα, αλλα μιας και δεν γραφει πια ( ο κλαστηρης ), αμα θες σου δινω το τηλεφωνο του.
    Το μονο TL που αξιζει κατα την γνωμη μου ειναι αυτο του παιδιου.
    Επισης και ο Κωστας αμα θες μπορει να σου πει πολλα για αυτο το μηχανακι, καποτε ψαχνοτανε και ο Κατανας, και ο Κωστας τον ειχε μιση ωρα στο τηλεφωνο (ποιος πληρωνε αραγες),και του ειχε κανει κανονικο σεμιναριο.


    http://www.motorcycle.com/mo/mccompare/twinbbs1.html

    Αυτο το αρθρο ειναι φοβερο τσεκαρε το.
    http://www.motorcycle.com/mo/mccompare/97twins2.html
    Εχει και βιντεακια, αλλα ειναι καπως...επωδυνα

    Χοντα σακς λεμε

    Peak Outputs:
    Honda: 104.8 bhp at 8,750 rpm
    Suzuki: 114.3 bhp at 9,500 rpm


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	horsepower.gif 
Προβολές:	504 
Μέγεθος:	4,1 KB 
ID:	25915
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Peak Outputs:
    Honda: 68.8 ft-lbs at 6,500 rpm
    Suzuki: 72.6 ft-lbs at 7,750 rpm


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	torque.gif 
Προβολές:	500 
Μέγεθος:	4,0 KB 
ID:	25916
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2005
    Μηνύματα
    101
    Το καλυτερο μοτερ απο αυτα τα V2 εχει το TL-S.Οταν ειχε πρωτοβγει,λεγοταν πως βγηκε για να χτυπησει τους δικυλινδρους της Ducati.Απο θεμα κινητηρα τα ειχε παει πολυ καλα,αλλα παρουσιαστηκαν προβληματα στο υποπλαισιο.Ειχαν σπασει μερικα σε Αγγλια κτλ κ ανακληθηκαν αν θυμαμαι καλα για αλλαγη.Παντως ειναι ενα πολυ καλο V2 για τα λεφτα του αν κ δεν πουλησε πολυ,ισως λογω αυτου του σαματα που ειχε γινει τοτε με τα σπασμενα υποπλαισια.Μετα απο 1 ή 2 χρονια,ο κινητηρας του μεταφερθηκε στο TL-1000R,το φαιρινγκατο μοντελο της Suzuki κ εχω την εντυπωση πως σταματησε η παραγωγη του TL-S.
    Το VTR φοραει τον ιδιο κινητηρα με το Varadero,μπηκε αργοτερα στο Varadero.Απο οτι εχω διαβασει οι αναρτησεις θελουν οπωσδηποτε αλλαγη κ γενικοτερα ειναι ενα μετριο συνολο.Εχει ακουστει αρκετες φορες ανα τα τελευταια χρονια οτι θα το αναβαθμιζαν,αλλα ακομα τιποτα.
    Το thunderace ειναι το ταξιδιαρικο της παρεας.Αρκετα βαρυ αν θυμαμαι καλα κ στα προτυπα του ZZR 1100 και XX-1100.

    Και τα τρια,τουλαχιστον στην Ελλαδα αν δεν κανω λαθος,δεν ηταν κ οτι πιο εμπορικο.
    Παντως προσωπικα αναμεσα στα 3 θα διαλεγα το TL-S,εχει ενα κινητηρα διαμαντι!
    No Fear

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Το μεγαλυτερο προβλημα του TL-S ηταν το πισω περιστροφικο αμορτισερ, το οποιο ηταν μια πολυ σοβαρη ασκηση τεχνογνωσιας, τοτε, και κατι αρκετα ριψοκινδυνο για μοντελο μαζικης παραγωγης.
    Τεχνικα μιλωντας,............ρωτηστε τον Kostom
    Τελικα το προβλημα αποδειχτηκε οτι βρισκοταν, στην θεση οπου ηταν τοποθετημενο το πισω αμορτισερ, πολυ κοντα στον πισω κυλινδρο ο οποιος εκ των πραγματων στα V ανεβαζει θερμοκρασιες, με αποτελεσμα να βραζει το λαδι, και να χανει τις ιδιοτητες του.
    Αν δειτε ποτε φωτο απο highside, (και θα βρειτε πολλες αμα ψαξετε), θα καταλαβετε.
    Οσο για τα υποπλαισια, μια παρτιδα παρουσιασε προβλημα αλλα τα περιοδικα του χωρου που ειχαν ψιλοθαψει το μηχανακι, για το πισω αμορτισερ, βρηκαν αφορμη για να βαλουν το τελευταιο καρφι στο φερετρο, και τα Ελληνικα περιοδικα δεν εξαιρουνται με μοναδικη διαφορα, το φοβερο και τρομερο τοτε Motrosport, που ειχε μια φοβερη παρουσιαση μαζι με τεχνικα και μηχαναλογικα αρθρα, σε μια παρουσιαση πολλων σελιδων.

    Τελικα το μηχανακι παρ'οτι η Suzuki το θεωρησε σαν εμπορικη αποτυχια (ασφαλως κρινοντας με αλλα μετρα και σταθμα, κυριως οικονομικα), εκανε τον κυκλο του, και χαρη στο μερακι και την ενασχοληση πολλων ανθρωπων, υπαρχει αυτη την στιγμη μια τεραστια γκαμα προιοντων, και μια τεραστια τεχνογνωσια και υποστηριξη, ακομα και αν τομοντελο ποτε δεν αναβαθμιστηκε η συνεχιστηκε για πολυ, γιατι πολυ απλα το μηχανακι γαμουσε τελεια και παυλα.
    Ο κινητηρας του φοριεται τωρα με μικρες η μεγαλυτερες διαφορες στα cagiva-Raptor kai Navigator, Aprilia Caponord,Sv1000, και ηταν η βαση για το 650 το οποιο κανει μια πολυ καλη καριερα και προς Ιταλια μερια as well χεχεχ
    Τι γραφω βραδυατικα ο μαλακας
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Επίσης έγινε ανάκληση των TL για τοποθέτηση σταμπιλιζατέρ.


    Αν πας για TL φρόντισε να έχει σταμπιλιζατέρ στο τιμόνι.
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  8. #8
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    γιατι δεν κοιτας και την σειρα sv της suzuki?
    φοραει τον ιδιο κινητηρα με το tl και εχει κατα γενικη ομολογια πιο ηπια συμπεριφορα στο δρομο χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι κατωτερο του tl.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fire
    Εγγραφή
    08/09/2004
    Μηνύματα
    138
    ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας...τα μηχανακια που αναφερω ειναι πιστευω οτι καλυτερο για τα χρηματα που διαθετω...το γεγονος οτι δεν ειναι εμπορικα φυσικα το ξερω και για το λογο αυτο εχουν τοσο χαμηλες τιμες ως μεταχειρισμενα...το σιγουρο ειναι οτι το παντρευεσαι μετα αλλα απο εκει και περα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το βαρεθω, τουλαχιστον συντομα...gcrookη σε βλεπω πολυ διαβασμενο αν και εχω δηλωσει φανατικος τετρακυλινδρος αυτος ο ηχος του V2 ειναι τρομερος..

    http://www.venold.com/suzuki/video/t...os_exhaust.mov

    το VTR δεν μου αρεσει πολυ εμφανισιακα και το thunderace ειναι πιο touring μηχανακι και πιστευω θα με κουρασει καθε μερα στην πολη...γενικα μου αρεσει η αλητεια του TLS και το μισο fairing του...ο Σφακ μου ειπε οτι υπαρχουν τα παντα απο ανταλλακτικα...
    silver fazer '00 :smilea:

  10. #10
    ρακόμελος Το avatar του/της dodos_1
    Εγγραφή
    26/04/2005
    Μηνύματα
    219
    To TL είναι ένα από τα πιο χουλιγκάνικα μηχανάκια που έχουν βγεί ποτέ στη παραγωγή!Το VTR πολύ ξεπερασμένο μηχανάκι με τη χειρότερη κατανάλωση!

    Πάρε το TL και θα γουστάρεις τρελά!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tl2.jpg 
Προβολές:	474 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	25967

  11. #11
    ρακόμελος Το avatar του/της dodos_1
    Εγγραφή
    26/04/2005
    Μηνύματα
    219
    και άλλη μια...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitledtl3.jpg 
Προβολές:	456 
Μέγεθος:	56,6 KB 
ID:	25970

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Παντως Δημητρη απο Fazer σε ΤL πας αλλου, δεν ξερω αν το εχεις σκεφτει, το μηχανακι αυτο δεν ειναι για πολη ουτε κατα διαννοια, και για βολτες το συζηταμε.
    Κρατα το fazer η πουλα το και παρε παπι αν προκειται να παρεις TL.
    Και αν θες πληροφοριες πες μου να σου δωσω το τηλεφωνο του Κωστα, μονο απο κει θα μαθεις κατι χρησιμο

    Και οσο για την καταναλωση του VTR,ναι ακουγονται πολλα, αλλα ουτε το TL παει πισω.
    Γενικα ψαχτο και απο θεμα μεταπωλησης (καλα εγω τι μιλαω τωρα)
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fire
    Εγγραφή
    08/09/2004
    Μηνύματα
    138

    βοηθειααα...

    χθες πηγα και ειδα ενα ΤL και το ερωτευτηκα...ο τυπος ειναι ναυτικος, το εισηγαγε απο αμερικη..γραφει 10000 μιλια αλλα τωρα, δεν νομιζω να ειναι αληθινα...μπορω να πω οτι μου εκατσε καλα στο σωμα και δεν εσκυψα πολυ..καμμια σχεση με SS..του ειχε βαλει ανθρακονηματινα τελικα, και πολλες τετοιες λεπτομερειες, οπως εισαγωγες,φλας κλπ...δεν μου ειπε για αναρτηση αλλα ειδα μωβ ελατηριο..hyperpro δεν ειναι τα μωβ?μετα ακουσα το ρελαντι...ρε τι ηταν αυτο το πραγμα...το βραδυ το σκεφτομουν...αχχχχ...οι επομενες μερες μην πω ωρες θα ειναι καθοριστικες...ειναι σε μαντρα και μου δινει 6μηνη γραπτη εγγυηση..απο κινητηρα ειναι αξιοπιστο ετσι?
    silver fazer '00 :smilea:

  14. #14
    Μπες στο www.tl1000.com. Υπάρχουν για να κατεβάσεις τα τεστ του Performance Bikes σχετικά. Οι τύποι δοκίμασαν τα πάντα γύρω από το μηχανάκι, και θα βγάλεις δικά σου συμπεράσματα.

    Σχετικά με το αμορτισέρ είναι ανεξαρτητο απο το ελατήριο. Κοίτα απο την αριστερή πλευρά αν είναι after market.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: βοηθειααα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από fire
    χθες πηγα και ειδα ενα ΤL και το ερωτευτηκα...ο τυπος ειναι ναυτικος, το εισηγαγε απο αμερικη..γραφει 10000 μιλια αλλα τωρα, δεν νομιζω να ειναι αληθινα...μπορω να πω οτι μου εκατσε καλα στο σωμα και δεν εσκυψα πολυ..καμμια σχεση με SS..του ειχε βαλει ανθρακονηματινα τελικα, και πολλες τετοιες λεπτομερειες, οπως εισαγωγες,φλας κλπ...δεν μου ειπε για αναρτηση αλλα ειδα μωβ ελατηριο..hyperpro δεν ειναι τα μωβ?μετα ακουσα το ρελαντι...ρε τι ηταν αυτο το πραγμα...το βραδυ το σκεφτομουν...αχχχχ...οι επομενες μερες μην πω ωρες θα ειναι καθοριστικες...ειναι σε μαντρα και μου δινει 6μηνη γραπτη εγγυηση..απο κινητηρα ειναι αξιοπιστο ετσι?
    Λοιπον ειδα τον κωστα σημερα στην δουλεια, και μιυ ειπε για το TL που ειδατε μαζι.
    Το αμορτισερ μονο εχει πολυ πανω απο 1.000 ευρω μην πω για τα αλλα που φορουσε.
    Μιλαμε σκεφτεται να το χτυπησει για ανταλλακτικα,αλλα ελλειψει χρηματων.....,ασε που μου περασαν και μενα κατι ιδεες απο το μυαλο, αλλα τον πουλο.
    Δεν ξερω τι θα κανεις τελικα, αλλα αν δεν χτυπησεις αυτο το συγκεκριμενο(που εγω εχω ακομα διαφορους ενδοισμους σχετικα με το αν αξιζουν τα παλια Ιαπωνικα V, απο πολλες αποψεις),καλυτερα να περιμενεις για κατι αλλο.
    Και καλυτερα καινουργιο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CB vs' Kawa ZRX vs' Suzuki GSX vs' Yamaha XJR
    από SVX στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2011, 14:09
  2. Honda Deauville VS Suzuki V-Strom!!!
    από nikos_abel στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2011, 04:43
  3. honda cb400 vs suzuki bandit 400!!!
    από mars696 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2009, 10:53
  4. Honda FMX vs Suzuki DRZ
    από GsM στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2008, 15:49
  5. Suzuki Vs Honda Vs Kawasaki Vs Yamaha
    από nakedorange στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 18:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF