Σελίδα 3 από 117 ΠρώτοΠρώτο 123456781353103 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 1741

Θέμα: Παιχνίδι γνώσεων για να περνάει η ώρα MkΙV

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp0s Προβολή μηνύματος
    βασικα, ο sapilas εχει καταπιει μια ολοκληρη, εγω μονο κατι σελιδες
    Εσείς με την εγκυκλοπαίδεια και τις σελίδες ...

    1.Πως λεγόταν η αντιπροσωπεία που έφερνε στα 70s δύο γνωστές (κόβω φλέβες) μάρκες μοτό στην Ελλάδα ?
    2.Πως βαφτίσανε το πιο γνωστό υβρίδιο αυτών που έτρεξε σε αγώνες στην Ελλάδα και ποια μηχανικάρα το έστησε ?

    ΥΓ Σιγά ρε μη σας έβαζα και φωτό...

  2. #32
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εσείς με την εγκυκλοπαίδεια και τις σελίδες ...

    1.Πως λεγόταν η αντιπροσωπεία που έφερνε στα 70s δύο γνωστές (κόβω φλέβες) μάρκες μοτό στην Ελλάδα ?
    2.Πως βαφτίσανε το πιο γνωστό υβρίδιο αυτών που έτρεξε σε αγώνες στην Ελλάδα και ποια μηχανικάρα το έστησε ?

    ΥΓ Σιγά ρε μη σας έβαζα και φωτό...

    Κ.Βαρόγλου? Ducati, Beta κλπ.
    Μήπως λες για το Ducati με μοτέρ Kawasaki 4κυλινδρο σε σειρά που έτρεχε κάποτε στους Ελληνικούς αγώνες ταχύτητας?
    Αυτό το έφτιαξε ο Σαμαράς που είχε συνεργείο στο Καλαμάκι. Δεν το έχω δεί live, αλλά το έχω δεί σε φωτό.
    Πήγαινε τον κ%%ο του, και δεν έσπαγε, ενω είχε κράτημα Ducati. Eλιωναν τα καπακια βέβαια και ειχε ενα θέμα.

    edit : Την πρώτη φορά το έφτιαξε ο Γιώργος Κούρος και μετα το ξαναέφτιαξε ο Σαμαρας ο οποίος είδε το θέμα και με πήρε τηλ και μου θύμισε τις λεπτομέρειες.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 31/01/2014 στις 18:01.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κ.Βαρόγλου? Ducati, Beta κλπ.
    Μήπως λες για το Ducati με μοτέρ Kawasaki 4κυλινδρο σε σειρά που έτρεχε κάποτε στους Ελληνικούς αγώνες ταχύτητας?
    Αυτό το έφτιαξε ο Σαμαράς που είχε συνεργείο στο Καλαμάκι. Δεν το έχω δεί live, αλλά το έχω δεί σε φωτό.
    Πήγαινε τον κ%%ο του, και δεν έσπαγε, ενω είχε κράτημα Ducati. Eλιωναν τα καπακια βέβαια και ειχε ενα θέμα.

    edit : Την πρώτη φορά το έφτιαξε ο Γιώργος Κούρος και μετα το ξαναέφτιαξε ο Σαμαρας ο οποίος είδε το θέμα και με πήρε τηλ και μου θύμισε τις λεπτομέρειες.
    Καλημέρα είσαι ωραίος ρε ψηλέ .
    Πάμε λοιπόν ανάποδα πρώτα το 2.
    Βεβαίως μιλάω για υβρίδιο Ducati-Kawa που προέκυψαν και από το συνταίριασμα δύο κόσμων (πλαίσιο Ντουκ με δύναμη Κάβα) αλλά και από την κοινή αντιπροσώπευση (Καμμένος) των δύο αυτών εταιρειών στην Ελλάδα του τότε.
    Υβρίδια φτιάχθηκαν περισσότερα του ενός (είχε φτιάξει ένα καλό και ο Παπαγεωργίου) αλλά το ιστορικότερο όλων ήταν φυσικά η "σαύρα" του Γιώργου Ίσαρη (Κούρου) έναν από τους μεγαλύτερους μηχανικούς που έβγαλαν τα χρόνια εκείνα στην Ελλάδα με άπειρα φτιαξίματα σε 2χρονα και 4χρονα στους αγώνες και στα ντράγκστερ.
    Το τι απέγινε η "σαύρα" δεν ξέρω ρώτα τον Σαμαρά (για τις χρυσαφιές μαγνησίου ζάντες της θα στα πω από κοντά χαχα )
    Η πλήρης απάντηση στο 1 αργότερα (στο αρθράκι με τα Σαμουράι ) με οπτικοακουστικό υλικό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	okDSC01109.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	308886

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα είσαι ωραίος ρε ψηλέ .
    Πάμε λοιπόν ανάποδα πρώτα το 2.
    Βεβαίως μιλάω για υβρίδιο Ducati-Kawa που προέκυψαν και από το συνταίριασμα δύο κόσμων (πλαίσιο Ντουκ με δύναμη Κάβα) αλλά και από την κοινή αντιπροσώπευση (Καμμένος) των δύο αυτών εταιρειών στην Ελλάδα του τότε.
    Υβρίδια φτιάχθηκαν περισσότερα του ενός (είχε φτιάξει ένα καλό και ο Παπαγεωργίου) αλλά το ιστορικότερο όλων ήταν φυσικά η "σαύρα" του Γιώργου Ίσαρη (Κούρου) έναν από τους μεγαλύτερους μηχανικούς που έβγαλαν τα χρόνια εκείνα στην Ελλάδα με άπειρα φτιαξίματα σε 2χρονα και 4χρονα στους αγώνες και στα ντράγκστερ.
    Το τι απέγινε η "σαύρα" δεν ξέρω ρώτα τον Σαμαρά (για τις χρυσαφιές μαγνησίου ζάντες της θα στα πω από κοντά χαχα )
    Η πλήρης απάντηση στο 1 αργότερα (στο αρθράκι με τα Σαμουράι ) με οπτικοακουστικό υλικό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	okDSC01109.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	308886
    Αφού το λέει και στην διαφήμιση που έβαλες! 'Παντός είδους μετατροπές' !!!

    Ο Σαμαράς με πήρε τηλ μόλις διάβασε το παραπάνω και μου ειπε τις λεπτομέρειες που είχα ξεχάσει. Είναι γραμμένος στο moto.gr αλλά δεν γράφει, διαβάζει όμως.
    Η 'σαύρα' είχε μοτέρ Kawasaki με ανταλλακτικά απο 5 διαφορετικά μοτέρ! Στην τελική του εκδοση είχε πιστονια απο KL250 γιατί εδιναν παραπάνω συμπίεση.
    Παρα λίγο να κερδίσει κι εναν αγώνα, αλλά στον τελευταίο γύρο το καπάκι είχε λιώσει τόσο που έτρεχε λάδια!
    Σε dragster και κοντρες ήταν κορυφή. Θα πρέπει να βρω και να ποστάρω φωτό, εχει ο Σαμαράς.
    Ωραίο θέμα Πάνο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αφού το λέει και στην διαφήμιση που έβαλες! 'Παντός είδους μετατροπές' !!!

    Ο Σαμαράς με πήρε τηλ μόλις διάβασε το παραπάνω και μου ειπε τις λεπτομέρειες που είχα ξεχάσει. Είναι γραμμένος στο moto.gr αλλά δεν γράφει, διαβάζει όμως.
    Η 'σαύρα' είχε μοτέρ Kawasaki με ανταλλακτικά απο 5 διαφορετικά μοτέρ! Στην τελική του εκδοση είχε πιστονια απο KL250 γιατί εδιναν παραπάνω συμπίεση.
    Παρα λίγο να κερδίσει κι εναν αγώνα, αλλά στον τελευταίο γύρο το καπάκι είχε λιώσει τόσο που έτρεχε λάδια!
    Σε dragster και κοντρες ήταν κορυφή. Θα πρέπει να βρω και να ποστάρω φωτό, εχει ο Σαμαράς.
    Ωραίο θέμα Πάνο.
    Μπράβο ρε ,όχι μόνο έχεις καταπιεί εγκυκλοπαίδεια αλλά έχεις και καλές "άκρες" . Αν βρεις άλλα στοιχεία-φωτό ,μάζεψέ τα όλα μαζί ,μην χαθούν εδώ μέσα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fo 46.jpg 
Προβολές:	281 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	308915

  7. #37
    Και ένα ευκολάκι που μάλλον δεν έχει ξαναμπεί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	308924
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #38
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	quiz.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	308928

  9. #39
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κ.Βαρόγλου? Ducati, Beta κλπ.
    Μήπως λες για το Ducati με μοτέρ Kawasaki 4κυλινδρο σε σειρά που έτρεχε κάποτε στους Ελληνικούς αγώνες ταχύτητας?
    Αυτό το έφτιαξε ο Σαμαράς που είχε συνεργείο στο Καλαμάκι. Δεν το έχω δεί live, αλλά το έχω δεί σε φωτό.
    Πήγαινε τον κ%%ο του, και δεν έσπαγε, ενω είχε κράτημα Ducati. Eλιωναν τα καπακια βέβαια και ειχε ενα θέμα.

    edit : Την πρώτη φορά το έφτιαξε ο Γιώργος Κούρος και μετα το ξαναέφτιαξε ο Σαμαρας ο οποίος είδε το θέμα και με πήρε τηλ και μου θύμισε τις λεπτομέρειες.
    Πριν 3 περιπου χρονια γνωρισα τον Σαμαρα μεσω ενος φιλου απο εδω μεσα και μου εκανε εξυπηρετηση για κατι που ηθελα στο ντομινειτορ.Την δευτερη φορα που βρεθηκαμε μου ελεγε ιστοριες απο εκεινη την εποχη και για το υβριδιο.ΜαστροΝικο να'σαι καλα και αν μπορεις δωσε φωτογραφιες στον Αρη να μαθαινουμε οι νεοτεροι
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Και ένα ευκολάκι που μάλλον δεν έχει ξαναμπεί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	308924
    ωραιο! Συπτωματικα, χθες χαζευα κατι αλλες δημιουργιες του τυπου στο Coupes de Moto Légende, εχει κανει τουμπανα

    Bernard droulhiole - moraco Yamaha 350

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp0s Προβολή μηνύματος
    ωραιο! Συπτωματικα, χθες χαζευα κατι αλλες δημιουργιες του τυπου στο Coupes de Moto Légende, εχει κανει τουμπανα

    Bernard droulhiole - moraco Yamaha 350
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp0s Προβολή μηνύματος
    ωραιο! Συπτωματικα, χθες χαζευα κατι αλλες δημιουργιες του τυπου στο Coupes de Moto Légende, εχει κανει τουμπανα

    Bernard droulhiole - moraco Yamaha 350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εχει ξαναμπεί αλλες δύο φορές!

    http://www.moto.gr/forums/showthread...co#post2004641

    http://www.moto.gr/forums/showthread...co#post1498534

    Ενταξει αμα αυτο ηταν 350 αλλάζει το πράγμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Πριν 3 περιπου χρονια γνωρισα τον Σαμαρα μεσω ενος φιλου απο εδω μεσα και μου εκανε εξυπηρετηση για κατι που ηθελα στο ντομινειτορ.Την δευτερη φορα που βρεθηκαμε μου ελεγε ιστοριες απο εκεινη την εποχη και για το υβριδιο.ΜαστροΝικο να'σαι καλα και αν μπορεις δωσε φωτογραφιες στον Αρη να μαθαινουμε οι νεοτεροι
    Σε κάποια φάση θα ξαναβρεθούμε με τον Σαμαρά και θα ποστάρω και φωτό της 'σαυρας'.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fo 46.jpg 
Προβολές:	281 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	308915
    Το συγκεκριμενο εχει ενδιαφερουσα ιστορια... Και για να μη λεω και μαλακιες ηταν πολυ δυσκολο να βρεθει αφου δεν υπαρχουν φωτο στο νετ εκτος απο αυτη που εβαλες κι αλλη μια του μουσειου που ειναι και δεν εχει καμμια πληροφορια.

    Λοιπον κατασκευαστης του συγκεκριμενου ειναι ο Pietro Vassena κι αυτο πρεπει να ειναι το πρωτο μοτερ που εφτιαξε 90cc ή 125cc. Εκτος απο υποβρυχια, ελικοπτερα κ.ά., τη δεκαετια του 40 σχεδιαζε τα μοτερ της Rumi.

    εδω η ιστορια του: http://www.officinevassena.it/stamp/stamp.html

    Κι εδω αλλα μηχανακια που εφτιαξε. (τσεκαρετε το σκουτερ με μποξερ 150cc )

    http://effequattro.dyndns.info/lm2/M...e/pdf/1288.pdf

  15. #45
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το δικο μου το ψαχνει κανεις? για καθιστε.. Σαμαρας Νικος? φιλος του τιφοζο μηπως? εχει cb250n? παιζει να ειναι μικρος ο κοσμος... αν ειναι και σκιπερ...

Σελίδα 3 από 117 ΠρώτοΠρώτο 123456781353103 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παιχνίδι γνώσεων για να περνάει η ώρα.
    από sapila racing στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 1462
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2014, 07:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF