Σελίδα 5 από 24 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 360

Θέμα: ανακατασκευη honda supra

  1. #61
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από supraman Προβολή μηνύματος
    λοιπον παιδια κοιταξα παλι τον μυλο τα δικακια ταχητητες και ηταν μια χαρα τωρα αυτο δεν το αλλαξα να βαλω τα honda το πηγα βολτα και μου εκανε παλι τα ιδια
    επισης το 22ari καρμπυλατερ που φοραω με τα 52.4 κιλινδροπιστονο και την σουπρατη κεφαλη συνεργαζοντε καλα γιατι μου εκανε ενα τρεμουλισμα σε καποιες ορισμενες στροφες που εδινε ο κινητηρας δηλαδη οταν ανοιγα γκαζι ηταν σαν να μην ειχε καυσιμο να πεταξει μεσα στο πιστονακι για να δωσει την δυναμη του ολη αυτο οφειλεται οτι ειναι μεγαλο το καρμπ η οτι δεν εχει ρυθμιστει σωστα?
    Βιδώνεις τέρμα δεξιά το ζιγκλέρ αέρα (όχι το σλάιντ (ρελαντί)) και ξεβιδώνεις 3.5 στροφές. Μπακαλίστικο αλλά σε μένα με 53mm πιστόνι εκεί δουλεύει σωστά. Δοκίμασέ το.
    Όσο για το σασμάν, κάτι δεν έχει βιδωθεί / τοποθετηθεί σωστά, εαν και εφόσον δίσκοι κλπ είναι σε άριστη κατάσταση.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.bmw Προβολή μηνύματος
    Πριν τον Βάλης έλεγξες ότι είναι ισχύος. Άμα παίρνεις καινούριο επιβάλλεται να κάνης έλεγχο γιατί στην μεταφορά αν έχει πέσει κάτω αν έχει χτυπηθεί σίγουρα έχει φύγει. Ίσως το τρέμουλο ή το πρόβλημα με την καμπάνα να δημιουργείται από εκεί.
    δεν νομιζω εκτος και αν ειμαι τοσο γκαντεμης αλλα αυτο μου το εκανε και πιο πριν δηλαδη και προτου βαλω τον καινουργιο τα ιδια μου εκανε μου πεταγε την τριτη πεταγε εβαζε πεταγε εβαζε , μεσα σε δευτερολεπτα οπως τωρα αρα δεν νομιζω να ειναι αυτο

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Βιδώνεις τέρμα δεξιά το ζιγκλέρ αέρα (όχι το σλάιντ (ρελαντί)) και ξεβιδώνεις 3.5 στροφές. Μπακαλίστικο αλλά σε μένα με 53mm πιστόνι εκεί δουλεύει σωστά. Δοκίμασέ το.
    Όσο για το σασμάν, κάτι δεν έχει βιδωθεί / τοποθετηθεί σωστά, εαν και εφόσον δίσκοι κλπ είναι σε άριστη κατάσταση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131213_194806.jpg 
Προβολές:	468 
Μέγεθος:	36,1 KB 
ID:	311721
    αυτο εδω εχω ποιες απο τις δυο βιδες να γυρισω 3.5 στροφες ?

  4. #64
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από supraman Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131213_194806.jpg 
Προβολές:	468 
Μέγεθος:	36,1 KB 
ID:	311721
    αυτο εδω εχω ποιες απο τις δυο βιδες να γυρισω 3.5 στροφες ?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131213_194806.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	311724
    Η βίδα "1" είναι του ρελαντί.
    Η βίδα "2" είναι το ζιγκλέρ αέρα. Οπότε αυτή τη βιδώνεις τέρμα μέσα και μετράς 3.5 στροφές στο ξεβίδωμα.

    Υ.γ. Καλού κακού επειδή άλλο καρμπ το ένα και άλλο το άλλο, σημάδεψε πόσες στροφές θα βιδώσεις (1? 1.5? 2? κλπ) ώστε αν παει κάτι λάθος να το επαναφέρεις εκεί που ήταν.
    Υ.γ. βλέπω την φλάτζα στο λαιμό να έχει πάει βόλτα.... Είναι κομμένη μέσα και παίρνει αέρα?

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131213_194806.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	311724
    Η βίδα "1" είναι του ρελαντί.
    Η βίδα "2" είναι το ζιγκλέρ αέρα. Οπότε αυτή τη βιδώνεις τέρμα μέσα και μετράς 3.5 στροφές στο ξεβίδωμα.

    Υ.γ. Καλού κακού επειδή άλλο καρμπ το ένα και άλλο το άλλο, σημάδεψε πόσες στροφές θα βιδώσεις (1? 1.5? 2? κλπ) ώστε αν παει κάτι λάθος να το επαναφέρεις εκεί που ήταν.
    Υ.γ. βλέπω την φλάτζα στο λαιμό να έχει πάει βόλτα.... Είναι κομμένη μέσα και παίρνει αέρα?
    αυτη ειναι παλια φωτο πριν το βαλω εχω κοψει καινουργιες φλαντες σε φλαντοχαρτο και τις εχω βαλει ενα οκ η φλαντζουλες
    οκ αυριο θα το δοκιμασω αυτο φιλε μου Dbnn

  6. #66
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από supraman Προβολή μηνύματος
    αυτη ειναι παλια φωτο πριν το βαλω εχω κοψει καινουργιες φλαντες σε φλαντοχαρτο και τις εχω βαλει ενα οκ η φλαντζουλες
    οκ αυριο θα το δοκιμασω αυτο φιλε μου Dbnn
    Ωραίος...! Δεν κάνει τίποτα

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Ωραίος...! Δεν κάνει τίποτα


    ΘΑ σου βγαλω φωτο να δεις αυριο το καπακι του λαδιου που θα αλλαξω εκεινο το πραγματακι και να δουμε πως δουλευει το καρμπ

  8. #68
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131213_194806.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	311724
    Η βίδα "1" είναι του ρελαντί.
    Η βίδα "2" είναι το ζιγκλέρ αέρα. Οπότε αυτή τη βιδώνεις τέρμα μέσα και μετράς 3.5 στροφές στο ξεβίδωμα.

    Υ.γ. Καλού κακού επειδή άλλο καρμπ το ένα και άλλο το άλλο, σημάδεψε πόσες στροφές θα βιδώσεις (1? 1.5? 2? κλπ) ώστε αν παει κάτι λάθος να το επαναφέρεις εκεί που ήταν.
    Υ.γ. βλέπω την φλάτζα στο λαιμό να έχει πάει βόλτα.... Είναι κομμένη μέσα και παίρνει αέρα?
    ρε μαστορα οχι να φανω κακος αλλα το ζιγκλερ αερα ειναι στο κατω μερος. στα αγγλικα λεγεται pilot jet και το κυριως ζιγκλερ main jet. http://www.v-performance.com/content...118_1_text.jpg αυτη που λες ειναι η βιδα ρυθμισης του αερα.

  9. #69
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ρε μαστορα οχι να φανω κακος αλλα το ζιγκλερ αερα ειναι στο κατω μερος. στα αγγλικα λεγεται pilot jet και το κυριως ζιγκλερ main jet. http://www.v-performance.com/content...118_1_text.jpg αυτη που λες ειναι η βιδα ρυθμισης του αερα.
    Γιατί να φανείς κακός? Ένα μυαλό έχουμε και αυτό αρπαγμένο...

  10. #70
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Εχεις και καθολου...

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ρε μαστορα οχι να φανω κακος αλλα το ζιγκλερ αερα ειναι στο κατω μερος. στα αγγλικα λεγεται pilot jet και το κυριως ζιγκλερ main jet. http://www.v-performance.com/content...118_1_text.jpg αυτη που λες ειναι η βιδα ρυθμισης του αερα.
    δηλαδη ποιο απο τις δυο ειναι τωρα σας εχασα

  12. #72
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από supraman Προβολή μηνύματος
    δηλαδη ποιο απο τις δυο ειναι τωρα σας εχασα
    αερα το μικρο βενζινης το μεγαλο. ειτε ζιγκλερ ειτε βιδα ρυθμισης το ιδιο. την βιδα του αερα την ρυθμιζεις με το αυτι. στανταρ δεν υπαρχει. ειναι καπου κοντα στι 2 με 3 στροφες ξεβιδωνοντς απο τερμα βιδωμενο. εκει που το ακους να μαρσαρει καθαρα χωρις κομπιασματα μεχρι τερμα εκει ειναι το σωστο. ρελαντι ρυθμιζεις μετα. αν το κανεις πριν μετα θα θελει παλι. οποτε αστο ξεβοδωτο και βλεπεις. εχουμε σιγουρο οτι δεν παιρνεςι αερα απο καπου ετσι? εννοω αναμεσα καρμπ λαιμο η λαιμο κεφαλη?

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αερα το μικρο βενζινης το μεγαλο. ειτε ζιγκλερ ειτε βιδα ρυθμισης το ιδιο. την βιδα του αερα την ρυθμιζεις με το αυτι. στανταρ δεν υπαρχει. ειναι καπου κοντα στι 2 με 3 στροφες ξεβιδωνοντς απο τερμα βιδωμενο. εκει που το ακους να μαρσαρει καθαρα χωρις κομπιασματα μεχρι τερμα εκει ειναι το σωστο. ρελαντι ρυθμιζεις μετα. αν το κανεις πριν μετα θα θελει παλι. οποτε αστο ξεβοδωτο και βλεπεις. εχουμε σιγουρο οτι δεν παιρνεςι αερα απο καπου ετσι? εννοω αναμεσα καρμπ λαιμο η λαιμο κεφαλη?
    οο ναι ειμαστε σιγουροι γιαυτο
    οκ θα δοκιμασω σημερα

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    φταιχτης σε ολη την υποθεση το παραπανω καρμπυλατερ
    ολα μια χαρα τα υπολοιπα ολα και αυτο να μου τα χαλαει ολα ξαναμπηκε προς το παρων το μαμα honda το 16αρι και το δευτερο προβλημα που πρεπει να λυθει ειναι η ριμαδα η τριτη η ταχυτητα που μπενω βγενει απο μονη της χαχα τι σου κανω το honda λες μετα απεκτησα και αυτο πεποιθηση μπενω βγαινει μονο του

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της supraman
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    ΤΟ μηχανακι θα παραμεινει ετσι οπως ειναι στις φωτογραφιες θα παει σε συνεργειο για να δει τι φταιει με την 3ή ταχυτητα και το μονο που θα αγοραστει πολυ αργοτερα θα ειναι μια εξατμιση περιμενουμε τις χειρολαβες που εχουμε παραγκηλει για να τοποθετηθουν επανω του και μετα να το χαρω και γω οσο νανε τελικη που εχει ! 95 χιλιομετρα ολα κιολα και ολα αυτα απο εναν εκεντροφορο που του εβαλα η τελικη εγινε σε δρομο μαζι με παρεα που γυρναγαμε απο τα κερασοβο,ελληνικα, μουσουρα, κατω-ρετσινα,αγριλια και μετα αηθωμα η τελικη εγινε σε ασφαλη δρομο και παντα με κρανος το μηχανακι παρολο που δεν ειχε την τριτη και πηγενα με 1ή,2ή,4ή δεν ζεσταθηκε καθολου παρολα αυτα ειχε μια χαμηλη σταθερη θερμοκρασια που σε συγκριση με αλλα σουπρα που ειχαν ερθει και αυτα και ενα νταγιανγκ τα οποια ειχαν υψηλες θερμοκρασιες οχι να το πενευτω αλλα το δικο μου ηταν καλυτερο απο τα αλλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140316_120922.jpg 
Προβολές:	354 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	311983
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140316_140234.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	311984
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140316_140915.jpg 
Προβολές:	354 
Μέγεθος:	107,9 KB 
ID:	311985

Σελίδα 5 από 24 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ανακατασκευη honda supra
    από gregogti στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2013, 17:37
  2. Βάψιμο πίσω ψαλιδιού σε Honda Supra (παπί)
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF