Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: cagiva prima( mito) 50

  1. #31
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ε και πως το χαλβάδιαζα στο Λύκειο. Με πηγές χρόνια πίσω. Μπράβο.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider Προβολή μηνύματος
    Για να μην παιδευεσαι αδικα..
    Οταν ημουν μικρος ειχα το W4 της Cagiva που ειναι ηταν η εντουρο εκδοση. Ο κυβισμος πραγματικος δεν ειναι 50κεκ αλλα αν θυμαμαι καλα καπου στα 76-82 κατι τετοιο. Αν θυμαμαι καλα γιατι εχουν περασει και πολλα χρονια απο τοτε ( 1993 ) φοραγαν τον ιδιο κινητηρα και ειχαν τα ιδια προβληματα.
    Τα 2Τ στην ουσια ειναι για να κανεις καποια χιλιομετρα και μετα να πετας ολο τον κινητηρα και να φορας καινουργιο για οσο γουσταρεις και αντεχει η τσεπη σου. (Δεν μιλαω για μοτερακια βεσπας).
    Και να το φτιαξεις παλι τα ιδια θα σου κανει ,δλδ θα εχει προβληματα στα ηλεκτρικα και θα κολλησει παλι ο κινητηρας και ας το προσεχεις υπερβολικα.
    Το Μιτο ειναι ενα μηχανακι που οταν το παπι αστρεα κοστιζε 450.000δρχ αυτο κοστιζε 950.000δρχ ...το γιατι το καταλαβαινει μονο καποιος που ηταν 15-16 χρονων τοτε και ειχε οδηγησει μηχανακια τετοιου κυβισμου...μακραν το πιο ωραιο και πιο γρηγορο. Κοντα ηταν και το Aprilia Futura kai Aprilia RX .
    Για μετρο σύγκρισηςτο ποσο ακριβα ηταν αυτα τα μηχανακια , υπηρχε Cagiva 125cc στυλ TDR/TDM δεν θυμαμαι το ονομα τωρα που κοστιζε 1.225.000δρχ οταν ενα GSXR 750 κοστιζε 2.000.000δρχ και μιλαμε για καινουργια. Με 800.000δρχ αγοραζες μηχανη μτχρσμν παραεισαγωγης τυπου ZXR 400R ,GSXR 750 κλπ κλπ
    Μετα τον προλογο μπαινω στο θεμα.
    Η πιο απλη λυση ειναι να βρεις ενα κινητηρα απο YZ 125 Yamaha και να τον φορτωσεις πανω οπως ειναι - το ειχε κανει γνωστος στο W4 και ισως καθεται και στο Μιτο - η να βρεις εναν 4Τ ,μικρο μονοκυλινδρο κινητηρα να χωραει στο πλαισιο .
    Η Cagiva ειναι γνωστη οτι βγαζει ακριβα ανταλλακτικα για 2-3 χρονια ...μετα τελος.
    Φιλε μου σεβαστα τα οσα γραφεις..η αποψη μου διαφερει λιγο.
    Επισης να ξανα-τονισω οτι η μηχανουλα λειτουργει τελεια και αν σου πω και το συνολικο κοστος της ανακατασκευης θα αναθεωρησεις.
    Γενικα εχω καταληξει οτι το μηχανακι ειναι κ λιγο θεμα τυχης.
    Eπισης ασχετο αλλα κουβεντα να γινεται για τους φιλους μου τους χοντακιδες, θα τους παροτρυνω να βγουν εξω και να δουν ποσα innova καπνιζουν χειροτερα απο rd350!

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    και αφου με μπριζωσατε παρτε ναχετε


    Ο στροφαλος ειναι ηδη στο μηχανουργειο..νεοτερα οταν τον παραλαβω.
    Σημερα καθησα και εφτιαξα ολες τις φλατζες απο φλατζοχαρτο-περμανιτη-βελανιδοχαρτο η οπως αλλιως το ξερετε. Μονο μια σωθηκε απο τις δικες του.

    http://oi41.tinypic.com/2nur72p.jpg

    Εδω βλεπετε ολες τις φλατζες ετοιμες και τον αυτοσχεδιο εξολκεα που εφτιαξα και θα μπορω να χρησιμοποιησω και σε αλλα βολαν με νεες τρυπες στο στρογγυλο πλακακι.

    http://oi39.tinypic.com/otga37.jpg

    Ειδατε και σε προηγουμενη φωτο οτι ο στροφαλοθαλαμος μεσα εχει κατι πλαστικες επενδυσεις αρκετα παχιες που κοβουν πολυ στον ογκο του. Σημερα εβαλα πανω τον κυλινδρο για να δω πως καθεται και τρελαθηκα με το ποσο κλεινει αυτη η πλαστικη μαλακια την διοδο για τις θυριδες. Τι λετε να τα βγαλω? Η εστω να κοψω την πανω μερια που εμποδιζει τη ροη προς τον κυλινδρο?



    http://oi39.tinypic.com/2me7h9e.jpg

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    τελικα καταλαβα οτι οι πονηροι οι ιταλοι εχουν ιδιες κασες και στροφαλο με το mito75 και με αυτες τις πλαστικες προσθηκες μειωνουν την χωρητικοτητα των καρτερ στο 50αρι, οποτε δεν τα πειραξα καθολου. Υπαρχουν ορισμενς φορες που ακομα και εμεις οι Ελληνες παραδεχομαστε οτι ο κατασκευαστης σε κατι επραξε σωστα!!! αχαχαχα

    http://i40.tinypic.com/eld0sy.jpg

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν εισαι αθηνα θα μπορουσες να μου πεις που βρηκες φλατζοχαρτο;
    ευχαριστω

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    δεν το πηρα απο αθηνα αλλα ειμαι σιγουρος οτι με μια βολτα στη σπ. πατση θα βρεις οτι θες

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ok ευχαριστω

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2016
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα!
    Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός CAGIVA PRIMA 50cc.
    όποιος ενδιαφέρεται για πώληση ας επικοινωνήσει μαζί μου.

    Ευχαριστώ!
    Ειρήνη

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. cagiva mito 500
    από xiotis33 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2007, 12:34
  2. Aprilia RS vs Cagiva Mito !
    από hereticous στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2007, 11:45
  3. Cagiva Mito 125cc, 7τάχυτο...
    από hereticous στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2007, 15:50
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 21:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF