Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Κόστος ανακατασκευής κινητήρα

  1. #16
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Λόγος υπάρχει και είναι σοβαρός. Άνοιξα το θρεντ για να πάρω πληροφόρηση απο άτομα που μπορεί να έχουν εμπειρία, ώστε να εκτιμήσω το κόστος και να πω αν αξίζει ή όχι. Αυτό (αν αξίζει) είναι προσωπικό, υποκειμενικό και σαφώς συνδεόμενο με το λόγο για τον οποίο γίνεται η ανακατασκευή του κινητήρα.
    Στο αρχικό πόστ αναφέρεις οτι θέλεις να διερευνήσεις το κόστος για να γίνει καινούριο.
    Ετσι ανεβαίνει πολύ το κόστος, είναι τελείως διαφορετικό απο το να είναι εντάξει και να αντέξει και χιλιόμετρα. Γι αυτό κι εγω σου απάντησα αναλόγως μια και το έχω κάνει αλλά ήταν και λίγο υπερβολή. Απο την άλλη όταν απέκτησα αλλο και μπορούσα ξαναέφτιαξα το μηχανάκι που καβαλούσα για 10 χρόνια και κάπου 100.000 χλμ για να το έχω για πάντα τζάμι, εννοείται οτι βάφτηκε όλο, σκελετός, τεπόζιτο κλπ, του πήρα καινούρια original χρωμια (καποια κομμάτια μονο, είναι πολύ ακριβά) και σέλλα καινούρια από την Yamaha και γενικώς το έκανα όσο γινόταν πιο καινούριο.

    Εννοώ οτι μπορεί να γίνει και πιο φτηνά, ετσι κι αλλιώς τελείως καινούριο δεν γίνεται αλλά ούτε και θέλεις να γίνει.
    Θελεις καπου να μείνει ενα σημάδι, χτύπηματάκι η φθορά που σου θυμίζει κάτι κάπου κάποτε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #17
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Στο αρχικό πόστ αναφέρεις οτι θέλεις να διερευνήσεις το κόστος για να γίνει καινούριο.
    Ετσι ανεβαίνει πολύ το κόστος, είναι τελείως διαφορετικό απο το να είναι εντάξει και να αντέξει και χιλιόμετρα. Γι αυτό κι εγω σου απάντησα αναλόγως μια και το έχω κάνει αλλά ήταν και λίγο υπερβολή. Απο την άλλη όταν απέκτησα αλλο και μπορούσα ξαναέφτιαξα το μηχανάκι που καβαλούσα για 10 χρόνια και κάπου 100.000 χλμ για να το έχω για πάντα τζάμι, εννοείται οτι βάφτηκε όλο, σκελετός, τεπόζιτο κλπ, του πήρα καινούρια original χρωμια (καποια κομμάτια μονο, είναι πολύ ακριβά) και σέλλα καινούρια από την Yamaha και γενικώς το έκανα όσο γινόταν πιο καινούριο.

    Εννοώ οτι μπορεί να γίνει και πιο φτηνά, ετσι κι αλλιώς τελείως καινούριο δεν γίνεται αλλά ούτε και θέλεις να γίνει.
    Θελεις καπου να μείνει ενα σημάδι, χτύπηματάκι η φθορά που σου θυμίζει κάτι κάπου κάποτε.
    Άρη, αν καταλαβαίνω καλά ο Γιάννης αναφέρεται να κάνει καινούριο μόνο το κινητήρα, όχι τα περιφερειακά και ολόκληρη τη μοτοσυκλέτα. Από τα λίγα που γνωρίζω σε σχέση με άλλους, πιστεύω ότι με ταβάνι τα 1000 euros έχει ένα μονοκίλυνδρο κινητήρα καινούριο.

  3. #18
    Ναι Άρη, καινούριο εννοώντας τον κινητήρα, όχι ολόκληρη τη μοτό. Ή έστω, να γίνει τέτοιος έλεγχος και δουλειά ώστε να ξέρω ότι - υπο φυσιολογικές συνθήκες χρήσης και συντήρησης - θα μπορέσει να μου βγάλει άλλα 100.000 χλμ φερειπείν.

    Η εμφάνιση της μοτό δεν με απασχολεί. Ας μείνει χρέπι. Για αναρτήσεις και λοιπά περιφερειακά και παρελκόμενα ξέρω τι χρειάζεται και πόσο κοστίζει.

  4. #19
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ριξε μια ματια εδω. http://www.partzilla.com/ τα yamapa ειναι εως και στο 1/3 της ελληνικης αντιπροσωπιας. εχει ακριβα μεταφορικα βεβαια.. αφου υποθεσεις τι ισως χρειαζεσαι μπορεις να βγαλεις ενα εικονικο κοστολογιο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    θα μπορέσει να μου βγάλει άλλα 100.000 χλμ φερειπείν.

    για τα μηχανακια που ανεφερες 100.000 και βαλε μπολικα ακομα χλμ. αντεχουν αυτες οι καραβανες

  6. #21
    το χω ξαναγράψει και δεν έχω μετοχές στο μαγαζί...

    www.motosp.gr
    άμεσα βλέπεις χάρτες και κόστος ανταλλακτικών για να εκτιμήσεις τι θα κάνεις...

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    το χω ξαναγράψει και δεν έχω μετοχές στο μαγαζί...

    www.motosp.gr
    άμεσα βλέπεις χάρτες και κόστος ανταλλακτικών για να εκτιμήσεις τι θα κάνεις...
    Περίεργη επιλογή μοντέλων, λείπουν παρα πολλά. Τωρα ξεκίνησε το site?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Περίεργη επιλογή μοντέλων, λείπουν παρα πολλά. Τωρα ξεκίνησε το site?
    Μάλλον, επιλέγοντας μάρκα Kawasaki βγαίνει αυτό το μήνυμα:
    Δεν έχουν περαστεί ακόμα τα μοντέλα της Kawasaki. Παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας, μέσω e-mail ή τηλεφωνικά και θα σας εξυπηρετήσουμε άμεσα.)

  9. #24
    Ανέμελο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    το χω ξαναγράψει και δεν έχω μετοχές στο μαγαζί...

    www.motosp.gr
    άμεσα βλέπεις χάρτες και κόστος ανταλλακτικών για να εκτιμήσεις τι θα κάνεις...
    δεν ξέρω αν είναι άσχετο με το thread αλλά το συγκεκριμένο μαγαζί είναι το πρώτο στις επιλογές μου πλέον. το προηγούμενο απόγευμα απο την ημέρα αναχώρησης για διακοπές, αλλάζω βαλβολίνες στο διαφορικό του Deauville και μόλις πάω να βιδώσω την τάπα, κόβεται στεγνά. Την άλλη μέρα αφού πήρα όποιν μπορείς να φανταστείς, από Σαρακάκη μέχρι δε ξέρω και εγώ ποιόν, πήρα και το Πέτρο (motosp). Ο άνθρωπος δεν το είχε αλλά μόλις του είπα ότι φέυγω ταξίδι μου λέει "κλείσε και σε παίρνω πίσω" Με πήρε μετά απο 2 ώρες, είχε βρει το κομμάτι, μού είπε να πάω σε μισή ώρα για να πάει να το πάρει απο αυτόν που το είχε...
    Από τότε έχω πάρει άπειρα ανταλλακτικά για τις μοτό μέχρι και την εξωλέμβια honda μου.
    Πολύ εξυπηρετικός, με έσωσε το καλοκαίρι όφειλα να το πω.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Ναι Άρη, καινούριο εννοώντας τον κινητήρα, όχι ολόκληρη τη μοτό. Ή έστω, να γίνει τέτοιος έλεγχος και δουλειά ώστε να ξέρω ότι - υπο φυσιολογικές συνθήκες χρήσης και συντήρησης - θα μπορέσει να μου βγάλει άλλα 100.000 χλμ φερειπείν.

    Η εμφάνιση της μοτό δεν με απασχολεί. Ας μείνει χρέπι. Για αναρτήσεις και λοιπά περιφερειακά και παρελκόμενα ξέρω τι χρειάζεται και πόσο κοστίζει.
    Γιάννη, νομίζω οτι ο Αρης τα λέει καλά. Αν θελήσεις να το κάνεις καινούργιο θα πάει πολύ ψηλά. Δεν είναι μόνο τα χοντρά που έχουμε στο μυαλό μας τύπου πιστόνι ρεκτιφιέ μπιέλλα. Όταν είχα κάνει γενική στο Srx είχε πάει ψηλά (δεν θυμάμαι ποσό) αλλά θυμάμαι οτι άλλαξα από βαλβίδες μέχρι τεντωτήρα και καδένα, ως κάποια γρανάζια-φουρκέτες του κιβωτίου και λαιμούς στα carb.
    Γιατί αν το λύσεις όλο, όλο και κάτι θα βγαίνει που ναι μεν δουλεύει αλλά αφού είναι ανοιχτό το μοτέρ...ας το αλλάξουμε. Το 1.500 δεν είναι δύσκολο με καινούργια και γνήσια ανταλλακτικά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Πάντως στην οικογένεια των rfvc με μαμά ανταλλακτικά τα παραπάνω νούμερα είναι peanuts.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Περίεργη επιλογή μοντέλων, λείπουν παρα πολλά. Τωρα ξεκίνησε το site?

    εγώ πάντως το ξέρω κανά τρίμηνο, αλλά με έχει εξυπηρετήσει πάρα πολύ το σαιτ... προφανώς δεν έχουν προλάβει να ανεβάσουν όλους τους χάρτες όλων των μοντέλων... ευτυχώς με τα δικά μου είμαι τυχερός!
    τώρα από εντυπώσεις ως πελάτης δεν έχω προσωπική πείρα αλλά όπως και ο φίλος πιο πάνω, έχω ακούσει κι από άλλους καλά σχόλια για την εξυπηρέτηση....
    όσο για τιμές νομίζω ότι παίζει ένα 5% απόκλιση πάνω-κάτω από τις αντιπροσωπείες, κάτι που θεωρώ αποδεκτό, αν είναι να κάνω γρήγορα τη δουλειά μου και ενδεχομένως να παρακάμψω και κάποιον ενοχλητικό, αντιπαθή αντιπρόσωπο.....

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πάντως στην οικογένεια των rfvc με μαμά ανταλλακτικά τα παραπάνω νούμερα είναι peanuts.
    Eυτυχώς ο road αναφέρει XT και DR, και όχι Honda!

    Γιαννη αν θέλεις να ειναι λειτουργικό και να αντέξει τότε θα κρατήσεις και ανταλλακτικά ψιλοφθαρμένα αλλά εντός ορίων και οχι πολύ κοντα στο όριο, και θα βάλεις και μεταχειρισμένα και θα γίνει πιο οικονομικά και μια χαρά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    το χω ξαναγράψει και δεν έχω μετοχές στο μαγαζί...

    www.motosp.gr
    άμεσα βλέπεις χάρτες και κόστος ανταλλακτικών για να εκτιμήσεις τι θα κάνεις...
    εξαιρετικο site...

  15. #30
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    εγώ πάντως το ξέρω κανά τρίμηνο, αλλά με έχει εξυπηρετήσει πάρα πολύ το σαιτ... προφανώς δεν έχουν προλάβει να ανεβάσουν όλους τους χάρτες όλων των μοντέλων... ευτυχώς με τα δικά μου είμαι τυχερός!
    τώρα από εντυπώσεις ως πελάτης δεν έχω προσωπική πείρα αλλά όπως και ο φίλος πιο πάνω, έχω ακούσει κι από άλλους καλά σχόλια για την εξυπηρέτηση....
    όσο για τιμές νομίζω ότι παίζει ένα 5% απόκλιση πάνω-κάτω από τις αντιπροσωπείες, κάτι που θεωρώ αποδεκτό, αν είναι να κάνω γρήγορα τη δουλειά μου και ενδεχομένως να παρακάμψω και κάποιον ενοχλητικό, αντιπαθή αντιπρόσωπο.....
    Σε μερικα πραγματα που ειδα,ειναι ιδιες με της αντιπροσωπειας οι τιμες....

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2023, 15:37
  2. Θερμοκρασια κινητηρα Ζ750 ???????
    από Λουκάς στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 18:41
  3. Βελτιωση 4Τ κινητηρα
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 00:02
  4. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:25
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF