Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Ενοικίαση εξοπλισμού ΣΚΙ στο Μπάνσκο

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της apo_kun
    Εγγραφή
    29/05/2012
    Μηνύματα
    18

    Ενοικίαση εξοπλισμού ΣΚΙ στο Μπάνσκο

    Πρόκειται να ανέβω στο Μπάνσκο, Βουλγαρία για όσους δεν ξέρουν, ξέρει κανείς που κυμαίνονται οι τιμές για ενοικίαση εξοπλισμού σκι?
    trailblazer

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apo_kun Προβολή μηνύματος
    Πρόκειται να ανέβω στο Μπάνσκο, Βουλγαρία για όσους δεν ξέρουν, ξέρει κανείς που κυμαίνονται οι τιμές για ενοικίαση εξοπλισμού σκι?
    Οι τιμές ειναι αναλογες με τη περίοδο ενοικίασης (2-3-4-5 ημέρες) και τη 'ποιότητα' του εξοπλισμού.

    Μέγιστο υπολόγιζε κανα 20αρι τη μέρα, το οποίο μειώνεται αν νοικιάσεις περισσότερες ημέρες ή πάρεις αλλη κατηγορία εξοπλισμού ή νοικιάσεις λιγότερα (μονο σκι-μπατον και οχι μπότες)

  3. #3
    Όταν λες εξοπλισμό εννοείς μόνο μπότες πέδιλα μπουτον ή και σαλοπέτες μπουφαν κλπ...?
    κανά 20άρικο τη μέρα τα πρώτα. ίσως και 10άρικο...


    Σημαντικό: βρες κάποια που να είναι καλά και κλείσε τα για όλες τις μέρες εκεί. Η ουρά που έχει έξω από το χιονοδρομικό είναι χιλιόμετρο και βάλε, οπότε αν περιμένεις κάθε πρωί στο μαγαζί για να ξανανοικιάσεις, θα είσαι πάντα πίσω... καλή ώρα για να περιμένεις στην ουρά είναι 7.30 το πρωί και να έχεις τα πέδιλα μαζί σου γιατί τα μαγαζιά ανοίγουν στις 8 αν θυμάμαι καλά και ίδια ώρα σκάνε και τα πούλμαν που ξεφορτώνουν σε κοπάδια τους σκιερς...

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της apo_kun
    Εγγραφή
    29/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι σκέφτομαι να νοικιάσω για 2 μέρες εξοπλισμό εννοώντας μπότες πέδιλα και μπατόν. Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται στα όρια του moto αλλά προτείνετε κάποιο κατάστημα συγκεκριμένο εκεί πάνω ώστε να πάρουμε <ποιοτικό πράμα> ?
    trailblazer

  5. #5
    το καλύτερο κατάστημα λέγεται "καλό ψάξιμο και καλό παζάρι"


  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της apo_kun
    Εγγραφή
    29/05/2012
    Μηνύματα
    18
    απλά είχα ακούσει πως το χιονοδρομικό του Μπάνσκο είναι αυστρο-ελβετοκρατούμενο και πως θα αντιμετώπιζα συμπεριφορά ευρωπαϊκών προδιαγραφών
    trailblazer

  7. #7
    δεν είναι ακριβώς έτσι... το χιονοδρομικό σαν εγκατάσταση φτιάχτηκε πράγματι από αυστριακούς, εξ ου και η ποιότητα της εγκατάστασης....

    σε όλα τα υπόλοιπα (εξυπηρέτηση, λειτουργία, κλπ παραμένει βουλγάρικο, και αφήνω σε σένα τη μετάφραση...).
    Επίσης το χιονοδρομικό έχει εντός της εγκατάστασης μαγαζί που νοικιάζει αλλά είναι πανακρίβ, με ένα όμως μεγάλο αβανταζ... σου δίνει άμεση προτεραιότητα στα λιφτ... ειδ' άλλως πας με την υπόλοιπη πλέμπα στην ουρά του ενός χιλιομέτρου... αυτές τις σκάλες θυμάμαι και την παραμικρή πιθαμή τους τόσες ώρες που ξόδεψα πάνω τους φορτωμένος τα σκι στους ώμους...

    σε όλη την υπόλοιπη πόλη (σόρρυ χωριό) πουλάνε και νοικιάζουν εξοπλισμό. Αν σου αρέσει το σκι,ψάξου καλά και αγόρασε τουλάχιστον μπότες που είναι το πιο απαραίτητο και βασικό, και σημαντικό... θα σε βοηθήσουν να βελτιωθείς κι όλας αν είναι δικές σου...

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της apo_kun
    Εγγραφή
    29/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    δεν είναι ακριβώς έτσι... το χιονοδρομικό σαν εγκατάσταση φτιάχτηκε πράγματι από αυστριακούς, εξ ου και η ποιότητα της εγκατάστασης....

    σε όλα τα υπόλοιπα (εξυπηρέτηση, λειτουργία, κλπ παραμένει βουλγάρικο, και αφήνω σε σένα τη μετάφραση...).
    Επίσης το χιονοδρομικό έχει εντός της εγκατάστασης μαγαζί που νοικιάζει αλλά είναι πανακρίβ, με ένα όμως μεγάλο αβανταζ... σου δίνει άμεση προτεραιότητα στα λιφτ... ειδ' άλλως πας με την υπόλοιπη πλέμπα στην ουρά του ενός χιλιομέτρου... αυτές τις σκάλες θυμάμαι και την παραμικρή πιθαμή τους τόσες ώρες που ξόδεψα πάνω τους φορτωμένος τα σκι στους ώμους...

    σε όλη την υπόλοιπη πόλη (σόρρυ χωριό) πουλάνε και νοικιάζουν εξοπλισμό. Αν σου αρέσει το σκι,ψάξου καλά και αγόρασε τουλάχιστον μπότες που είναι το πιο απαραίτητο και βασικό, και σημαντικό... θα σε βοηθήσουν να βελτιωθείς κι όλας αν είναι δικές σου...
    Συγχώρεσε την αμάθειά μου αλλά δεν είμαι και τόσο εξοικειωμένος με το σκι. Αν αγοράσω δικές μου μπότες και δανείζομαι κάθε φορά από τα εκάστοτε μαγαζιά πέδιλα, δεν θα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις δέστρες για την συμβατότητα?
    trailblazer

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    αν δεν το χεις
    αστο να παει στο διαολο

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2013
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    αν δεν το χεις
    αστο να παει στο διαολο
    παρηγορια στον αρρωστο που λεμε αχχααχαχαχαχαχχαχαχα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Κοιτα και προς borovets...
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apo_kun Προβολή μηνύματος
    Αν αγοράσω δικές μου μπότες και δανείζομαι κάθε φορά από τα εκάστοτε μαγαζιά πέδιλα, δεν θα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις δέστρες για την συμβατότητα?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045
    αν δεν το χεις
    αστο να παει στο διαολο
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apo_kun Προβολή μηνύματος
    Συγχώρεσε την αμάθειά μου αλλά δεν είμαι και τόσο εξοικειωμένος με το σκι. Αν αγοράσω δικές μου μπότες και δανείζομαι κάθε φορά από τα εκάστοτε μαγαζιά πέδιλα, δεν θα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις δέστρες για την συμβατότητα?

    οι δέστρες και τα πέδιλα είναι σε διάφορα μεγέθη και πάντα προσαρμόζονται στις δικές σου διαστάσεις (tip: το ιδανικό σε μήκος πέδιλο πρέπει να ξεκινάει όρθιο από το πάτωμα και να φτάνει περίπου μέχρι το πιγουνι σου- για την κατηγορία σου...).

    Επειδή όμως μάλλον δεν είσαι καθόλου εξοικειωμένος η απορία μου είναι που μένεις, άρα πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις για να πας στο Μπάνσκο...? αν είσαι κοντά, οκ, αν είσαι Αθηνα... μην το κάνεις. Το Μπάνσκο δεν είναι τίποτα σαν χωριό, δεν λέει τίποτα, δεν καταλαβαίνεις καν ότι είσαι Βουλγαρία, την οποία είχα την ευκαιρία να γυρίσω και δεν έχει καμία σχέση με το Μπάνσκο...
    Οπότε πας μόνο για το βουνό και για το σκι. Και ναι, οι πίστες είναι μεγαλοπεπείς και κυρίως οι κόκκινες που έχουν απίστευτη διαδρομή αλλά εσύ δεν έχεις το επίπεδο να τις απολάυσεις και θα κουραστείς αμέσως.... οπότε αν δεν είσαι κοντά στα σύνορα, (Καββάλα, Ξάνθη, Δράμα, Σέρρες, έστω Θεσ/νίκη) δεν ξέρω αν αξίζει το ταξίδι για κάτι που δεν θα απολαύσεις...

    αυτή είναι η γνώμη μου και αν νιώθεις πορωμένος με το σκι και θες να ασχοληθείς, μην τη λάβεις υπ' όψιν σου!

    ΥΓ: αν τελικά πας, και αν και αρχάριος είσαι θαρραλέος, να κάνεις τη διαδρομή από το σαλέ πάνω μέχρι την αφετηρία των τελεφερικ κάτω... είναι απίθανη και θα σε κάνει εξπέρ...!

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από apo_kun Προβολή μηνύματος
    Συγχώρεσε την αμάθειά μου αλλά δεν είμαι και τόσο εξοικειωμένος με το σκι. Αν αγοράσω δικές μου μπότες και δανείζομαι κάθε φορά από τα εκάστοτε μαγαζιά πέδιλα, δεν θα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις δέστρες για την συμβατότητα?
    αν δεν βρισκεις πεδιλα και μπατον
    παρε ενα πλαστικο τσουβαλι απο λιπασμα
    βαλε μια δυο αγκαλιες αχυρα μεσα
    και καβαλα το....
    τι σκι και μλκιες θα πιασεις τελικες λεμε
    τωρα το στοπ ειναι ενα θεμα αλλα εχει τρελο γελιο
    στα+οτι θα σε κοιτανε ολοι...

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    εγω το εχω κανει στο καιμακτσαλαν πριν χρονια:a31::a31::a31:
    ευτυχως δεν ειχε τοτε πολλα κινητα με καμερα
    θα επαιζα ακομα στο γιου τιουμπ.......
    και η πλακα ειναι πως την συγκεκριμενη μερα ειχα ανεβει με στολη εντουρο(sinisalo)ανευ θωρακα
    και οταν κατεβηκα με περασαν για pro...........
    μετα καταλαβαν τι μλκια κουβαλαω.....ipila:ipila:ipila:


    υ.γ υπαρχουν και φωτο σε χαρτι απιστοι θωμαδες...........

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μαγαζί εξοπλισμού στο Μόναχο
    από vstromgr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2010, 13:32
  2. Ενοικίαση μηχανής στο εξωτερικό
    από Zack στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2008, 17:11
  3. Αναζήτηση εξοπλισμου στο νετ
    από PQC στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 10:07
  4. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 13:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF