Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 178

Θέμα: Περίεργο φαινόμενο με σόμπα υγραερίου

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Περίεργο φαινόμενο με σόμπα υγραερίου

    Για πείτε ρε σεις καμία γνώμη / άποψη μην γίνω Κούγκι...

    Πήρα το Σαββάτο μια σόμπα υγραερίου, έκανα τις συνδέσεις μόνος μου, έλεγξα για διαρροές με σαπουνάδα και την έβαλα μπρος. Καλή είναι, κάνει δουλειά. Όλα φαίνονται να δουλεύουν καλά μόνο που μετά από κάποια ώρα χρήσης η μπουκάλα υγραερίου μαζεύει εξωτερικά πολλούς υδρατμούς που υγροποιούνται και πέφτουν στο πάτωμα (οκ όχι ο νιαγάρας αλλά σαν να κατουράει ένα μικρό σκυλί). Όταν δε πιάνω την μπουκάλα αυτή είναι παγωμένη. Τι σκατά συμβαίνει; Αυτά που έχω σκεφτεί μόνος μου είναι τα εξής:

    -Η σόμπα βγάζει ένα πολύ δυνατό ανοδικό ρεύμα θερμού αέρα, άρα δημιουργείτε ρεύμα, το οποίο εισέρχεται στην σόμπα από το πίσω μέρος. Ο αέρας έρχεται από χαμηλά, αρά είναι ο κρύος και υγρός (έχουμε πολύ υγρασία εδω σα κάτω) και για αυτό παγώνει η μπουκάλα και δημιουργούνται υδρατμοί στο εξωτερικό της τοίχωμα.

    -Το υγραέριο παράγει ως κατάλοιπο καύσης νερό και για αυτό συμβαίνει το φαινόμενο

    -Είμαι πολύ σέξυ και η μπουκάλα υγραίνεται

    -Κάτι περίεργα με πιέσεις και εναλλάκτες και τέτοια που δεν τα ξέρω καλά... για αυτό ρωτάω

    Αυτά. Πάντως αν δείτε κάτι Νότια, Νοτιδυτικά των Αθηνών λαμπρό και ταχύ στον ουρανό, δεν θα είναι ο κομμήτης.

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    εσύ να γίνεις μπουρλότο, τον Πάρη πρόσεχε μόνο γιατί θα σου φάω το λαρύγγι :P



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος

    -Κάτι περίεργα με πιέσεις και εναλλάκτες και τέτοια που δεν τα ξέρω καλά... για αυτό ρωτάω
    αυτό, αλλά μου λένε εδώ οι γνώστες ότι δε τρέχει και κάτι...
    Τελευταία τροποποίηση από AristidisZ; 02/12/2013 στις 12:51.

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    -έχεις πολλή υγρασία σπίτι σου.
    -η ατμόσφαιρα υγραίνεται (ίσως από το ταπεραμέντο σου αλλά λίγο κι από τη φωτιά.)
    -οι υδρατμοί κολλάνε πάνω στην μπουκάλα η οποία παραμένει κρύα.
    -υγροποιούνται...


    -1.από περιέργεια βάλε ένα υγρόμετρο...!
    -2.αν έχεις ερκοντίσιο δούλεψέ το στο ντράι
    -3.αν δεν έχεις πάρε αφυγραντήρα (όχι τους φτηνούς), κάνει γαμάτη δουλειά...!

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Eίχα βάλει ένα υγρόμετρο αλλά μούχλιασε και φύτρωσαν λειχήνες στο 5λεπτο... πέρα από την πλάκα η υγρασία απλά δεν παίζεται, μιλάμε για δραματική κατάσταση η οποία δεν σώζεται με τίποτα (η τουλάχιστον χρειάζεται πολλά Λ7). Το σπίτι είναι παλιό, με μηδενική μόνωση, πολλά πορτοπαραθύρια και το δωμάτιο που κάθομαι εκτεθειμένο σε τρεις πάντες. Αν ήμουν σαλαμάνδρα θα ήταν καλά, ως πρωτεύων θερμόαιμο θηλαστικό δεν μου αρέσει.

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Καθως το υπο πιεση αεριο εκτονωνεται, μαζευει θερμοτητα απο το περιβαλλον και οι επιφανειες που ερχεται σε επαφη ψυχονται. Το ιδιο που γινεται οταν γεμιζεις αναπτηρες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Eίχα βάλει ένα υγρόμετρο αλλά μούχλιασε και φύτρωσαν λειχήνες στο 5λεπτο... πέρα από την πλάκα η υγρασία απλά δεν παίζεται, μιλάμε για δραματική κατάσταση η οποία δεν σώζεται με τίποτα (η τουλάχιστον χρειάζεται πολλά Λ7). Το σπίτι είναι παλιό, με μηδενική μόνωση, πολλά πορτοπαραθύρια και το δωμάτιο που κάθομαι εκτεθειμένο σε τρεις πάντες. Αν ήμουν σαλαμάνδρα θα ήταν καλά, ως πρωτεύων θερμόαιμο θηλαστικό δεν μου αρέσει.
    Αν μπάζει από παντού και είναι τίγκα στην υγρασία, άναψε ένα μαγκάλι να μην καις και τσάμπα ρεύμα*. Άνοιξε κι ένα παράθυρο..

    *υγραέριο.. or whatever..
    safety doesn't happen by accident

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Aπό σόμπες υγραερίου έχω μαύρα μεσάνυκτα, αλλά αυτό που περιγράφεις
    είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε φιάλες ασετυλίνης ή προπανίου και οξυγόνου που χρησιμοποιούνται
    για την κοπή μετάλων και δεν είναι επικίνδυνο.................

    Τα προβλήματα αρχίζουν αν για κάποιο λόγο, γίνει αναρρόφηση κατά την στιγμή της
    λειτουργίας τους (όπως πχ αν η στάθμη του υγρού αερίου είναι χαμηλή, άρα θα υπάρχει
    και χαμηλή πίεση...) ή ζεσταθούν αρκετά.........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Aπό σόμπες υγραερίου έχω μαύρα μεσάνυκτα, αλλά αυτό που περιγράφεις
    είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε φιάλες ασετυλίνης ή προπανίου και οξυγόνου που χρησιμοποιούνται
    για την κοπή μετάλων και δεν είναι επικίνδυνο.................
    ακριβώς το ίδιο φαινόμενο είναι (αυτό που περιέγραψε ο Μπίγκουλας)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    ακριβώς το ίδιο φαινόμενο είναι (αυτό που περιέγραψε ο Μπίγκουλας)
    Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε η παροχή της φιάλης είναι ΠΟΛΥ μεγάλη...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Ακριβως αυτο που ειπε ο Big. Η δικη μου απορια ομως ειναι γιατι δε συμβαινει αυτο με ολες τις σομπες υγραεριου σε ολα τα σπιτια;
    Δεν εχω πιασει και ποτε φιαλη να δω αν ειναι τερμα παγωμενη αλλου, αλλα σιγουρα δεν εχω δει φιαλη να μαζευει τοσο νερο.
    Μηπως -λεω εγω- υπαρχει υπερβολικα μεγαλη ροη και πρεπει να ελεγθει η ιδια η σομπα;;
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  11. #11
    Οπως οταν συμπιεζεις ενα αεριο εκλύεται θερμοτητα και ζεστενετε το δοχειο, ετσι και οταν το αποσυμπιεζεις "ρουφαει" θερμοτητα και ψυχεται το δοχειο.

    Αυτο ειναι αλλωστε και η βασικη αρχη του aircondition.

    Απολυτα φυσιολογικο και μαλλιστα σε μεγαλες πιεσεις π.χ. φυαλλη αργκον με 200bar πιεση που κανει μεταγκιση σε αδεια μικροτερη, η μπουκαλα που αδειαζει πιανει παγο ενω αυτη που γεμιζει ειναι ζεστη.

    Ακομα και μπουκαλα mapp (αυτες οι κίτρινες προπανιου που εχουν οι υδραυλικοι) υδρωνει μετα απο λιγα λεπτα χρησης.

    υ.γ. μαλον παραγουσταρεις την ζεστη-φλογα και εχεις ανοιξει ΤΕΡΜΑ την παροχη του αεριου.

  12. #12
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Το φαινομενο αυτο το ειχα και εγω οταν δουλευα το ψηστικο του καφε με προπανιο(τωρα εχω φυσικο αεριο).
    Ηταν πιο εντονο οταν απο τις μπουκαλες (δουλευε με δυο) εδινα υπερβολικη πιεση.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    καλα κανει και ειναι παγωμενη

    οτι ειπαν και οι απο πανω ,αυτο που θα σου πω κι εγω παρε αμεσα ενα αφυγραντη ,εχεις που εχεις υγρασια βαζεις και την σομπα που σου παραγει ακομα τοση και παραπανω ,σιγουρα θα εχεις προβλημα ή υγειας ( αν το νιωθεις στα κοκκαλα σου ) ή στο σπιτι ( αν ειναι δικο σου σε νοιαζει αν οχι λιγοτερο αλλα...)παντως αναροφηση δεν κανει με τιποτα αρκει να μην την εχεις πειραξει ( βγαλεις το αντεπιστροφο οπως αυτοι με τις ψησταριες γκαζιου και οταν γινει η στραβη φταιει το γκαζι οχι ο μπαγλαμα που για καλυτερη φλογα εβγαλε το αντεπιστροφο)
    Τελευταία τροποποίηση από redfantomas; 02/12/2013 στις 14:49.
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfantomas Προβολή μηνύματος
    εχεις που εχεις υγρασια βαζεις και την σομπα που σου παραγει ακομα τοση και παραπανω
    Η σόμπα παράγει υγρασία..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Το φαινομενο αυτο το ειχα και εγω οταν δουλευα το ψηστικο του καφε με προπανιο(τωρα εχω φυσικο αεριο).
    Άμμο με χόβολη πότε το σκέφτεσαι να βάλεις..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περιεργο θεμα με cbr1000 οταν το αφηνω στην βροχη
    από FZR1000 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2013, 10:23
  2. Περιεργο φαινομενο
    από APOSTOLOS XTX στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2010, 18:17
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2010, 17:59
  4. Περίεργο φαινομενο με καινούργια λάστιχα
    από NikosR στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 19:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF