Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Συμπεριφορά οδηγών αυτοκινήτων

  1. #1
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399

    Συμπεριφορά οδηγών αυτοκινήτων

    Μου έχει τύχη αρκετές φορές, την ώρα που κινούμε σε μεγάλο δρόμο εκτός πόλεως, οδηγοί αυτοκινήτων να θέλουν να σε προσπεράσουν με οποιοδήποτε τρόπο, μόνο και μόνο για να δείξουν πόσο γρήγοροι οδηγοί είναι!!! Όταν σε περάσουν απλά μπαίνουν από μπροστά σου και ελαττώνουν ταχύτητα.

    Πιο συγκεκριμένα, εχθές το βράδυ, ένας τύπος με ένα λίγο πάλιο αυτοκίνητο ήθελε να με περάσει (σε δρόμο με δύο λωρίδες ανα ρεύμα και νησίδα). Αφού τα κατάφερε κάποια στιγμή, μπαίνει μπροστά μου και αρχίζει να ελαττώνει ταχύτητα. Και μετά έσκασε η εξάτμιση και έβγαζε φωτιές. Αναγκάστηκε να καλέσει την express service.

    Καθώς προχώρησα μερικά χιλιόμετρα, ο δρόμος γίνεται μια λωρίδα ανα ρεύμα και δεν έχει νησιδα. Ο τυπικός επαρχιακός δρόμος. Πήγαινα με 6 ταχύτητα στο κιβώτιο και 100 χλμ στο κοντέρ, με όριο τα 90, και προσπαθώ να προσπεράσω νόμιμα έναν τυπά με φτιαγμένο αυτοκίνητο. Τι το πιο φυσικό, την ώρα που προσπαθώ να τον προσπεράσω επιταχύνει το όχημά του για να μην τον προσπεράσω. Εγώ είμαι ήδη στο αντίθετο ρεύμα και έρχεται αυτοκίνητο από την άλλη κατεύθυνση. Ευτυχώς που οι μηχανές έχουν επιτάχυνση αλλιώς η στραβή ήταν εύκολο να γίνει. Ο τυπάς τρελάθηκε που τον προσπέρασε μια μηχανή και αρχίζει να τρέχει σαν τρελός για να με φτάσει. Βέβαια στον δρόμο είχε νταλίκες και άλλα αυτοκίνητα, και έτσι εγώ τον άφησα πίσω. Όμως ο τυπάς δεν το έβαλε κάτω. Με προσπεράσεις επικίνδυνες κατάφερε να με φτάσει και φυσικά τον άφησα να με περάσει για να μην σκοτωθούμε. Όπως είναι λογικό, αμέσως έκοψε ταχύτητα και πήγαινε κανονικά στον δρόμο. Και έτσι πήγαμε μέχρι τον προορισμό μας. Αυτός μπροστά μου για να δείξει πόσο γρήγορος είναι και εγώ να τον ακολουθώ για να μην τον προκαλώ. Τα συμπεράσματα δικά σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    δεν βγαινουν συμπερασματα


    ταλαιπωρημενος κοσμος υπαρχει , που με καποιον τροπο


    θελει να τονισει τον εγωισμο του.

    το μονο που απορω ειναι πως δεν εχουν σκοτωθει πολλοι

    περισσοτεροι

  3. #3
    Μαλλον ο μπαμπας οταν ητανε μικρος δεν του επαιρνε μηχανη και του βγηκε σαν κομπλεξ, μην τους παρεξηγεις...

    (μπορει η γκομενα να τον κερατωσε με κανενα μηχανοβιο κιολας, που ξερεις......)


    :a029:

  4. #4
    YEC Το avatar του/της alexk
    Εγγραφή
    06/08/2005
    Μηνύματα
    363

    γρήγορα αυτοκίνητα

    Ναι οκ παιδιά. Εδώ και καιρό το συζητώ με ένα καλό μου φίλο, το τρελό που μου συμβαίνει (που σίγουρα συμβαίνει σε πολλούς από εσάς).

    Με βάζουν κόντρες αυτοκίνητα! Έλεος! Ρε καραγκιόζη, δεν βλέπεις ότι είναι μηχανάκι και γρήγορο???

    Και να μπω σε λεπτομέρειες. Cayenne turbo, με συνοδηγό τη γκόμενα του γρήγορου οδηγού, ξεκινάει κόφτες σε φανάρι πριν τον ιππόδρομο. Για 10 δευτ. προσπαθώ να καταλάβω τι κάνει? Στο επόμενο φανάρι και πριν την ευθεία, τον κοιτάω (γελάει αυτός και η γκόμενα) και του λέω, έλα πάμε, για να σε δω. Πράσινο φανάρι και κόφτες το cayenne. Αλλάζω γρήγορα 2α (έχοντας ξεκινήσει χαλαρά) και πατάω τέρμα. Ε, έφαγε κανά 2 κολώνες μέχρι τη στροφή. Μετά από λίγο, (νομίζει ότι) με βάζει στον κηφισσό κόντρα RX-8, ο οποίος έχει το θράσος και μου ανάβει αλάρμ. Οκ, φάε μία και εσύ. Και προχθές το βράδυ, στην είσοδο Αττικής οδού, ένας πολύ γρήγορος με Subaru sti, ο οποίος πάλι νομίζει ότι πάει γρήγορα. Αποτέλεσμα, 3-4 λεπτά είμαι από πίσω του και του παίζω φώτα να ξεκουμπιστεί (και ενώ πάει 220-240). Τελικά τον περάσα με σουζίτσα εντός του τούνελ από τα δεξιά του και ανοίγοντας από τα 180.

    Θεέ μου, τι βλάκας είναι ο κόσμος!

  5. #5
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268

    Re: γρήγορα αυτοκίνητα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
    Ναι οκ παιδιά. Εδώ και καιρό το συζητώ με ένα καλό μου φίλο, το τρελό που μου συμβαίνει (που σίγουρα συμβαίνει σε πολλούς από εσάς).

    Με βάζουν κόντρες αυτοκίνητα! Έλεος! Ρε καραγκιόζη, δεν βλέπεις ότι είναι μηχανάκι και γρήγορο???

    Και να μπω σε λεπτομέρειες. Cayenne turbo, με συνοδηγό τη γκόμενα του γρήγορου οδηγού, ξεκινάει κόφτες σε φανάρι πριν τον ιππόδρομο. Για 10 δευτ. προσπαθώ να καταλάβω τι κάνει? Στο επόμενο φανάρι και πριν την ευθεία, τον κοιτάω (γελάει αυτός και η γκόμενα) και του λέω, έλα πάμε, για να σε δω. Πράσινο φανάρι και κόφτες το cayenne. Αλλάζω γρήγορα 2α (έχοντας ξεκινήσει χαλαρά) και πατάω τέρμα. Ε, έφαγε κανά 2 κολώνες μέχρι τη στροφή. Μετά από λίγο, (νομίζει ότι) με βάζει στον κηφισσό κόντρα RX-8, ο οποίος έχει το θράσος και μου ανάβει αλάρμ. Οκ, φάε μία και εσύ. Και προχθές το βράδυ, στην είσοδο Αττικής οδού, ένας πολύ γρήγορος με Subaru sti, ο οποίος πάλι νομίζει ότι πάει γρήγορα. Αποτέλεσμα, 3-4 λεπτά είμαι από πίσω του και του παίζω φώτα να ξεκουμπιστεί (και ενώ πάει 220-240). Τελικά τον περάσα με σουζίτσα εντός του τούνελ από τα δεξιά του και ανοίγοντας από τα 180.

    Θεέ μου, τι βλάκας είναι ο κόσμος!
    Τι μηχανή έχεις είπαμε;
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  6. #6
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    αυτα τα καινούρια περιοδικα αυτοκίνητου με τις τσούλες στο εξώφυλλο, τους εχουν κανει να πιστεύουν οτι εχουν ελπίδες απεναντι σε μηχανές :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  7. #7
    YEC Το avatar του/της alexk
    Εγγραφή
    06/08/2005
    Μηνύματα
    363

    Re: Re: γρήγορα αυτοκίνητα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
    Τι μηχανή έχεις είπαμε;
    Yamaha R1 2005

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ρε παιδιά δεν διαφωνώ.... υπάρχουν πραγματικά τυπάκια που δίνοντας 30-35 μύρια δραχμές , θεωρούν οτι οι μηχανές είναι υποδεέστερες σε απόδοση κτλ κτλ κτλ...που έχουν αναλυθεί πολλάκις εδώ και μόνο η αναλογία κιλών ανά ίππο και ροπής ανά κιλό τα λέει όλα...


    Εκείνο όμως που δεν καταλαβαίνω , είναι γιατί "παίζεται" το παιχνίδι τους και ριψοκινδυνεύται να χτυπήσετε εσείς , γιατί εκείνους τους έχει βαρέσει η μαλακία στο κεφάλι...

    Αφήστε τους ,να φύγουν και να γελούν , μέχρι που θα ανέβουν στην πρώτη κολώνα γιατί δεν θα γνωρίζουν τί είναι υποστροφή και τί είναι υπερστροφή όταν στρίβεις με ενα Chayene που δεν έχει "στήσιμο" και τί είναι το κατέβασμα με φρένο σταδιακό , για να μην μπλοκάρουν οι τρόχοι όταν πηγαίνουν να βγούν έξω απο την κούρμπα.

    Σιγά μην πάιξω εγώ το κεφάλι μου , για την μαλακία του άλλου... προτιμώ να πάω σπιτάκι μου , να δώ την κόρη μου , παρά να αυξήσω την πιθανότητα να επισκεφτώ το άσπρο κτίριο με τα κρεβάτια , για να αποδείξω τα αυτονόητα (για νοήμονες είπαμε) σε μερικούς μαλάκες στον δρόμο.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Αγαπητέ Gandalf προσωπικά δεν παίζω το παιχνίδι τους γιατί είναι επικίνδυνο περισσότερο για μένα παρά γι’ αυτόν. Αλλά όταν σου έρχεται ο άλλος από πίσω και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής ή όταν σε προσπαρνάει γιατί τον άφησες και σου κάνει διάφορες βλακείες εσύ τι μπορείς να κάνεις? Γιατί αρκετές φορές δεν αρκούνται μόνο να σε προσπεράσουν αλλά συνεχίζουν να προκαλούν.

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    απλό... κάνε οτι κάνω εγώ... ή κόβω τόσο που του φεύγει η "καούρα" να κάνει μαλακίες μαζί μου ...

    ή ανοίγω όσο χρειάζεται και για αρκετό χρόνο , που και να θέλει δεν προφταίνει....
    Το τελευταίο μόνο σε συνθήκες κίνησης, μέσα στην πόλη...

    Το πρώτο κυρίως σε μεγάλους δρόμους που έχω χώρο να πάω δεξιά με λίγα χλμ.
    Ακόμα και αν είναι μια λωρίδα μόνο , δίνω χώρο μεταξύ εμένα και σε αυτόν...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    καλα ολα αυτα ειναι χιλιοειπωμενα και γνωστα.....αλλα ας υποθεσουμε οτι την βαζουμε την κοντρα (ολοι το εχουμε κανει....μην αρχισετε τα μου και μα...) επιταχυνεις.....κερνας τσαγακι το τουτου και ετσι οπως εχεις φορτωσει χιλιομετρα , ξαφνικα (?) σου αλλαζει λωριδα προπορευομενο αυτοκινητο.....αν το σωσεις τον πλευριζεις και τον ''στολιζεις'' γιατι θα επρεπε να ειναι υποχρεωμενος να σε δει ασχετα αν εσυ πηγαινεις με 200+ ...που εδω που τα λεμε με αυτες τις ταχυτητες και να εχει κοιταξει καθρεφτες το αυτοκινητο μπορει να μην σε εχει στο οπτικο πεδιο του και ξαφνικα να εισαι διπλα του.....τωρα ποιος ειναι ο μαλακας?.......επικινδυνα πραγματα ρε παιδια.....μακαρι να εχουμε την λογικη και την αυτοσυγκρατηση μονιμους συνεπιβατες μας....

  12. #12
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Κι εγώ νόμιζα πως μόνο σ' εμένα έχει συμβεί...!
    Άκου κόντρα με αμάξι!!!
    Καλά πόσο ηλίθιος πρέπει να είναι κάποιος για να κοντράρει μηχανή? Και πόσο μ...... για να σε κλείνει στην ψύχρα έτσι και κάνεις πίσω???:a31:

    Αυτό όμως που δεν παίζεται είναι η καφρίλα της κίτρινης φυλής. Οι ταρίφες τα έχουν με τους οδηγούς μηχανών. Είναι βέβαιο κατόπιν εκτεταμένων μελετών! Λατρεύουν να κάνουν αριστερά ή δεξιά, αναλόγως σε ποιά πλευρά βρίσκεται το δίτροχο και τάχα τυχαία δεν σε είδαν και ...ούπς! Σε έκλεισαν!

    Πόσες φορές έχω σκεφτεί αν αυτοί οι γελοίοι έχουν παιδιά κι αν με κάποιο τρόπο το έχουν σιγουρέψει πως αυτά δεν θα καβαλήσουν ποτέ δίτροχο... Γιατί...
    ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!
    Ζήσε, μάθε και αγάπα όσο περισσότερο μπορείς!
    Μετανιώνεις πάντα για εκείνα που ΔΕΝ πρόλαβες να κάνεις.....

  13. #13
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Κάθε μερα μου συμβαινει...και το κορυφαίο ήταν το χθεσινό...σε ένα δρομο της γειτονίας μου βλεπω απο τον καθρέφτη ενα κορσα να κολλάει επικινδυνα κανω δεξια για να προσπεράσει ο μαλάκας και βλέπω...μια γιαγια!!!!!60+++να μου μουρμουράει κι όλας....
    ΚΑΓΚΕΛΟ ΕΓΩ...Αν και γιαγια βεβαια δεν κρατηθηκα...και τα "άκουσε"

  14. #14
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Οι παππούδες και "ειδικά" οι γιαγιάδες είναι ύφαλοι των δρόμων!!!
    Έτσι και πέσεις σ΄αυτούς την... έβαψες......

    Αλχημιστή μου, προσπάθησε γενικά να τσεκάρεις άσπρα κεφάλια στα κουτιά και να τα προσέχεις φοβερά.
    Δεν βλέπουν, δεν ακούνε και το κυριότερο δεν είναι σε θέση να αντιδράσουν.
    Ζήσε, μάθε και αγάπα όσο περισσότερο μπορείς!
    Μετανιώνεις πάντα για εκείνα που ΔΕΝ πρόλαβες να κάνεις.....

  15. #15
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    απλά δεν σε υπολογίζουν καθόλου

    είμαι στη μεσαία λωρίδα αν τη χωρίσουμε σε άλλα τρία κομμάτια είμαι στο αριστερό

    πηγαίνω προς φανάρι που έχει ανάψει κόκκινο με κλειστό γκάζι, δύο αμάξια σε κάθε λωρίδα σταματημένα και όπως πήγαινα θα περνούσα με περίπου δέκα χιλιόμετρα ανάμεσα από τα αμάξια για να σταματήσω στο φανάρι

    και όπως πάω χαλαρά αισθάνομαι την παρουσία κάποιου

    και είναι ένα πράσινο κόρσα (λέτε να ήταν ο εγγονός της γιαγιάς; ) ο οποίος θεώρησε πολύ λογικό να "στριμωχτεί" ανάμεσα σε μένα και το αμάξι δεξιά να με περάσει και να πάει να σταματήσει πέντε μέτρα πιο κάτω στο φανάρι

    κι αν εγώ αποφάσιζα να πάω στη δεξιά μεριά της λωρίδας μου γιατί... γιατί έτσι στο φινάλε στη λωρίδα μου είμουνα τι θα γινόταν

    αλλά απλούστατα στα παπάρια τους

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πλύσιμο αυτοκινήτων...
    από downhill στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 13:22
  2. CBF-600S σε σχολή οδηγών;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 13:23
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2005, 02:16
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2005, 20:33
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 19:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF