Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Μεταβίβαση χωρίς ΚΤΕΟ

  1. #1
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704

    Μεταβίβαση χωρίς ΚΤΕΟ

    Ξέρω ότι είναι χιλιοειπωμένο και χιλιοζαλισμένο θέμα, όμως εδώ και καιρό ψάχνω τόσο εδώ, όσο και σε διάφορα άλλα δίκυκλα fora, αλλά και στο γκούγκλι, πέφτοντας συνεχώς πάνω σε αντιφάσεις, εικασίες, αρλουμπολογίες και τελικά ΔΕΝ έχω βγάλει άκρη...
    Προχθές (23/1) ρώτησα ο ίδιος σε ΚΕΠ και μου είπαν, αφού πέσανε και μερικά τηλεφωνήματα για διασταύρωση/επιβεβαίωση ότι ΔΕΝ γίνεται μεταβίβαση σε όχημα που δεν έχει δελτίο ΚΤΕΟ σε ισχύ... μία ακόμη τεράστια τρύπα στη γραφειοκρατία του βλακώδους κράτους μας...

    Το ερώτημα μου είναι:
    Τι κάνουμε αν έχουμε ένα νόμιμο (με άδεια και πινακίδα) μηχανάκι, που έχει μείνει λόγω π.χ. βλάβης ακινητοποιημένο για χρόνια και γι'αυτό το λόγο δεν έχει πάει να περάσει ΚΤΕΟ... το συγκεκριμένο που μ'ενδιαφέρει έχει ως και τα τέλη του πληρωμένα κανονικά (τυπικός παππούς ιδιοκτήτης), η πινακίδα είναι στη θέση της και η άδεια κανονικότατη, δεν λείπει τίποτα από πάνω, ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ κι απλώς είναι 5-6 χρόνια που του έβγαλε ένα θεματάκι με τα ηλεκτρικά κι έκτοτε το έχει παρατημένο σε ένα χωριό και δεν έχει ενδιαφερθεί ποτέ να το κατεβάσει στην πόλη για να το επισκευάσει και/ή να περάσει ΚΤΕΟ.

    Το φυσιολογικό θα ήταν να το φορτώσει (ή και να το καβαλήσει) και να πάει σε συνεργείο και μετά ΚΤΕΟ κι όλα καλά, όμως ο παππούς λέει ότι ΔΕΝ έχει σκοπό να κάνει κάτι τέτοιο και φυσικά εγώ, ως υποψήφιος αγοραστής δεν πρόκειται να τα κάνω όλα αυτά για λογαριασμό του, αν το μηχανάκι δεν βρεθεί πρώτα στην κυριότητά μου, για ευνόητους λόγους...

    Γίνεται λοιπόν με κάποιο νόμιμο τρόπο μεταβίβαση στη φάση που βρισκόμαστε (π.χ. υπεύθυνη δήλωση στο ΚΕΠ ή έστω και κάποια καταβολή προστίμου προς το δημόσιο για έλλειψη ελέγχου από ΚΤΕΟ), ή απλώς το ξεχνάμε κι αφήνουμε τον παππού να το κάνει φωλιά για κλωσσόπουλα και να πληρώνει κάθε χρόνο και τέλη;

    Θα ήθελα να απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει Ο ΙΔΙΟΣ, εάν και εφόσον είναι εφικτό και να εκθέσει ακριβώς τη διαδικασία... παρακαλώ όχι άλλα links σε γενικές συζητήσεις που θα μπερδέψουν ακόμη περισσότερο κι εμένα και όσους άλλους ενδιαφερόμενους, ούτε σχόλια περί ασυναρτησίας του ελληνικού δημοσίου (τη γνωρίζουμε ήδη και τη βλέπουμε κάθε μέρα σε πολλούς τομείς), απλώς αν κάποιοι κατάφεραν με επιτυχία να μεταβιβάσουν μηχανάκια που είναι καθ'όλα νόμιμα αλλά λόγω ακινησίας δεν πέρασαν ΚΤΕΟ, ας μας πουν τι έκαναν...

    ...το νου σου!!

  2. #2
    Εαν παρεις μια εξουσιοδοτηση απο τον μπαρμπα για την μεταβιβαση, δεν μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου? Θεωρεις οτι μπαρμπας στο μεταξυ διαστημα θα καταγγειλει οτι του το κλεψανε ή θα ερθει να στο παρει πισω? Ή δεν στο δινει εαν δεν κανετε μεταβιβαση?
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εαν παρεις μια εξουσιοδοτηση απο τον μπαρμπα για την μεταβιβαση, δεν μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου? Θεωρεις οτι μπαρμπας στο μεταξυ διαστημα θα καταγγειλει οτι του το κλεψανε ή θα ερθει να στο παρει πισω? Ή δεν στο δινει εαν δεν κανετε μεταβιβαση?
    Αυτό που λες γίνεται, αλλά το πρόβλημα είναι ότι ο μπάρμπας χλωμό να δεχτεί χωρίς πρώτα να πάρει και λεφτά, διότι τότε θεωρητικά μπορώ να του πάρω το μηχανάκι και να φύγω! Από την άλλη, κι εγώ για τον ίδιο λόγο δεν προτίθεμαι να του δώσω λεφτά ΠΡΙΝ γίνει η μεταβίβαση, διότι κάλλιστα μετά μπορεί να μου κάνει τον κινέζο...
    Η εξουσιοδότηση γενικά είναι μια χαρά και βολεύει και τις 2 πλευρές, μόνο εάν και εφόσον γνωρίζονται πωλητής/αγοραστής και υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη! Δεν ξέρω κατά πόσον μια απλή υπεύθυνη δήλωση σε συνεννόηση με έναν άγνωστο παρέχει αρκετή νομική κάλυψη ώστε να αποφευχθούν μπερδέματα τέτοιου είδους...
    ...το νου σου!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2251770

    Και μεταβίβαση πλέον δε γίνεται στα ΚΕΠ.

  5. #5
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2251770

    Και μεταβίβαση πλέον δε γίνεται στα ΚΕΠ.
    Μερσί, αλλά αυτό το έγγραφο έχει ημερομηνία 10/2012 κι έχει περάσει πολύς καιρός από τότε...
    Μεταβίβαση στα ΚΕΠ (δε βρίσκομαι ωστόσο στην Αθήνα) γινόταν σίγουρα μέχρι και προχθές Πέμπτη, που πήγα και ρώτησα...
    ...το νου σου!!

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Με προκαταβολη δεν παιζει να στο δωσει και οταν τελειωσουν αυτα να το παρεις?

  7. #7
    Γινεται μεταβιβαση χωρις κτεο. Παρακρατουνται οι πινακιδες στο υπουργειο μετα τη μεταβιβαση, και επιστρεφονται με την επιδειξη του δελτιου κτεο.

  8. #8
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Με προκαταβολη δεν παιζει να στο δωσει και οταν τελειωσουν αυτα να το παρεις?
    Aυτό είναι το πιο λογικό, αλλά ρωτάς αν έχω χρόνο και δυνατότητα να πάω από εδώ που είμαι στο χωριό του (άλλη άκρη του νησιού), να το φορτώσω, να το πάω Μυτιλήνη να το περάσω ΚΤΕΟ και να κάνω άμεσα τις όποιες επισκευούλες χρειαστεί;
    Αλλά ούτε και φράγκα για σούξου-μούξου περισσεύουν, ο σκοπός μου είναι αν γίνεται να το πάρω όπως είναι, να φορτωθεί μια και καλή και να έρθει σπίτι μου και μετά να αρχίσω να ψάχνομαι με ηλεκτρολογεία κλπ, γι'αυτό ακριβώς και ζητάω να βρω αν υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί το ΚΤΕΟ...
    ...το νου σου!!

  9. #9
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Γινεται μεταβιβαση χωρις κτεο. Παρακρατουνται οι πινακιδες στο υπουργειο μετα τη μεταβιβαση, και επιστρεφονται με την επιδειξη του δελτιου κτεο.
    Ώπα!! Εδώ είμαστε!! Ξέρεις ακριβώς τη διαδικασία, ή μπορείς να με καθοδηγήσεις πού να ψάξω για να βρω λεπτομέρειες; Γίνεται και σε ΚΕΠ, ή χρειάζεται βόλτα στο υπουργείο συγκοινωνιών; Όχι ότι με χαλάει και το δεύτερο, δηλαδή...
    Για δώσε please κάνα πιο λεπτομερές στοιχείο...
    ...το νου σου!!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Ώπα!! Εδώ είμαστε!! Ξέρεις ακριβώς τη διαδικασία, ή μπορείς να με καθοδηγήσεις πού να ψάξω για να βρω λεπτομέρειες; Γίνεται και σε ΚΕΠ, ή χρειάζεται βόλτα στο υπουργείο συγκοινωνιών; Όχι ότι με χαλάει και το δεύτερο, δηλαδή...
    Για δώσε please κάνα πιο λεπτομερές στοιχείο...

    Ξεχνα τα κεπ.
    Με την αδεια και τις πινακιδες πας υπουργειο, κανεις μεταβιβαση και σου δινουν μια αδεια που αναγραφει "δεν ισχυει για κυκλοφορια", το φτιαχνεις, το πας κτεο, πας με το κτεο υπουργειο και παιρνεις πινακιδες και κανονικη αδεια κυκλοφοριας.

  11. #11
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι,αν εχεις τη δυνατοτητα,να το πας φορτωμενο σε ενα ΚΤΕΟ.Εκει θα σου εκδοσουν το δελτιο οτι πηγες και κοπηκες και εχεις 15 μερες προθεσμια να πας να το ξαναπερασεις.Με αυτο το δελτιο μπορεις να κανεις μεταβιβαση.Αφου ολοκληρωσεις καταθετεις πινακιδα και οποτε μπορεις το περνας κανονικα.

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αυτο θα σου ελεγα και εγω σαν δευτερη λυση
    Περυσι που πηρα το bandit(φθινοπωρο). Ενω το περπατησα για λιγο το εβαλα μεσα για ρεστοριγκ
    Βεβαια ειχα στα χερια μου Εξουσιοδοτηση υπευθυνη δηλωση κλπ κλπ
    Ηρθε ο χειμωνας εφτασε η ωρα για τελη κυκλοφοριας καθ πηγα συγκοινωνιων ΜΟΝΟ με αυτα τα χαρτια+ αδεια μηχανης
    Εκανα μεταβιβαση εβγαλα καινουργια στο ονομα μου.Μου εβγαλαν καινουργια οπου εγραφε(δεν ισχυει για κυκλοφορια)μου ειπαν οτι με αυτο μπορω να την περασω κανονικα κτεο και μετα να παω να μου βγαλουν κανονικη
    Δυστηχως δεν μου πηγαν καλα τα πραματα και πηγα σε αλλο οροφο και παρεδωσα αδεια και πινακιδα

  13. #13
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2251770

    Και μεταβίβαση πλέον δε γίνεται στα ΚΕΠ.
    Δυστυχως αλλαξε αυτο απο τι βλεπω στο site του υπουργειου.Το εχει ως απαιτουμενο δικαιολογητικο το δελτιο τεχνικου ελεγχου.

    Edit:Τωρα παρατηρησα οτι λεει για επιβατικα οχηματα και διευκρινιζει αν αποκλειει ή συμπεριλαμβανει και τις μοτοσυκλετες σε αυτο το δικαιολογητικο.

  14. #14
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Κύριοι σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πληροφόρηση, όποτε μπορέσω πετάγομαι στο παράρτημα του υπουργείου συγκοινωνιών κι ελπίζω να μπορέσει να γίνει κάτι αν συνεννοηθώ, μάλλον τελικά στα ΚΕΠ ή βαριούνται ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται διότι μου είπαν ότι θέλουν δελτίο ΚΤΕΟ που να ισχύει, δεν τους αρκεί να πας προσωρινό χαρτί που λέει ότι το πήγες και κόπηκε...
    Πάντως μεταβιβάσεις στα ΚΕΠ γίνονται κανονικότατα ακόμη, τουλάχιστον στην επαρχία, που είμαι εγώ! Δεν ξέρω αν καταργήθηκαν στην Αθήνα, λόγω φόρτου εργασίας (κουράζονται πολύ τα καμάρια μας....)
    ...το νου σου!!

  15. #15
    Ψαρούλης Το avatar του/της Sele
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    101
    Επειδή τις επόμενες μέρες θα περάσω εις διπλούν τη διαδικασία (πώληση/αγορά μηχανής) και με καίει και εμένα το θέμα, δελτίο ΚΤΕΟ χρειάζεται ακόμα και για μηχανή του 2009;
    Απ' ότι έχω διαβάσει για τόσο καινούρια δεν χρειάζεται (ούτως ή άλλως φέτος είναι να περάσουν αυτές πρώτη φορά). Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
    I suppose it will all make sense when we grow up

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβίβαση χωρίς πινακίδα - ασφάλεια
    από archi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 10:18
  2. Πρέπει να περάσει κτεο για να γίνει μεταβίβαση???
    από diasss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2012, 18:33
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2008, 14:46
  4. Χωρις Μυαλο
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:20
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF