Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Υπάρχει φτηνός και αξιόπιστος φορτιστής μπαταριών;

  1. #1
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    05/09/2012
    Μηνύματα
    52

    Υπάρχει φτηνός και αξιόπιστος φορτιστής μπαταριών;

    Καλησπέρα κύριοι, τις τελευταίες μέρες η μπαταριούλα μου έχε αρχίσει και διαμαρτύρεται (yuasa gs) και επειδή το κόβω να πεθαίνει ψάχνω να βρώ έναν φτηνό φορτιστή μπας κ της δώσω ζωή..Θα ήθελα έναν φορτιστή ο οποίος να μπορεί να φορτίσει-συντηρήσει μπαταρία μηχανής και αυτοκινήτου,βέβαια το έχω χάσει λίγο με τα volt και τα amber... (πρέπει να είναι 6 ή 12, 6 είναι για μηχανές 12 για αυτοκίνητα; )
    Διάβασα σε διάφορα άρθρα για τον τρομερό φορτιστή του Lidl, ultimate speed charcher και την τρομερή τιμή του αλλά είναι άφαντος
    και μετά διάβασα ότι πολύ καλοί φορτιστές είναι οι CTEK, απο ότι κατάλαβα ο ctek MXS 3.6 κάνει και για την μηχανούλα μου αλλά και για φόρτιση μεγαλύτερης μπαταρίας π.χ. αυτοκινήτου αλλά αναφέρεται σαν 12volt.Η τιμή του βέβαια δεν είναι ιδιαίτερα φτηνή είναι καλός;
    Ξέρει κανείς κάποιον φορτιστή με τα χαρακτηριστικά που προανέφερα, ή έχει χρησιμοποιήσει τον ctek να με διαφωτίσει και μένα;;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    Όσο ζείς..μαθαίνεις...

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δηλ. θες ένα φτηνό φορτιστή για να δώσεις ζωή σε μια ακριβή μπαταρία..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    ctek 5.0
    ημιεπαγγελματικος με μικρη διαφορα τιμης απο τον 3.6 και με 5 χρονια εγγυηση
    ολες οι μπαταριες σημερα ειναι 12V)

  4. #4
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    05/09/2012
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δηλ. θες ένα φτηνό φορτιστή για να δώσεις ζωή σε μια ακριβή μπαταρία..??
    όταν λέω φτηνό εννοώ στα λεφτά του c-tek 3.6 διότι είδα ότι οι τιμές είναι ή του ύψους ή του βάθους...
    Όσο ζείς..μαθαίνεις...

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamoylias Προβολή μηνύματος
    όταν λέω φτηνό εννοώ στα λεφτά του c-tek 3.6 διότι είδα ότι οι τιμές είναι ή του ύψους ή του βάθους...
    Η μπαταριούλα σου μπορεί να πεθαίνει για 2 λόγους (κυρίως):

    Από κακή ή ελλειπή φόρτιση από το μηχανάκι ή από γηρατειά..

    Σε καμιά από τις περιπτώσεις αυτές ο ctek δεν θα σου κάνει κάτι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    05/09/2012
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Η μπαταριούλα σου μπορεί να πεθαίνει για 2 λόγους (κυρίως):

    Από κακή ή ελλειπή φόρτιση από το μηχανάκι ή από γηρατειά..

    Σε καμιά από τις περιπτώσεις αυτές ο ctek δεν θα σου κάνει κάτι..
    .


    οπότε τι προτείνεις; μέτρημα και αν δεν είναι νορμάλ τα volt αλλαγή;
    η μπαταρία τώρα που κρύωσε ο καιρός παραπονιέται πιο πρίν ήταν τσακμάκι παρότι πάντα έχει ενεργοποιημένο συναγερμό!
    βέβαια κινείται καθημερινά το μηχανάκι κ γιαυτό ίσως να μην έχω μείνει ακόμα..
    δεν γνωρίζω πόσο καιρό είναι πάνω η μπαταρία μιας και το έχω μόνο 8 μήνες το μηχανάκι, υπάρχει λογικά ημερομηνία παραγωγής πάνω της αλλά δεν την έχω βγάλει...δηλαδή τον φορτιστή το χρειάζεσαι πριν αρχίσει η μπαταρία να κάνει παράπονα;
    Όσο ζείς..μαθαίνεις...

  7. #7
    Δεν ξέρω εάν είναι στο οικονομικό μέρος που θες να δώσεις, αλλά είναι φορτιστής για πάντα: http://youtools.gr/index.php?route=p...roduct_id=1812

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Εαν η μπαταρια εχει υγρα-τσεκαρε την σταθμη τους.

    Μετα βαλε καποιον φορτιστη απο φιλο για 6-7 ωρες και δες εαν εστρωσε.
    Εαν δεν εχεις φιλους παρε εναν τετοιο

    http://www.motopissaris.gr/parts/PU.38070105
    Η
    http://www.motopissaris.gr/parts/PU.38070132

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamoylias Προβολή μηνύματος
    .δηλαδή τον φορτιστή το χρειάζεσαι πριν αρχίσει η μπαταρία να κάνει παράπονα;
    Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου ..

    Τον φορτιστή τον χρειάζεσαι για να φορτίσεις την μπαταρία..

    Τον "καλό" φορτιστή για να φορτίσεις "σωστά" την μπαταρία..

    Αν το σύστημα φόρτισης της μηχανής σου δεν φορτίζει σωστά, τότε θα πρέπει καθε φορά που σβήνεις να φορτίζεις με εξωτερικό φορτιστή πριν ξαναβάλεις μπροστά..
    (το ίδιο ισχύει και για περιπτώσεις συχνού αναβοσβησίματος όπου δεν προλαβαίνει να φορτιστεί πλήρως η μπαταρία..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamoylias Προβολή μηνύματος
    .


    οπότε τι προτείνεις; μέτρημα και αν δεν είναι νορμάλ τα volt αλλαγή;
    η μπαταρία τώρα που κρύωσε ο καιρός παραπονιέται πιο πρίν ήταν τσακμάκι παρότι πάντα έχει ενεργοποιημένο συναγερμό!
    βέβαια κινείται καθημερινά το μηχανάκι κ γιαυτό ίσως να μην έχω μείνει ακόμα..
    δεν γνωρίζω πόσο καιρό είναι πάνω η μπαταρία μιας και το έχω μόνο 8 μήνες το μηχανάκι, υπάρχει λογικά ημερομηνία παραγωγής πάνω της αλλά δεν την έχω βγάλει...δηλαδή τον φορτιστή το χρειάζεσαι πριν αρχίσει η μπαταρία να κάνει παράπονα;
    Μια από τα ίδια, έζησε βέβαια ένα χρόνο ακόμη αλλά φέτος :

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2406286

  11. #11
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    05/09/2012
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου ..

    Τον φορτιστή τον χρειάζεσαι για να φορτίσεις την μπαταρία..

    Τον "καλό" φορτιστή για να φορτίσεις "σωστά" την μπαταρία..

    Αν το σύστημα φόρτισης της μηχανής σου δεν φορτίζει σωστά, τότε θα πρέπει καθε φορά που σβήνεις να φορτίζεις με εξωτερικό φορτιστή πριν ξαναβάλεις μπροστά..
    (το ίδιο ισχύει και για περιπτώσεις συχνού αναβοσβησίματος όπου δεν προλαβαίνει να φορτιστεί πλήρως η μπαταρία..)
    εννούσα ότι πρέπει να φορτίσεις-συντηρήσεις πριν σου κάνει τα δικά της;;δηλαδή να την προλάβεις ας πούμε ειδάλως δεν σώζεται;;;κατάλαβα τι εννοούσες με το παραδειγμα φορτιστή και σωστής φόρτισης και έχεις απόλυτο δίκιο...
    Όσο ζείς..μαθαίνεις...

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamoylias Προβολή μηνύματος
    εννούσα ότι πρέπει να φορτίσεις-συντηρήσεις πριν σου κάνει τα δικά της;;δηλαδή να την προλάβεις ας πούμε ειδάλως δεν σώζεται;;;
    Κάπως έτσι, αν μιλάμε για "φθορά" μπαταρίας λόγω ελλειπούς φόρτισης..
    (ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να φορτίζεις πλήρως την μπαταρία ώστε να αποφεύγεις την θειϊκωση των πλακών)

    Αυτό μπορεί να συμβεί αν το κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας "κόβει" πριν την πλήρη φόρτισή της (γύρω στο 90% της χωρητικότητας), πράγμα που είναι συνηθισμένο φαινόμενο στα μηχανάκια (και στα αμάξια) για λόγους οικονομίας του κυκλώματος..
    Το πραγμα μπερδεύει περισσότερο όταν υπάρχουν συχνά αναβοσβησίματα, οπότε έχουμε μη πλήρως φορτισμένη μπαταρία η οποία φορτίζεται "βίαια" από το κύκλωμα με αποτέλεσμα οι επικαθίσεις του θείου να ξεκολάνε από τις πλάκες και να πέφτουν στον πάτο αντί να ξανασχηματίσουν θειϊκό οξύ..
    (κοινώς, μειώνεται η ποσότητα του ενεργού ηλεκτρολύτη και αρχίζει η πάνω επιφανεια των πλακών να μένει "ακάλυπτη"..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    05/09/2012
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κάπως έτσι, αν μιλάμε για "φθορά" μπαταρίας λόγω ελλειπούς φόρτισης..
    (ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να φορτίζεις πλήρως την μπαταρία ώστε να αποφεύγεις την θειϊκωση των πλακών)

    Αυτό μπορεί να συμβεί αν το κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας "κόβει" πριν την πλήρη φόρτισή της (γύρω στο 90% της χωρητικότητας), πράγμα που είναι συνηθισμένο φαινόμενο στα μηχανάκια (και στα αμάξια) για λόγους οικονομίας του κυκλώματος..
    Το πραγμα μπερδεύει περισσότερο όταν υπάρχουν συχνά αναβοσβησίματα, οπότε έχουμε μη πλήρως φορτισμένη μπαταρία η οποία φορτίζεται "βίαια" από το κύκλωμα με αποτέλεσμα οι επικαθίσεις του θείου να ξεκολάνε από τις πλάκες και να πέφτουν στον πάτο αντί να ξανασχηματίσουν θειϊκό οξύ..
    (κοινώς, μειώνεται η ποσότητα του ενεργού ηλεκτρολύτη και αρχίζει η πάνω επιφανεια των πλακών να μένει "ακάλυπτη"..)
    Η απάντηση σου με υπερκάλυψε φίλε μου, εμφανώς έχεις εντρυφήσει σε αυτό το θέμα τόσο ώστε να μπορείς να διαφωτίσεις ακόμα και έναν ανίδεο επι του θέματος σαν εμένα. Σε ευχαριστώ πολύ.
    Όσο ζείς..μαθαίνεις...

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamoylias Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση σου με υπερκάλυψε φίλε μου, εμφανώς έχεις εντρυφήσει σε αυτό το θέμα τόσο ώστε να μπορείς να διαφωτίσεις ακόμα και έναν ανίδεο επι του θέματος σαν εμένα. Σε ευχαριστώ πολύ.
    Εισαι τυχερός που είναι Παρασκευή κι εχει τα κέφια του!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Κατά καιρούς τα Lidl φερνουν φορτιστές, αυτόν είχα πάρει με 20 ευρώ και τον έχω δύο χρόνια τώρα, φορτιστής-συντηρητής είναι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c5aliveinfo004.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	89,3 KB 
ID:	305203

    Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
    http://www.skroutz.gr/c/1265/auto_en...84%CE%BF%CF%85
    Τελευταία τροποποίηση από notakos600; 07/12/2013 στις 08:21.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστής μπαταριών....
    από dimitrism στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2016, 05:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF