Σελίδα 3 από 13 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 192

Θέμα: κρανος απο lidl...

  1. #31
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Κουλαρετε μωρε που να ηταν κ δικια σας η αραι.

    Μην τον αρπαζετε απο τα μουτρα τον ανθρωπο,
    προφανως εννοει οτι δεν αξιζε για 860ε, για τα λεφτα του "ηταν μουφα" και ανετα μπορει καποιος να βρει κατι ανωτερο με πολυ λιγοτερα χρηματα.

  2. #32
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Υπερβολές από πολλούς. Το κράνος είναι μια χαρά. Κι όχι δεν έχει καμία σχέση με τα κινέζικα, ταιβανέζικα κλπ.
    Το κράνος κάνει 60 ευρώ και είναι εφάμιλλο σε ποιότητα με κράνη επώνυμα σπαστά τιμής 100-120 ευρώ. Αυτό πουλάει η lindl σχεδόν σε όλα τα προιόντα της που είναι φασόν/βιομηχανικά. Μισή τιμή ή 2/3 της τιμής σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

    Φυσικά το κράνος δεν συγκρίνεται με τα Arai και τα Shoei των 500 ευρώ. Συγκρίνεται όμως με θερμοπλαστικά κράνη στις φθηνές σειρές της AGV, Nolan, Caberg, Airoh κλπ που παίζουν στο 100αρικο-120αρικο. Καλά δεν μιλάμε για κάτι nova κλπ που είναι σαν αυτά από το βίντεο παραπάνω περίπου σε ποιότητα.

    Το κράνος το έχω περιεργαστεί απο κοντά και ποιοτικά φαίνεται πολύ καλοκατασκευασμένο. Φυσικά έχει περάσει τις προδιαγραφές από τους ανάλογους φορείς και φέρει και τις ανάλογες πιστοποιήσεις. Δεν το έχω αγοράσει επειδή προτιμώ ελαφριά κράνη και πληρώνω το κάτι παραπάνω για να τα αποκτήσω. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αυτό το κράνος είναι για πέταμα.

    Από υπερβολές άλλο τίποτα εδώ μέσα...

    Το κρανάκι είναι μια χαρά για όποιον μπορεί να διαθέσει μέχρι 100-120 ευρώ για κράνος.

    Υ.Γ Και κάτι ακόμη, έτσι προς πληροφόρηση. Αυτό που πληρώνουμε στα πολύ ποιοτικά κράνη δεν είναι η ασφάλεια. Από άποψη ασφάλειας ένα κράνος των 200 ευρώ με ένα των 600 ευρώ είναι συνήθως εφάμιλλα. Πληρώνουμε παραπάνω για ηχομόνωση, για λιγότερο βάρος, για καλύτερα υλικά στα κουμπώματα, για αποσπώμενες επενδύσεις, για αντιαλλεργικά υλικά και φυσικά για το όνομα της μάρκας που προτιμάμε. Ας μην μπλέκουμε τον παράγοντα παθητικής ασφάλειας στο πόσο στοιχίζει ένα κράνος.

  3. #33
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ Και κάτι ακόμη, έτσι προς πληροφόρηση. Αυτό που πληρώνουμε στα πολύ ποιοτικά κράνη δεν είναι η ασφάλεια. Από άποψη ασφάλειας ένα κράνος των 200 ευρώ με ένα των 600 ευρώ είναι συνήθως εφάμιλλα. Πληρώνουμε παραπάνω για ηχομόνωση, για λιγότερο βάρος, για καλύτερα υλικά στα κουμπώματα, για αποσπώμενες επενδύσεις, για αντιαλλεργικά υλικά και φυσικά για το όνομα της μάρκας που προτιμάμε. Ας μην μπλέκουμε τον παράγοντα παθητικής ασφάλειας στο πόσο στοιχίζει ένα κράνος.
    Συμφωνω αλλα να συμπληρωσω οτι πληρωνουμε και οοοοοοοοολους οσους τα φορανε (με το αζημιωτο...) στους αγωνες...
    Και επειδη το πηραν χαμπαρι οι εταιρειες οτι αυτη η διαφημιση πιανει...αρχισαμε και βλεπουμε και vemar και nitro και scorpion κτλ κτλ κτλ στους αγωνες ενω παλιοτερα ολοι τα κραζανε...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    τα κεφαλια μας εχουν πολλα λεφτα!δεν τα βαζουμε σε οτι βρουμε μεσα!μονο και μονο για να λεμε οτι φοραω κρανος!και με τις προδιαγραφες πολλα εχω ακουσει!και εχω αλλαξει πολλα κρανη μεχρι τωρα και αραι δεν εχω παρει τοτε γιατι δεν ειμαι κοροιδακι!

  5. #35
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv1000s Προβολή μηνύματος
    τα κεφαλια μας εχουν πολλα λεφτα!δεν τα βαζουμε σε οτι βρουμε μεσα!μονο και μονο για να λεμε οτι φοραω κρανος!και με τις προδιαγραφες πολλα εχω ακουσει!και εχω αλλαξει πολλα κρανη μεχρι τωρα και αραι δεν εχω παρει τοτε γιατι δεν ειμαι κοροιδακι!
    Αν δεν ειχες 500 ευρω να παρεις το δικο σου να δω τι θα ελεγες...
    Το shoei γιατι το πηρες?...γιατι ''ειναι shoei''...?
    O Τζωρτζοπουλος παντως και οι λοιποι της καλλιροης εχουν χεστει στο ταληρο εδω και χρονια απο οσους νομιζουν οτι δεν ειναι κοροιδακια και πληρωνουν τα παντα στα 5/3 τιμων εξωτερικου...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    και τι να κανουμε τωρα να παμε εξω να μεινουμε?τοσο κανουν εδω!και ο καφες στην ισπανια εχει 60 λεπτα τι να κανουμε να παμε για καφε εκει?δεν εχουμε να χορισουμε τπτ εδω μεσα ο καθενας λεει την αποψη του!εγω δεν θα το εβαζα να παω βολτα!εσυ αν θες παρτω!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Χαλαρωστε λιγο..ο καθενας οτι γουσταρει παιρνει,η οτι μπορει..ρωτησε ο ανθρωπος,ειπαμε μια γνωμη,μην το κανετε αντιπαραθεση..

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Εν μέρη ναι,δεν συμφωνώ απόλυτα γιατί σε πολλές περιπτώσεις πληρώνεις κάποια σχέδια σε κράνη λες και ειναι του πικάσο σε σχέση με τα μονόχρωμα τους
    ανανήψαντας

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος

    Υ.Γ. Που το περιεργο να κοιταξεις πισω στα 260 δεν το καταλαβα...μαγκα...
    To περίεργο είναι να βγεις έξω από το φέρινγκ στα 260. (γιατί θα φρενάρεις)
    Αν θες να κοιτάξεις που είναι ο άλλος θα κοιτάξεις στα φρένα.
    Εκτώς αν μιλάς για δρόμο οπότε ότι κράνος και να βάλεις δεν
    είναι αρκετό.
    ανανήψαντας

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Δηλαδή τώρα αρπάζεστε (και) για τα κράνη;;;
    Πάτε καλά;;;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	keep-calm-and-wear-your-helmet-2.png 
Προβολές:	279 
Μέγεθος:	19,0 KB 
ID:	310175

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	women-fighting-1-300x268.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	310176

    ανανήψαντας

  12. #42
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    @ira57:τωρα για το can πλακα κανεις,ετσι;το εχεις φορεσει ποτε να δεις πως ειναι;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #43
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ....................




    Τό corsair είναι τό μόνο κράνος άπό αύτά πού κυκλοφοράνε στήν παραγωγή
    πού όταν περάσεις τά 230-240 έχει τέτοια συμπεριφορά.
    ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ,έχω δοκιμάσει κατά καιρούς πολλά,μεγάλη διαφορά άκόμα
    καί άπό τά shoei....!!!!
    Ή άεροδυναμική του ,ό σχεδιασμός του,καί ή έφαρμογή του στό κεφάλι τό κάνουν
    κορυφαίο.
    Τώρα ποιός έχει λεφτά νά τό πάρει,γιατί είναι ύπερτιμημένο στήν Έλλάδα κ.λ.π....
    ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ....!!!
    Άν κάποιοι κατασκευαστές βγάζουν καλύτερα ή ίσοδύναμα άλλα κράνη σέ θέματα άσφαλείας
    έπίσης είναι άλλο έργο πού μπορεί νά είναι καί μαιμού...!!
    Νά ξέρουμε καί κάτι άλλο πώς τό κράνος πού θέλουμε νά έπιλέξουμε έχει μεγάλη σχέση
    μέ τό είδος τής όδήγησης πού θέλουμε νά κάνουμε καί τή μοτό.
    Ένα corsair γιά παράδειγμα είναι ΑΧΡΗΣΤΟ όταν πάς μέ ένα βεστρόμ....!!!!!!!!!!!
    Έπειδή τό κουράσαμε πολλές φορές......
    ΑRAI γιά ότι κινείται μέ πάνω άπό 250χλμ. καί μάλιστα τό corsair....!!!!
    SHOEI άκολουθεί πίσω του μέ ίση συμπεριφορά στά μοντέλλα τά τουριστικά,
    ίσως καί καλύτερη σέ κάποια.
    ΜΕΤΑ άπό έκεί καί κάτω όλοι οί ύπόλοιποι άνάλογα μέ τήν τιμή τους..!!
    Προσωπικά πιστεύω πώς καί τά κράνη σάν αύτό τού Λίντλ κάνουν μιά χαρά
    τή δουλειά τους άν χρειαστεί άναλογικά μέ άλλες μοτό βέβαια πιό χαμηλών
    δυνατοτήτων.
    Όταν κυκλοφοράμε στήν πόλη τά πάντα σώζουν..!!
    Συνεπώς άς μάθουμε νά τό φοράμε ΟΛΟΙ, καί άς μήν ψάχνουμε
    δικαιολογίες.
    Φορώντας κράνος είκοσαετίας έπεσα καί σερνόμουνα χτυπώντας τό κεφάλι
    3-4 φορές,άν δέ φορούσα τά μούτρα μου θά γινόταν κιμάς.
    Τό κράνος κράτησε μιά χαρά,έσπασε μόνο τό πλαινό καπάκι,συμπέρασμα καί
    λεφτά νά μήν έχετε φορέστε τό παλιό δεκαετίας πού έχετε.....




    ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ




    υγ. Στά 260 δέν κάνουμε μαλακίες,άγκώνες στό τεπόζιτο κολλημένοι στά γόνατα
    καί μέσα στό φαίριγκ,άν ήταν 260,όποιος έχει πάει μέ τόσα ξέρει καλά..!!

  14. #44
    To κρανάκι του Lidl είναι καλλίτερο από πολλά με τη διπλάσια τιμή. Το κακό είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα το νούμερό σου.

  15. #45
    Να πω και εγώ τη μαλακία μου... Κράνος "φτηνό" δεν έχω βάλει, δεν έτυχε.
    Πέσιμο με 120 με Arai Chaser και όλα καλά, ούτε πονοκέφαλο. Και το κράνος περιέργως πως, έσπασαν αεραγωγοί, έχει αλλάξει σχήμα αλλά δεν έχει σημάδια επάνω, μόνο στην ζελατίνα.
    Πέσιμο με 20 (ναι είκοσι) με Shoei XR1100 και αμνησία μερικών ωρών και ελαφριά διάσειση.
    Γιατί ξαναπήρα το ίδιο; Πολύ φτηνότερο από το Chaser. Εξαερισμός, αεροδυναμική, μεγαλύτερο άνοιγμα ζελατίνας και πινλοκ καλύτερα στο Shoei. Αλλά αυτές τις ώρες που έχασα....

    Προσωπική εμπειρία, ΚΑΤΙ πληρώνεις στο Arai και δεν είναι μόνο η χορηγία στους αγωνιζόμενους. Οπότε ότι και να διαβάζω...


    Το ότι υπάρχουν κράνη (πχ τα ισπανικά ΜΤ) με διψήφιο αριθμό ευρώ που έχουν εξαιρετικές προδιαγραφές με βάση το SHARP σημαίνει πως όποιος θέλει να πάρει κράνος, έχει φτηνές και ασφαλείς επιλογές. Για το Crivit άποψη δεν έχω αλλά φαντάζομαι πως μπορεί οι Γερμανοί να μην είναι φίλοι μας, όμως δεν είναι μπανανία με τις προδιαγραφές άρα κακό δεν είναι.

    Και ανησυχώ γιατί συμφωνώ πάλι με τον Τέρενς, στο ότι κάααααααααποια στιγμή θα πρέπει να κοπούν οι μαλακίες και να φοράνε όλοι κράνος, έστω και φτηνό....

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απο Lidl!!!
    από GTZ750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 23:03
  2. κράνος από ευρώπη
    από firefox στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 15:29
  3. Κράνος από Lidl.
    από iziogas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:22
  4. Κρανος απο που???????
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 11:01
  5. help για κράνος από αμερική!!!
    από Alx 84 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 03:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF