Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ανάκληση μοτοσικλετών SYM

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962

    Ανάκληση μοτοσικλετών SYM

    Κοινοποιούσα χώρα: Ισπανία

    Επηρεαζόμενα μοντέλα: HD2 125, HD2 200, Joyride 125 Evo, Joyride 200 Evo, HD 125 Evo, GTS 125 Evo, Joymax 125 EFI, Joymax 125, Wolf 125 Efi
    Τύποι: LC12W1-6 (HD2 125), LC18W1-6 (HD2 200), LF12W-6 (Joyride 125 Evo), LF18W-6 (Joyride 200 Evo), LH12WB-P (HD 125 Evo), LM12W5-6 (GTS 125 Evo), LN12W3-6 (Joymax 125 EFI), LN12W4-6 (Joymax 125) και PD12A1-6 (Wolf 125 Efi)
    Χώρα προέλευσης: Ταΐβάν

    Η βίδα του πιστονιού μπορεί να σπάσει οδηγώντας σε καταστροφή του κινητήρα ενόσω η μοτοσικλέτα κινείται.
    (The piston bolt can break causing the engine to breakdown whilst the motorcycle is being driven.)

    Πηγή: Εβδομαδιαία αναφορά RAPEX, 27/12/2013

    Μετάφραση από το γράφοντα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Η ανάκληση, σύμφωνα με έγγραφη δήλωση του διανομέα της SYM στη χώρα μας, δεν αφορά μοτοσικλέτες, που έχουν εισαχθεί από την επίσημη αντιπροσωπεία.

    Πηγή: Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, Δελτίο Τύπου 07/02/2014.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα σας,

    Επειδή ακριβώς μου έσπασε ο κινητήρας λόγω του προβλήματος με την βίδα του πιστονιού και η εταιρεία δεν θέλει να καλύψει την ζημιά παρόλο που δεν με ενημέρωσε έγκαιρα.Το έμαθα τυχαία 2.5 χρόνια μετά την αγορά του το 2015 εντελώς τυχαία. Υπάρχει δυνατότητα να βρούμε το link που ανέφερε τη συγκεκριμένη ανάκληση από το 2013?

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lampros Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,

    Επειδή ακριβώς μου έσπασε ο κινητήρας λόγω του προβλήματος με την βίδα του πιστονιού και η εταιρεία δεν θέλει να καλύψει την ζημιά παρόλο που δεν με ενημέρωσε έγκαιρα.Το έμαθα τυχαία 2.5 χρόνια μετά την αγορά του το 2015 εντελώς τυχαία. Υπάρχει δυνατότητα να βρούμε το link που ανέφερε τη συγκεκριμένη ανάκληση από το 2013?
    Η επίσημη απάντηση της SYM Ελλάδος είναι οτι δεν επηρεάζονται παρτίδες που έφερε ο ίδιος ο Γκοργκόλης Ελλάδα. Τουλάχιστον έτσι γράφει στο 2ο ποστ.
    Αν εσύ πήρες το μηχανάκι από κατάστημα που μπορεί να έκανε παραεισαγωγή, τότε κυνηγάς το κατάστημα βάση σειριακού. Αν αποδειχθεί οτι ήταν παρτίδα του Γκοργκόλη και μπορείς να αποδείξεις τη ζημιά πάει μακριά η υπόθεση.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    2
    Από ότι είδα και σε άλλα Forum άρθρα από το 2013 όπου έχουν ενημερωθεί αρκετοί πελάτες επίσημα για το πρόβλημα από τον Γκοργκόλη. Κ εγώ από επίσημο συνεργάτη της Sym το αγόρασα. Επίσης ήδη έχω ενημερωθεί ότι ήταν σε ανάκληση το συγκεκριμένο μοντέλο επίσημα και αυτός ήταν κ ο λόγος που προκάλεσε την καταστροφή του κινητήρα. Απλά θέλω να βρω κάποια επίσημη ανακοίνωση για το θέμα από την στιγμή που ήταν γνωστό από το 2013 ώστε να μην επιβαρυνθώ εγώ για εργοστασιακό πρόβλημα..

  6. #6
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lampros Προβολή μηνύματος
    Από ότι είδα και σε άλλα Forum άρθρα από το 2013 όπου έχουν ενημερωθεί αρκετοί πελάτες επίσημα για το πρόβλημα από τον Γκοργκόλη. Κ εγώ από επίσημο συνεργάτη της Sym το αγόρασα. Επίσης ήδη έχω ενημερωθεί ότι ήταν σε ανάκληση το συγκεκριμένο μοντέλο επίσημα και αυτός ήταν κ ο λόγος που προκάλεσε την καταστροφή του κινητήρα. Απλά θέλω να βρω κάποια επίσημη ανακοίνωση για το θέμα από την στιγμή που ήταν γνωστό από το 2013 ώστε να μην επιβαρυνθώ εγώ για εργοστασιακό πρόβλημα..
    μπερδεμένα και με ελλείψεις τα γράφεις....εφόσον έχεις ήδη ενημερωθεί επίσημα οτι το δίτροχό σου ήταν στην ανάκληση και επίσημα αυτός ο λόγος της καταστροφής.....εμείς τι περισσότερο να βρούμε ως ανακοίνωση;

    ποιος σου αρνείται την δωρεάν επισκευή λόγω ανάκλησης; ο έμπορος; ο Γκοργκόλης;

    απευθύνθηκες στις αρχές προστασίας καταναλωτή; συνήγορο του πολίτη;

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Sym
    από ggs στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2010, 07:07
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2009, 15:12
  3. Ανάκληση μοτοσικλετών Suzuki
    από Dixasmenos στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2009, 16:45
  4. Ανάκληση μοτοσικλετών BMW F650GS
    από BlackAdder στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2009, 14:37
  5. Ανάκληση μοτοσικλετών Honda
    από slacker στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2008, 13:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF