Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Ρωσία -Βίζες και διαδικαστικά-

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Ρε μλκ ΜατΜατ, Ρωσσίδες έχει και εδω και θα σου κοστίσει και λιγότερα!
    Ελα να σε βγάλω μια βόλτα εδω γύρω, που να τρεχεις τωρα?


  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    ΤαμΤαμ, λίγα με τον Μαγιακόφσυ γιατί δεν είχε καλό τέλος...
    (φαντασου να είχε και Africa..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Κι ο Καρυωτάκης δεν ειχε καλό τελος ρε παλιάνθρωπΑ
    αλλά οποτε πηγα στην Πρεβεζα δεν επαθα τιποτα
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  4. #19
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Τελικά ρε ρεμάλια κανείς δεν μπηκε για την Ρωσία
    για τα βυζιά μπηκατε ολοι ε ;
    Βιζα εγραψα ρε γαμωτο δεν εγραψα βυζους
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της Aerobitch
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    25
    Μιας και έχω πάει Ρωσία (2008) να βοηθήσω...

    Λοιπον γενικά θελείς βίζα (ή και ΒΥΖΆ !! και αυτο γίνεται αμα πάς εκει....χεχε) οπώς ξέρεις

    Αυτό τωρα είναι ένα χαρτάκι το οποιο κολλάνε στο διαβατήριο σου σε μια σελίδα το οποιο λέει πλεροφορίες για σενα και για το που μένεις και για το πόσο καιρο θα μείνεις
    ΠΡΟΣΟΧΗ στο πού μένεις. Εξηγώ: εγω είχα παέι στο Εκατερινμπούγκ και η βίζα έλεγε θα μείνει απο τότε ως τότε στο Εκατέρινμπουργκ οχι Μόσχα ή αγία Πετρούπολη πχ! Αν ήθελα να πάω στην Καμτσάτκα πχ θα έπρεπε να το είχα δηλώσει στην πρεσβεία απο πριν. Αυτο το διασταυρωσα και τυχαία αργότερα σε ένα άρθρο για τον υπερσιβιρικό που έλεγε οτι η βιζα σου πρεπει να λέει σε ποιες πολεις θα κατέβεις και μπορεις να κατέβεις μόνο σε αυτές αλλίως γίνεται μπέρδεμα... και δεν θέλεις μπερδέματα εκει....
    Τελευταία ένα φίλος μου που πήγε το είχαν καποια πιο καινούργια έκδοση η οποία δεν εγραφε πόλη και ήταν πιο γενική. Δεν ξέρω δηλαδή αν παει κάπως οτι αν πληρώσεις παραπάνω λεφτα βγαζεις μια γενική βίζα κτλ. Αλλά τσεκαρέ το στο λέω με κάθε επιφύλαξη

    Πως την πάιρνεις (την βίζα ντε!!)
    Κατ αρχήν θέλεις προσκληση. Εμένα με είχαν καλέσει απο το πανεπιστήμιο του Εκα. Στειλαν λοιπόν ένα γράμα στην διευθυνσή μου το οποι έλεγε οτι προσκαλούμε τον τάδε στην τάδε πόλη για τον τάδε λόγο τις τάδε ημερομηνιες υπογραφή αντιπρύτανης του πανεπιστημίου. Αυτο το στελνείς στην πρεσβέια μαζι με το διαβατηριό σου και σε μερικές μέρες μαζι με 70ε αν θυμάμαι καλά αν όλα πάνε καλά έχεις την βίζα. Η πρόσκληση τοτε που το είχα κάνει εγω έπρεπε να έχει χειρόγραφες υπογραφές (δηλαδή το σκανάρισμα και mail θα στο γυρισουν πίσω εκτός κι αν κατι έχει αλλάξει απο τότε).
    Ένα ταξιδιωτικό πρακτορίο μπορεί να σε βοηθήσει πολύ. Να σου πει ακριβώς τι χρειάζεται να στα στέιλει να στα φέρει κτλ.
    Τώρα νομίζω οτι πας και χωρις πρόσκληση με κάποια απόδειξη ξενοδοχέιου σε φάση να μένω εκει να και οι κρα΄τησεις μου κτλ. το δέχονται αλλά αυτο θα σου το πεί σίγουρα ένα αξιόπιστο ταξιδιωτικό γραφείο

    Ελπίζω να βοήθησα! και αν θέλεις στείλε μου pm να σου στείλω μια φώτο της βίζας μου να δεις περίπου πως είναι

    Για τσι μηχανές δεν ξέρω τι παιζει αλλά ίσως και η ασφαλιστική σου να ξέρει κάτι για εκτός ευρωπαικής ένωσης πράγματα!

  6. #21
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Οπως μου τα πε η γυναικα μου (ρωσιδα):

    Θέλει ή τουριστικά vouchers απο ξενοδοχεία ή πρόσκληση απο Ρώσο με σφραγίδα απο το imigration στο υπ. εσωτερικών για την διαρκεια της βίζα και διαμονης. Διαρκεια εως 3 μηνες σε καλύπτει. Η βιζα εχει 55 ευρώ + insurance ανάλογα τις μέρες παραμονης. Το παράβολο για την προσκληση δεν ξερω. Η βιζα θελει 6 εργασιμες να βγει. Απο το immigration κανουν 3 βδομαδες + μερες αποστολής για την πρόσκληση. Ο τόπος εισοδου κ εξόδου δεν παιζει ρόλο.
    Ban 'em all

  7. #22

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    [adv_mode_on]Εγώ προτείνω πάντως να αγοράσετε όσοι θέλετε το βιβλιαράκι που έχει κυκλοφορήσει ο ΤαμΤαμ γιατί όσο περισσότερα πουληθούν τόσα περισσότερα βυζΑ θα δεί και θα πιάσει το παλληκάρι μας εκεί που θα πάει!
    Αξίζει και είναι και οικονομικότατο[adv_mode_off]



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_3616.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	34,9 KB 
ID:	308242

  9. #24
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Επρεπε να γραφω για παραμεθορια βυζια ρε Μητσο στο βιβλίο κι οχι ποιηματα χαχαχαχαχαχ



    (λες να την στησω στο αγαλμα του Πουσκιν και να πουλάω για να γυρισω ; )
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  10. #25
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Aerobitch και Stabak

    ευχαριστω και τους δύο

    ερωτηση : το να μην κλεισω ξενοδοχεια και να ειμαι οπου νυχτωσει ψαχνω πώς στο διαλο γινεται ;
    (αυτο το τυπικο θελω να ξεπερασω)
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  11. #26
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Sto link Που σου εδωσα φαινεται να αγοράζεις tourist voucher με 20euro, δηλαδη εικονική κράτηση ξενοδοχείου έτσι ωστε να βγάλεις την βιζα εδω. Το τι θα κάνεις μετα ειναι δικο σου θεμα...
    Ban 'em all

  12. #27
    Το 2011 ειμουν δυο βδομαδες στην Ρωσια με την μηχανη.. Εγω αποκληστικα το αφησα σε ταξιδιωτικο γραφειο οπου και τα εκαναν ολα..
    Βεβαια τους εδωσα ολο το προγραμμα που θ'ακολουθουσα με ολες τις πολης που ειχα σκοπο για διανυκτερευση.. ετσι μου εκλεισαν αυτοι τα ξενοδοχεια και πειρα τα vouther για το καθενα ξεχωριστα.. τωρα η βιζα 80 ευρω και 2 ευρω ιατρικη περιθαλψη για καθε μερα στην ρωσια.. Διαβατηριο και πρασινη καρτα για την μηχανη την θελεις.. Και κατι που εκανα και βοηθησε πολυ χωρις να μου το πει κανεις, μετεφρασα την αδεια της μηχανης στην ρωσικη.. ο χρονος στα συνορα με τα διαδικαστηκα μιωθηκε παρα πολυ. Η βιζα βγενει για μεχρι και ενα μηνα, εως δυο εισοδους στην χωρα που πρεπει να δηλωσεις..

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της calmen
    Εγγραφή
    25/10/2008
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από matmat Προβολή μηνύματος

    Βιζα εγραψα ρε γαμωτο δεν εγραψα βυζους


  14. #29
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Βρηκα αυτό , http://vhs-greece.com/main.php?id=travel&lang=gr
    το οποίο ειναι στην ουσία ενα κεντρο εξυπηρετησης εξωπροξενιακό αλλά το προξενείο σε παραπέμπει ή εκεί
    ή σε πρακτορείο .
    Η διαφορά απο το πρακτορείο ως προς το χρηματικό είναι της ταξης των 30 ευρώ περίπου
    αν εχεις καταφερει να βρεις χωρίς χρεωση το περιβοητο visa sapport που χρειαζεται εκτός απο το vaoucher



    Τουριστική βίζα

    Η τουριστική βίζα χορηγείται για διάρκεια έως 30 ημερών.
    Για την έκδοση τουριστικής βίζας χρειάζεται να προσκομισθούν τα ακόλουθα έγγραφα:

    1. Το πρωτότυπο του τουριστικού βάουτσερ (βεβαίωσης κράτησης)

    2. Η πρωτότυπη βεβαίωση αποδοχής του αλλοδαπού τουρίστα από την οργάνωση, η οποία δραστηριοποιείται στον τομέα της διοργάνωσης του ταξιδιού (tour operator) και έχει αριθμό αναφοράς (reference number) σε ισχύ.

    3. Εθνικό διαβατήριο σε ισχύ, στον οποίο υπάρχουν τουλάχιστον 2 κενές σελίδες που προορίζονται για την επικόλληση βίζας, η ισχύς του οποίου δεν θα πρέπει να λήγει νωρίτερα από 6 μήνες από την ημερομηνία λήξης ισχύος της βίζας.

    4. Συπληρωμένη αίτηση μόνο ηλεκτρονικά μέσω του site visa.kdmid.ru και υπογεγραμμένη για την έκδοση βίζας.

    Προσοχή! Για τους πολίτες των ΗΠΑ, της Μεγάλης Βρετανίας, του Καναδά και της Γεωργίας προβλέπεται ξεχωριστό έντυπο αίτησης, η οποία συμπληρώνεται επιτόπου στο Ρωσικό Κέντρο Έκδοσης Βίζας.

    5. Το πρόσωπο που θα απεικονίζεται επάνω στη φωτογραφία θα πρέπει να καταλαμβάνει 70%-80% όλης της φωτογραφίας.

    6. Το ασφαλιστήριο συμβόλαιο ιατρικής περίθαλψης, με ισχύ στην επικράτεια της Ρωσίας και πλήρη κάλυψη για την χρονική ισχύ της βίζας.
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  15. #30
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Με το καλό Ματθαίε!! Χρωστάμε και κάτι ρακές!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  2. Kαλημέρα και ευλογημένα MotoGp...
    από BICILINDRICO στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:17
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF