Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: Το SS50 του πεθερού...

  1. #16

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της lefteris95
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    33
    τις κολλησεις τις ελεγχουνε με καποιο ειδος ακτινων χ (x ray) τωρα που υπαρχουν τετοια θα σε γελασω... απλως το μαθαμε στη σχολη και ειπα να το αναφερω. παντως η κολληση μου φαινεται για αργκον η ηλεκτροκολληση μακαρι να κανω λαθος και να ειναι οξυγονοκολληση αν ειναι δεν πιστευω να εχει θεμα ο σκελετος

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Αυτή είναι η πιὀ αξιόπιστη λύση...

    http://www.mig-welding.co.uk/wiki/Dye_Penetrant

    Με ακτίνες ελέγχουμε τις αγωνιστικές ζάντες από μαγνήσιο για σπασίματα τύπου "τρίχας" (hairline cracks detection)...

    Η θερμοκρασία γύρω από την κόλληση και η κόλληση δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα, ΑΛΛΑ διορθώνονται εύκολα και με άριστα αποτελέσματα

  4. #19
    O κυλινδρος ειναι αλουμινενιος η' απλα βαμμενος?

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Για service manual κανε ενα register εδω και το κατεβάζεις:
    http://www.4-stroke.net/226-workshop...onda-ss50-free
    Χίλια ευχαριστώ... το Haynes το κατέβασα ήδη και σίγουρα θα βοηθήσει, όπως και το έτερο site, μόνο που δεν μπορείς να κατεβάσεις τα μάνουαλ, παρα μόνο σελίδα-σελίδα... χάνω κάτι...;

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Θυμαμαι τότε που το πόσταρες αρχικά.
    Με το πλαίσιο νομίζω οτι πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά μια και εχει και σκουριές και η κόλληση μπορεί να σε προδώσει. Αυτα τα πλαίσια είναι στην ουσία πρεσσαριστή λαμαρίνα, όπως και του παπιού και εφ όσον έχει και κόλλημα και σκουριά δεν θα το εμπιστευόμουν.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dlabrakis Προβολή μηνύματος
    ωραιο μοτοσακο,πρεπει να καθαρισεις πολυ καλα τις σκουριες(καλυτερα σε αμμοβολη) για να ελεγξεις τυχον προβληματα στο σκελετο.πιθανο να μην χρειαζεται και τιποτα απλα τριψιμο και στοκαρισμα να μην φαινεται πολυ η κοληση,εξαλου δεν πιστευω να το πηγαινεις και συ τρικαβαλο.......
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    φίλε το SS είναι σχεδόν 100% πλήρες και λογικά δεν θα είναι τόσο δύσκολη η ανακατασκευή του...
    Σχετικά με το πλαίσιο και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να καθαριστεί, να λειανθεί η παλία κόλληση και να ελεγχθεί και αν χρειάζεται να ξανακολληθεί από κάποιον έμπειρο με αργκόν...Μην σε αγχώνει πάντως αυτό...
    Αν αποφασίσεις να κάνεις σωστή αμμοβολή κάτι μου λές...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Η θερμοκρασία γύρω από την κόλληση και η κόλληση δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα, ΑΛΛΑ διορθώνονται εύκολα και με άριστα αποτελέσματα
    Απ' ότι καταλαβαίνω όλοι επικεντρώνεστε στο πλαίσιο -προφανώς- άρα τα υπόλοιπα είναι πταίσματα...
    Εγω φυσικά δεν είμαι σε θέση να ελέγξω την κόλληση, το μάτι ενός ειδικού δεν μπορεί...;
    Είναι αναπόφεκτη η αμμοβολή; Τοπικά στο σημείο του λαιμού ή σε όλο το πλαίσιο; για τί κόστος μιλάμε;

    Ρωτάω γιατί ούτως ή αλλιώς, το πλαίσιο, το ρεζερβουάρ, το πάνω μέρος των καλαμιών μαζί με το καβούκι του προβολέα, το ψαλίδι, καθώς και η βάση του πίσω φανού, μόλις ξεμονταριστούν, θα σταλούν σε φανοποιό(?) για βάψιμο μαύρα. Αυτός θα κάνει και την αμμοβολή αν χρειαστεί, καθώς και τα άλλα μερεμέτια (ρεζερβουάρ, προβολέας); Μια τάξη μεγέθους, από την εμπειρία σας, για το κόστος του βαψίματος των παραπάνω μερών; (Στείλτε πμ με στοιχεία μάστορα που σας άφησε ικανοποιημένους)

    Το εμπρός και πίσω φτερό θα ήθελα να γίνουν νίκελ... Το εμπρός μανίσιο είναι άσχημα -πιθανόν στο χέρι- βαμμένο μαύρο, είναι εύκολο το νικέλωμά του;
    Το πίσω φτερό είναι μεταγενέστερο πλαστικό, θα αναζητηθεί φυσικά το κανονικό μεταλλικό πρώτα.

    Πριν την αποστολή του ρεζερβουάρ για βάψιμο, πρέπει να προηγηθεί (από εμένα?) το ξεσκούριασμα και η πλαστικοποίησή του; αν ναι, περιμένω λεπτομερείς οδηγίες...

    Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου... κάντε τον κόπο να μου απαντήσετε... thanx!!!

  7. #22
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Αν είσαι Αθήνα μπορώ να βοηθήσω για την αμμοβολή και αν χρειαστείς κάπου κόλλημα με αργκόν το κάνουμε. Εννοείται άνευ χρημάτων.
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  8. #23
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.bmw Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Αν είσαι Αθήνα μπορώ να βοηθήσω για την αμμοβολή και αν χρειαστείς κάπου κόλλημα με αργκόν το κάνουμε. Εννοείται άνευ χρημάτων.



    Καλη αρχη !!!Ωραιο μηχανακι αν και πρεπει πρωτα να ελεγξεις τον σκελετο και μετα τα υπολοιπα!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  9. #24
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ειναι τεραστιο το πισω φτερο. εχω αλλα ειναι μικρα σε σχεση με το δικο σου. οπως και τα εμπρος που εχω.
    με το σκελετο να τον πας εσυ για καλιμπρα, αμμοβολη και στο τελος ηλεκτροστατικη καλυτερα. οντως τα υπολοιπα ειναι πταισματα. τα αυτακια στο φαναρι τα ισιωνεις νομιζω κι εσυ ευκολα. το τεποζιτο θελει φανοποιο και πλαστικοποιηση. τα νικελεπσιης θα χρειαστουν αμμοβολη πριν γινουν οποτε πηγαινε ταμαζι με το πλασιο να βγουν πιο φτηνα.

  10. #25
    Καλή αρχή

    όταν χρειαστείς πληροφορίες για την πλαστικοποίηση του ντεπόζιτου στείλε ΠΜ
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  11. #26
    Το λύσιμο προχωράει... με αρκετές φώτο στην πορεία μπας και καταφέρω να το ξανακάνω μηχανάκι (ελπίζω...)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050498.jpg 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	308086

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050537.JPG 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	308087

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050557.jpg 
Προβολές:	448 
Μέγεθος:	68,4 KB 
ID:	308088

  12. #27
    Αισίως έχω φτάσει εδώ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050564.jpg 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	308089

    Ήθελα να κατεβάσω και τον κινητήρα και το ψαλίδι, όμως....

    Όσο και να κοπανάω με τη ματσόλα, όσο wd40 και να ρίξω, ο άξονας του ψαλιδιού δεν βγαίνει με τίποτα....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050566.jpg 
Προβολές:	445 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	308090

    Επίσης, αφού αφαίρεσα τον επάνω άξονα στήριξης του κινητήρα στο πλαίσιο, για να αφαιρέσω τον κάτω, πρέπει πρώτα να βγάλω το πλαινό αριστερό καπάκι...
    Οι βίδες του όμως είναι ολίγον... γ@μημένες (δείτε φώτο)... Τί κάνω;;;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050565.jpg 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	47,3 KB 
ID:	308091

  13. #28

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Χτύπα το κεφάλι της βίδας με ένα σφυρί αρκετά,μετά με ένα χτυπητό κατσαβίδι θα λύσει άνετα...
    Αν έχεις και φλόγιστρο επίσης βοηθάει...
    Ο άξονας του ψαλιδιού αν έχει κολλήσει στα συνεμπλὀκ και δεν ξεκολλάει τότε τον κόβεις με μια αεροσέγα ή με πριονόλαμα...

  15. #30
    Επειδή άκρη δεν έβγαινε... το SS φορτώθηκε στο Jimny...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050568.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	59,3 KB 
ID:	308199

    ... για να αναλάβουν οι μεγάλες δυνάμεις... Ευχαριστώ ρε Γιώργαρε!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050576.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	59,3 KB 
ID:	308200

    Με τα πολλά, το πλαίσιο το πήρε απόφαση να αποχωριστεί κινητήρα, ψαλιδι, σταντ και να μείνει επιτέλους μόνο του...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050584.jpg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	308201

    ...έτοιμο για το επόμενο στάδιο της ανακατασκευής... Είμαστε σε καλό δρόμο!!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Το ταξίδι του μέλιτος...
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 09:10
  3. O Osama και το συγκρότημά του
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 11:30
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF