Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: Honda CB-50 79-81!

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2013
    Μηνύματα
    11
    Εγω είμαι ο φιλος του παιδιου με την γουρουνα :P

  2. #17
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanocb Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τα καλα λογια σας και το ενδιαφερον σας!Λυπαμαι πολυ που δεν εχω πολυ φωτογραφικο υλικο αλλα δεν ειχα προγραμματισει οτι θα εγραφα σε φορουμ Το υπολοιπο xl ειναι εκει σε πραγματικα αριστη κατασταση στα παντα μεχρι και το χρωμα του και τα λαστιχα του γυαλοκοπανε!! Δυστηχως ομως απ οτι μου πε ο μαστορας ειχε κανει ενα λαθακι με την κατασταση πλεον να ειναι μη αναστρεψιμη δυστηχως! Αυριο με το που γυρισω απο τη σχολη θα περασω να τον ρωτησω λεπτομεριες και θα σας στειλω pm κυριε Χρηστο καθως απ οτι βλεπω απο την ανακατασκευη που κανατε στο xl 185 το κατεχετε το αθλημα! Αν καποιος εχει ανταλλακτικα για το cbδακι οπως ζαντες,σελλα,κρυσταλο εμπρος-πισω φανου,παρακαλω ας μου στειλει pm να συζητησουμε!


    Ευχαριστω Θανο κανε μια ερωτηση για το XLακι!!
    Καλη συνεχεια !!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  3. #18
    Θα ηθελα αν μπορουσατε να μου δωσετε μια λυση σε κατι που με απασχολει! Το μηχανακι ακομα το στρωνω αλλα εχω παρατηρησει πως στις αλλαγες των ταχυτητων δεν υπαρχει αμεση αποκριση..δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος...Δηλαδη παταω συμπλεκτη, αλλαζω και το ''τσακ'' (που κανει οταν παιρνει την ταχυτητα) ακουγεται ποιο μετα απ οτι θα πρεπε..Καποιες φορες ειναι πολυ σκληρο το σασμαν και στην πρωτη ειδικα ακουγεται πολυ δυνατα ενα κτακ...απ οτι γνωριζω απο αλλα μηχανακια υπαρχει μια βιδα στην δεξια πλευρα την οποια ρυθμιζεις και το προβλημα διορθωνεται!Θα μπορουσατε να μου δωσετε τα φωτα σας;;;

  4. #19

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanocb Προβολή μηνύματος
    Θα ηθελα αν μπορουσατε να μου δωσετε μια λυση σε κατι που με απασχολει! Το μηχανακι ακομα το στρωνω αλλα εχω παρατηρησει πως στις αλλαγες των ταχυτητων δεν υπαρχει αμεση αποκριση..δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος...Δηλαδη παταω συμπλεκτη, αλλαζω και το ''τσακ'' (που κανει οταν παιρνει την ταχυτητα) ακουγεται ποιο μετα απ οτι θα πρεπε..Καποιες φορες ειναι πολυ σκληρο το σασμαν και στην πρωτη ειδικα ακουγεται πολυ δυνατα ενα κτακ...απ οτι γνωριζω απο αλλα μηχανακια υπαρχει μια βιδα στην δεξια πλευρα την οποια ρυθμιζεις και το προβλημα διορθωνεται!Θα μπορουσατε να μου δωσετε τα φωτα σας;;;
    Αυτη η βίδα που λες είναι ισως στα παπιά η ρύθμιση του αυτόματου συμπλέκτη, και στα κανονικά η ρύθμιση της ντίζας.
    Ελεγξε οτι η ντίζα του συμπλέκτη έχιε τον σωστό τζόγο, πρέπει να κουνιέται η μανετα 102 πόντους πριν αποσυμπλέξει, έλεγξε και οτι η αλυσίδα σου είναι ΟΚ και σωστα τεντωμένη.
    Το CBδακι εχει κιβωτιο βούτυρο κανονικά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    Λυπαμαι sv9cvk αλλα σημερα δεν προλαβα να παω καθολου στον μηχανικο!Αλλα μεχρι το Σαββατο θα εχω σιγουρα νεα για το XLακι!
    Σε σχεση με το σασμαν χαλαρωσα λιγο το βιδακι στη ντιζα του συμπλεκτη και οι ταχυτητες κουμπωνουν πολυ καλυτερα, (ευχαριστω sapila racing!! )!! Οντως χρειαζομαι αλυσιδογραναζα και μαλιστα συντομα θα περασω με ενα 30αρι της RK!Θα ηθελα και καποιες γνωμες για τα δοντια (θελω τελικες αλλα να με τραβαει και σε ανηφορες, γιατι ειμαι και λιγο καλοθρεμμενος ) επισης ειναι στο προγραμμα και τα ηλεκτρικα του τα οποια οσο να ναι :a31: ..... Τωρα το κυριοτερο που σας ηθελα ειναι για το καρμπυρατερ! Ο μαστορας οταν του το χα παει στις αρχες μου χε πει πως λογω του οτι το καρμπυρατερ ειναι ''μακρυα'' απο τον κυλινδρο (μακρυς λαιμος) το μηχανακι εχει απωλειες στην ισχυ καθως το μειγμα αργει να φτασει στο μοτερ! Μου χε προτεινει ενα ''κοντεμα'' στον λαιμο δηλαδη να τον μικρυνουμε ωστε το καρμπ να ναι ποιο κοντα!

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    56
    πολυ ωραιο το cbδακι το ζιλευω!!!!εχω ζαντες αν ενδιφερεσαι!!

  8. #23
    Καλησπερα και καλο μηνα! Χθες εγιναν λιγες μικροεπεμβασεις στο cbδακι! εβαλα καινουργια γκριπς με αντιβαρα στο τελος τους ,ενα φιλτρακι βενζινης, που εδω και 3 μηνες ξεχνουσα και το δεξι καπακι που σκεπαζε το καρμπυρατερ ξανακουμπωθηκε κολλημενο! Απο Δευτερα θα περαστουν αλυσιδογραναζα και θα ηθελα τη γνωμη σας για τα δοντια των γραναζιων!!Να σας υπενθυμισω οτι θελω τελικες αλλα να με τραβηξει και σε καμια δικαβαλια δυσκολη ή σε μονοκαβαλο ανηφορα!!! Τωρα sv9cvk πηγα απο τον μηχανικο τον ρωτησα για το XL αμα το πουλαει και μου πε γελοντας ΟΟΟχιι!!Μαλλον θα χει και γι αυτον συναισθηματικη αξια! Και μια τελευταια ερωτηση...Βλεπω καποια μοτερ απο xl50,xr80,cb50 κλπ και ειναι στην πενα!Δηλαδη δεν εχουν ξεβαψει ουτε εχουν ξεραμενα λαδια πανω που δεν βγαινουν με τιποτα! Πς γινεται αυτο? υπαρχει καποια ειδικη τεχνικη βαψιματος???

  9. #24
    Γεια σας κυριοι μετα απο πολυ καιρο ξανα! Συγνωμη για την αποχη μου αλλα καποιες υποχρεωσεις με τη σχολη μου, με το διπλωμα και με το οτι ξεχασα τον κωδικο μου για να κανω log in με κρατησαν πισω.... Το cbδακι μου προχωραει αργα αργα καθως το χρημα δεν ρεει δυστηχως! Παρ ολα αυτα τα ηλεκτρικα του εγιναν οπως ηταν απ το εργοστασιο του και εχω πισω φλας,κορνα και δυνατοτερο φως πισω οταν φρεναρω... Ο ανορθωτης καθαριστηκε απο το ξεραμενο λασπολαδο που ειχε πιασει με τα χρονια (αν και σιγουρα θα τον αλλαξω), μπηκε καινουργιο φλασερακι αντικατασταθηκαν μερικα παλια καλωδια με καινουργια και περιμενω αυριο καινουργιο διακοπτη αριστερο..Επισης μπηκαν καινουργια αλυσιδογραναζα και σινεμπλοκ... Ο συμπλεκτης ρυθμιστηκε και το καρμπυρατερ αντικατασταθηκε με ενα καινουργιο shark με φιλτροχοανη...Θα ηθελα και τις ιδεες σας για το πως να μεινει το πισω φτερο στη θεση του και να μην πεφτει....γιατι σε δικαβαλο τριβεται το λαστιχο με το φτερο! Επισης οποιος εχει κρυσταλλα απο τα φλασακια(ειναι τα τετραγωνα),εμπρος φανου και πισω σε καλη κατασταση ενδιαφερομαι να τα αγορασω οποτε ας επικοινωνισει με pm μαζι μου.Α και Καλη Χρονια σε ολους!

  10. #25

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    συνεχισε το ειναι πολύ όμορφο.

  12. #27
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Ωραιο το Hondaκι....καλες βολτες

  13. #28
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanocb Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλο μηνα! Χθες εγιναν λιγες μικροεπεμβασεις στο cbδακι! εβαλα καινουργια γκριπς με αντιβαρα στο τελος τους ,ενα φιλτρακι βενζινης, που εδω και 3 μηνες ξεχνουσα και το δεξι καπακι που σκεπαζε το καρμπυρατερ ξανακουμπωθηκε κολλημενο! Απο Δευτερα θα περαστουν αλυσιδογραναζα και θα ηθελα τη γνωμη σας για τα δοντια των γραναζιων!!Να σας υπενθυμισω οτι θελω τελικες αλλα να με τραβηξει και σε καμια δικαβαλια δυσκολη ή σε μονοκαβαλο ανηφορα!!! Τωρα sv9cvk πηγα απο τον μηχανικο τον ρωτησα για το XL αμα το πουλαει και μου πε γελοντας ΟΟΟχιι!!Μαλλον θα χει και γι αυτον συναισθηματικη αξια! Και μια τελευταια ερωτηση...Βλεπω καποια μοτερ απο xl50,xr80,cb50 κλπ και ειναι στην πενα!Δηλαδη δεν εχουν ξεβαψει ουτε εχουν ξεραμενα λαδια πανω που δεν βγαινουν με τιποτα! Πς γινεται αυτο? υπαρχει καποια ειδικη τεχνικη βαψιματος???

    Κατ'αρχην καλως μας ξαναβρηκες!!!
    Τωρα οσον αφορα τον κινητηρα και τα λαδια η απαντηση ειναι μια : HONDA
    Καλη συνεχεια και σε λιγο καιρο θα βαλω και εγω το δικο μου μπροστα για φτιαξιμο!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanocb Προβολή μηνύματος
    .Βλεπω καποια μοτερ απο xl50,xr80,cb50 κλπ και ειναι στην πενα!Δηλαδη δεν εχουν ξεβαψει ουτε εχουν ξεραμενα λαδια πανω που δεν βγαινουν με τιποτα! Πς γινεται αυτο? υπαρχει καποια ειδικη τεχνικη βαψιματος???
    αν παραλοόυθήσεις αναλυτικα διάφορες ανακατασκευές και ειδικά απο χρήστο (sv9ck) και σπύρο (lspiros) , george.bmw ,vag κλπ κλπ (η σειρά είναι τυχαια) θα καταλάβεις πως οι κινητήρες μπορούν να ξανανοιώσουν και εξωτερικα και εσωτερικα.

  15. #30
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv9cvk Προβολή μηνύματος
    Κατ'αρχην καλως μας ξαναβρηκες!!!
    Τωρα οσον αφορα τον κινητηρα και τα λαδια η απαντηση ειναι μια : HONDA
    Καλη συνεχεια και σε λιγο καιρο θα βαλω και εγω το δικο μου μπροστα για φτιαξιμο!!!
    εσυ ολο ξεκινας αλλα ποτε δεν τελιωνεις...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ζητήται honda cb 750 του 69-79
    από lifecatcher στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2009, 04:29
  2. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF