Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Ατυχημα - απορια

  1. #46
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αυτο ειναι ανηθικο και παρανομο δεν αντιλεγω
    Ειναι πρακτικες που ακολουθουνται απο τις ασφαλιστικες οκ
    Μαλλον δεν καταλαβες καλα
    Η εγω δεν το διατυπωσα οπως επρεπε
    Απο εκει περα οι αστυνομικοι δεν ειναι θεοι για να ειναι πανταχου παροντες
    Θα πρεπε τοτε να χει ο κσθενας απο εναν
    Και οτι κανοντας μια αναφορα για κατι αξιοποινο ουτε την δουλεια του αστυνομικου κανεις
    Ουτε ρουφιανος εισαι
    Μένω κατάπληκτος, μέχρι τώρα νόμιζα πως ήταν, αν όχι όπως ο Μεγάλος αλλά μικροί Θεούληδες τουλάχιστον.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #47
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν ειχε ασφαλεια ο αλλος θα τον ειχε ξετιναξει τον δικο μας(ψαρακα)ετσι νομιζω
    Εκτος αν απο ευθιξια και ανθρωπια εκανε φιλικη-αν ειχε ασφαλεια-και δεν πληρωνε ο ψαρακας απο την τσεπη του την ζημια


    Σε παρομοια περιπτωση με ξεκαθαρο φταιχτη αλλον
    Και θυμα εμενα εκανα την παπια και εγω γιατι οδηγουσα εντος κατοικημενης περιοχης μηχανη ΜΧ
    Για την ιστορια ειχε παραβιασει στοπ και προτεραιοτητα δικη μου
    Α και εγινε πριν μπω στην αστυνομια,αλλα και παλι δεν θα αλλαζε τιποτα
    προσφατα φιλος με ΚΤΜ exc250 σκεφτοταν να μην βγαλει ασφαλεια στο μοτο του
    Οταν του ειπα τι ειχα παθει πηγε εβγαλε

  3. #48
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Νόουπ , είναι άμεσα συνδεδεμένο (το αν είναι κάποιος ασφαλισμένος) με μένα και με όλους όσους κινούνται στον ίδιο δρόμο με τον ανασφάλιστο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι ακριβώς λέω και όλες τις προεκτάσεις αυτού που λέω.
    Ξέρω πολύ καλά τι λες και κανείς δε θέλει ανασφάλιστους στο δρόμο, πόσο μάλλον ένα γκρουπ μοτοσυκλετιστών, ΑΛΛΑ παραμένει ευθύνη της πολιτείας. Η ανικανότητά της μας έχει φτάσει ακριβώς εδώ.
    Life begins at 45°.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017

    Post

    Λοιπόν δε γουστάρω να το παίζω ξερωγω δάσκαλος αλλά καλό είναι να μην γράφονται ανακρίβειες στο φόρουμ.Φίλε SHOOTER δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις τον Αστικό Κώδικα αλλά μη λέμε ότι η φιλική δήλωση είναι δείγμα ανθρωπιάς και ευθυξίας.Επίσης έχω μεγάλη απορία να μου εξηγήσεις πως θα τον είχε ξετινάξει ο άλλος τον Ψάρακα αν είχε ασφάλεια.

    Ας πούμε κάποια πράγματα για την ασφάλιση γιατί το έχουμε κάνει μεγάλο μύθο.Η υποχρεωτική ασφάλιση αστικής ευθύνης οχημάτων καλύπτει την απαίτηση κάποιου τρίτου(δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι εκτός από τον οδηγό,κύριο και κάτοχο του οχήματος) για αποζημίωση σε περίπτωση αστικής ευθύνης.Οταν ασφαλίζει κάποιος το όχημα του μεταβιβάζει αυτή του την αστική ευθύνη στην ασφαλιστική εταιρία με την οποία έχει συνάψει το συμβόλαιο.
    Καλά μέχρι εδώ?
    Άρα λοιπόν ο ασφαλισμένος μας δεν έχει καμία περαιτέρω αστική ευθύνη(μπορεί να έχει ποινική αλλά αυτό δε μας αφορά γιατί έτσι κι αλλιώς κάλυψη από ποινικά αδικήματα δε νοείται) που να προέρχεται από το ατύχημα.
    Η δε ασφαλιστική εταιρία μαζί με την καταβολή της αποζημίωσης στον "τρίτο" λαμβάνει και το δικαίωμα της διεκδίκησης (δικαστικής ή μη) από οποιονδήποτε άλλο που μπορεί με κάποια αμέλεια ή παράλειψη να φέρει ευθύνη για το συμβάν και να αξιώσει αποζημίωση σε χρήμα ή άλλο μέσο.
    Οι ασφαλιστικές λοιπόν εταιρίες σε μια προσπάθεια να μειώσουν τη γραφειοκρατία έκαναν μια συμφωνία για απευθείας αποζημιώσεις των πελατών τους,το γνωστό σε όλους μας φιλικό διακανονισμό.
    Πάμε να δούμε και μερικά παραδείγματα.
    Ανασφάλιστο όχημα(Α) χτυπάει ασφαλισμένο(Β) (υλικές ζημιές)
    Ο Β αποζημιώνεται όταν και όποτε από το Επικουρικό Ταμείο,το οποίο με τη σειρά του αξιώνει την αποζημίωση που κατέβαλε,απο τον Α

    Ασφαλισμένο όχημα(Α) χτυπαέι ανασφάλιστο(Β)
    Ο Β αποζημιώνεται κανονικά .Τελεία.Δεν έχει μα μου,απο τη στιγμή που υπέστη ζημιά και ορίζεται η αστική ευθύνη θα αποζημιωθεί στο ακέραιο.Το αν μεθαύριο μπορεί να μην τον ασφαλίζει καμία εταιρία ή να του ζητάει επιπλέον ασφάλιστρο είναι άλλο θέμα που δε μας αφορά.Επίσης το αν θα του ασκηθεί ποινική δίωξη είναι θέμα που δε μας αφορά.

    Κατανοητά κι αυτά?
    Ας αφήσουμε τώρα στα νομικίστικα και πάμε στην πραγματικότητα.Όταν συμβαίνει ένα ατύχημα καλούμε Π Α Ν Τ Α τη φροντίδα ατυχήματος της εταιρίας μας είτε φταίμε είτε δε φταίμε για να καταγράψει το συμβαν.Εννοείται οτι αν υπάρχει τραυματισμός έρχεται και το Ανακριτικό.Είτε κάνουμε φιλική δήλωση είτε κάνουμε εχθρική δήλωση καμία σημασία στην εξέλιξη της υπόθεσης δεν έχει.Αναλαμβάνουν οι εμπειρογνώμονες να βγάλουν το πόρισμα για την υπαιτιότητα.Εαν δε συμφωνούμε με την υπαιτιότητα έχουμε το δικαίωμα δικαστικής διαμάχης με την εταιρία μας.

    Αυτά τα ολίγα. Επίσης όλα αυτά τα αναγράφει στους γενικούς όρους της ασφάλισης που παίρνουμε κάθε φορά μαζί με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ξέρω πολύ καλά τι λες και κανείς δε θέλει ανασφάλιστους στο δρόμο, πόσο μάλλον ένα γκρουπ μοτοσυκλετιστών, ΑΛΛΑ παραμένει ευθύνη της πολιτείας. Η ανικανότητά της μας έχει φτάσει ακριβώς εδώ.

    Eμεις ολοι δεν ειμαστε η πολιτεια η κανω λαθος ??????
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΨΑΡΑΚΑΣ
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν δε γουστάρω να το παίζω ξερωγω δάσκαλος αλλά καλό είναι να μην γράφονται ανακρίβειες στο φόρουμ.Φίλε SHOOTER δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις τον Αστικό Κώδικα αλλά μη λέμε ότι η φιλική δήλωση είναι δείγμα ανθρωπιάς και ευθυξίας.Επίσης έχω μεγάλη απορία να μου εξηγήσεις πως θα τον είχε ξετινάξει ο άλλος τον Ψάρακα αν είχε ασφάλεια.

    Ας πούμε κάποια πράγματα για την ασφάλιση γιατί το έχουμε κάνει μεγάλο μύθο.Η υποχρεωτική ασφάλιση αστικής ευθύνης οχημάτων καλύπτει την απαίτηση κάποιου τρίτου(δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι εκτός από τον οδηγό,κύριο και κάτοχο του οχήματος) για αποζημίωση σε περίπτωση αστικής ευθύνης.Οταν ασφαλίζει κάποιος το όχημα του μεταβιβάζει αυτή του την αστική ευθύνη στην ασφαλιστική εταιρία με την οποία έχει συνάψει το συμβόλαιο.
    Καλά μέχρι εδώ?
    Άρα λοιπόν ο ασφαλισμένος μας δεν έχει καμία περαιτέρω αστική ευθύνη(μπορεί να έχει ποινική αλλά αυτό δε μας αφορά γιατί έτσι κι αλλιώς κάλυψη από ποινικά αδικήματα δε νοείται) που να προέρχεται από το ατύχημα.
    Η δε ασφαλιστική εταιρία μαζί με την καταβολή της αποζημίωσης στον "τρίτο" λαμβάνει και το δικαίωμα της διεκδίκησης (δικαστικής ή μη) από οποιονδήποτε άλλο που μπορεί με κάποια αμέλεια ή παράλειψη να φέρει ευθύνη για το συμβάν και να αξιώσει αποζημίωση σε χρήμα ή άλλο μέσο.
    Οι ασφαλιστικές λοιπόν εταιρίες σε μια προσπάθεια να μειώσουν τη γραφειοκρατία έκαναν μια συμφωνία για απευθείας αποζημιώσεις των πελατών τους,το γνωστό σε όλους μας φιλικό διακανονισμό.
    Πάμε να δούμε και μερικά παραδείγματα.
    Ανασφάλιστο όχημα(Α) χτυπάει ασφαλισμένο(Β) (υλικές ζημιές)
    Ο Β αποζημιώνεται όταν και όποτε από το Επικουρικό Ταμείο,το οποίο με τη σειρά του αξιώνει την αποζημίωση που κατέβαλε,απο τον Α

    Ασφαλισμένο όχημα(Α) χτυπαέι ανασφάλιστο(Β)
    Ο Β αποζημιώνεται κανονικά .Τελεία.Δεν έχει μα μου,απο τη στιγμή που υπέστη ζημιά και ορίζεται η αστική ευθύνη θα αποζημιωθεί στο ακέραιο.Το αν μεθαύριο μπορεί να μην τον ασφαλίζει καμία εταιρία ή να του ζητάει επιπλέον ασφάλιστρο είναι άλλο θέμα που δε μας αφορά.Επίσης το αν θα του ασκηθεί ποινική δίωξη είναι θέμα που δε μας αφορά.

    Κατανοητά κι αυτά?
    Ας αφήσουμε τώρα στα νομικίστικα και πάμε στην πραγματικότητα.Όταν συμβαίνει ένα ατύχημα καλούμε Π Α Ν Τ Α τη φροντίδα ατυχήματος της εταιρίας μας είτε φταίμε είτε δε φταίμε για να καταγράψει το συμβαν.Εννοείται οτι αν υπάρχει τραυματισμός έρχεται και το Ανακριτικό.Είτε κάνουμε φιλική δήλωση είτε κάνουμε εχθρική δήλωση καμία σημασία στην εξέλιξη της υπόθεσης δεν έχει.Αναλαμβάνουν οι εμπειρογνώμονες να βγάλουν το πόρισμα για την υπαιτιότητα.Εαν δε συμφωνούμε με την υπαιτιότητα έχουμε το δικαίωμα δικαστικής διαμάχης με την εταιρία μας.

    Αυτά τα ολίγα. Επίσης όλα αυτά τα αναγράφει στους γενικούς όρους της ασφάλισης που παίρνουμε κάθε φορά μαζί με το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

    Πιστευω οτι ο SHOOTR045 ενοουσε αν εγω δεν ειχα ασφαλεια και ειχε αυτος τοτε δεν νομιζω να εφευγε και καλα θα εκανε ολοι το ιδιο θα καναμε πιστευω!
    ΚΑΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ!!!

  7. #52
    Τα πράγματα είναι απλά . ο φίλος έφταιγε και από τη στιγμή που είναι ασφαλισμένος δεν έχει πρόβλημα. τη λογική ορισμένων ότι δεν έπρεπε να καλέσει την αστυνομία να του κόψει κλήση την βρίσκω επιεικώς απαράδεκτη έως αστεία.όταν δεν έχεις ασφαλίσει το όχημά σου απλά δεν το ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ. ΤΕΛΟΣ..
    Τελευταία τροποποίηση από thanasis41; 16/01/2014 στις 22:40.

  8. #53
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΨΑΡΑΚΑΣ Προβολή μηνύματος
    Πιστευω οτι ο SHOOTR045 ενοουσε αν εγω δεν ειχα ασφαλεια και ειχε αυτος τοτε δεν νομιζω να εφευγε και καλα θα εκανε ολοι το ιδιο θα καναμε πιστευω!
    Εννοουσα οτι αν ο κουτακιας ειχε ασφαλεια το νημα της συζητησης θα ηταν εντελως διαφορετικο
    Μιας και μας λατρευουν οι κουτακηδες

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Εννοουσα οτι αν ο κουτακιας ειχε ασφαλεια το νημα της συζητησης θα ηταν εντελως διαφορετικο
    Μιας και μας λατρευουν οι κουτακηδες
    Ναι δεν εξηγεις ομως ποιο θα ηταν?Δηλαδη τι θα του έκανε αν είχε ασφάλεια?Απλα θα αποζημιωνοταν για το καινουργιο του τουτου.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  10. #55
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το λιγοτερο πιστευω θα ηταν αυτο

  11. #56
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ξέρω πολύ καλά τι λες και κανείς δε θέλει ανασφάλιστους στο δρόμο, πόσο μάλλον ένα γκρουπ μοτοσυκλετιστών, ΑΛΛΑ παραμένει ευθύνη της πολιτείας. Η ανικανότητά της μας έχει φτάσει ακριβώς εδώ.
    Η πολιτεία είμαστε εσύ εγώ ο ανασφάλιστος ο Λιαπης κλπ και όσο ανεχόμαστε τέτοιου είδους συμπεριφορές οι απανταχού Λιαπηδες ανασφάλιστοι θΑ λειτουργούν εις βάρος μας. ειπώθηκε παραπάνω, δεν έχεις ασφάλεια δεν το κουνάς το ρημάδι σου!
    εγώ πάντως θα καλουσα τροχαία να τον ξεσκισει μπας και βάλει μυαλό, παρεμπιπτόντως το 500ευρώ το θεωρώ επιεικώς μικρό πρόστιμο και τους ανασφάλιστους τους βάζω στην ίδια κατηγορία με τους μεθυσμένους και αυτούς που παραβιάζουν ΣΤΟΠ και κόκκινα

  12. #57
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Η πολιτεία είμαστε εσύ εγώ ο ανασφάλιστος ο Λιαπης κλπ και όσο ανεχόμαστε τέτοιου είδους συμπεριφορές οι απανταχού Λιαπηδες ανασφάλιστοι θΑ λειτουργούν εις βάρος μας. ειπώθηκε παραπάνω, δεν έχεις ασφάλεια δεν το κουνάς το ρημάδι σου!
    εγώ πάντως θα καλουσα τροχαία να τον ξεσκισει μπας και βάλει μυαλό, παρεμπιπτόντως το 500ευρώ το θεωρώ επιεικώς μικρό πρόστιμο και τους ανασφάλιστους τους βάζω στην ίδια κατηγορία με τους μεθυσμένους και αυτούς που παραβιάζουν ΣΤΟΠ και κόκκινα
    Δε διαφωνεί κανείς. Διαφωνώ στο "γαμήθηκα (μόνος μου) άρα θα γαμήσω και σένα μήπως τη γλυτώσω".

    Και όχι, δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία με τους μεθυσμένους και τους δολοφόνους.

    Και το λήγω εδώ γιατί με κουράζει. Δε με αφορά άλλωστε
    Life begins at 45°.

  13. #58
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ξέρω πολύ καλά τι λες και κανείς δε θέλει ανασφάλιστους στο δρόμο, πόσο μάλλον ένα γκρουπ μοτοσυκλετιστών, ΑΛΛΑ παραμένει ευθύνη της πολιτείας. Η ανικανότητά της μας έχει φτάσει ακριβώς εδώ.
    Ειμαι ανασφαλιστος και παρασερνω ενα πεζο και τον κανω κομματια.
    Φταιει η πολιτεια ή εγω που αυτος και η οικογενεια του τρωνε το π@παρι των νοσηλειων και δεν ξερω'γω τι αλλο;
    Τελευταία τροποποίηση από teogtp; 17/01/2014 στις 00:05.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #59
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    δεν θελει απαντηση το αυτονοητο βρε τεο

  15. #60
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ειμαι ανασφαλιστος και παρασερνω ενα πεζο και τον κανω κομματια.
    Φταιει η πολιτεια ή εγω που αυτος και η οικογενεια του τρωνε το π@παρι των νοσηλειων και δεν ξερω'γω τι αλλο;
    Νιώθω ότι μιλάω σε 6χρονα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ φταίει ο ανασφάλιστος που δεν έχει ασφάλεια, ΠΡΟΦΑΝΩΣ (όχι για κάποιους, απ'ότι φαίνεται) είναι ευθύνη της πολιτείας (θα σας το κάνω ακόμα πιο απλό... της "ΕΞΟΥΣΙΑΣ") να τον ελέγξει, συνετίσει, τιμωρήσει κτλ κτλ.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 17/01/2014 στις 00:25.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δολοφονία η ατύχημα ?
    από THEOD στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 12:33
  2. Μια απορία...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 06:14
  3. Sos Τεχνικής Φύσεως Απορία !!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 12:25
  4. Ατύχημα
    από sensk2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2004, 12:18
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF