Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Παρολίγο "σούπα" μετά από σύγκρουση με ... γάτα !

  1. #1
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896

    Unhappy Παρολίγο "σούπα" μετά από σύγκρουση με ... γάτα !

    Χθες βράδυ.
    Έρχομαι από τη δουλειά με το παπί.
    Σε μία λεωφόρο κοντά στη Ν. Ιωνία όπου ο δρόμος είναι σαν "S" , εγώ κινούμαι με 70-80 με το σκυλόπαπο μου στην αριστερή λωρίδα και δεξιά μου είναι ένα λεωφορείο με σβηστά τα εσωτερικά του φώτα. Ξαφνικά στο τελείωμα του ανάποδου S που εγώ στρίβω αριστερά βλέπω στα 3 μέτρα μια γάτα στο πεζοδρόμιο. Χωρίς να προλάβω να προβλέψω τι πρόκειται να κάνει, κατεβαίνει το πεζοδρόμιο και πάει να διασχύσει τη λεωφόρο

    Η ρόδα μου τη βρίσκει ακριβώς ανάμεσα στο μπροστινό και το πίσω πόδι της. Ήταν σαν να ανέβηκα πεζοδρόμιο(1ο γκούπ και κλάσματα δευτερολέπτου αργότερα δεύτερο γκούπ). Παρότι ήταν βράδυ, κοιτάω στο καθρέφτη και τη βλέπω να σφαδάζει στην άσφαλτο σαν να είναι κάτω από επήρρεια χημικών και βιολογικών όπλων

    Απο πίσω ερχόντουσαν πολλάι ΙΧ οπότε δεν βλέπω να επέζησε.

    Αναρωτιέμαι αν την είχα βρεί στο κεφάλι ή στο πισυνό της λέτε να είχε στρίψει λίγο η ρόδα και με την ταχύτητα που πήγαινα να σαβουριαζόμουν

    Αυτό είναι ένας από τους λόγους που θέλω να πάρω μηχανή έστω και 250κε. Τουλάχιστο σε αυτές τις περιπτώσεις κινδυνεύεις από σκυλιά και ζώα βοσκών. Με τις γάτες έχω κακό προηγούμενο. Τις άλλες φορές τις είχα αποφύγει. Χθες όμως αυτή η γάτα δεν επέζησε

  2. #2
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    γιατι δεν εκοψες λιγο οταν την ειδες να περναει το δρομο? ισως το πλασματακι ζουσε ακομα..

    ειχα και γω φετος μια παρομοια εμπειρια με αλεπου στο πηλιο. ηταν βραδυ δεν την ειχα δει καν να διασχιζει το δρομο. πριν την πλησιασω αρκετα ωστε να τη δω με τα φωτα [που ομως θα ηταν και αργα] γυρισε το κεφαλι της και φανηκαν τα ματια της. ευτυχως καταφερα να την αποφυγω..
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
    γιατι δεν εκοψες λιγο οταν την ειδες να περναει το δρομο? ισως το πλασματακι ζουσε ακομα..

    Λες να προλαβαινε και να μην το εκανε?

  4. #4
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    τωρα παει..
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  5. #5
    Μισό παιδιά να ρωτήσω κάτι, γιατί εδώ και πολύ καιρό σκεφτόμουνα να ανοίξω thread για το συγκεκριμένο θέμα.

    Θέλω να τονίσω ότι τα παρακάτω, σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν προσωπική επίθεση προς τον φίλο ΙΠΠΕΑ, αλλά θέλω να το συζητήσουμε το θέμα γιατί έχει παραγίνει το κακό.

    Δεν είδα κανένα να ρωτάει αν σταμάτησε να γυρίσει να δει τι απέγινε η γάτα και να αναλάβει το ΕΛΑΧΙΣΤΟ των ευθηνών του, δηλαδή να την μαζέψει και να την πετάξει στα σκουπίδια αν είχε πλέον απέλθει το μοιραίο ή να την πάει για ευθανασία αν το κακόμοιρο το ζώο βασανιζόταν στην άσφαλτο περιμένοντας το επόμενο κουτί που θα περάσει για να την αποτελειώσει.

    Παιδιά καταλάβετε ότι δεν μιλάμε για φιλοζωίστικες μαλακίες, μιλάμε για κακόμοιρα ζώα τα οποία επιβιώνουν από ένστικτο μέσα στις άθλιες τσιμεντουπόλεις ΧΩΡΙΣ αυτό να είναι επιλογή τους όπως συμβαίνει για τους ανθρώπους. Πιστέψτε με, αν ρωτήστε την γάτα σίγουρα θα προτιμούσε να είναι στην εξοχή να κυνηγάει ποντίκια του αγρού παρά να παλεύει στην καθημερινότητα της μέσα στα τσιμέντα να επιβιώσει ανάμεσα στα εκατομμύρια οχήματα τετράτροχα και δίτροχα που κινούνται με ιλιγγιώδεις ταχύτητες. Το ίδιο ισχύει και για τα αδέσποτα σκυλιά, αλλά και όπως θα έχετε ίσως διαπιστώσει πολύ και για τα περιστέρια τα οποία συνηθισμένα πλέον στα οχήματα δεν πετάνε όπως παλιά, αλλά παραμένουν μέχρι τελευταία στιγμή στο δρόμο!

    Κανένας δεν είπε ότι ο οποιοδήποτε οδηγός φταίει που χτύπησε ένα ζώο (είναι γνωστό ότι είναι εντελώς απρόβλεπτα μέσα στον πανικό τους), ΦΤΑΙΕΙ όμως όταν το παρατάει και συνεχίζει την πορεία του δίνοντας ελαφρυντικά στον εαυτό του (¨το άτιμο με τρόμαξε¨, ¨ποιος ξέρει, μπορεί να την γλίτωσε¨ κλπ).

    Μου έχει συμβεί και έμενα ρε παιδιά να χτυπήσω σκύλο με το scooter μου και ήταν το χειρότερο τρακάρισμα που είχα μέχρι τώρα. Προέκυψε κεντράρισμα, έσκασα κάτω και σύρθηκα αρκετά μέτρα, το μηχανάκι δε, έφυγε πιο μακριά από μένα. Σηκώθηκα και μέσα στην αναμπουμπούλα μου γύρισα να μαζέψω το σκύλο να μην τον πατήσει, φωνάζοντας σε έναν περαστικό να μαζέψει το μηχανάκι μου. Τον έσυρα στην άκρη όπου διαπίστωσα ότι μάλλον είχε σπάσει την σπονδυλική του στήλη και μαζί με ένα παιδί που σταμάτησε τον βάλαμε στο πόρτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου του και τον πήγαμε για ευθανασία. Ο κτηνίατρός ξηγήθηκε σπαθί και δεν πείρε φράγκο, μου είπε ότι εκτίμησε πολύ αυτό που έκανα και λίγοι το κάνουν. Εγώ αν έχω να πω κάτι, είναι ευχαριστώ το παιδί που σταμάτησε και με βοήθησε, να ναι καλά όπου και αν είναι, αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι καν το όνομα του.

    Άνθρωποι είμαστε και συμβαίνουν αυτά... σημασία έχει να παραμένουμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και όχι να γυρνάμε το κεφάλι όταν πρόκειται να ταλαιπωρηθούμε.

    Αυτό το ξέσπασμα μου ήρθε γιατί συνέχεια βλέπω στο δρόμο γατιά χαλκομανίες, ένα με τον δρόμο σε κατάσταση που δεν μπορείς πλέον να τα αγγίξεις, παρά μόνο να τα φτυαρίσεις μέχρι τον κοντινότερο κάδο, να βρομάνε και να αποτελούν επικίνδυνη εστία μόλυνσης. Απαράδεκτα πράγματα...

    Και ύστερα απορούμε ρε παιδιά που γίνονται τρακαρίσματα και εγκαταλείπονται ΑΝΘΡΩΠΟΙ αβοήθητοι... Τότε θυμόμαστε να μιλήσομε για εγκληματίες, ενώ η ασυνειδησία στον θάνατο ενός ανεγκέφαλου ζώου δεν είναι εγκληματική...

    Θυμήθηκα τώρα που φεύγοντας από το Air Show στην Τανάγρα, πέρασε από μπροστά μου πέρασε ένας πατέρας κρατώντας από το χέρι τον γιο του (ηλικίας δημοτικού και βγάλε). Όταν ο ¨μπαμπάς¨ πέταξε προχωρώντας ένα σκουπίδι κάτω, ο μικρός τον ρώτησε γιατί το έκανε αυτό και του είπε ότι έπρεπε να το κρατήσει και να το πετάξει στα σκουπίδια ο ωχαδερφιστής παντογνώστης ¨μπαμπάς¨ απάντησε: ¨έλα μωρέ, δεν πειράζει¨.

    Και ύστερα λέμε τα ζώα, ζώα...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    [i]

    Δεν είδα κανένα να ρωτάει αν σταμάτησε να γυρίσει να δει τι απέγινε η γάτα και να αναλάβει το ΕΛΑΧΙΣΤΟ των ευθηνών του, δηλαδή να την μαζέψει και να την πετάξει στα σκουπίδια αν είχε πλέον απέλθει το μοιραίο ή να την πάει για ευθανασία αν το κακόμοιρο το ζώο βασανιζόταν στην άσφαλτο περιμένοντας το επόμενο κουτί που θα περάσει για να την αποτελειώσει.
    [/B]
    Προσπάθησε να πλησιάσεις ελαφριά τραυματισμένη γάτα και μετά έλα να μας τα ξαναπείς....

  7. #7
    Innersense καταρχας δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που δεν αγαπανε τα ζωα(τα τετραποδα), και συγκεκριμενα εγω συναναστρεφομαι καθημερινα με 3 σκυλους και 11 γατες.

    Πιστευω ομως οτι εισαι λιγο ακραιος.

    Ειδικα γατα ειναι αδυνατο να πιασεις την στιγμη που ειναι σε τετοιο σοκ!
    Αλλα και να την πιασεις, που να την βαλεις πανω στην μηχανη?

    Εαν μια γατα ειναι σε κατασταση να μην μπορει να κινηθει(δηλαδη να ειναι νεκρη) πιστεψε με δεν θα σε φτανουν τα 2 σου χερια για να την μαζεψεις και να την πεταξεις στα σκουπιδια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Κάπου έχεις δίκιο, αλλά νομίζω ότι γίνεσαι και υπερβολικός...

    [Δεν είδα κανένα να ρωτάει αν σταμάτησε να γυρίσει να δει τι απέγινε η γάτα και να αναλάβει το ΕΛΑΧΙΣΤΟ των ευθηνών του, δηλαδή να την μαζέψει και να την πετάξει στα σκουπίδια αν είχε πλέον απέλθει το μοιραίο ή να την πάει για ευθανασία αν το κακόμοιρο το ζώο βασανιζόταν στην άσφαλτο περιμένοντας το επόμενο κουτί που θα περάσει για να την αποτελειώσει.

    Σε αυτό που λες θα είχες δίκιο, αν δεν υπήρχαν τα οχήματα που έρχονταν πίσω του. Άσε που σε τέτοιες φάσεις τρως κι ένα κόλλημα, της στιγμής.



    Μου έχει συμβεί και έμενα ρε παιδιά να χτυπήσω σκύλο με το scooter μου και ήταν το χειρότερο τρακάρισμα που είχα μέχρι τώρα. Προέκυψε κεντράρισμα, έσκασα κάτω και σύρθηκα αρκετά μέτρα, το μηχανάκι δε, έφυγε πιο μακριά από μένα. Σηκώθηκα και μέσα στην αναμπουμπούλα μου γύρισα να μαζέψω το σκύλο να μην τον πατήσει, φωνάζοντας σε έναν περαστικό να μαζέψει το μηχανάκι μου. Τον έσυρα στην άκρη όπου διαπίστωσα ότι μάλλον είχε σπάσει την σπονδυλική του στήλη και μαζί με ένα παιδί που σταμάτησε τον βάλαμε στο πόρτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου του και τον πήγαμε για ευθανασία. Ο κτηνίατρός ξηγήθηκε σπαθί και δεν πείρε φράγκο, μου είπε ότι εκτίμησε πολύ αυτό που έκανα και λίγοι το κάνουν. Εγώ αν έχω να πω κάτι, είναι ευχαριστώ το παιδί που σταμάτησε και με βοήθησε, να ναι καλά όπου και αν είναι, αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι καν το όνομα του.
    Άνθρωποι είμαστε και συμβαίνουν αυτά... σημασία έχει να παραμένουμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και όχι να γυρνάμε το κεφάλι όταν πρόκειται να ταλαιπωρηθούμε.

    Σε όσα λες εδώ συμφωνώ απόλυτα.
    Και μπράβο σου που έκανες ότι έκανες και πολλά συγχαρητήρια στο γιατρό και στο παιδί που σε βοήθησαν.
    Αλλά όπως λες είμαστε άνθρωποι... και οι άνθρωποι δεν μπορούν να τα προλαβαίνουν όλα, ούτε να παραμένουν πάντα ψύχραιμοι όλες τις στιγμές...

  9. #9
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Σκεψου τη λαχταρα που ενιωσε την στιγμη που πατησε την γατα ο ΙΠΠΕΑΣ, με 80 που πηγαινε και ποσο θα ηταν εφιαλτικο γιαυτον.
    Δεν ειναι και το πιο ευκολο να σταματησεις στη αριστερη λωριδα, σε λεωφορο, βραδυ, να περνανε αυτοκινητα απο πισω και να μαζεψεις την σκοτωμενη γατα.

    Πιστευω οτι σε αναλογες περιπτωσεις, καλυτερα ειναι να μην περνουμε το ρισκο να μαζεψουμε, το παιθαμενο ζωο, (και να προκαλεσουμε ατυχημα, στον εαυτο μας η στους διερχομενους οδηγους), αλλα να τηλεφωνισουμε στην τροχαια, ωστε να αναλαβει αυτη το καθαρισμα του δρομου.

    Αν βεβαια αυτο γινει σε καμια γειτονια, ειναι πολυ πιθανοτερο να μπορουμε να βοηθησουμε το ζωο!

  10. #10
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Λατρευω τα ζωα και εχω υπαρξει και σε φιλοζωικες ορανωσεις αλλα και ειμαι χρονια κυνηγος, αλλα θα συμφωνησω οτι οταν εισαι στο δρομο και χτυπας ενα ζωντανο ειναι πολυ δυσκολο να κανεις μετα κατι για αυτο, προσφατα χτυπησα μια αλεπου στο γνωστο πεταλο, ειμουν με ενα Ρ1 και τη χτυπησα οσο και αν ηθελα δεν επαιζε να τη βοηθησω..το μονο που εκανα ηταν το σταυρο μου που δεν επεσα....
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Λατρευω τα ζωα και εχω υπαρξει και σε φιλοζωικες ορανωσεις αλλα και ειμαι χρονια κυνηγος, αλλα θα συμφωνησω οτι οταν εισαι στο δρομο και χτυπας ενα ζωντανο ειναι πολυ δυσκολο να κανεις μετα κατι για αυτο, προσφατα χτυπησα μια αλεπου στο γνωστο πεταλο, ειμουν με ενα Ρ1 και τη χτυπησα οσο και αν ηθελα δεν επαιζε να τη βοηθησω..το μονο που εκανα ηταν το σταυρο μου που δεν επεσα....
    φιλοζωικες ορανωσεις
    ειμαι χρονια κυνηγος

    τα κυνηγας μη τα σκοτωσουν?
    Αναρωτιέμαι αν την είχα βρεί στο κεφάλι ή στο πισυνό της λέτε να είχε στρίψει λίγο η ρόδα και με την ταχύτητα που πήγαινα να σαβουριαζόμουν
    αυτο αναρωτιεσαι μονο?να χαιρεσαι!δεν επεσες!τωρα τα αν...
    θα χαιρομουν να σκεφτοσουν επισης αν πηγαινα πιο αργα?αν τις κορναρα και τρομαζε?αν τελοσπαντων κατι να δειξεις πως λυπασαι που πεθανε.
    χαιρομαι που εισαι καλα!!!και καλα κανεις και χαιρεσαι κι εσυ.δεν εννοω αυτο ε?
    δεν ειδα ομως πουθενα μια αγανακτηση εστω για το ζωακι.
    οσο για το να πλησιαζεις ζωο τη στιγμη εκεινη,υπαρχουν σεμιναρια γι'αυτο...αλλα τι λεμε τωρα...
    προς θεου ειμαστε καλοι ανθρωποι,δεν το σκοτωσαμε επιτηδες,ουτε μπορουσαμε να κανουμε κατι μετα,δεν φταιμε σε τιποτα κι ΕΙΜΑΣΤΕ καλα!
    ας προχωρησουμε.

  12. #12
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Το να πηγαινεις κυνηγη και να σκοτωνεις 10-15 τσιχλες πχ τις οποιες απολαμβανεις μετα μαγειρεμενες στο τζακι δεν βλεπω οτι εχει διαφορα με το να παιρνεις απο το σουπερ μαρκετ κυνηγη...Απλα ειναι πιο φρεσκο το φαγητο σου και πιο υγειυνο.Ειναι το ιδιο με το ψαρεμα.Και οσο αφορα τις φιλοζωικες για καποιο καιρο ειμουν ενεργο μελος μεχρι που δεν αντεξα τις υστεριες που γινοντουσταν εκει και πλεον κανω οτι μπορω μονος μου.Οταν ταξιδευεις στην εθνικη ή σε οποιο δρομο και σου πεταχτει ενα ζωο το πρωτο πραγμα που σκεφτεσε ειναι να σωθεις ο ιδιος και μετα το ζωντανο, αν μετα μπορεις να βοηθησεις το ζωο καλως αλλα πολυ δυσκολα μπορει κανεις..
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  13. #13
    ζητω συγνωμη αν ημουν επιθετικη,
    ειναι ενα ζητημα που εχω πολυ μεγαλη αδυναμια κι ισως χανω την αντικειμενικοτητα μου και τη κατανοηση μου.
    δεν διαφωνω μαζι σου...μου εκανε εντυπωση η συγκριση φιλοζωικη με κυνηγι,αλλα σιγουρα εχεις δικιο για το κυνηγι στο σουπερ μαρκετ...
    τα λαθη ειναι ανθρωπινα,εχει ομως μεγαλη σημασια για μενα το μετα...
    η συμπεριφορα μας μετα...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    ego mia fora eno pigaina me peripou 80kmh eblepa ena skulo kai arxize na pernaei to dromo alla ton eftasa pio grigora ap oso nomiza kai tha epefta pano tou!den ksero an prolaba na skefto tpt mallon asynaisthita akoumpisa ligo to freno kai prolaba kai estripsa ligo kai ton apefyga!meta stamatisa akouga tin kardia mou na xtypaei den exo fobithei perissotero pote sti zoi mou pragmatika den thelo na to thymamai mono pou skeftomai ti tha ginotan an eixa pesei pano tou!

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    όταν είμαι με το αμάξι και τη μηχανή:

    Αν μπορώ να αποφύγω την επαφή με ασφάλεια κ χωρίς να τρομάξω τους υπόλοιπους στο δρόμο, το κάνω. Αλλά αν είμαι πολύ κοντά κ η επαφή είναι αναπόφευκτη ή επικίνδυνη, BRACE FOR IMPACT.

    Αγαπάω τα γατιά σαν λίγα άλλα στη ζωή, αλλά είναι και ηλίθια!

    Τα περισσότερα σκυλιά τα αντιπαθώ, αλλά ποτέ δε θα τους φερθώ βίαια, μάλιστα επειδή φαινεται να τους αρέσει, τα χαιδεύω λιγάκι, ας πάει στο διάολο..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με τα φρενα μετα απο αλλαγη παραμετρων
    από apsogos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2011, 12:57
  2. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:03
  3. Βοήθεια μετά από ατύχημα με Sv
    από spiros_kef στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2008, 11:20
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2007, 12:46
  5. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 16:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF