Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Πρώτο μηχανάκι 50cc

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΚώσταςΚ
    Εγγραφή
    04/02/2014
    Μηνύματα
    11

    Πρώτο μηχανάκι 50cc

    Καλησπέρα σε όλους, με λένε Κώστα και είμαι καινούργιος στο forum!

    Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος σε θέματα περί δικύκλων, θα ήθελα τις συμβουλές σας.
    Είμαι 17 και θέλω να πάρω ένα 50ράκι, το χρειάζομαι για να πηγαινοέρχομαι στο σχολείο που είναι 14χλμ. καθημερινά. Θέλω κάτι ασφαλές και οικονομικό, η ταχύτητα δεν με ενδιαφέρει. Τώρα, για το αν αυτό θα είναι scooter, παπί, δίχρονο/τετράχρονο, καινούργιο/μεταχειρισμένο, θέλω την βοήθειά σας... Να επισημάνω ότι είμαι 55 κιλά (αν παίζει κάποιο ουσιώδες ρόλο) και ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα οδηγήσω, οπότε δεν είμαι για πολλά πολλά Τα λεφτά που θα μπορώ να διαθέσω θα είναι περίπου 1.300-1.500E.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    ένα καλό glx μαμίσιο, και τα ρέστα εξοπλισμός

    καλωσήρθες


    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Καλωσόρισες!
    Το GLX που λέει ο φίλος πιο πάνω ΣΙΓΟΥΡΑ ήταν Νο1 πριν 20 χρόνια, κι ακόμη μπορεί να είναι καλό, ΜΟΝΟ όμως αν ξέρεις από ποιον θα το πάρεις...
    Η γνώμη μου είναι, μια κι είσαι φρέσκος, να πάρεις μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ασιάτισσα πάπια (π.χ. Lifan, Kymco, Daytona) 50cc, με κάνα 900άρι ευρά, που θα σου δώσει και εγγύηση 2 χρονάκια και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... έτσι κι αλλιώς, σε λίγο καιρό, αν σου αρέσουν οι 2 τροχοί θα ψαχτείς για κάτι μεγαλύτερο, αλλιώς θα το παρατήσεις.
    Αυτά που ακούς για τα κινεζάκια πράγματι αληθεύουν, η ποιότητα κατασκευής πράγματι δεν έχει καμιά σχέση με τα παλιά γιαπωνέζικα, αλλά στην αναμέτρηση Γιαπωνέζος 20 ετών εναντίον Κινέζου του κουτιού, σίγουρα ο πρώτος θα χάσει σε πολλά σημεία! Έχε υπόψιν σου και ότι πλέον, εδώ και πολύ καιρό, ακόμη κι οι γιαπωνέζικες φίρμες ΔΕΝ είναι made in Japan, οπότε μην πας στον έμπορο και σε βάλει στο τριπάκι για Χόντα-Μόντα-Γιαμάχα κλπ, δεν αξίζει τον κόπο, αν δε σε νοιάζει η ταχύτητα, η φιγούρα και τα λοιπά και θέλεις απλώς να μετακινείσαι αποροβλημάτιστα!
    Ένα οποιοδήποτε καινούργιο (ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ, μη μπλέκεις με λάδια και ξύδια) 50άρι κινεζάκι θα σε βγάλει μια χαρά για 2-3 χρόνια, το τι θα κάνεις μετά θα εξαρτηθεί από σένα, τις ορέξεις και την τσέπη σου...

    Τώρα, γιατί παπί και όχι scooter ή άλλου τύπου 50άρι;
    Το παπί είναι πολύ βολικό εντός και εκτός πόλεως, super οικονομικό, έχει άνετη σέλα και για 2 άτομα, μπορεί να πάρει βαλιτσάκι και να κουβαλήσει ΠΟΛΛΑ και ογκώδη πράγματα, θα μάθεις να οδηγείς με ταχύτητες (αν και χωρίς συμπλέκτη), έχει ποδιά και δε θα γίνεσαι χάλια σε βρεμμένο δρόμο, βρίσκεις για πλάκα ό,τι ανταλλακτικό μπορεί να χρειαστείς και πουλιέται εύκολα, όταν έρθει η ώρα του...
    Τα σκούτερ είναι αυτόματα και δίχρονα, με ό,τι συνεπάγονται αυτά τα 2 (κάποιος μπορεί να σου πει ότι είναι καλά στοιχεία, εγώ εν προκειμένω τα θεωρώ μείον), ενώ οποιουδήποτε άλλου τύπου 50αράκι ΔΕΝ θα σε βολέψει όσο ένα παπί...
    Άρχισε να ψάχνεις για καινούργιο, ή αν καταλήξεις σε μεταχειρισμένο κοίτα να είναι μαμίσιο και όχι πάνω από 3-4 ετώ, αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο, για να γλιτώσεις 3-4 κατοστάρικα στην αγορά να τα φας στα συνεργεία... Κράτα και 5 φράγκα για ένα καλό κρανάκι, βαλιτσάκι (αν δεν έχει), αδιάβροχα και ένα ζεστό μπουφανάκι που να κλείνει καλά μέχρι πάνω στο λαιμό μαζί με γάντια, όχι απαραίτητα κάτι εξειδικευμένο για μηχανή, αυτές τις αγορές άσε τις για αργότερα...
    ...το νου σου!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Όχι ρε παιδια glx,που πατας φρενο με το προιστορικο usd,ασε που δεν θα βρεις τιποτα γνησιο πανω μετα από τοσα χρονια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    daytona sprinter 50ρι,τιμιο για την τιμή του πιστευω...

    πλεον δεν βγαίνουν και πολλα 50ρια παπιά...

    επισης απο σκουτερ..το καινουριο typhoon(δεν ξερω σε τι τιμη μπορεί να το βρείς) η και γιατι οχι το ..kymco agility? (οχι το τελευταιο μοντελο)

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΚώσταςΚ
    Εγγραφή
    04/02/2014
    Μηνύματα
    11
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους που απαντήσατε, νομίζω έχω κατευθυνθεί προς το να αγοράσω παπάκι, από όσα μου λέτε. Τώρα, για το μοντέλο, από ότι φαίνεται, οι γνώμες διίστανται, θα ψάξω και εγώ τι ακριβώς μπορώ να βρω εδώ που είμαι (Ρόδο) και πιστεύω πως θα βγάλω άκρη. Να 'στε καλά μάγκες!

  7. #7
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Υπαρχει και το Aprilia RS 50,στα 7 κατοσταρικα πανω κατω....Κλασεις ανωτερο απο'τι αναφερθηκε με μονο μειον τα ακριβοτερα ανταλλακτικα και την καταναλωση (συγκριτικα με ενα παπι).

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΚώσταςΚ
    Εγγραφή
    04/02/2014
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει και το Aprilia RS 50,στα 7 κατοσταρικα πανω κατω....Κλασεις ανωτερο απο'τι αναφερθηκε με μονο μειον τα ακριβοτερα ανταλλακτικα και την καταναλωση (συγκριτικα με ενα παπι).
    Είναι ασφαλές αυτό το πράγμα για κάποιον που θα οδηγήσει για πρώτη φορά 50αράκι;; :P Φαίνεται πολύ δυνατό!!

  9. #9
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    50ρι ειναι,δεν ειναι κανα θηριο....Ισα ισα ειναι πολυ πιο ασφαλες σε φρενα και κρατηματα και ακομα πιο δυσκολο στο να πεσεις συγκριτικα με ενα παπι.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΚώσταςΚ
    Εγγραφή
    04/02/2014
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    50ρι ειναι,δεν ειναι κανα θηριο....Ισα ισα ειναι πολυ πιο ασφαλες σε φρενα και κρατηματα και ακομα πιο δυσκολο στο να πεσεις συγκριτικα με ενα παπι.
    Ναι, έχεις δίκιο. Βέβαια, δεν ξέρω από που μπορώ να το αγοράσω μεταχειρισμένο. Λίγο που έψαξα, δεν βρήκα τίποτα...

  11. #11
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Συνεχομενο κοιταγμα σε αγγελιες και ελεγχο μαζι με καποιον που ξερει ή σε μηχανικο (που θα το κοιταξει ομως και δε θα σου πει απλα ''καλο ειναι'').

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΚώσταςΚ
    Εγγραφή
    04/02/2014
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Συνεχομενο κοιταγμα σε αγγελιες και ελεγχο μαζι με καποιον που ξερει ή σε μηχανικο (που θα το κοιταξει ομως και δε θα σου πει απλα ''καλο ειναι'').
    Σωστός. Σε ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να βρω κάτι.

  13. #13
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    +1 απο μενα για το απριλια...
    εχει περιπου ιδια δυναμη με ενα 125 τετραχρονο, σε καμμια περιπτωση μη διαχειρισημη δηλαδη.
    Αντε και καλο ψαξημο

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Οτι ειπε ο βραδυποδας απο πανω
    Και αν πας σε παπι ψαξε πολυ σε glx 50 με την προσθηκη ενος τηλεσκοπικου λυνεις δια παντος το θεμα μπροστινο φρενο

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΚώσταςΚ
    Εγγραφή
    04/02/2014
    Μηνύματα
    11
    Παιδιά, εδώ έχει αντιπρόσωπο για Aprilia, αλλά δεν έχει το συγκεκριμένο μοντέλο, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το παραγγείλω μεταχειρισμένο;;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η Honda ετοιμάζει το πρώτο μηχανάκι με αερόσακο
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF