Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 71

Θέμα: Honda CB-50 79-81!

  1. #31
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    εσυ ολο ξεκινας αλλα ποτε δεν τελιωνεις...
    και εσυ τι δουλειά εχεις ξύπνιος 9.30 το πρωι? :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

    thanocb για το προβλημα που εχεις στο φτερό δες τις αναρτήσεις σου αν σκληραίνουν περισσότερο εννοείται οτι το δικάβαλο ειναι σε λογικά πλαίσια
    Ριξε και μια ματια στο κομμάτι του φτερού που κρατάει την πινακίδα μήπως δεν εχει την σωστή κλίση και βρίσκει πανω στο λάστιχο ( ετσι οπως το βλεπω απο την φωτογραφια)
    Τελευταία τροποποίηση από mankam; 12/02/2014 στις 12:37.

  2. #32
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    και εσυ τι δουλειά εχεις ξύπνιος 9.30 το πρωι? :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

    thanocb για το προβλημα που εχεις στο φτερό δες τις αναρτήσεις σου αν σκληραίνουν περισσότερο εννοείται οτι το δικάβαλο ειναι σε λογικά πλαίσια
    Ριξε και μια ματια στο κομμάτι του φτερού που κρατάει την πινακίδα μήπως δεν εχει την σωστή κλίση και βρίσκει πανω στο λάστιχο ( ετσι οπως το βλεπω απο την φωτογραφια)
    δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ. με πυρετο ημουν.

    πολυ μου αρεσε το cb. τελικα εφτιαξες τον δικο σου κινητηρα η εβαλες απο το xl? δεν καταλαβα.

  3. #33
    Καλησπερα και παλι! Καταρχην περαστικα motomaniac! mankam οι αναρτησεις ειναι στη μεγιστη δυνατη σκληροτητα αλλα θελουν αλλαγη, καθως ειναι απο το 1981 πανω
    Σημερα αγορασα και τον αριστερο διακοπτη και εναν ανορθωτη, απο c50 6volto βεβαια, αλλα μου ειπαν οτι κανει.. Τον ανορθωτη τον εβαλα αλλα τον διακοπτη οχι καθως ειναι απο Lifan 100cc look Supra και δεν ξερω τη συνδεσμολογια...Επισης δεν ξερω γιατι αλλα ενω η μπαταρια ειναι καινουργια, 2-3 μηνες εχω καινουργιο ανορθωτη πλεον και γενικα τα ρευματα ειναι μια χαρα αμα παταω φρενα η ταση στο πρασινο λαμπακι της νεκρας (neutral) πεφτει...αν εχω αναμενο φλας επισης και φρεναρω σιγα σιγα για να μπω στη στροφη τα φλας σβηνουν!! αμα αφησω το φρενο ξανα αναβουν...πριν το εκνα μια καλη βολτα με σβηστα τα παντα και τωρα εχω και κορνα και φλας και με φρενα και πισω φως με τη δυνατη σκαλα και με ολα!! Αλλα δεν ξερω για ποσο ακομα! και δεν εχω και πολυμετρο να δω αν φορτιζει η μπαταρια οταντο μηχανακι δουλευει!!

  4. #34
    Αν απευθυνεστε σε μενα το δικο μου μοτερ ειναι αυτο που εχω οχι απ το XL...

  5. #35
    Ο ανορθωτης και ο διακοπτης μπηκαν, η μπαταρια φορτιστηκε και σηκωσα και το φτερο...επισης εβαλα βαση μανετας και μανετα συμπλεκτη καινουργια απο DT/ΧΤ175 και απο Δευτερα παμε για συρμα στροφομετρου και αμπραγιαζ,καθρεφτη,μανιβελα.μανετα φρενου... Α! Η μανετα φρενου απο XT/DT 175 θα ταιριαξει λετε με την τρομπα φρενου;;;

  6. #36
    Καλημερα κύριοι μετά από πολλά χρόνια λέω να αρχίσω ξανά να ενημερώνω. Απ' το 2015 το παρκαρα, το κουκούλωσα και έφτασε 2021 για να ξαναδεί ήλιο. Το cb-δάκι ζει και βασιλεύει φυσικά. Λαδακια, μπουζι,μπαταρία,ξέπλυμα στο ντεπόζιτο, γέμισμα και ένα καινούργιο καρμπυρατέρ ήθελε. Εδώ και ένα τρίμηνο που λειτουργεί ξανά έχουν αντικατασταθεί και διορθωθεί δεκάδες πράγματα με την βοήθεια του αδελφού μου, τα οποία θα γραφτούν όσο πιο αναλυτικά γίνεται και θα συνοδεύονται και από φωτογραφίες φυσικά. Ορίστε και μια φωτό απ' την τωρινή του κατάσταση, αν και πιο παλιά σαν πιτσιρικάς δεν είχα βάλει κάποιες φωτό τις προκοπής να καταλάβετε τις διαφορές.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211109_204423.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	432038
    Τελευταία τροποποίηση από thanocb; 13/11/2021 στις 05:04.

  7. #37
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Μπραβο, πολλυ ωραίο.
    Διπιστονη δαγκάνα βλέπω!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #38
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Eχετε κάνει πολύ δουλειά, μπραβο!
    Στο γυμνάσιο ο μπαμπάς συμμαθητή μας είχε αφιερώσει πολλά απογεύματα με αυτό για να
    μας εκπαιδεύσει, να γίνουμε σωστοί μοτοσυκλετιστές!

    Αν δεν τα μπερδεύω υπάρχει και αξεσουάρ πιο κοντή σέλα με κοκωβιό, αξίζει να τα ψάξετε στα μεταχειρισμένα.

    Καλά χιλιόμετρα!

    υγ: βρήκα και τα παιδιά..

    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 13/11/2021 στις 11:13.

  9. #39
    Τρόμπα φρένου με μανέτα, σωληνάκι και δαγκάνα από Supra. Για να φτιαχτεί η βάση της δαγκάνας φάγαμε πολλές ώρες με τροχο, dremel,τρυπάνια,σπειρωτόμους μόνο και μόνο για να ανακαλύψουμε πως είναι στραβος και ο δίσκος. Πιθανόν σήμερα το απόγευμα θα βγει και αυτός να το δούμε.

  10. #40
    Αυτή η σέλλα..... Είναι από το 100αρι ή 125 CB (δεν θυμάμαι).Η γνήσια μεταχειρισμενη δεν υπήρχε πουθενά σε αξιόλογη κατάσταση και νορμαλ τιμή. Για καινούργια δεν το συζητώ βρήκα άλλα τόσα εκατοσταρικα που κοστίζει ήταν απαγορευτικό. Αυτή αγοράστηκε στα 50€. Για να μπει έπεσε και κει λίγο κόψιμο εσωτερικά της ουράς και κόλλημα πλακάκι/βάση απ' την παλιά στην καινούργια.

  11. #41
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos6750
    Εγγραφή
    27/01/2016
    Μηνύματα
    41
    Η σελλα με τον κοκοβιο (μονοσελλο) τη φοράνε τα cb50 τα Ιαπωνίας.

  12. #42
    Γνωρίζει κανείς κάποια δισκοπλακα που να ταιριάξει; Η δική του είναι στραβή και ψάχνω καιρό τώρα στο ίντερνετ χωρίς αποτελέσματα. Υπάρχουν μόνο δίσκοι απ' το μηχανικό φρένο. Απ' το mb και το mbx μοιάζουν πολύ σαν σχέδια, μόνο που η δική μου έχει 4 τρύπες που πιάνει στο κέντρο και όχι τρεις. Σκεφτόμουν να δώσω τα χρήματα και να δοκιμασω από supra ή Ιnnova. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα ήμουν ευγνώμων.
    Τελευταία τροποποίηση από thanocb; 13/11/2021 στις 18:02.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanocb Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζει κανείς κάποια δισκοπλακα που να ταιριάξει; Η δική του είναι στραβή και ψάχνω καιρό τώρα στο ίντερνετ χωρίς αποτελέσματα. Υπάρχουν μόνο δίσκοι απ' το μηχανικό φρένο. Απ' το mb και το mbx μοιάζουν πολύ σαν σχέδια, μόνο που η δική μου έχει 4 τρύπες που πιάνει στο κέντρο και όχι τρεις. Σκεφτόμουν να δώσω τα χρήματα και να δοκιμασω από supra ή Ιnnova. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα ήμουν ευγνώμων.
    στειλε ενα μαιλ στον τσουμπο που κατασκευαζει και πες του αν μπορει να σου φτιάξει μια ίδια με την δική σου. αν την εχει στα χερια του θα ειναι ευκολο για αυτον.

  14. #44
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aπο Athens / greece, με 'γειές

    https://www.ebay.ie/itm/153129412284

    Καλό θα ήταν να τον δεί μηχανικός τον δίσκο σου, αν είναι ένα κομμάτι σίγουρα ισιώνει
    με προσεκτικά κτυπήματα πρεσαρίσματα.

    Αν είναι ίδιοι του ΜΒΧ το να τους τρυπήσει κάποιος είναι εύκολο.
    Αν έχουν μικρότερο offset δείχνει να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέχρι 10-11mm αποστάτη.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 13/11/2021 στις 20:54.

  15. #45
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Αν βρεις με ιδια διαμετρο και οφσετ απο καποιο παπι δοκιμασε την, οι τρυπες ειναι το ευκολο της υποθεσης. αυτη που εβαλε αγγελια ο Γιαννης ειναιτου Σταθη απο το twostrokers forum. απο κει πηρα πιρουνι εγω.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ζητήται honda cb 750 του 69-79
    από lifecatcher στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2009, 04:29
  2. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF