Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: Ατυχημα - απορια

  1. #16
    αυτό που γνωρίζω είναι ότι σε εμπλοκή σε τροχαίο, ο ανασφάλιστος αποζημιώνει όπως και να χει....

  2. #17
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    αυτό που γνωρίζω είναι ότι σε εμπλοκή σε τροχαίο, ο ανασφάλιστος αποζημιώνει όπως και να χει....

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    θα του εκλανε τα @@...απλα ο τυπος με το αυτοκινητο θα ετρωγε μια ωραια κληση...ο φιλος μας θα επρεπε να του πληρωσει την ζημια αφου τον χτυπησε απο πισω (η ασφαλιστικη του δηλαδη) εχοντας λογικα σαν επακολουθω την αυξηση στα ασφαλιστρα του...αυτα με τις υπευθηνες δηλωσεις ειναι αστεια...
    Απλά πράγματα.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    αυτό που γνωρίζω είναι ότι σε εμπλοκή σε τροχαίο, ο ανασφάλιστος αποζημιώνει όπως και να χει....
    περιπτωση αλφα...ανασφαλιστος φταιει η προκαλει ατυχημα...προστιμο και ποινικη διωξη απο το κρατος...ο αμεσα εμπλεκομενος πρεπει να κανει και δευσμευση περιουσιας...ολα αυτα πρεπει να γινουν καταρχην απο τον αμεσα εμπλεκομενο ωστε οσπου να τελεσιδικηση το δικαστηριο να μην την εχει πουλησει/μεταβηβασει σε αλλους...αυτο με την δευσμευση γινετε συνηθως σε βαριες σωματικες βλαβες...δεν ειμαι σιγουρος αν αναλαμβανει πια το επικουρικο και μετα τα ζηταει απο τον ανασφαλιστο η γινετε απευθειας μεταξυ 2 πολιτων...

    περιπτωση β...ο ανασφαλιστος δεν φταιει...τρωει ενα τεραστιο προστιμο απο του μπατσους και παει σπιτακι του...σε περιπτωσει σοβαρων σωματικων βλαβων παιζει και δικαστηριο για εξ αμελιας αλλα κατα ενα μεγαλο ποσοστο αθωωνετε...

    το να μην εχει καποιος τα αναγκαια χαρτια δεν τον κανει και με το ζορι υπευθηνο για το ατυχημα...παντα φταει αυτος που το προκαλει...

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Λοιπον αν και δεν ειναι ο τομεας μου για να μην λεω αερολογιες ρωτησα αξιωματικι τροχαιας

    Οντως δεν αποζημιωνεται ο φιλος απευθειας
    Αλλα εχοντας<καλη>ασφαλεια και ξυπνιο ασφαλιστη και νομικη προστασια-απαραιτητα-μπορουσε να επικαλεστει οτι ο δραστης-ανασφαλιστος-εκανε ελιγμο η σταματησε αποτομα και αναιτια κλπ και θα αποζημιωνοταν απ το δικαστηριο
    Η μπορουσε να πιεσει λεγοντας τα παραπανω και εχοντας μια υπευθυνη δηλωση να του τα σκασει ο δραστης ζεστα

    Αυτα ασφαλιστικα
    Αστυνομικα τωρα ο ανασφαλιστος θα επαιρνε 500 ευρο προστιμο προς Δ.Ο.Υ-για την ασφαλεια +20 επειδη δεν τα ειχε μαζι του+μυνηση απ την αστυνομια για ελλειψη ασφαλειας και αφαιρεση αδειας οδηγησης για 2 χρονια και ο φιλος η ασφαλεια του θα πληρωνε την ζημια που εκανε στο οχημα αλλα επειδη και αυτοι τζαμπα δεν πληρωνουν μπορει να ειχαμε καταληξη σαν την ποιο πανω
    Επισης αν φωναζε τροχαια και του κανανε(υποχρεωτικα)αλκοτεστ και εβγαινε θετικο ανατρεπονται ολα
    Παμε στην πρωτη περιπτωση δηλαδη θα τα πληρωνε ΟΛΑ ο α-ανασφαλιστος
    Καθως μπορεις να ισχυριστεις μεχρι και οτι εκανε οπισθεν
    Αυτα
    Τωρα το τι λετε παραπερα δεν ξερω
    Ισως καποιοι να εισαστε ποιο ενημερωμενοι...

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον αν και δεν ειναι ο τομεας μου για να μην λεω αερολογιες ρωτησα αξιωματικι τροχαιας

    Οντως δεν αποζημιωνεται ο φιλος απευθειας
    Αλλα εχοντας<καλη>ασφαλεια και ξυπνιο ασφαλιστη και νομικη προστασια-απαραιτητα-μπορουσε να επικαλεστει οτι ο δραστης-ανασφαλιστος-εκανε ελιγμο η σταματησε αποτομα και αναιτια κλπ και θα αποζημιωνοταν απ το δικαστηριο
    Η μπορουσε να πιεσει λεγοντας τα παραπανω και εχοντας μια υπευθυνη δηλωση να του τα σκασει ο δραστης ζεστα

    Αυτα ασφαλιστικα
    Αστυνομικα τωρα ο ανασφαλιστος θα επαιρνε 500 ευρο προστιμο προς Δ.Ο.Υ-για την ασφαλεια +20 επειδη δεν τα ειχε μαζι του+μυνηση απ την αστυνομια για ελλειψη ασφαλειας και αφαιρεση αδειας οδηγησης για 2 χρονια και ο φιλος η ασφαλεια του θα πληρωνε την ζημια που εκανε στο οχημα αλλα επειδη και αυτοι τζαμπα δεν πληρωνουν μπορει να ειχαμε καταληξη σαν την ποιο πανω
    Επισης αν φωναζε τροχαια και του κανανε(υποχρεωτικα)αλκοτεστ και εβγαινε θετικο ανατρεπονται ολα
    Παμε στην πρωτη περιπτωση δηλαδη θα τα πληρωνε ΟΛΑ ο α-ανασφαλιστος
    Καθως μπορεις να ισχυριστεις μεχρι και οτι εκανε οπισθεν
    Αυτα
    Τωρα το τι λετε παραπερα δεν ξερω
    Ισως καποιοι να εισαστε ποιο ενημερωμενοι...
    δηλαδη ο φιλος να ελεγε ψεματα και να εκανε πουστια???μωρε μπραβο...congrats...

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    περιπτωση αλφα...ανασφαλιστος φταιει η προκαλει ατυχημα...προστιμο και ποινικη διωξη απο το κρατος...ο αμεσα εμπλεκομενος πρεπει να κανει και δευσμευση περιουσιας...ολα αυτα πρεπει να γινουν καταρχην απο τον αμεσα εμπλεκομενο ωστε οσπου να τελεσιδικηση το δικαστηριο να μην την εχει πουλησει/μεταβηβασει σε αλλους...αυτο με την δευσμευση γινετε συνηθως σε βαριες σωματικες βλαβες...δεν ειμαι σιγουρος αν αναλαμβανει πια το επικουρικο και μετα τα ζηταει απο τον ανασφαλιστο η γινετε απευθειας μεταξυ 2 πολιτων...

    περιπτωση β...ο ανασφαλιστος δεν φταιει...τρωει ενα τεραστιο προστιμο απο του μπατσους και παει σπιτακι του...σε περιπτωσει σοβαρων σωματικων βλαβων παιζει και δικαστηριο για εξ αμελιας αλλα κατα ενα μεγαλο ποσοστο αθωωνετε...

    το να μην εχει καποιος τα αναγκαια χαρτια δεν τον κανει και με το ζορι υπευθηνο για το ατυχημα...παντα φταει αυτος που το προκαλει...
    ας τα πούμε απλά τα πράγματα... όλα έχουν να κάνουν με το αν θες να αποζημιωθείς ή όχι...

    δεν είναι νομικό το θέμα είναι ηθικό. Τον χτύπησες από πίσω του προξένησες βλάβες, φταις, αλλά επειδή είναι ανασφάλιστος θες / ή δεν θες να του τα πάρεις.
    στην περίπτωση που δεν θες, φεύγεις και λές δόξα τω Θεώ είμαι καλά. στην περίπτωση που θες να του τα πάρεις, καλείς αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος και δηλώνεις ότι έκανε όπισθεν, ότι παραβίασε κόκκινο, στοπ κλπ... από κει και πέρα θα πάει δικαστικά.
    εσύ καλύπτεσαι από νομική πρστασία αυτός αναλαμβάνει τα δικαστικά μόνος του, συν τα πρόστιμα... και το πράγμα τραβάει το δρόμο του. Όμως πριν έρθει η αστυνομία πιθανόν θα έχει βρει τα χρήματα να στα δώσει και να φύγει...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Καθως μπορεις να ισχυριστεις μεχρι και οτι εκανε οπισθεν
    Αυτα
    το αυτό.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    δηλαδη ο φιλος να ελεγε ψεματα και να εκανε πουστια???μωρε μπραβο...congrats...
    μαζί σου. είναι ανήθικο. το θέμα είναι ότι αυτό ρώτησε....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΨΑΡΑΚΑΣ Προβολή μηνύματος
    Η απορια μου ειναι οτι αν ερχονταν οι μπατσοι θα κερδιζα κατι εφοσον αφταιγα?

  9. #24
    λεπον...για να βαλουμε τα πραγματα στιν θεση τους...βαση της περιγραφης ο φιλος μας χωθηκε κατω απο το αυτοκινητο...αρα ενας νορμαλ πραγματογνωμονας θα καταλαβαινε τι ακριβως επαιξε...αν υπηρχε και σημαδι απο φρεναρισμα ακομα καλυτερα...ενημερωτικα (το ξερω οτι το χοντραινω) η ψευδης δηλωση ειναι ποινικο αδικημα και αν σε πιασουν κοστιζει πολλα λεφτα να ξεμπερδεψεις...

    στο γεγονος...το προστιμο ειναι οντως 500 συν τσιτσιμπλονια αλλα η αφαιρεση αδειας και διπλωματος ειναι για 10 μερες...αν εισαι υποτροπος ειναι απο 2 εως 3 χρονια...

    καμμια νομικη προστασια ασφαλιστικης εταιριας δεν προκεται να παει δικαστικος μια υποθεση που ειναι απο την αρχη ξεγραμενη...και στην προκειμενη περιπτωση ο φιλος την γλυτωσε με πταισματα οσο αφορα ζημιες (κανενας τραυματισμος ευτυχως) αρα να παει να μαμηθει το παλιαμπελο...

    οπως εγραψαν και παραπανω, μην γραφουμε ανακριβιες...

    υ.γ. ο φιλος ειπε αν μπορουσε να κανει κατι ΠΑΡΟΤΙ εφταιγε...

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    δηλαδη ο φιλος να ελεγε ψεματα και να εκανε πουστια???μωρε μπραβο...congrats...
    Ενω οτι ο αλλος ηταν ανασφαλιστος δεν ηταν πουστια?
    Αυτα που ανεφερα ηταν βαση πραγματικων περιστατικων
    Και οχι αμα αφου και δηθεν οκ?
    Αμεφερα και την περριπτωση αλκοτεστ και αλλα πολλα
    Αλλα ειδες το δεντρο και εχασες το δασος
    Οποτε ας μην μακρυγορουμε να ξερουν ολοι σε αναλογες περιπτωσεις να κανουν το ιδιο<για να μην μπλεξουν>και να αφηνουν τους επιτηδειους εξυπνακηδες να την σκαπουλαρουν

  11. #26
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ενω οτι ο αλλος ηταν ανασφαλιστος δεν ηταν πουστια?
    Αυτα που ανεφερα ηταν βαση πραγματικων περιστατικων
    Και οχι αμα αφου και δηθεν οκ?
    Αμεφερα και την περριπτωση αλκοτεστ και αλλα πολλα
    Αλλα ειδες το δεντρο και εχασες το δασος
    Οποτε ας μην μακρυγορουμε να ξερουν ολοι σε αναλογες περιπτωσεις να κανουν το ιδιο<για να μην μπλεξουν>και να αφηνουν τους επιτηδειους εξυπνακηδες να την σκαπουλαρουν
    αν θες να τιμωρήσεις τον ανασφάλιστο, παίρνεις το 100 και τον γράφουν, δε λες ψέματα για το τι έγινε...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Επειδή ξεφεύγει το θέμα, έλλειψη ασφάλειας δε σημαίνει έλλειψη ικανότητας οδήγησης (όπως σημαίνει πχ η έλλειψη διπλώματος). Δε θα του έδινε ευθύνη στο ατύχημα. Η ευθύνη είναι όλη δική σου. Το μόνο που θα "κέρδιζες", είναι το πρόστιμο που θα πλήρωνε (+δίπλωμα για 20 μέρες, αν θυμάμαι καλά).

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σκέφτηκες εξ αρχής αν θα άλλαζε κάτι, εφόσον η ευθύνη ήταν 100% δική σου. Αυτό, για μένα, είναι η πουστιά, που όλοι αναφέρετε.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Δυστυχως στην Ελλαδα οταν γινεται ενα ατυχημα συνηθως ολοι προσπαθουν να την βγαλουν καθαρη.Ο φιλος επεσε απο δικια του υπαιτιοτητα και ευτυχως δεν εγινε και κατι ασχημο.Το να αρχισει ιστοριες για αγριους στον αλλον επειδη δεν ειχε ασφαλεια απλα και μονο για να κερδισει κατι που δεν πρεπει δεν ειναι πουστια ειναι πουστια στο τετραγωνο.Το μονο που θα μπορουσε να κανει ειναι να παρει τα στρουμφ να του ραψουν κοστουμακι του αλλου γτ δεν ειχε ασφαλεια ωστε να μη την πατησει αλλος μελλοντικα.Δεν εχει αλλη δουλεια περα απο αυτο.
    Γτ με τη λογικη της πουστιας αν ηταν ασφαλισμενος ο αλλος θα αρχιζε παλι τα μα μου εβαλες οπισθεν,εισαι πιωμενος,εισαι ετσι εισαι αλλιως....
    Προσωπικα μου χει τυχει με αμαξι σταματημενος σε κινηση να ρθει ο αλλος να μου τη σκασει πισω,μου σπαει προφυλακτηρα και βγηκε εξω και μ εβριζε....
    Βεβαια οταν βγηκα αλλαξε σταση γτ με ειδε να εχω σηκωσει πιεση αλλα δεν παυει να πηγε να πουλησει τρελα.

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ενω οτι ο αλλος ηταν ανασφαλιστος δεν ηταν πουστια?
    Αυτα που ανεφερα ηταν βαση πραγματικων περιστατικων
    Και οχι αμα αφου και δηθεν οκ?
    Αμεφερα και την περριπτωση αλκοτεστ και αλλα πολλα
    Αλλα ειδες το δεντρο και εχασες το δασος
    Οποτε ας μην μακρυγορουμε να ξερουν ολοι σε αναλογες περιπτωσεις να κανουν το ιδιο<για να μην μπλεξουν>και να αφηνουν τους επιτηδειους εξυπνακηδες να την σκαπουλαρουν

    προσωπικη αποψη...το οτι ειναι καποιος ανασφαλιστος ειναι μαλακια οχι πουστια...γιατι αν σου κατσει η στραβη υπαρχουν πολλα ενδεχομενα...
    βαση των περιστατικων ο φιλος μας τρακαρε καποιον και ρωτησε την γνωμη/γνωση μας τι γινετε σε παρομοιες περιπτωσεις...ειπαμε ολες της κυρωσεις βασει του νομου και ερχεσε εσυ (η ο αξιωματικος σου) που εισαι ο πρωτος που πρεπει να τηρεις τον νομο ,αφου εχεις ορκιστει κιολλας, και προτινεις σε εναν πολιτη να πει ψεμματα???

    το αλκοτεστ γινετε btw και στους 2 οδηγους...πρωτα σε αυτον που προκαλεσε το ατυχημα...βασει νομου βεβαια γιατι εχουμε ακουσει/μαθει και διαφορες ιστοριουλες...

    και εν πασει περιπτωση δεν ειναι υποχρεωση (νομικα και οχι ηθικα) του καθε πολιτη να ενημερωνει το ποιος ειναι ανασφαλιστος και ποιος οχι...αυτον τον ρολο τον εχουν οι αστυνομικοι που θα επρεπε να ξημεροβραδυαζονται σε μπλοκα και να σταματανε οχηματα για ελεγχους...αν ειναι να κανουμε και την δουλεια τους να μας κοψουν μεροκαματο...

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    αν θες να τιμωρήσεις τον ανασφάλιστο, παίρνεις το 100 και τον γράφουν, δε λες ψέματα για το τι έγινε...

    Το αυτό. εγώ δηλαδή που πλΕρώνω ένα σκασμό λεφτά κάθε εξάμηνο για κουτί και μΕχανάκι είμαι :a31: ;

    Αν δεν έχει να το ασφαλίσει, να ΜΗΝ το κυκλοφορεί!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δολοφονία η ατύχημα ?
    από THEOD στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 12:33
  2. Μια απορία...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 06:14
  3. Sos Τεχνικής Φύσεως Απορία !!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 12:25
  4. Ατύχημα
    από sensk2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2004, 12:18
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF