Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Honda Innova ή Honda SH 125 ???

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2014
    Μηνύματα
    4

    Honda Innova ή Honda SH 125 ???

    Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους σας,

    Εχω ένα δίλλημα τρομερό (για εμένα). Το πρωί δουλέυω σ' ενα γραφειο που χρειάζεται να κάνω (σχεδόν) καθημερινά διαδρομές από 2-3 χλμ έως και 30-40 χλμ. Το βράδυ (πεντε μέρες την εβδομάδα) δουλεύω διανομή και εχω υπολογίσει ότι σε μηνιαία βάση γράφω 3500χλμ εως 4000χλμ (συνολικά και με τις δύο δουλειες).

    Εχω ενα Honda Innovα του 2005 και εχει πάνω 93000χλμ. Πλέον η επίσκεψη στο service για επισκευή βλαβών αρχίζει και γίνεται συχνότερη και αντιλαμβάνομαι ότι ήρθε η ώρα της αντικατάστασης...

    Το ερωτήμα μου λοιπόν, είναι .... Παπί (Ιnnova νέο) ή scooter (SH 125 ή με λιγότερες πιθανότητες SH150). Εδω είναι που θέλω -οποιος φίλος θέλει να το κάνει - την κατάθεση απόψεων , εμπειρων αναβατων.... Θεωρώ ότι το υγροψυκτο μηχανάκι ίσως σε βάθος χρόνου να είναι ποιο αξιόπιστο από το ΠΟΙΟ αξιοπιστο Παπί. Αυτό ισχύει ή μήπως το φαντάζομαι επειδή εχω θαμπωθεί από τα Sh?

    Επίσης καταλαβαίνω ότι το κόστος συντήρησης θα είναι διαφορετικό και εδω επίσης θα βοηθούσε η αποψη των φίλων που έχουν γράψει χλμ είτε με το ένα είτε με το άλλο μηχάνακι κατα πόσο είναι ευχαριστημένοι με την συχνότητα των επισκεψεων για τακτικές ή μη εργασίες και ποιο είναι το κόστος αυτού!

    Σας ευχαριστώ ολους προκαταβολικά για την βοήθεια!
    Τελευταία τροποποίηση από Andreodim; 01/01/2014 στις 11:04.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παπι =οικονομια
    Για το sh δεν ξερω

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Το sh είναι εξίσου αξιόπιστο με παπί αλλά απαιτεί περισσότερο και ακριβότερο σέρβις, ενώ το παπί απαιτεί μόνο λάδια.
    Νομίζω είναι πολύ σημαντικό εάν αναλογιστείς τα χιλιόμετρα που σκοπεύεις να κάνεις.
    Ρίξε μιά ματιά σε τιμές αναλωσίμων( μπίλιες ιμάντας συμπλέκτης λάστιχα τακάκια) και διαστήματα αντικατάστασης τους και δες τι σε συμφέρει καλύτερα.

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Δε θα πω πολλα...με τη χρηση που θες να κανεις θα πληρωνεις για το sh τα διπλα απ οτι για το innova..γνωμη μου innova 125i απο το 2008 και μετα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    παπι.

    και οχι ιννοβα θα ελεγα εγω.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2014
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    παπι.

    και οχι ιννοβα θα ελεγα εγω.
    Να σου πω την αλήθεια κοιτάζω και το modenas GT 135! Αλλά και πάλι δν ξέρω αν πρέπει να κάνω μια αλλαγή απο ένα παπί που ξέρω την σειρά των μοντέλων (είχα και το supra και πάνω κάτω ξέρω την συμπεριφορά των παπιων της Honda καθώς και τα υπερ και τα κατά τους) σ'ενα που μου αρέσει αρκετά αλλά διαβάζω για προβλήματα του τύπου "τα φώτα δν είναι ικανοποιητικά" ή "δείχνει να ρετάρει στην πρώτή, αλλα η αντιπροσωπεία μου είπε ότι είναι normal" και άλλα τέτοια... Το Yamaha crypton 135x είναι πανάκριβο και φαντάζομαι λόγο της εξαιρετικής του μηχανολογικής τεχνολογίας θα είναι και ακριβό στην συντήρηση του και τα υπόλοιπα παπιά μου φαίνονται πολύ "φθηνά" σε υλικά και ποιότητα κατασκευής.

    Αληθεια, εσύ ποιο θα πρότεινες?

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreodim Προβολή μηνύματος
    ..............

    Αληθεια, εσύ ποιο θα πρότεινες?
    η το κρυπτον μεταχειρισμενο για παραδειγμα--->http://www.xe.gr/automoto/used-bikes...-52048151.html

    η το MODENAS KRISS 125

    θεωρω οτι το ιννοβα απο κατω του εχει μονο τα κινεζικα σε ποιοτητα κατασκευης.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Αφου το εχεις το παπι και σου εχει βγαλει τοσα χιλιομετρα,σου εχει αποδειξει την αξια του και του αξιζει μια ολικη επισκευη στο μοτερ.Με 300 ευρω εισαι καλυμενος.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2014
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Αφου το εχεις το παπι και σου εχει βγαλει τοσα χιλιομετρα,σου εχει αποδειξει την αξια του και του αξιζει μια ολικη επισκευη στο μοτερ.Με 300 ευρω εισαι καλυμενος.
    Tου έκανα γενική επισκευή στα 65000χλμ (350 ευρώ) και εκτοτε εχω αλλάξει 2(Η πρώτη ροδα-ιμιτασιον- βγηκε ελλατωματική !) φορές την πίσω ρόδα (και όλο το πίσω σύστημα) κόστος 120 Ευρώ τη φορά, θέλω να αλλάξω τον διακοπτη των φλας διότι δν εχω φλας πια, και κάθε τόσο στο σέρβις χρειάζεται να αλλάζω πράγματα που μέχρι τώρα δν είχα ξαναλλάξει! Το κόστος συντήρησης εχει ανέβει δραματικά και είμαι συνεχεια στο σερβις!

    Νομίζω ότι είναι καιρός να αλλάξω μηχανάκι και να αφήσω την κάθε εγγύηση να μεριμνήσει για αυτά!

  10. #10
    παρε το innova 125i,ειναι σαφως καλυτερο κ αξιοπιστοτερο απο το παλιο innova που ειχες.Αν ψαξεις στο car.gr,θα βρεις με κανα 1300αρι €..

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2013
    Μηνύματα
    56
    yamaha ybr 125

  12. #12
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Από ότι κατάλαβα θέλεις εργαλείο για να ανταπεξέρχεσαι στη δουλειά σου.
    Το SH δεν βγάζει ζημιές και η συντήρηση του είναι οικονομική αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό που θέλεις. Μακροπρόθεσμα το κόστος συντήρησης θα είναι διπλάσιο από του παπιού.

    Στη θέση σου θα έπαιρνα το wave 110 που είναι τέρας οικονομίας από ότι λένε, ακόμα αν κι αυτό σημαίνει υποβάθμιση από το inova που έχεις τώρα.

Παρόμοια θέματα

  1. Kaze-R 115 VS Honda Innova 125
    από cooltzo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2015, 17:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF