Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 73

Θέμα: πριν ...33 χρόνια!!!θυμήθηκα !!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiotis dim
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    213

    πριν ...33 χρόνια!!!θυμήθηκα !!

    Διάβαζα και θυμήθηκα τις παλιές μέρες πρίν 33 περίπου χρόνια θάτανε 1977-78 είχα ενα suzuki PE 175 ( οποιος τα θυμάται τα κίτρινα ..) και
    μετά τον φλοίσβο πρός πειραιά με πέρασε τέρμα μάλλον katana 750

    απο τον θόρυβο τότε μονολογούσα πως φορούσε kerker ( πάλι για οσους τα εζησαν και θυμούνται)

    ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΆΝΩ ΜΟΥ άπό τον θόρυβο και πόσο κοντά με πέρασε σαν σταματημένο

    θυμήθηκα το space στην παραλιάκή μέσα στο λουνα παρκ στο Π.Φάληρο ,την barbarella στήν συγγρού αν θυμάμαι καλά τα ονόματα την abc στην Αχαρνών και την κουίντα στο Π στην πλατεία κυψέλης .

    Θυμήθηκα κάτι βράδυα οταν είχα πουλήσει το PE με κάτι τσόντες του πατέρα μου πήρα εν xlr ( τα κυβικά δεν εχουν σημασία )πόσο στεναχώρια είχα που δεν πήρα το xr το ριμάδι..!

    Θυμήθηκα στη γλυφάδα πάνω απο τον βασιλόπουλο θατανε 1980 ενα μπαράκι στον πρώτο όροφο ( ονομα δεν θυμαμαι πιά ..). Πόσο κόσμο πηγαίναμε βόλτα δικάβαλο η τρικάβαλο πολλές φορές κάθε βράδυ μέχρι το ασκληπειίο και πίσω ..γλυφάδα βύρωνα κάθε βράδυ ..

    Θυμήθηκα κάτι βράδυα καλοκαίρι βουλιαγμένης στην δάφνη πόσο διαφορετικά μύριζε η νύχτα και πόσο μόνος ενιωθα ..κανένα αμάξι ...... λές και ολη η αθήνα κοιμοταν από τις 8...!!!

    θυμάμαι πως αν συναντούσα μηχανάκι εκανα τα πάντα για να πάμε μαζί μεσα στην νύχτα ετσι για παρέα . Θα μου πείς μαύρη και βουτα δεν πήγαινες..εμ πήγαινα απλά για να δώ οτι μπολ ντ ορ και κατανα και οτι ξαταπωτο τότε ξεσήκωνε τα αυτιά μου!!!

    Θυμήθηκα πολλά τους παλιούς έρωτες και τις αγωνίες αν θάρθει στο ραντεβού ( κινητά δεν είχαμε χαχαχαχαα!!!!).Τότε που στα τετράχρονα ψάχναμε για castrol οχι το φυτικό ντέ ..!! Θυμηθηκα εκεί στην παραλιακή με αλίμου γωνία που σύχναζα πάλι δεν θυμάμαι ονομα στο καφέ

    εσκαγαν μούρη τα μεγάλα ΟΛΑ ξετάπωτα και πώς γυαλίζανε τα μάτια μας , ξέραμε εμείς με τα μικρά πως τα θηρία δεν τα πηγαίναμε αλλά το θράσος κορυφή.

    μιά μέρα ξέφυγα τελείως και πάω σε εναν απ αυτούς είχε αν θυμάμαι καλά kavasaki 1000 z και του ζήτησα να μου το δώσει για μιά βόλτα μέχρι την καλαμακίου ντεμέκ..χαχαχαχα

    ακόμα θυμάμαι το ύφος του αυτός γύρω στα 30 plus και γώ τότε ΄στα 20 ας πούμε ..λές και του ζήτησα τη μάννα του για ραντεβού ..μόνο φάπες δεν έφαγα χαχαχαχαχ!!!Καί τώρα μερικές φορές που βλέπω πιτσιρικάδες με παπάκια ειλικρινά το λέω του ς σέβομαι . είναι εκεί ακριβώς που εγώ ξεκινούσα και οσο και να θέλω θα αλλάξω το 1100 με το παπί τα ..ηντα με τα είκοσι κανένας δεν κάνει τράμπα .. Ετσι λοιπόν μου τη δίνει κάτι βράδυα και ξαναγίνομαι είκοσι και οσο και να δακρύζουν τα μάτια μου στην παραλιακή ( γιατί θέλω να θυμάμαι χωρίς κράνος ) εγώ εκεί..... να θυμάμαι το παιδί μέσα μου!!!!αχ ρε νιάτα μας !!!
    ενας γαιδαρος δεμενος, το χορταρι του βοσκούσε και ηταν τρισευτυχισμένος ...ο ΄καυμένος!!!τιποτα αλλο δεν ζητούσε ...μόνο να μην είναι ...δεμένος...ο καυμένος..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Δεν ήταν μπαράκι ήταν ντισκοτέκ και την έλεγαν Ολίμπικ χάουζ...

    και αν μου επιτρέπεις δεν είναι τα νιάτα μας (μόνο)
    είναι και η μπέσα.

    Έχεις παραία σήμερα όπως τότε, έχεις κολλητούς, πας βόλτα ρεφενέ?
    ανανήψαντας

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    γλυφάδα βύρωνα κάθε βράδυ ..

    Βυρωνα που?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiotis dim
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    γλυφάδα βύρωνα κάθε βράδυ ..

    Βυρωνα που?
    Aγίας σοφίας 24 με χρυσοστόμου σμύρνης γωνία
    ενας γαιδαρος δεμενος, το χορταρι του βοσκούσε και ηταν τρισευτυχισμένος ...ο ΄καυμένος!!!τιποτα αλλο δεν ζητούσε ...μόνο να μην είναι ...δεμένος...ο καυμένος..

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    α μαλιστα. στο 12 χ.ρ. ειμαι γω. αλλα που συχναζες ενοουσα.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotis dim Προβολή μηνύματος
    Διάβαζα και θυμήθηκα τις παλιές μέρες πρίν 33 περίπου χρόνια θάτανε 1977-78 είχα ενα suzuki PE 175 ( οποιος τα θυμάται τα κίτρινα ..) και
    μετά τον φλοίσβο πρός πειραιά με πέρασε τέρμα μάλλον katana 750

    απο τον θόρυβο τότε μονολογούσα πως φορούσε kerker ( πάλι για οσους τα εζησαν και θυμούνται)

    ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΆΝΩ ΜΟΥ άπό τον θόρυβο και πόσο κοντά με πέρασε σαν σταματημένο

    θυμήθηκα το space στην παραλιάκή μέσα στο λουνα παρκ στο Π.Φάληρο ,την barbarella στήν συγγρού αν θυμάμαι καλά τα ονόματα την abc στην Αχαρνών και την κουίντα στο Π στην πλατεία κυψέλης .

    Θυμήθηκα κάτι βράδυα οταν είχα πουλήσει το PE με κάτι τσόντες του πατέρα μου πήρα εν xlr ( τα κυβικά δεν εχουν σημασία )πόσο στεναχώρια είχα που δεν πήρα το xr το ριμάδι..!

    Θυμήθηκα στη γλυφάδα πάνω απο τον βασιλόπουλο θατανε 1980 ενα μπαράκι στον πρώτο όροφο ( ονομα δεν θυμαμαι πιά ..). Πόσο κόσμο πηγαίναμε βόλτα δικάβαλο η τρικάβαλο πολλές φορές κάθε βράδυ μέχρι το ασκληπειίο και πίσω ..γλυφάδα βύρωνα κάθε βράδυ ..

    Θυμήθηκα κάτι βράδυα καλοκαίρι βουλιαγμένης στην δάφνη πόσο διαφορετικά μύριζε η νύχτα και πόσο μόνος ενιωθα ..κανένα αμάξι ...... λές και ολη η αθήνα κοιμοταν από τις 8...!!!

    θυμάμαι πως αν συναντούσα μηχανάκι εκανα τα πάντα για να πάμε μαζί μεσα στην νύχτα ετσι για παρέα . Θα μου πείς μαύρη και βουτα δεν πήγαινες..εμ πήγαινα απλά για να δώ οτι μπολ ντ ορ και κατανα και οτι ξαταπωτο τότε ξεσήκωνε τα αυτιά μου!!!

    Θυμήθηκα πολλά τους παλιούς έρωτες και τις αγωνίες αν θάρθει στο ραντεβού ( κινητά δεν είχαμε χαχαχαχαα!!!!).Τότε που στα τετράχρονα ψάχναμε για castrol οχι το φυτικό ντέ ..!! Θυμηθηκα εκεί στην παραλιακή με αλίμου γωνία που σύχναζα πάλι δεν θυμάμαι ονομα στο καφέ

    εσκαγαν μούρη τα μεγάλα ΟΛΑ ξετάπωτα και πώς γυαλίζανε τα μάτια μας , ξέραμε εμείς με τα μικρά πως τα θηρία δεν τα πηγαίναμε αλλά το θράσος κορυφή.

    μιά μέρα ξέφυγα τελείως και πάω σε εναν απ αυτούς είχε αν θυμάμαι καλά kavasaki 1000 z και του ζήτησα να μου το δώσει για μιά βόλτα μέχρι την καλαμακίου ντεμέκ..χαχαχαχα

    ακόμα θυμάμαι το ύφος του αυτός γύρω στα 30 plus και γώ τότε ΄στα 20 ας πούμε ..λές και του ζήτησα τη μάννα του για ραντεβού ..μόνο φάπες δεν έφαγα χαχαχαχαχ!!!Καί τώρα μερικές φορές που βλέπω πιτσιρικάδες με παπάκια ειλικρινά το λέω του ς σέβομαι . είναι εκεί ακριβώς που εγώ ξεκινούσα και οσο και να θέλω θα αλλάξω το 1100 με το παπί τα ..ηντα με τα είκοσι κανένας δεν κάνει τράμπα .. Ετσι λοιπόν μου τη δίνει κάτι βράδυα και ξαναγίνομαι είκοσι και οσο και να δακρύζουν τα μάτια μου στην παραλιακή ( γιατί θέλω να θυμάμαι χωρίς κράνος ) εγώ εκεί..... να θυμάμαι το παιδί μέσα μου!!!!αχ ρε νιάτα μας !!!
    Όλα καλά ρε συνονόματε αλλά αν θυμάσαι καλά τη χρονιά ,Katana δεν ήταν με τίποτα και μπορεί ούτε καν gsx 16βάλβιδο.Σου στέλνω δύο φωτό από την συλλογή μου να σε βοηθήσουν...
    Για ΡΕ απευθύνσου στο Βαγγέλη (bulmont) ! Χρόνια Πολλά.

    GS 750
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gs750.jpg 
Προβολές:	621 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	306689

    Katana 750 pop-up
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kat750.jpg 
Προβολές:	619 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	306690

    ΥΓ και τα χρόνια που πέρασαν είναι 35 γεμάτα...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiotis dim
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    213
    θάτανε το 21 τότε χρόνια δοξασμένα, αν θυμάσαι χρονολογία που βγήκε το συγκεκριμένο τότε εχεις δίκιο εσύ , απλά δεν μπορώ να θυμάμαι ακριβώς αν ηταν το 77 η το 78 η το 80 η το 81 , μιλαμε για 30τόσα χχρόνια πίσω .
    ενας γαιδαρος δεμενος, το χορταρι του βοσκούσε και ηταν τρισευτυχισμένος ...ο ΄καυμένος!!!τιποτα αλλο δεν ζητούσε ...μόνο να μην είναι ...δεμένος...ο καυμένος..

  8. #8
    Σπασμενο....μελος Το avatar του/της manosamos
    Εγγραφή
    09/03/2009
    Μηνύματα
    260
    To 80...............πηγαινα δευτερα γυμνασιου και βεβαια ουτε Μπαρμπαρελα ηξερα τοτε ουτε τιποτα.
    Θυμαμε ομως τα γκομενακια της ταξης μου που γουσταρανε τους τυπους με τα Καβασακια,Χοντα κλπ.
    Αυτοι μπαρκαρανε κανα 6μηνο και μετα αγοραζαν καινουριο εργαλειο,βγαζαν την σελα και εκοβαν το υποπλαισιο που λεμε σημερα.Αφηνανε ενα μικρο κομματι του υποπλαισιου και εκει βιδωναν μια ταυλα κοντρα πλακε με καλυμα μια κουρελου .........και δωστου σουζα.
    Ποια προβολακιαm,antispin και @@@ μαλiαρα..................καγκουρες rules.
    Τελευταία τροποποίηση από manosamos; 28/12/2013 στις 07:43.

  9. #9
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotis dim Προβολή μηνύματος
    Διάβαζα...................................................................................... .......Καί τώρα μερικές φορές που βλέπω πιτσιρικάδες με παπάκια ειλικρινά το λέω του ς σέβομαι . είναι εκεί ακριβώς που εγώ ξεκινούσα και οσο και να θέλω θα αλλάξω το 1100 με το παπί τα ..ηντα με τα είκοσι κανένας δεν κάνει τράμπα .. Ετσι λοιπόν μου τη δίνει κάτι βράδυα και ξαναγίνομαι είκοσι και οσο και να δακρύζουν τα μάτια μου στην παραλιακή ( γιατί θέλω να θυμάμαι χωρίς κράνος ) εγώ εκεί..... να θυμάμαι το παιδί μέσα μου!!!!αχ ρε νιάτα μας !!!

    Η τελευταια παραγραφος εχει ολο το "ζουμι" ...Ετσι ακριβως!!




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotis dim Προβολή μηνύματος
    Aγίας σοφίας 24 με χρυσοστόμου σμύρνης γωνία
    Κοντα ειμασταν!! Εγω εμενα κοντα στην πλατεια Κολημενου (Τζιρακοπουλου τοτε)και απεναντι απο αυτην ειχε ζαχαροπλαστειο ο Θειος μου!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Όλα καλά και έτσι γινότανε, με τη διαφορά ότι η Barbarella ήταν για ότι redneck κυκλοφορούσε στην πιάτσα από Δυτ. συνοικίες. Στην ίδια και χαμηλότερη κατηγορία Olympic house, ABC, Suzy Q Δαλιανίδης, Station one κάτι ανεκδιήγητες disco στην Πλάκα.

    Το θέμα είναι ποιός είχε πρόσβαση σε Εργοστάσιο, Mούσες στο Κολωνάκι, Mayfair Γλυφάδα, Mercedes, Video ένας τοίχος με τη Barbarella, Ακρωτήρι και δε συμμαζεύεται...
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  11. #11
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Βούτα, Κέιβ, Αύρα, και παλιό αεροδρόμιο, με τα μικτά χωροφυλακή - αστυνομία πόλεων από πίσω !!! τα "γρήγορα στέκια.

    Πιόματα στο Bobby's, Spider, easy rider, και στο stand.
    Μπορεί να ήμασταν μικροί αλλά είχαμε σεβασμό και ακούγαμε αγαπούσαμε τα μηχανάκια γιατί τα αγοράζαμε με "αίμα" τώρα δεν αγαπάνε ούτε τα άντερα τους με το πλαστικό χρήμα του μπαμπά,
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.468
    Πριν 33 χρονια, θυμαμαι ,γυρο στο 80,ξεκιναγαμε για βολτα απο Καλλιθεα η παρεα μου (PE175-PE250-YZ125 δικο μου-VILLA250-BULTACO360 και καναμε κατι πλακες στο φαναρι στους streetταδες της εποχης. Τρωγανε καπνα για καμμια 50 μετρα.....μετα μας περναγαν,αλλα ειχαμε κλεψει την δοξα του φαναριου.Τι μου θυμησες.....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Όλα καλά και έτσι γινότανε, με τη διαφορά ότι η Barbarella ήταν για ότι redneck κυκλοφορούσε στην πιάτσα από Δυτ. συνοικίες. Στην ίδια και χαμηλότερη κατηγορία Olympic house, ABC, Suzy Q Δαλιανίδης, Station one κάτι ανεκδιήγητες disco στην Πλάκα.

    Το θέμα είναι ποιός είχε πρόσβαση σε Εργοστάσιο, Mούσες στο Κολωνάκι, Mayfair Γλυφάδα, Mercedes, Video ένας τοίχος με τη Barbarella, Ακρωτήρι και δε συμμαζεύεται...
    Ξέχασες τη BBG αλλά αυτά όλα ήταν για καρεκλάδες, οι ροκάδες είχαν άλλα στέκια...
    ανανήψαντας

  14. #14
    ελάτε τώρα , πέστε την αλήθεια...

    δεν μας λείπουν τα καρακιτς μαγαΖα της εποχής ουτε τα παρτάλια που καβαλάγαμε...
    τα νιάτα μας λειπουν και αναπολούμε...

  15. #15
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    ελάτε τώρα , πέστε την αλήθεια...

    δεν μας λείπουν τα καρακιτς μαγαΖα της εποχής ουτε τα παρτάλια που καβαλάγαμε...
    τα νιάτα μας λειπουν και αναπολούμε...

    Aυτά που σήμερα αποκαλείς παρτάλια ήταν τα αστέρια της τότε εποχής......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτο πριν 20 χρονια---xl 500 R
    από castor στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2016, 20:11
  2. Σαν σημερα πριν 40 χρονια...
    από OzZzZzY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2007, 23:22
  3. Σαν σημερα πριν 121 χρονια...
    από kakofonixx στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2006, 13:32
  4. γραφτηκε πριν 4 χρονια.......
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 15:18
  5. Πριν 3 Χρονια .......11/02/2002
    από φανη στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2005, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF