Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με honda c50 12v μετα απο την αλλαγη δισκων συμπλεκτη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της lefteris95
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    33

    Question Πρόβλημα με honda c50 12v μετα απο την αλλαγη δισκων συμπλεκτη

    Αρχικα γεια σας ειμαι νεο μελος στο φορουμ και ελπιζω να βοηθησω και να βοηθηθω μεσα απο το φορουμ. Εχω το εξης προβλημα, αφοτου αλλαξα τα δισκακια και τα ελλατηρια στην καμπανα διοτι το μηχανακι πατιναρε λιγο και η μανιβελα και η μανιβελα ηθελε σιγα σιγα για να δωσει , κουμπωσα το καπακι τσεκαρω την μανιβελα που προηγουμενως πατιναρε και αυτη ολα καλα, οταν το πηρα ομως βολτα η 1η μπηκε κανονικα δεν πατιναρε αλλα στην 2α και στην 3η οταν τις αβαζα τις επαιρνε σαν καρφωτες μεσα και δεν μπορουσα να συμπλεκταρω καθολου!! Μετα επαιξα με την βιδα την 14αρα που μεσα εχει μια ισια για να το ρεγουλαρω αλλα παλι τα ιδια και επισης η βιδα τερματισε (η ισια)απο το σφηξιμο . Τι μπορω να κανω για να το φτιαξω??? Ελπιζω να μην σας κουρασα, ευχαριστω.

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lefteris95 Προβολή μηνύματος
    Αρχικα γεια σας ειμαι νεο μελος στο φορουμ και ελπιζω να βοηθησω και να βοηθηθω μεσα απο το φορουμ. Εχω το εξης προβλημα, αφοτου αλλαξα τα δισκακια και τα ελλατηρια στην καμπανα διοτι το μηχανακι πατιναρε λιγο και η μανιβελα και η μανιβελα ηθελε σιγα σιγα για να δωσει , κουμπωσα το καπακι τσεκαρω την μανιβελα που προηγουμενως πατιναρε και αυτη ολα καλα, οταν το πηρα ομως βολτα η 1η μπηκε κανονικα δεν πατιναρε αλλα στην 2α και στην 3η οταν τις αβαζα τις επαιρνε σαν καρφωτες μεσα και δεν μπορουσα να συμπλεκταρω καθολου!! Μετα επαιξα με την βιδα την 14αρα που μεσα εχει μια ισια για να το ρεγουλαρω αλλα παλι τα ιδια και επισης η βιδα τερματισε (η ισια)απο το σφηξιμο . Τι μπορω να κανω για να το φτιαξω??? Ελπιζω να μην σας κουρασα, ευχαριστω.
    Όταν είναι τερματισμένη η βίδα ο συμπλέκτης είναι ''πιεσμένος'' και πατινάρει, όταν η βίδα είναι τελείως έξω οι ταχύτητες μπαίνουν καρφωτές. Κάπου ανάμεσα είναι η ιδανική ρύθμιση που σε ενδιαφέρει, ψάξιμο θέλει. Το παξιμάδι βρίσκεται εκεί για να ασφαλίσεις τη βίδα όταν έχεις επιτύχει την επιθυμητή ρύθμιση, ελπίζω να βοήθησα. Εγώ έχω άλλο πρόβλημα, άλλαξα δίσκους σε ένα chaly και τώρα δεν μπορώ να κλείσω το καπάκι, μου πέφτει κάτω συνεχώς το βιδάκι.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της lefteris95
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    33
    η βιδα ειναι τερματισμενη αλλα μαλλον εβαλα λαθος το τριγωνο με τις μπιλιες θα το ξαναανοιξω αυριο και θα δουμε. ευχαριστω παντως

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    αυτο σου ειπε ο ανθρωπος
    βαλε το μηχανακι στο διπλο σταν
    βαλε μπροστα
    ξεβιδωσε το παξιμαδι
    μετα δοκιμασε την κατσαβιδοβιδα που βρισκεται στο κεντρο σε καποιο σημειο-δεν μπορει αν δεν εκανες μα@@κια μεσα!!!-θα το βρεις
    παιζοντας λοιπον με την κατσαβιδοβιδα,και δοκιμαζοντας την μοχλευση των ταχυτητων καπου θε βρεις το ιδανικο,να απομονωνει και να μην πατιναρει
    αφου το βρεις κρατας σταθερα την κατσαβιδοβιδα και καργαρεις το εξωτερικο παξιμαδι
    *ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΑ@@ΚΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    μου πέφτει κάτω συνεχώς το βιδάκι.
    μηπως λιιιγο γρασακι την κρατησει?

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/11/2012
    Μηνύματα
    83
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_1.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	35,3 KB 
ID:	305056
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 05/12/2013 στις 09:32. Αιτία: διαγραφή επαναλήψεων συνημμένης εικόνας

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    μηπως λιιιγο γρασακι την κρατησει?
    Φταίει και η υπομονή που όσο γερνάς δεν περισσεύει σειρά, ευχαριστώ πάντως.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της lefteris95
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    33
    ευχαριστω μ@λ@κι@ δικια μου τελικα το ρυθμισα με την ισια την βιδα... απλα τωρα αρχιζω και ασχολουμε με μηχανικα. σας ευχαριστω ολους

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με Honda Steed 600
    από elcostis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2009, 15:26
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΥΗ Arai Rx-7 ΑΠΟ Ε-bay
    από miatas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2008, 08:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF