Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: Honda CB-50 79-81!

  1. #46
    Έγινε παραγγελία πίσω μερσπιέ (τα δικά του έχουν ξεχειλώσει) και βρήκαμε και μια δισκοπλακα από Innova αρκετά φθηνά για να δοκιμάσουμε. Απ' το eBay την ειχα δει την δισκοπλακα αλλά μου φάνηκε σε χειρότερη κατάσταση. Αν δεν βγει κάποια άκρη με του Innova, θα το πάω και στον μάστορα από βδομάδα και αναλόγως αν δεν βγει άκρη θα παραγγείλω αυτή απ' το eBay μιας και είναι γνωστός.

  2. #47
    καλημέρα και από μένα
    αυτό είναι το δικό μας, το οποίο απόκτησα πρόσφατα, και προορίζεται για τον γιό μου!
    Στην φωτογραφία που είναι δύο μαζί, το μαύρο είναι ενός φίλου που το έχει πάρει και αυτός για τον γιό του!

    Ότι χρειαστείς από βοήθεια μου λες, μιας και πρόσφατα του έκανα αποκατάσταση στον κινητήρα και στα ηλεκτρικά του ( μετατροπή σε 12v ), και αν θες στείλε μου ένα ΠΜ να σου στείλω το Service manual, και το parts diagram!

    Πέτρος
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων thumbnail_IMG_1565.jpg‎   thumbnail_IMG_1472.jpg‎  

  3. #48
    Πανέμορφα και τα δύο! Για τον κινητήρα δεν χρειαζομαι κάτι ευτυχώς είναι από ανακατασκευή και δουλεύει ρολόι. Μόνο με το καρμπυρατέρ χαζο-παλεύω που και που και τώρα με την δισκοπλακα. Για το μπροστά φως ψάχνω κάποιον τρόπο να το δυναμώσω λίγο μιας και είναι στην κυριολεξία μια κουκίδα. Έβαλα μια λάμπα 12v και ψιλοκαθαρισα τη γείωση και φαίνεται να ναι αρκετά καλύτερα. Περιμένω να μου στείλουν και ένα step up module μήπως και καταφέρω απ' τα 6 να στέλνω 12v στην λαμπιτσα. Τα υπόλοιπα φώτα και τα φλας είναι αρκετά δυνατά θα έλεγα και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Παρ όλα αυτά θα ήθελα πολύ έναν οδηγό για την ολικη μετατροπή από 6v σε 12v, περισσότερο για τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν.

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/11/2021
    Μηνύματα
    4
    Καλησπερα θα με ενδιεφερε και εμενα η μετατροπη σε 12volt, τι ανταλλακτικα χρειαζεται? ταιριαζουν απο στρογγυλο?

  5. #50
    καλησπέρα
    η μετατροπή σε 12v έγινε από εμένα, που είμαι επαγγελματίας ηλεκτρονικός.
    Θα πρέπει να βρείτε ένα πηνίο από C50 12v, αλλά προσοχή το πηνίο δεν ταιριάζει ούτε στο μήκος του, αλλά το κυριότερο ούτε στο πάχος (γιατί βρίσκει στον φυγοκεντρικό μηχανισμό).
    Θέλει μεγάλη τεχνογνωσία για να ταιριάξει, και προσέξτε γιατί μπορεί να γίνει πολύ εύκολα ζημιά στον φυγοκεντρικό μηχανισμό!.
    Όποιος θέλει αν βρει το πηνίο, μπορεί να ξηλώσει τον πηνιόφόρο, και να μου το φέρει να του το τοποθετήσω!
    Εγώ το έχω βελτιώσει βέβαια περισσότερο με πλήρη ανόρθωση και σοβαρό ανορθωτή, και με αυτό τον τρόπο μπορώ και τροφοδοτώ τα φώτα του απο την μπαταρία, έχοντας έτσι την μέγιστη φωτεινότητα ακόμη και με σβηστό μοτέρ.

    επίδη λόγω δουλείας δεν έχω πολύ χρόνο για ποστ, στείλτε μου PM.

    καλό απόγευμα

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Καλημέρα και Χρονια πολλά
    Αν σε ενδιαφερει,εχω δίσκο απο ΜΒ,απλα είναι με τρεις τρύπες, πρέπει να τον τρυπήσεις. Αν θέλεις πες μου να σου το στείλω. Δωρεάν εννοείται

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/11/2021
    Μηνύματα
    4
    Σας εχω στειλει προσωπικο μυνημα κυριε φραγκισκο σας ευχαριστω

  8. #53
    Καλησπέρα στην παρέα! Το 82αρι κυλινδροπίστονο της Kitaco, το 20αρι καρμπυρατέρ και η τρόμπα λαδιού της Daytona εγκαταστάθηκαν, καθαριστηκαν οι βαλβίδες, αλλαχθηκαν και τα τσιμουχακια προληπτικά. Επίσης εγιναν νέες σπείρες γιατί η τάπα λαδιών δεν εσφιγγε και έσταζε λαδακι μια στο τοσο και σήμερα παραλαβαμε το μηχανάκι. Από την πρώτη επαφή και χωρίς καν να ανοίξω γκάζι ή να πιεσω το μηχανάκι (στρωσιμο) τραβάει πολύ δυνατά χαμηλά και δουλεύει άψογα στο ρελαντί. Παρόλα αυτά δύο πράγματα με ανησυχούν. Ο κινητήρας του ακούγεται πολύ σε σχέση με πριν και η ταπιτσα του συνεχίζει να δακρύζει δυστυχώς.
    Επειδή δεν θυμάμαι απ' την προηγούμενη επισκευή που ειχαμε κανει πριν 9 χρόνια(πιο light, πιστονακι και ένα "χάδι" στον κυλίνδρο) Η αυξημένη βαβούρα του κινητήρα οφείλεται στο ότι είναι καινούργιος ο κύλινδρος και το πιστόνι, σε συνδιασμό με το πιθανόν πιο ψιλό λάδι που έβαλε ο μάστορας για τα πρώτα χιλιόμετρα που είναι το στρώσιμο; Ή πρέπει να ανησυχώ μην βαράνε τπτ βαλβίδες στο πιστόνι; Τώρα για την τάπα, γνωρίσει κανείς πόσα nm σφίξιμο θέλει; Μου φαίνεται πως δεν έχει πατηθεί η ροδέλα και έλεγα να το τσεκαρω μήπως σφιξει και σταματησει, αλλά στο manual που έχω, γράφει για όλες τις βίδες εκτός απ αυτήν!

  9. #54
    Tα καινούργια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211109_172451.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	69,4 KB 
ID:	433759
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211109_182508.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	55,5 KB 
ID:	433761

    Τα παλιά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220128_035832.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	433762
    Τελευταία τροποποίηση από thanocb; 28/01/2022 στις 03:01.

  10. #55
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanocb Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα! Το 82αρι κυλινδροπίστονο της Kitaco, το 20αρι καρμπυρατέρ και η τρόμπα λαδιού της Daytona εγκαταστάθηκαν, καθαριστηκαν οι βαλβίδες, αλλαχθηκαν και τα τσιμουχακια προληπτικά. Επίσης εγιναν νέες σπείρες γιατί η τάπα λαδιών δεν εσφιγγε και έσταζε λαδακι μια στο τοσο και σήμερα παραλαβαμε το μηχανάκι. Από την πρώτη επαφή και χωρίς καν να ανοίξω γκάζι ή να πιεσω το μηχανάκι (στρωσιμο) τραβάει πολύ δυνατά χαμηλά και δουλεύει άψογα στο ρελαντί. Παρόλα αυτά δύο πράγματα με ανησυχούν. Ο κινητήρας του ακούγεται πολύ σε σχέση με πριν και η ταπιτσα του συνεχίζει να δακρύζει δυστυχώς.
    Επειδή δεν θυμάμαι απ' την προηγούμενη επισκευή που ειχαμε κανει πριν 9 χρόνια(πιο light, πιστονακι και ένα "χάδι" στον κυλίνδρο) Η αυξημένη βαβούρα του κινητήρα οφείλεται στο ότι είναι καινούργιος ο κύλινδρος και το πιστόνι, σε συνδιασμό με το πιθανόν πιο ψιλό λάδι που έβαλε ο μάστορας για τα πρώτα χιλιόμετρα που είναι το στρώσιμο; Ή πρέπει να ανησυχώ μην βαράνε τπτ βαλβίδες στο πιστόνι; Τώρα για την τάπα, γνωρίσει κανείς πόσα nm σφίξιμο θέλει; Μου φαίνεται πως δεν έχει πατηθεί η ροδέλα και έλεγα να το τσεκαρω μήπως σφιξει και σταματησει, αλλά στο manual που έχω, γράφει για όλες τις βίδες εκτός απ αυτήν!
    Δεν ξερω αν εχεις το σωστό service manual, αν δεν το έχεις μπορείς να το βρεις εδω:
    https://lepterius.files.wordpress.co...ice-manual.pdf

    Στην σελίδα 35 αναφέρει την ροπή συσφιξης της τάπας λαδιών που ειναι 2 - 3 kg.m

    Οταν λες οτι ακούγεται ο κινητήρας τι εννοείς ακριβώς?
    Γιατι εφ όσον εβαλες πιστόνι 82cc σημαίνει οτι τα τοιχώματα του κυλινδρου ειναι πλέον αρκετά λεπτότερα και ειναι φυσικό να ακούγεται περισσότερο, ειδικά κρύο.
    Αλλά μετά πρέπει να ησυχάζει οσο ναναι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #56
    Ευχαριστώ πολύ για το manual απ' ότι φαίνεται εγώ το είχα με ελλείψεις. Ο κινητήρας αφού ζεσταθεί ακούγεται περισσότερο και αυτό είναι με ανησυχεί. Όταν είναι κρύο έχει απλά μια πιο άγρια λειτουργία φανταζομαι λόγω των ελατηρίων στον κύλινδρο που δεν έχουν φορμαριστεί ακόμα(θυμάμαι και παλιά το άκουγα μέχρι που στρώθηκε και άλλαξα λάδια). Όταν ζεσταίνεται όμως μοιάζει σαν να κλακετιζει; Σαν τον ήχο των βαλβίδων; Δεν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια θα προσπαθήσω να το βγάλω βίντεο με άλλο κινητό γτ το δικό μου δεν τα πάει καλά με το μικρόφωνο. Έχω ήδη κλείσει ραντεβού για Δευτέρα με τον μάστορα να το δει αλλά το άγχος είναι άγχος. Θα δω και την τάπα μήπως θέλει σφίξιμο. Το ενα δυναμοκλειδο που έχω μου δίνει ελάχιστη 28nm οποτε οριακα θα κάνω την δουλειά μάλλον.

  12. #57

  13. #58
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ρε φιλε αυτο ακουγεται να χτυπαει πολυ!!!!

  14. #59
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Αουτς
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  15. #60
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Καλό είναι να μην δουλεύει έτσι που ακούγεται μέχρι να ελεγχθεί τι φταίει. Μακάρι να είναι λάθος διάκενα στις βαλβίδες και όχι κάτι άλλο.
    RIDE MORE TALK LESS

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ζητήται honda cb 750 του 69-79
    από lifecatcher στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2009, 03:29
  2. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF