Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Αλλαγή κινητήρα και άδεια κυκλοφορείας

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της KLEIN
    Εγγραφή
    15/11/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για τι χρονιάς μοτό μιλάμε; από το 2004 η 05 (νομίζω) αναγράφεται μόνο ο τύπος του κινητήρα στην άδεια και όχι ο αριθμός παραγωγής του.
    Η αδεια κυκλοφοριας εκδοθηκε το 2003 , Πχ *Ρ204 * 123εχει το δικο μου (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα *Ρ210 * 845
    ''ΘΕΛΕΙ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ''

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KLEIN Προβολή μηνύματος
    Η αδεια κυκλοφοριας εκδοθηκε το 2003 , Πχ *Ρ204 * 123εχει το δικο μου (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα *Ρ210 * 845
    Ο τύπος κινητήρα, είναι διαφορετικός, κρίνοντας από το παράδειγμα που δίνεις.

    Αρα, τυπικά, θέλει την διαδικασία αλλαγής μοτέρ, με αίτηση στην υπηρεσία, βεβαίωση μηχανικού, έλεγχο από την υπηρεσία, παράβολο κ.ο.κ. οπως τα γράφεις πιο πριν.

    Πρακτικά, να ξέρεις, αν το μοτέρ δεν είναι εξόφθαλμα άλλο, δλδ αν δεν έχεις βάλει κανά V8 σε Nissan Micra 1000 , στο ΚΤΕΟ δεν ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ με τον κινητήρα. ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε καν το ψάχνουνε.

    Οπότε κρίνε και κάνε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KLEIN Προβολή μηνύματος
    Η αδεια κυκλοφοριας εκδοθηκε το 2003 , Πχ *Ρ204 * 123εχει το δικο μου (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα *Ρ210 * 845
    Με πρόλαβε ο από πάνω... Είναι άλλος τύπος κινητήρα, θα χρειαστεί να το δηλώσεις για να μπορείς αργότερα να το πουλήσεις...
    Αλλιώς παίζει και το από πάνω.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της KLEIN
    Εγγραφή
    15/11/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ο τύπος κινητήρα, είναι διαφορετικός, κρίνοντας από το παράδειγμα που δίνεις.

    Αρα, τυπικά, θέλει την διαδικασία αλλαγής μοτέρ, με αίτηση στην υπηρεσία, βεβαίωση μηχανικού, έλεγχο από την υπηρεσία, παράβολο κ.ο.κ. οπως τα γράφεις πιο πριν.

    Πρακτικά, να ξέρεις, αν το μοτέρ δεν είναι εξόφθαλμα άλλο, δλδ αν δεν έχεις βάλει κανά V8 σε Nissan Micra 1000 , στο ΚΤΕΟ δεν ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ με τον κινητήρα. ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε καν το ψάχνουνε.

    Οπότε κρίνε και κάνε.
    Το μοτερ εμφανισιακα ειναι το ιδιο σσ fjr1300 , οσο για το κρινε και '' κανε συμβαινει το εξης , στο δικο μου μοτερ gen1 ο αριθμος κινητηρα ειναι στην πισω πλευρα του μοτερ ,οποτε πρεκτικα και να θελεις να το διαβασεις-ελεγξεις -δεις ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να το κανεις .
    Το ''νεο'' μοτερ που θελω να αγορασω ειναι GEN 2 και εκτος του διαφορετικου ..αριθμου '' το σημειο που εχουν ''χτυπησει'' το νουμερο αυτο ειναι σε διαφορετικο σημειο ,πολυ εμφανες , στην δεξια βαση του μοτερ πανω ακριβως απο την ''πομπα πανω στο μοτερ του υδραυλικου συμπλεκτη '' .Ειναι τετοιο το σημειο που και να μην θελεις να το δεις το ματι σου πεφτει εκει πανω !!!!
    Οποτε εαν προβω στην αντικαταση (διοτι δεν εχω απο πουθενα εως τωρα επισημη απαντηση για το αν ταιριαζουν οι βασεις των 2 μοτερ ) θα το δηλωσω κανονικα με την παραπανω διαδικασια .
    Ευχαριστω anyway !!
    ''ΘΕΛΕΙ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ''

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αν θυμάμαι καλά, σε κάποιες περιπτώσεις αντικατάστασης αρκεί έγγραφη δήλωση της αντιπροσωπείας ότι ο κινητήρας μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς πρόβλημα. Αν και το θεωρώ απίθανο δεδομένου ότι το εργοστάσιο αποφάσισε να αλλάξει κωδικό στον κινητήρα, δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο στα κεντρικά μπας και σου γλυτώσουν λίγο κόπο;

  6. #21
    Νέο μέλος Το avatar του/της KLEIN
    Εγγραφή
    15/11/2022
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά, σε κάποιες περιπτώσεις αντικατάστασης αρκεί έγγραφη δήλωση της αντιπροσωπείας ότι ο κινητήρας μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς πρόβλημα. Αν και το θεωρώ απίθανο δεδομένου ότι το εργοστάσιο αποφάσισε να αλλάξει κωδικό στον κινητήρα, δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο στα κεντρικά μπας και σου γλυτώσουν λίγο κόπο;
    H απαντηση απο φιλο φιλου που εχει αμμεση σχεση με την αντιπροσωπεια ειναι οτι δεν εχει τοποθετηθει ξανα μοτερ 2006 σε frame 2001 . Ειμαι σε αναζητηση μοτερ με τον ''ιδιο αριθμο '' , βρηκα 2 αλλα δεν γνωριζω χιλιομετρα .Το 2006 μοτερ ειναι ''πιπιλα'' αλλα δεν ξερω εαν εχει καποια διαφορα στις βασεις του μοτερ και δεν νμπορω να εχω επισημη απαντηση αντιπροσωπειας ? και εχω και την χαρτουρα ''δηλωση'' του νεου αριθμου κινητηρα .
    Ο καιρος θα δειξει δεν εχω αποφασισει ακομη μπορει και ''σπασω''την μηχανη και να την πουλησω για ανταλακτικα , κουραστικα και αγανακτησα με τον ''φιλο ? -μαστορα ''
    ''ΘΕΛΕΙ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ''

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγη κινητηρα και νομοθεσια
    από KeLeYTiS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2012, 21:36
  2. αλλαγη κινητηρα η επισκευη,και ποτε;
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2007, 20:21
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 16:41
  4. Αλλαγή κινητήρα με κάποιον τετράχρονο
    από nikolaevits στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2006, 14:50
  5. αλλαγη μπουζι και κραδασμοι
    από xifias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 10:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF