Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: Honda CB-50 79-81!

  1. #1

    Honda CB-50 79-81!

    Καλησπερα παιδια(τι καλησπερα δηλαδη...καλο ξημερωμα! ) εδω και πολλα χρονια και συγκεκριμενα απο το '81 ειναι μελος της οικογενειας ενα cbδακι 50αρι...Ο πατερας μου, στην ηλικια μου τοτε, το χε κανει 72cc..Το 95 ομως που απεκτησε οικογενεια το παρατησε σε μια γωνια κατω στην πιλοτη...Μεγαλωνοντας μερα με την μερα χρονο με το χρονο το εβλεπα καθημερινα σκονισμενο με ξεφουσκωτα λαστιχα και σκισμενη σελλα στο ιδιο σημειο...Αρκετες φορες ξεκινησα να το συμαζεψω αλλα η ηλικια μου οι γνωσεις και τα χρηματα που μου ελλειπαν σε συνδιασμο με την αρνητικοτητα του πατερα μου με σταματουσαν,ωσπου περσυ εφτασε η μερα που τα εβαλα πεισμα! Ψαχνωντας στο σπιτι βρηκα το μπουζοκλειδο του ενα καινουργιο μπουζακι στο κουτι του και ενα φιλτρακι βενζινης..Προμηθευτικα φρεσκο λαδακι καστρολ και αφου τα στοιβαξα στο ραφι αρχισα να λυνω....


    Πρωτη τη διαλυμενη σελλα,της οποιας τα κενα μπαλωθηκαν με μαυρες σακουλες και απο πανω με δυνατη μαυρη ταινια..μετα το τεποζιτο, στο οποιο για κακη μου τυχη ειχε ξεμεινει βενζινη και σε συνδιασμο με την σκουρια ειχε γινει πρασινη! αφαιρεσα την βαζελια μεσα απο το κατακοκκινο τεποζιτο και εριξα καινουργια βενζινη μαζι με μια αλυσιδα ποδηλατου και αρχισα τον φραπε!Καθαρισμα στο ρουμπινετακι του επισης! στη συνεχεια αφαιρεθηκε η παλια διαβρωμενη μπαταρια που μπηκε τριποντο στα σκουπιδια και βγηκε το καρμπυρατερ το οποιο και καθαρισε ο πατερας μου..Ετσι γυμνο που ηταν πλεον πιστευα οτι ετσι και ετριβα τη μακα πανω απο το σκελετο του σιγουρα θα βλεπα απιστευτη σκουρια!! Αμ δε!! Ο κυριος shoichiro εδειξε τα δοντια του και ο γερος κρατιοταν σε φορμα ακομα!! Σαφως και υπηρχε σκουρια αλλα σε ποσοστο 10%!


    Τριβωντας και πασαλειβοντας το ολοκληρο με WD-40 ξαναφανηκε το μαυρο χρωμα του..Αφου γυαλισε οσο γινοταν ξανατοποθετηθηκαν πανω του τεποζιτο,σελλα,καρπυρατερ..Φρεσκο λαδακι, βγαλσιμο μπουζοπιπας και κοψιμο στο καλωδιο για να ξαναεμφανιστει το συρμα του καλωδιου, ξαναβιδωμα της πιπας,νεο μπουζι, γρασαρισμα αλυσιδας, φουσκωμα στα λαστιχα καμμια 10αρια μανιβελιες...Και επιτελους ακουστηκε το μοτερ! Αργοτερα αγοραστηκαν μπαταρια, κεντρικος διακοπτης και κλειδαρια τιμονιου και αφου περαστηκαν με πολυ κοπο και με μια ασφαλεια καμμενη αφου εκανα πειραματα στη συνδεσμολογια το μηχανακι ηθελε πλεον μονο μηχανικα(βαλβιδες,πιστονι,ελατηρια βαλβιδων και τσιμουχακια,ρεγουλατορους,γλυστρα καδενας,πλατινες και φυσικα φλατζες) τα οποια θα αναλαμβανε μηχανικος λογω ελλειψης εργαλειων και χρονου απ τον πατερα μου!


    Το μηχανακι πηγε σε ενα συνεργειο κοντα στην γειτονια μου 1 μηνα μετα και αφου το χαρηκα και γω ομως ο μαστορας δεν εβρισκε πουθενα ανταλλακτικα (Ο Σαρακακης ζητουσε ποσο που θα πρεπε να παρω δανειο) και 1 βδομαδα μετα επιστεφει σπιτι ακινητοποιημενο πλεον ,καθως εμφανισε προβλημα με το καρμπ του πριν το παω ακομα στον μηχανικο, με εμενα με κατι μουτρα μεχρι το πατωμα....ξενερωμενος πλεον βλεποντας παλι οτι δεν τα καταφερα σταματησα να ασχολουμε καθως με την παρεα ειχαμε αλλο θεμα συζητησης ενα ATV ενος φιλου..Απο αυτον γνωρισα εναν μαστορα που πηγαινε τη γουρουνα και ειπα να π[αω και γω μια μερα μαζι του να τον γνωρισω...με το που μπαινουμε στο μαγαζι βλεπω ενα XL50αρακι το οποιο φορουσε ιδιο μοτερ με το cb! Και καπως ετσι ζωντανεψε και το δικο μου! Απο τοτε λιγα πραγματα εχουν μεινει να μαζευτουν(ηλεκτρικα,βαψιματα κλπ) και να γινει 100% ετοιμο!

    Σας ευχαριστω πολυ οσους αφιερωσατε χρονο και διαβασατε το θεμα μου! Αν υπαρχει κατι λαθος συγνωμη απλα ειμαι καινουργιος στο φορουμ και δεν γνωριζω πολλα!

    *Οποιαδηποτε γνωμη,συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη, θα επανελθω συντομα με ερωτησεις!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    με καμμια φωτο να επανελθεις..

  3. #3
    Βεβαιως μολις μπω απο το δικο μου PC οπου ειναι και αποθηκευμενες!

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Βαλε φωτό να το δούμε, το πρώτο μου μηχανάκι ηταν CB50.
    Ειναι το μοντέλοο με το υδραυλικό δισκόφρενο η το μηχανικό?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2012
    Μηνύματα
    56
    καλημερα πολυ ωραιο μηχανακι !!!και σκυλος!!αν ειναι με το δισκοφρενο εχω ενα για ανταλακτικα!!

  6. #6
    Ειναι με το υδραυλικο δισκοφρενο! Θα σε εχω υποψην μου φιλε VLAXOS22 αν δεν σου κανει κοπο ενημερωσε με με pm !!

  7. #7
    Οριστε και μια φωτογραφια!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131126_160534.jpg 
Προβολές:	871 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	304423

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanocb Προβολή μηνύματος
    Οριστε και μια φωτογραφια!
    To ιδιο είχα αλλά μαύρο, το πούλησα το 1985 και πολύ θα ηθελα να το ξαναβρώ.
    Φτιαξε του και τη σέλλα, κρίμα είναι!
    Απ οτι βλέπω το πίσω φτερό έχει κρεμάσει, ηταν σύνηθες φαινόμενο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Ναι η σελλα γι αυτο ειναι με ιμαντες και οχι βιδωμενη γιατι καποια στιγμη θα αλλαχθει η θα φτιαχτει αυτη!αν και δεν το βλεπω συντομα λογω αφραγκιας! Μηπως τυχαινει καποιος να εχει το service manual σε ηλεκτρονικη μορφη; Γιατι λιγα πραγματα εχω βρει διασκορπισμενα στο ιντερνετ!

  10. #10

  11. #11
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Me PM θα στο δώσω σε λίγο
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  12. #12
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Όμορφο το cbδάκι!! Και φαίνεται και σε καλή κατάσταση.

    Πατέρας πια..

  13. #13
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Το ιδιο μηχανακι εχω και εγω και περιμενει για ανακατασκευη!
    Δεν με λες το υπολοιπο XL50 τι εγινε???
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  14. #14
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Πολυ ενδιαφερον ανακατασκευη κραταω θεση πρωτη σειρα

  15. #15
    Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τα καλα λογια σας και το ενδιαφερον σας!Λυπαμαι πολυ που δεν εχω πολυ φωτογραφικο υλικο αλλα δεν ειχα προγραμματισει οτι θα εγραφα σε φορουμ Το υπολοιπο xl ειναι εκει σε πραγματικα αριστη κατασταση στα παντα μεχρι και το χρωμα του και τα λαστιχα του γυαλοκοπανε!! Δυστηχως ομως απ οτι μου πε ο μαστορας ειχε κανει ενα λαθακι με την κατασταση πλεον να ειναι μη αναστρεψιμη δυστηχως! Αυριο με το που γυρισω απο τη σχολη θα περασω να τον ρωτησω λεπτομεριες και θα σας στειλω pm κυριε Χρηστο καθως απ οτι βλεπω απο την ανακατασκευη που κανατε στο xl 185 το κατεχετε το αθλημα! Αν καποιος εχει ανταλλακτικα για το cbδακι οπως ζαντες,σελλα,κρυσταλο εμπρος-πισω φανου,παρακαλω ας μου στειλει pm να συζητησουμε!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ζητήται honda cb 750 του 69-79
    από lifecatcher στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2009, 03:29
  2. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF