Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Ας μαγειρέψουμε (ανακατασκευή κινητήρα)

  1. #1
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008

    Ας μαγειρέψουμε (ανακατασκευή κινητήρα)

    Και θα μου πείτε, πέτα το το ρημάδι.

    Το θεωρώ χαζομάρα να πετάξω ενα παπί που δεν εχει κανένα άλλο πρόβλημα πλήν του κινητήρα του.
    Ας θυμηθούμε λίγο, μετά απο 27000χλμ το μαμά μοτέρ είχε χαλάσει και έτσι έβαλα ενα λιφάν πάνω.
    Αφού και το λιφάν χτύπησε μπιέλα και κοπανούσε (και το βλήμα νόμιζα οτι χτυπάνε οι βαλβίδες), το αφεντικό έκανε ευγενική χορηγία καινούριου μοτέρ λιφάν.
    Εφόσον λοιπόν με την γραφειοκρατεία ΔΕΝ αντέχεται άλλο είπα να βγάλω το μαμά μοτέρ απο το ράφι και να το φτιάξω με σωθηκά της προκοπής αυτή τη φορά.
    Έλεγξα λίγο κάρτερ, κύλινδρο κλπ και είναι σε καλή κατάσταση πλήν στροφάλου και μπιέλας.
    Ήρθε και στα χέρια μου μια κεφαλή 3βάλβιδη και είπα να ξαναπιάσω τις καστάνιες.

    Ερώτημα τώρα, τι μπορώ και πως μπορώ να το κάνω.
    Έχω το 2ο λιφάν που είχα πάρει και μπορώ να εκμεταλευτώ: πιστόνι, σασμάν, καδένες, μίζα, τρόμπα λαδιού κλπ.
    Χρειάζομαι όπως και να χει στροφαλομπιέλα.

    Πρόθεσή μου είναι να γίνει ένας διάλογος απο γνώστες του είδους (όπως είστε οι περισσότεροι) και να βγεί ενα μοτέρ να μπεί πάνω στο μηχανάκι και να βγάζει το μεροκάματό του. Όχι να στήνεται στα φανάρια και να κάνει κόντρες, αλλά άμα θέλω να το τσιμπήσω (μια στο τόσο) να έχω την δυνατότητα χωρίς να φοβάμαι.

    Υ.γ. Απο το καινούριο λιφάν έχω και ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστή, καρμπυρατέρ, καλώδια κλπ.

  2. #2
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Έχω λύσει κάρτερ, έβγαλα σασμάν, στροφαλομπιέλα κλπ.
    Το μαμά μοτέρ το χω πάει για κολαούζο σε μερικές βίδες που είχαν πρόβλημα και θα αρχίσω να ποστάρω φωτογραφίες όσο προχωράω.


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    σοβαρη παραλειψη:το μαμα μηχανακι τι ηταν?πριν του βαλεις μοτερ Lifan.
    το μπατζετ δε σου επετρεπε επισκευη το μαμα μοτερ εστω με κλαπατσιμπανα λιφαν?

  4. #4
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bikas Προβολή μηνύματος
    σοβαρη παραλειψη:το μαμα μηχανακι τι ηταν?πριν του βαλεις μοτερ Lifan.
    το μπατζετ δε σου επετρεπε επισκευη το μαμα μοτερ εστω με κλαπατσιμπανα λιφαν?
    Κινέζικο ήταν. Μα αυτό κάνω, το μαμά μοτέρ θα έχει σωθηκά lifan, ή Honda (astrea)... Ότι βρούμε σε καλή τιμή!

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Κινέζικο ήταν. Μα αυτό κάνω, το μαμά μοτέρ θα έχει σωθηκά lifan, ή Honda (astrea)... Ότι βρούμε σε καλή τιμή!
    Εγώ θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου με το κινέζικο.
    Φτιαξε το lifan, η παρε ενα μεταχειρισμένο japan. Το κινέζικο δεν κανει για τίποτα δυστυχώς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου με το κινέζικο.
    Φτιαξε το lifan, η παρε ενα μεταχειρισμένο japan. Το κινέζικο δεν κανει για τίποτα δυστυχώς.
    Το θέμα είναι να αποφύγω τις μετατροπές στην άδεια και να αλλάζω νούμερα. Άμα σου δείξω φωτογραφίες τα κάρτερ και όλα τα εσωτερικά είναι ίδια.

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι να αποφύγω τις μετατροπές στην άδεια και να αλλάζω νούμερα. Άμα σου δείξω φωτογραφίες τα κάρτερ και όλα τα εσωτερικά είναι ίδια.
    Είναι ίδια οπτικά, αλλά η ποιότητα κατασκευής και τα υλικά είναι πολύ κατώτερα.
    Ανταλλακτικά του κινητήρα που στο Honda είναι για μια ζωή, στο κινέζικο διαλύονται και παρασέρνουν μαζί τους και τα παρελκόμενα.
    Στο λέω γιατί θεωρώ οτι θα ταλαιπωρηθείς τζάμπα και είναι κρίμα να βάλεις χρόνο, κόπο και χρήμα και μετά από λίγο να το πάρεις στο χέρι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Συμφωνω με τον αποπανω....

    να συμπληρωσω δε οτι εαν παλιο και νεο μοτερ ειναι τα ιδια κυβικα δεν χρειαζεται μεταβολη αδειας, απλα να εχεις μαζι μια φωτοτυπια του τιμολογιου αγορας του νεου μοτερ.

  9. #9
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Οποτε να κρατησω το λιφαν και να φτιαξω αυτο. Σαν να εχετε δικιο δεν ειμαι για πολλα εξοδα καθε τρεις και λιγο.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Είναι ίδια οπτικά, αλλά η ποιότητα κατασκευής και τα υλικά είναι πολύ κατώτερα.
    Ανταλλακτικά του κινητήρα που στο Honda είναι για μια ζωή, στο κινέζικο διαλύονται και παρασέρνουν μαζί τους και τα παρελκόμενα.
    Στο λέω γιατί θεωρώ οτι θα ταλαιπωρηθείς τζάμπα και είναι κρίμα να βάλεις χρόνο, κόπο και χρήμα και μετά από λίγο να το πάρεις στο χέρι.
    Όπως τα λέει
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    εγω παντος ξέρω λιφαν μοτερ που δουλεύει 6-7 χρόνια και ο ιδιοκτήτης αλλάζει πολυ αραιά τα λαδια. όποτε θυμηθεί και αν εχει λευτα

  12. #12
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    εγω παντος ξέρω λιφαν μοτερ που δουλεύει 6-7 χρόνια και ο ιδιοκτήτης αλλάζει πολυ αραιά τα λαδια. όποτε θυμηθεί και αν εχει λευτα

    Ναι, γιατί σαν κινητήρας, έχει μια ομοιογένεια. Σε κινέζικες κάσες, αν βάλεις ιαπωνικά ανταλακτικά, πχ
    ρουλεμάν, οι φωλιές παίζει να γίνουν σπηλιές, λίαν συντόμως......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    δηλαδη και εγω που σκεφτομαι να δυναμωσω το υπαρχον(lifan110 αμιζο)μοτερ μου να το αφησω?σκεφτομαι να το ανεβασω στα 125-135cc με ρεκτιφιαρισμενο τζαπαν κυλινδρο και αναλογο πιστονι.θα την ακουσει η μπιελα κ τα ρουλεμαν?

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    δηλαδη και εγω που σκεφτομαι να δυναμωσω το υπαρχον(lifan110 αμιζο)μοτερ μου να το αφησω?σκεφτομαι να το ανεβασω στα 125-135cc με ρεκτιφιαρισμενο τζαπαν κυλινδρο και αναλογο πιστονι.θα την ακουσει η μπιελα κ τα ρουλεμαν?
    Σε γαργαλαει ο ποφτος σου ετσι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Να σας πω τι έχω δεί απο την λιγοστή εμπειρία μου.
    Κάθε τι που φτιάχνεται, φτιάχνεται για την ανάλογη χρήση. Δηλαδή ένα honda astrea, άμα το πάρω μαμά και του πίνω το αίμα συνέχεια πόσο θα αντέξει? Οκ το κινέζικο θα σπάσει σε 2 μήνες, το astrea θα κρατήσει 4.... (τα χρονικά διαστήματα είναι τελείως στην τύχη)

    Αυτή τη στιγμή έχω 2 λιφάν. Ενα με 700χλμ στην πλάτη του που έχω ήδη πάνω και κινούμαι, ένα με άγνωστα χιλιόμετρα που είχα αγοράσει το καλοκαίρι και είναι στην αρχή της η μπιέλα να κάνει βαβά.
    Και το μαμά μοτέρ που είναι χάρβαλο (εσωτερικά).

    Παίρνω το λιφάν με την μπιέλα, του βάζω πιστόνι, στροφαλομπιέλα, κύλινδρο και το κάνω 135-140cc όσο πάει με πομπέ πιστόνι, την 3βάλβιδη κεφαλή που μου χαρίσανε, βάζω και ενα dellorto πάνω, ένα πολλαπλασιαστή βαρβάτο, μπουζοκαλώδιο με πίπα της προκοπής, ένα σωστό NGK μπουζί και ηλεκτρονική custom με 3 mosfet στην έξοδο φτιαγμένη απο μένα (την έχω ήδη). Τα βάζω όλα πάνω, το στρόνω προσεκτικά. Στα 500χλμ αλλάζω λάδια, σε άλλα 500 αλλάζω πάλι λάδια και μετά εφόσον ζεσταθεί σωστά του τα χώνω σε καμιά ευθεία ή σε κάποιο φανάρι για 1-2χλμ ίσα να μου φύγει το χαρμάνιασμα γιατί τις υπόλοιπες ώρες μου αρέσει απλά να πηγαίνω την βόλτα μου χαλαρά χωρίς να είναι η αδρεναλίνη μου στα ύψη.
    Θα πάθει τίποτα? Νομίζω πως όχι. Αλλά με την προυπόθεση να έχει βιδωθεί σωστά με δυναμόκλειδο και ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ στρώσιμο.

    Το άλλο σενάριο τώρα είναι το άλλο μοτέρ που δεν έχει ακόμα πάνω του 1000χλμ, όπως και ένα μοτεράκι honda, άμα αρχίσω και του ρίχνω ναφθαλίθνες ή λίγο κιροζήνη μέσα στο ντεπόζιτο δεν θα σκάβει?
    Σαφώς και θα γίνω ο κοντράκιας του μήνα αλλά για πόσο?

    Ηθικό δίδαγμα no1. το μεγάλο γίνεται μικρό, το μικρό δεν γίνεται μεγάλο, που σημαίνει οτι ένα μοτέρ δυνατό και σωστά φτιαγμένο θα αντέξει αν το πηγαίνεις νορμάλ και του τα "δίνεις" μια στο τόσο να ξεμπουκώνει. Το μικρό όμως όσο το ζορίζεις θα σε ζορίσει και αυτό.

    Ηθικό δίδαγμα no2. δεν θα κάνουμε υπερπαραγωγή με πομπέ πιστόνια και απαιτήσεις πίστας. Παπί είναι. Αν είχα μια 1000+cc το συζητούσαμε

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή κινητήρα Honda Bros 650 (non PGM)
    από The_bandit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2013, 11:01
  2. Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2012, 16:01
  3. ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
    από Juohmar1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2011, 17:08
  4. Ας εγκαινιάσω λοιπόν αυτή τη θεματολογία
    από DIT στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 17:47
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF