Σελίδα 6 από 47 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 705

Θέμα: πολλα και ενδιαφεροντα για τα διοδια..

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΣΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ


    "Τι πρέπει να κάνω για να μην πληρώσω;

    Δηλώνουμε στον υπάλληλο ότι «δεν μπορούμε να πληρώσουμε» δίνοντας τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματός μας. Ζητάμε να εκδοθεί απόδειξη με πίστωση και να ανοίξουν την μπάρα.
    Δεν δίνουμε ονοματεπώνυμο ή άλλα στοιχεία μας.
    Αρνούμαστε να υπογράψουμε οτιδήποτε.
    Αν καθυστερούν προειδοποιούμε ότι:
    α) αν δεν ανοίξουν αμέσως την μπάρα καταστρατηγούν το συνταγματικό μας δικαίωμα για ελεύθερη μετακίνηση και διαπράττουν το ποινικό αδίκημα της παράνομης κατακράτησης.
    β) αν δεν εκδώσουν την απόδειξη διαπράττουν το φορολογικό αδίκημα της άρνησης εκδόσεως επί πιστώσει φορολογικού στοιχείου.
    γ) αν αρνηθούν να ανοίξουν διαπράττουν και το αδίκημα της πρόκλησης για εκτέλεση παράνομης πράξης.
    Εάν καθυστερεί το άνοιγμα της μπάρας και διαπιστώσουμε ότι δεν υπάρχει τροχαία ανοίγουμε την μπάρα με απλή ώθηση προς τα εμπρός και συνεχίζουμε την πορεία μας.
    Εάν καθυστερεί το άνοιγμα της μπάρας και υπάρχει τροχαία τότε ζητάμε την συνδρομή του αστυνομικού ώστε να κοπεί πιστωτικό και να ανοίξει η μπάρα.
    Σε περίπτωση που ο τροχονόμος δηλώσει αναρμόδιος ή αρνούνται να μας ανοίξουν την μπάρα καλούμε την αστυνομία στο 100 και ζητάμε να συλληφθεί ο ταμίας και ο υπεύθυνος των διοδίων και να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη με την αυτόφορη διαδικασία για παράνομη κατακράτηση.

    Σε ποιά διόδια δεν πληρώνω;

    Όλα τα διόδια εκτός των Μαλγάρων (Θεσσαλονίκη), του Ακτίου (Πρέβεζα) και του Πολύμυλου (Κοζάνη) έχουν παραχωρηθεί σε ιδιώτες. Δεν πληρώνουμε σε όλα τα ιδιωτικά διόδια.


    Ποιες είναι οι συνέπειες από την άρνηση πληρωμής;

    Με βάση τροπολογία του ΚΟΚ, από τον τροχονόμο που διαπιστώνει την παράβαση αυτοπροσώπως μπορεί να μας επιβληθεί πρόστιμο 200 ευρώ και επίσης μπορεί να επιβάλει αφαίρεση άδειας, διπλώματος και πινακίδων για 20 ημέρες. Η παράβαση δεν μπορεί να βεβαιωθεί από τις κάμερες, μόνο αυτοπροσώπως από τροχονόμο.

    Με βάση το νόμο που κυρώνει τη σύμβαση παραχώρησης, για να μπορέσουν να διεκδικήσουν το αντίτιμο των διοδίων, που δεν καταβλήθηκε για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να σας αποστείλουν βεβαίωση μη καταβολής που να συνοδεύετε από φωτογραφία του αριθμού κυκλοφορίας με σημειωμένη την ημερομηνία και ώρα διέλευσης. Αφού ληφθεί αυτή η βεβαίωση έχετε περιθώριο να καταβάλετε το αντίτιμο χωρίς καμία επιβάρυνση εντός 15 ημερών, αλλιώς μπορούν να απευθυνθούν σε δικαστήριο για έκδοση εντολής πληρωμής που περιλαμβάνει και πρόστιμο. Η εκτίμησή μας είναι ότι δεν θα κινηθούν δικαστικά, γιατί υπάρχουν νόμιμοι και βάσιμοι λόγοι για τους οποίους αρνούμαστε την πληρωμή και αν χάσουν την δίκη θα δημιουργηθει δεδικασμένο που θα νομιμοποιεί τους πάντες να μην πληρώνουν διόδια.

    Δεν έχει γίνει αποστολή καμίας βεβαίωσης τέτοιου τύπου ούτε έχει γίνει εκδίκαση άρνησης πληρωμής. Μερικές εταιρίες αποστέλουν ειδοποιητήρια (και όχι βεβαιώσεις μη καταβολής) σε όσους έχουν δόσει τα στοιχεία τους χωρίς να δίνουν συνέχεια αν δεν πληρώσουν."
    Τελευταία τροποποίηση από SONone; 18/09/2014 στις 17:30.

  2. #77
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Φίλε, αυτά τα clopy/paste να μην τα κάνεις, εκτίθεσαι απο τις βλακείες των άλλων....

    Εαν ειναι δημοσιοι οι δρομοι, πρεπει παραυτα, να ξηλωθουν τα διοδια! Εαν
    ομως ειναι οι δρομοι ιδιωτικοι, τοτε να μην κυκλοφορει κανενας, και
    φυσικα να μας δωσουν οι κυβερνωντες το μεριδιο που μας αναλογει απο την
    πωληση τους σε ιδιωτες!
    αυτο και μόνο, δείχνει την τραγική και τεράστια έλλειψη νοημοσύνης και απλής λογικής αυτών που έκατσαν κα έγραψαν τέτοια μπαρούφα....
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    ...
    OMG + 3 LoL
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    ki όλα αυτά αντί για μια φτυαρΓιά λάσπη....???
    ανανήψαντας

  5. #80
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Sonone αυτά που γράφεις πλέον δεν ισχύουν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. το σύστημα είναι απέναντί μας και δυστυχώς αν θέλουμε να πούμε οτι παλεύουμε για την αξιοπρέπειά μας 2 λύσεις υπάρχουν. Ή κάψιμο των διοδίων, σε κάθε διέλευση και μολότωφ, ή κλεφτοπόλεμο κυνηγητό κλέφτες και αστυνόμοι όταν η απλή αποφυγή με άρνηση πληρωμής δεν είναι εφικτή.

    Εγώ διάλεξα να ρισκάρω.
    Όσο είχα αμάξι 5χρόνια και οι κάμερες δεν είχαν άδεια από την ΑΠΠΔ πέρναγα σηκώνοντας τη μπάρα.
    Όταν έβαλαν περιπολικά να μας κυνηγάνε διάλεγα το τέρμα αριστερά γκισέ και γκάζωνα να γίνω καπνός.
    Όταν είδαν οτι τα περιπολικά δεν επαρκούσαν σε αριθμό και βενζίνες, και έκαναν νόμιμες τις κάμερες, κρυμμένη πινακίδα.

    Ο καθένας είναι υπόλογος για τις πράξεις του. Δε λέω σε κανέναν τί να πράξει. Λέω απλά πως έχουν τα πράγματα μετά από πολύ ψάξιμο και δίνω τα σενάρια επιλογής.

    Μοναδική παράκληση. Απλά να μην τους κάνουμε το χατήρι και κερατάδες και δαρμένοι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Πειραματικά 2 διελεύσεις πίσω δεξιά από αυτοκίνητο με εμφανή την πινακίδα στις Αφίδναι. Στις υπόλοιπες διελεύσεις μου κρύβω πινακίδα.
    Θα σας ενημερώσω αν και όποτε μου έρθει κάτι γι αυτές τις 2

    προς το παρόν καμία ενόχληση 6μήνες μετά.

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    πρώτα απο ολα δεν ειναι προσωπική μου αποψη αναδημοσιευσα μια αλλη αποψη χωρις καν να πω αν την συμμερίζομαι η οχι. το εγραψα στην αρχη και οφείλατε να το διαβάσετε την σημείωσή μου (οχι το κειμενο) πριν απαντήσετε!!
    αλλα επιδει δεν καταλαβαίνετε θα σας το κανω λιανα
    δεν συμφωνω με το παραπανω κείμενο μετεφερα ιδεες αλλων και να τις σχολιάσουμε μαζι.... χωρις να ειμαστε υποχρεωμένοι να την ενστερνιζομαστε.
    αλλα δεν βλεπω να υπαρχει διαθεση για διαολο και σχολιασμο...
    κάνουμε μονο κριτική και απλα λεμε την αποψη μας.??
    η προσωπική μου αποψη λοιπον ειναι αυτη :
    εγω κάθομαι και τα πληρώνω ή παω απο τον επαρχιακό.

    ενταξει εγινα ξεκαθαρος?

  7. #82
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    στην καταχώρηση #76 δε το γράφεις πουθενά. επίσης αν γράφουμε κάτι που διαβάσαμε αλλού καλό είναι να το βάζουμε σε παράθεση "quotation marks''

    την καταχώρηση στη προηγούμενη σελίδα τη διάβασα και δε σχολίασα αυτή, παρά μόνο την 76

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    αυτο ενωω οτι καθε τι που γραφουμε πρεπει να το εξηγουμε λες και δεν υπαρχει νοημοσησνη στο αναγνωστη. αυτο μου την εσπαγε στα σχολεικα μου χρονια , εκανα πτυχιακή για το Χ θεμα το διαβαζε ο Χ διδακτορ πανεπιστημειου με ενα σκασμο πτυχεια πανω στο θεμα επρεπε να γραφω λες και ειναι το γειτονακι μου που ειναι 5 χρονων. παω να το διορθωσω να μην εχουμε αλλες παρεξηγησεις .... παω να σας το μασισω.

  9. #84
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    bad day at work eh? :P

    εγώ δε σου απαντώ κακοπροαίρετα. απλά σου λέω του γιατί αρκετοί σε παρερμήνευσαν. τη ''γλώσσα'' γραφής στο forum λίγοι ξέρουν να χειρίζονται σωστά. καμιά φορά φταίει και ο παράγοντας βαρεμάρα (που να πατάω τώρα το κουμπί quote)

  10. #85
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    καποιος φιλος απο β.ελλαδα μπορει να μας βοηθησει. μιλουσα τις προαλλες με εναν συναδελφο απο εργοστασιο του ομιλου μας στην συμπρωτευουσα. μου ειπε λοιπον οτι τα μοτο πανω σπανια(2 στις10) πληρωνουν διοδια και αυτο γινεται ως εξης....φτανοντας στον σταθμο διοδιων παιζουν τα φωτα στον υπαλληλο κα εκεινος ανοιγει την μπαρα.... αν αυτο δεν συμβει (συνηθως συμβαινει...λεει...) φταννοντας εκει σταματανε τρωει το αναλογο χεσιμο ο υπαλληλος τους ανοιγει κ περνουν... κ 2 στις 10 ειπαμε πληρωνουν.... λεω ξανα μηπως καποιος ξερει γτ εγω εχω μονο την μαρτυρια του συναδελφου κ θελω να δω αν ισχυει...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    καποιος φιλος απο β.ελλαδα μπορει να μας βοηθησει. μιλουσα τις προαλλες με εναν συναδελφο απο εργοστασιο του ομιλου μας στην συμπρωτευουσα. μου ειπε λοιπον οτι τα μοτο πανω σπανια(2 στις10) πληρωνουν διοδια και αυτο γινεται ως εξης....φτανοντας στον σταθμο διοδιων παιζουν τα φωτα στον υπαλληλο κα εκεινος ανοιγει την μπαρα.... αν αυτο δεν συμβει (συνηθως συμβαινει...λεει...) φταννοντας εκει σταματανε τρωει το αναλογο χεσιμο ο υπαλληλος τους ανοιγει κ περνουν... κ 2 στις 10 ειπαμε πληρωνουν.... λεω ξανα μηπως καποιος ξερει γτ εγω εχω μονο την μαρτυρια του συναδελφου κ θελω να δω αν ισχυει...
    Αφού δεν πληρώνουν γιατί δεν πάνε από παράδρομους αλλά μπαίνουν Εθνική;

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    καποιος φιλος απο β.ελλαδα μπορει να μας βοηθησει. μιλουσα τις προαλλες με εναν συναδελφο απο εργοστασιο του ομιλου μας στην συμπρωτευουσα. μου ειπε λοιπον οτι τα μοτο πανω σπανια(2 στις10) πληρωνουν διοδια και αυτο γινεται ως εξης....φτανοντας στον σταθμο διοδιων παιζουν τα φωτα στον υπαλληλο κα εκεινος ανοιγει την μπαρα.... αν αυτο δεν συμβει (συνηθως συμβαινει...λεει...) φταννοντας εκει σταματανε τρωει το αναλογο χεσιμο ο υπαλληλος τους ανοιγει κ περνουν... κ 2 στις 10 ειπαμε πληρωνουν.... λεω ξανα μηπως καποιος ξερει γτ εγω εχω μονο την μαρτυρια του συναδελφου κ θελω να δω αν ισχυει...
    Να πεις στον φιλο σου

    Welcome to 2008

    Γιατι μεχρι τοτε μπορει να επαιζε αυτο το σεναριο

    Τωρα θα του παιξεις τα φωτα και θα σου παιξει την μπαρα στα μουτρα.....

  13. #88
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Να πεις στον φιλο σου
    Welcome to 2008

    Γιατι μεχρι τοτε μπορει να επαιζε αυτο το σεναριο

    Τωρα θα του παιξεις τα φωτα και θα σου παιξει την μπαρα στα μουτρα.....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    καποιος φιλος απο β.ελλαδα μπορει να μας βοηθησει. μιλουσα τις προαλλες με εναν συναδελφο απο εργοστασιο του ομιλου μας στην συμπρωτευουσα.... κ θελω να δω αν ισχυει...
    θα προσπαθησω να τον κανω φιλο μου.... κ μετα θα τον κραξω οπως με προτρεπεις...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  14. #89
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Αφού δεν πληρώνουν γιατί δεν πάνε από παράδρομους αλλά μπαίνουν Εθνική;
    δεν ξερω γτ δεν πανε ουτε και με ενδιαφερει...αλλο ηταν το θεμα του post...αν ξερει καποιος τι συμβαινει....τωρα για το που θα πανε θα φανε θα πιουμε θα....οτιδηποτε ....δν με απασχολει.....ισως αν πηγαιναν κ με αεροπλανο να μην υπηρχε θεμα διοδιων...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  15. #90
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Να πεις στον φιλο σου

    Welcome to 2008

    Γιατι μεχρι τοτε μπορει να επαιζε αυτο το σεναριο

    .....
    ισως να εχεις κ δικιο γτ απ οτι καταλαβα εχει καιρο να καβαλησει...ισως παλιοτερα την εβρισκαν την ακρη ετσι...
    ..without engineers, science is just philosophy..

Σελίδα 6 από 47 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αδολφος για τα διοδια...
    από NameUser στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2011, 18:37
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2010, 01:56
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2009, 23:03
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 21:55
  5. ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ....
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2005, 00:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF