Σελίδα 8 από 47 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 705

Θέμα: πολλα και ενδιαφεροντα για τα διοδια..

  1. #106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    απο τη λωριδα που περνανε μονο οσοι εχουν E-PASS και το μηχανακι μου ειχε μεσα λεφτα
    Το μηχανάκι ΔΕΝ περνάει από το epass μόνο από το ταμείο. Οπότε καλώς την έφαγες και περαστικά σου.

  2. #107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι ΔΕΝ περνάει από το epass μόνο από το ταμείο. Οπότε καλώς την έφαγες και περαστικά σου.
    το μηχανακι=συσκευη e-pass

  3. #108
    βρε αγάπη μου γλυκιά, το μηχανάκι παίρνει μιά τύπου πιστωτική, ναι; εγώ τουλάχιστον αυτό έχω. Πάω στο ταμείο, δεν ψάχνω για ψιλά απλά περνάνε την καρτούλα.
    Το μαραφέτι που κάνει μπιπ μπιπ είναι για αυτοκίνητα μόνο. Οπότε έχεις κάνει λάθος, απλά, και πληρώνεις τις συνέπειες.

    Για του λόγου το αληθές:

    Ποιοι χρησιμοποιούν το e-PASS;

    Η ηλεκτρονική συσκευή e-PASS χρησιμοποιείται αποκλειστικά από Ι.Χ. και μικρά εμπορικά οχήματα με ύψος μικρότερο από 2,70 μέτρα. (ΠΡΟΣΟΧΗ:ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ). Δεν επιτρέπεται η χρήση της από δίκυκλα.

    πηγή: http://www.aodos.gr/summary.asp?catid=19564

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    πως μου αρεσουν τα γλυκολογα μεταξυ μηχανοβιων!!
    συγνωμη λοιπον αν σε μπερδεψα με τα γραφομενα μου
    περασα με το αμαξι μου στη λωριδα του epass εχοντας συσκευη epass αλλα δεν χρεωθηκα γιατι ημουν πολυ κοντα στον μπροστινο μου και η φωτοκαμερα που εχουν στησει αυτες οι νομιμες εταιρειες που μαστορευουν αυτη την υπεροχη οδο αθηνων κορινθου που το βραδυ γινεται μερα απο τον φωτισμο που πληρωνουμε εμεις στα διοδια και ανα πασα στιγμη ερχονται και σε βοηθανε αν εχεις καποιο προβλημα εβγαλε φωτογραφια την πινακιδα μου και η κληση με περιμενει στη τροχαια.

    ποιος θα με πιστεψει και πως οτι η συσκευη μου ειχε μεσα χρηματα αλλα δεν την επιασε το φωτοκυταρο
    Τελευταία τροποποίηση από alex k8; 20/02/2015 στις 19:40.

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    off topic


    στην αττ οδο μια φορα οδηγουσα με αλαρμ ανοιχτα και σιγα ενα αυτοκινητο τρακαρισμενο για να το παω στο φανοποιο και ηρθε ενα φορτηγακι της αττ οδου και με συνοδευσε απο πισω μεχρι που βγηκα απο την οδο.εκει αξιζει να πληρωνουμε διοδια αλλα λιγο πιο φτηνα βεβαια

  6. #111
    γαμώτο... σόρι, έχω δέκατα από το πρωί και έχω γ@μηθεί στο σπαμ αφ' ενός γιατί βαριέμαι κλεισμένος αφ' ετέρου βαράει πειράκια (ή όπως γράφονται) ο εγκέφαλος...

    Σε αυτή την περίπτωση, το ότι είχες λεφτά μέσα αποδεικνύεται. Το ότι πέρασες από εκεί που έχεις δικαίωμα να περάσεις αλλά δεν κατέγραψε το epass τη διέλευση δεν σημαίνει ότι παρανόμησες από πρόθεση. Και ισχύουν τα όσα σου είπα πριν. Αν δεν είσαι παράνομος κινήσου άμεσα προς την εταιρία της Αττικής Οδού ζητώντας δικαίωση. Ναι μεν έκανες μλκια περνώντας κολλητά με τον μπροστά αλλά επί της ουσίας δεν ήσουν παραβάτης. Άρα ζήτησε την αποκατάστασή σου και ηθικά και οικονομικά.

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    να σου πω χρειαζονται δικηγοριλικια αλλα ποιος μπλεκει με αυτους.θα παρω αναλυτικο λογαριασμο απο τις διελευσεις μου και απο τις πληρωμες μου και βλεπουμε αν θα γινει κατι
    αυριο θα σας γραψω το μπουγιουρντι

    η μικρη μου εμπειρια λεει μη μπλεξεις με γιατρους και δικηγορους!!
    (υπαρχουν και οι εξαιρεσεις βεβαια....λιγες,αλλα υπαρχουν....πολυ λιγες)

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Το ότι έχεις epass σημαίνει ότι είσαι τακτικός χρήστης και όχι περιστασιακός.
    Θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι αφήνουμε απόσταση από το προπορευόμενο όχημα στη λωρίδα του epass, ώστε αυτό να περάσει, η μπάρα να κατέβει και μετά μπαίνουμε.
    Το ότι είχε λεφτά ο λογαριασμός σου δεν σημαίνει κάτι, αφού η συσκευή σου δεν ανιχνεύτηκε καθόλου από τον δέκτη. Είναι σαν να μην είχες καθόλου συσκευή epass στο αυτοκίνητό σου. Εκτός αν στη φωτογραφία φαίνεται η συσκευή μέσα από το τζάμι. Πράγμα απίθανο, διότι οι φωτογραφίες νομίζω είναι από πίσω.

    Καλά ξεμπερδέματα.

  9. #114
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    σωστο αυτο με τη μπαρα
    νομιζω οτι βρισκομαι αδικαιολογητος
    αν δεν πληρωσω τι προσαυξηση περνει αν ερθει με το εκκαθαριστικο?

  10. #115
    Από το γκουγκλ βλέπω το εξής (περσινό άρθρο για κάμερες στην Ολυμπία Οδό): σε βάρος των παραβατών επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο 200 ευρώ, καθώς και αφαίρεση διπλώματος, άδειας κυκλοφορίας και πινακίδων για 20 ημέρες, σύμφωνα με τον ΚΟΚ.

    Βαρύ το βιαστικό πέρασμα με το e-pass γμτ, αν ισχύει αυτό.

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Επειδη πριν καιρο ετρεξα με μια τετοια υποθεση. Υπαρχουν καμερες στα διοδια ελευσινας ισθμου ζευγολατιου πατρας κρατικες απο το τελος 2013.
    Τωρα πρεπει να εχει και σε αλλα οπως μαλγαρα κ.α. αν το ψαξεις θα το μαθεις.
    Μην παραλαβεις την κληση απο την Αστυνομια ακομα.
    Αν το εκανες συστηματικα παρε τηλ να δεις αν εχεις και αλλα τετοια γιατι θα ερθουν αργοτερα. Αν εχεις ζητα αναλυτικα απο τον εκαστοτε παροχο Ολυμπια Μορεα κ.α. και αριθμο λογαριασμου και πληρωσε τα αμεσα.
    Μετα ζητα αποδειξη για τις συγκεκριμενες διελευσεις.
    Πηγαινε απο Αστυνομια ζητα ημερομηνια και ωρα συμβαντος χωρις παραλαβη κλησης πες οτι δεν ξερεις ποιος οδηγουσε και το αυτοκινητο ειναι επαρχια. Και πηγαινε στην αρμοδια τροχαια. Δωσε τις αποδειξεις πες οτι δεν το γνωριζες και αν στην σβησουν μην το πεις πουθενα γιατι εδω και χρονια δεν σβηνουν τιποτα....
    Αλλιως στην αστυνομια μολις παραλαβεις την κληση πρεπει να καταθεσεις διπλωμα και πινακιδες οποτε εχε το νου ποιος θα οδηγουσε.
    Το προστιμο ειναι 100 σε 10 μερες 200 μετα.
    Γενικα να ξερετε οτι δεν τραβανε φωτογραφια αλλα βιντεο και ειναι ευκρινεστατο οποτε βλεπουν πως περασες και τι εκανες και γραφει μονο το εμπρος μερος του αυτοκινητου.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    πηγα την πηρα, φωτο απο τα φωτα και κατω στη μουρη του αυτοκινητου.διπλωμα δεν μου πηραν γιατι λενε οτι θα ερθει αλλη εντολη για το διπλωμα.200ε η 100ε το πρωτο δεκαημερο
    δεν υπαρχει μια και θα παει στη φορολογικη δηλωση με προσαυξηση, αν ξερει κανεις να μου πει περιπου ποσο θα ερθει θα ημουν υποχρεος

  13. #118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    [...]
    δεν υπαρχει μια και θα παει στη φορολογικη δηλωση με προσαυξηση, αν ξερει κανεις να μου πει περιπου ποσο θα ερθει θα ημουν υποχρεος
    To επισημο κρατικο επιτόκιο για τις προσαυξησεις προστιμων ειναι 8.75% ετησίως
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    δηλαδη ουτε 220 το πρωτο χρονο
    ευχαριστω

  15. #120
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    δηλαδη ουτε 220 το πρωτο χρονο
    ευχαριστω
    Καλα οταν μιλαμε για εφορια και προσαυξησεις μη το δενεις κομπο οτι θα ειναι μονο τοσο το παραπανω ποσο...μακαρι δλδ αλλα ρωτα τον λογιστη σου μηπως ξερει.μ
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

Σελίδα 8 από 47 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αδολφος για τα διοδια...
    από NameUser στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2011, 18:37
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2010, 01:56
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2009, 23:03
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 21:55
  5. ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ....
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2005, 00:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF