Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 192

Θέμα: κρανος απο lidl...

  1. #46
    ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.............ΣΕ ΠΟΛΛΑ







    Άλλά ντρέπονται νά τό γράψουν.....

  2. #47
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    To περίεργο είναι να βγεις έξω από το φέρινγκ στα 260. (γιατί θα φρενάρεις)
    Αν θες να κοιτάξεις που είναι ο άλλος θα κοιτάξεις στα φρένα.
    Εκτώς αν μιλάς για δρόμο οπότε ότι κράνος και να βάλεις δεν
    είναι αρκετό.
    Για δρομο μιλαω (και συμφωνω οτι τπτ δεν ειναι αρκετο)...260 στα μεγαρα δεν...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    @ira57:τωρα για το can πλακα κανεις,ετσι;το εχεις φορεσει ποτε να δεις πως ειναι;
    Τι ειναι το can?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος

    υγ. Στά 260 δέν κάνουμε μαλακίες,άγκώνες στό τεπόζιτο κολλημένοι στά γόνατα
    καί μέσα στό φαίριγκ,άν ήταν 260,όποιος έχει πάει μέ τόσα ξέρει καλά..!!
    Στειλε μεηλ να σου στειλω το βιντεο αν δεν με πιστευεις να σου πω σε ποιο λεπτο συμβαινει.
    Θα με δεις να καθρεφτιζομαι στο καντραν που κλεινω την ζελατινα.
    Οποιος εχει παει με τοσα ξερει οτι 1.χρειζεται κλειδωμα στην ζελατινα σαν μερικα Shoei κ Scorpion (λογος που πηρα το 2ο) και 2.τρελο σφιξιμο στην εφαρμογη (λογος που επισης πηρα Scorpion λογο ''φουσκωματος''...τωρα οτι ειναι βαρυ και κουναει στα πολλα...κανενα κρανος δεν ειναι τελειο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο, αλλα το πληρωσα το 1/7 της τιμης του Αραι που κοντεβα να το φαω οποτε...)
    Οι αγκωνες και εξω να ειναι, λιγα χλμ/ω κοβουν και δινουν και καλυτερο μοχλο.
    Το κεφαλι και η πλατη/ποπουδακι που ειναι παιζουν ποιο πολυ ρολο στην ''τιμωρια'' απο τον αερα.

  3. #48
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι το can?
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/v-can-v210b

    το λινκ που εβαλες σε προηγουμενο σου ποστ για το σαρπ τεστ...στο κρανος μαρκας v can αναφερθηκα και ρωτησα αν το εχεις δει απο κοντα και αν το εχεις φορεσει...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  4. #49
    Για όποιον αγοράζει κράνος των 100-120 ευρώ,εγώ πιστεύω πως και αυτό απ'το Lidl είναι μια επιλογή. Σε κάθε περίπτωση,απ'το τίποτα,καλύτερο και ένα φθηνό.
    Προσωπικά δεν θα έπαιρνα τόσο φθηνό κράνος,αλλά δεν είναι και πλαστικός κουβάς που το βαφτίσανε έτσι,μη λέμε ο,τι θέλουμε

  5. #50
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εμενα η κυρια μου διαφωνια ειναι οτι θα αγορασεις ενα κρανος που προστατευει το κεφαλι σου απο ενα σουπερ μαρκετ.προσφορες υπαρχουν.αν τοσα διαθετεις(κι εγω για την δουλεια ενα των 120 εχω παρει) πηγαινε και θα βρεις μεχρι 100 ευρω μια χαρα κρανακι για μεσα στην πολη.απλα θα ειναι μια μαρκα λιγο πιο γνωστη ισως και επισης θα εχεις καπου να απευθυνθεις αν χρειαστει κατι.
    υγ.δεν χωραει αμφιβολια και κουβεντα το:καλυτερα αυτο παρα τιποτα,ετσι;εννοειται παντα κρανος!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  6. #51
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    μην παρετε τα κρανη του LIDL ειναι ελαττωματικά!!!!!









    τα εστειλαν οι γερμανοι να μας εξολοθρεύσουν ολους!!!

  7. #52
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Ειναι απλό διαθέτεις 120 ευρο...
    οκ...πας λιντλ σε πιάνει λίγο η σαπίλα που υπάρχει εντός..
    αφού αντέξεις και πάρεις το κράνος με τα 60 ευρο...
    πας σπίτι ανοίγεις μια μπύρα Lidl (0,19cent τα 54 τεμάχια)
    βάζεις το κράνος στο τραπεζι..
    πέρνεις το σφυρί ρίχνεις κανα 2 πάνω στο κράνος..
    αμα το σφυρί βρεθεί πάνω στο τραπέζι και έχει κάνει τρύπα το κράνος..
    τοτε ναι...μάλλον δν ειναι καλο...
    αλλά όμως αμα δεις πολύ καλη απορροφητικότητα και φθορά μόνο στις
    πρώτες στρώσεις του κράνους..τοτε ναι
    ξανα τρέχα στο λιντλ πάρε και καμια σοκολάτα και δρακουλίνια αμα έχει
    και δώσε αλλα 60 ευρό για να πάρεις το κράνος για να το φοράς..αφου
    θα είσαι σίγουρος οτι πέρασε το κατάλληλο τεστ...
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #53
    Εγώ έχω μη επιβεβαιωμένες πληροφορίες, που λένε και οι δημοσιογράφοι για να είναι νομικά καλυμμένοι, ότι αυτός που έφτιαξε τα κράνη για το Lidl...crivitE μην τον πιάσουν...

  9. #54
    Πως ξέρουμε ότι ένα κράνος είναι ασφαλές ?
    Εγω το βλέπω ως εξής

    Είτε εμπιστευόμαστε το όνομα του κατασκευαστή (shoei,arai κ.λ.π) , είτε /και βλέπουμε ποιες διεθνείς πιστοποιήσεις καλύπτει (ECE , DOT ,SNELL)

    ΕΔΩ μια σύντομη αναφορά για το τι σημαίνει η κάθε πιστοποίηση

    παγκόσμια γινεται πολύ κουβέντα για το πια πιστοποίηση είναι η «καλύτερη» αλλά ας κρατήσουμε ότι η κάθε πιστοποίηση πιστοποιεί την συμπεριφορά ενός κράνους σε συγκεκριμένες συνθήκες πρόσκρουσης στο εργαστήριο.

    η πιστοποίηση ECE-22.05 (που έχει και το συγκεκριμένο κράνος ) είναι σήμερα η πιο διαδεδομένη και αποδεκτή σε πάνω από 50 χώρες και σχεδόν απ όλους τους διοργανωτές αγώνων ταχύτητας (ΑMA, FIM, MotoGP κ.λ.π)
    αυτό λέει (χοντρικά) ότι το συγκεκριμένο κράνος απορρόφησε με επιτυχία πρόσκρουση 275 κιλών κατω από συγκεκριμένες εργαστηριακές συνθήκες…
    μπορεί στα 300 κιλα να άνοιγε σαν τριαντάφυλλο… μπορεί και όχι..

    υπάρχουν άλλοι φορείς που κάνουν «ανεξάρτητα» τεστ (όπως η Sharp), άλλα εκεί να δεις κουβέντα περί αξιοπιστίας και αντικειμενικότητας των συγκεκριμένων τεστ..

    εγώ ΔΕΝ θα το αγόραζα το συγκεκριμένο κράνος γιατί

    Α.ειναι σπαστο (κάτι που το θεωρώ επικίνδυνο ασχέτως μάρκας)
    Β. Ψυχολογικά θα ένοιωθα ανασφάλεια να φορώ ένα noname κρανος των 60 ευρω

    Όμως ...

    θα το αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη (αυτό κι άλλα σε αυτή την τιμή που καλύπτουν κάποια στάνταρ όπως τα ΜΤ που είπε ο amyrokouai) αν δεν είχα κράνος και δεν είχα την οικονομική δυνατότητα για κάτι πιο επώνυμο…


    …γιατι σιγουρα είναι 100000000000000 φορές πιο ασφαλές από το να μην φοράς τίποτα ή ένα παμπάλαιο διαλυμένο κράνος


    ΥΓ .. αυτος ο pipe με κολλησε σεντονιτιδα

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    άμα σκάσεις κάτω με πολλά, ή άμα σκάσεις σε ακλόνητο εμπόδιο (τοίχο, αμάξι κλπ) έστω και με λίγα,

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ

    Αυτό να το θυμάστε καλά.

    Το κράνος του λιντλ είναι γτπκ όπως και ο φωρτιστής σόρι...
    Αν είχα παπί ή μικρό σκούτερ φυσικά θα τσίμπαγα κάτι με λίγα λεφτά
    αλλά αυτό όχι.
    ανανήψαντας

  11. #56
    ένα φτηνό παπί για να κάνεις τη δουλειά σου έχει γύρω στα 600 ευρώ...

    και φτάνουμε στο κράνος που χρειάζεται για να προστατέψεις την κεφάλα σου, έχοντας δώσει 600 για το παπί και άλλα πόσα σε παρελκόμενα...
    Η κεφάλα σου λοιπόν πόσα αξίζει....? όσα πιστεύεις ότι αξίζει βάλε τα μισά τουλάχιστον και πάρε κράνος. Πιστεύω ότι αγοράζεις κάτι λίιγο καλύτερο από του lidl... όχι γιατί του lidl δεν έχει προδιαγραφές, αλλά γιατί αυτοί που φτιάχνουν κράνη καμιά 20ριά χρόνια τώρα ασχολούνται και με το κέντρο βάρους του κράνους την ποιότητα των υλικών, την εφαρμογή, την αεροδυναμική, τη μόνωση, την άνεση, ΚΑΙ την ασφάλεια...

    ασφαλιστικό ταμείο, τσιγάρα, λοιπά έξοδα, αμέτρητα λεφτά το χρόνο....
    διασκέδαση το χρόνο 150 ευρώ
    παπούτσια το χρόνο 100ευρώ
    ρούχα 150 ευρώ
    γυμναστήριο, χόμπι, ενδιαφέροντα 300 ευρώ
    ασφάλεια μηχανής 200ευρώ








    κόστος προστασίας κεφαλιού....? "Χ" ευρώ...

  12. #57
    Προσωπικά και εγώ δεν θα αγόραζα κράνος noname (από οπουδήποτε). Χωρίς να έχω κανένα αντικειμενικό επιχείρημα. Αλλά αν στο μέλλον αποδειχθεί ότι κάποιο noname όπως αυτό ήταν εξίσου ασφαλές με κάποιο πχ arai, δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση. Τα κράνη δεν τα φτιαχνει το LIDL, τα φτιάχνει κάποιο εργοστάσιο. Μπορεί το ίδιο εργοστάσιο να φτιάχνει και επώνυμα, μπορεί και όχι, μπορεί να τα φτιάχνει με τα ίδια υλικά, μπορεί πάλι όχι. Δεν γνωρίζουμε πόση από την τιμή ενός επώνυμου έχει πάει στο ίδιο το κράνος και πόση σε διαφημίσεις κτλ. Άρα παίρνουμε το ποιο ακριβό πιστεύοντας ότι το κομμάτι που έχει πάει στην κατασκευή είναι ικανοποιητικό για να μας προστατέψει. Πόσα όμως noname προιόντα έχουν κατα καιρούς αποδειχθεί ίδια ακριβώς με τα επώνυμά τους. Απλά στο κράνος δεν σε παίρνει να ρισκάρεις οπότε τα σκας.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  13. #58
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Που το ειδατε το noname? Οκ, crivit ειναι και λογικα για να ρωταει ο ανθρωπος χρειαζεται ανοιγομενο κρανος (σε πολλους ειναι χρησιμα...δεν καβαλανε ολοι μηχανη μονο για ταξιδι, μπορει να ειναι δουλειας.
    Οσο για το οτι ειναι απο σουπερμαρκετ και οχι απο καταστημα...για ψαχτε ποσα των καταστητων ειναι των 20-40 ευρω απο κινα...και τα ξαναλεμε...
    Οπως προλεχτηκε...αν καποιος εχει εντυπωση οτι αν πεσει και χτυπησει κεφαλι σε λεωφορειο η μπαρα η κολωνα θα χει διαφορα αν φοραει αραι η κριβιτ...γελιεται...
    Προσωπικα ποιο πολυ παιζει ρολο η ενεργητικη ασφαλεια ενος κρανους (να μην θολωνει, να μην κουναει κ να εφαρμοζει σωστα στο εκαστοτε σχημα κεφαλιου, να μην γινεται το κεφαλι καζανι απο ζεστη, να μειωνει αντηλια/υπεριωδεις ,να κλειδωνει η ζελατινα κτλ.) στην επιλογη του.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/v-can-v210b

    το λινκ που εβαλες σε προηγουμενο σου ποστ για το σαρπ τεστ...στο κρανος μαρκας v can αναφερθηκα και ρωτησα αν το εχεις δει απο κοντα και αν το εχεις φορεσει...
    το εχω δει απο κοντα αλλα δεν το εχω φορεσει.

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Για δρομο μιλαω (και συμφωνω οτι τπτ δεν ειναι αρκετο)...260 στα μεγαρα δεν...



    Τι ειναι το can?



    Στειλε μεηλ να σου στειλω το βιντεο αν δεν με πιστευεις να σου πω σε ποιο λεπτο συμβαινει.
    Θα με δεις να καθρεφτιζομαι στο καντραν που κλεινω την ζελατινα.
    Οποιος εχει παει με τοσα ξερει οτι 1.χρειζεται κλειδωμα στην ζελατινα σαν μερικα Shoei κ Scorpion (λογος που πηρα το 2ο) και 2.τρελο σφιξιμο στην εφαρμογη (λογος που επισης πηρα Scorpion λογο ''φουσκωματος''...τωρα οτι ειναι βαρυ και κουναει στα πολλα...κανενα κρανος δεν ειναι τελειο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο, αλλα το πληρωσα το 1/7 της τιμης του Αραι που κοντεβα να το φαω οποτε...)
    Οι αγκωνες και εξω να ειναι, λιγα χλμ/ω κοβουν και δινουν και καλυτερο μοχλο.
    Το κεφαλι και η πλατη/ποπουδακι που ειναι παιζουν ποιο πολυ ρολο στην ''τιμωρια'' απο τον αερα.




    ΤΟ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ...........ΛΑΘΟΣ





    Σημαίνει ότι άμφισβητώ πιό πολύ τό ΛΑΘΟΣ καί όχι άν τό έκανες..!!
    Όπότε δέ χρειάζεται βίντεο.
    Έπίσης μιά καί γράφουμε άλήθειες όπως είπες άπό τό 1990 πού φοράω
    ARAI τού Ντούχαν καί έχω πάει άπειρες φορές μέ τέρμα γκάζι
    ZZR-1100 περίπου 285-290 τελική, BLACKBIRD περίπου τά ίδια,
    καί Χαγιαμπούζα παλιό καί νέο τριακοσαρίζουν γιά πλάκα,.....
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΣΦΑΛΙΣΑ ΚΡΑΝΟΣ ARAI καί ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ...!!!
    Τό ARAI σάν κράνος αύτό κάνει τέλεια ,έκεί πού τά άλλα τερματίζουν
    αύτό είναι βράχος,τό μοναδικό πού όταν κινείσαι μέ 280+ δέν καταλαβαίνει
    τίποτε.....!!!!
    Αύτή είναι ή γνώμη μου μετά άπό 25 χρόνια μέ ARAI καί μοτοσυκλέττες
    μέ άρκουδόγκαζο,βαριές μέν άλλά μέ τρομερή τελική ταχύτητα.
    Γιά τό παπάκι μου φυσικά καί πήρα ένα ΜΤ πώς τά λένε αύτά τά Ίσπανικά
    μέ 70 εύρώ,έχει καί μέ 40 καί είμαι σίγουρος πώς όποιος πέσει καί φοράει τέτοιο
    άν ή πρόσκρουση είναι τόση πού θά άντεχε τό καλύτερο κράνος ,τόσο θά άντέξει
    καί αύτό διότι είναι 5 άστέρων,έτσι λένε...!!!
    Νομίζω πώς κανένας αύχένας δέν μπορεί νά άντέξει πάνω άπό 10-15 χλμ.
    μετωπικής πρόσκρουσης...!!!όπότε όπως είπε καί κάποιος θέλει καί τύχη διότι
    ναί μέν άντέχει τό κράνος άλλά δέν άντέχει τό κεφάλι καί ό αύχένας..!!!
    Δέν ξέρω πιό ARAI είχες ή άν ήταν τό σωστό νούμερο,ή έπίσης άν είσαι ό μοναδικός
    πού δέν κάθεται στό κεφάλι του,άλλά έτσι άπλά Σκόρπιον σύγκριση μέ ARAI είναι
    σάν νά συγκρίνουμε τήν βούρτσα μέ τήν @τσα...!!!
    Όλες οί γνώμες σεβαστές.....βεβαίως,κί όλες οί έμπειρίες.

  15. #60
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΤΟ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ...........ΛΑΘΟΣ
    ............................
    Το αν επρεπε να κοιταξω πισω το ξερω εγω.
    Λαθος δεν ειναι, λαθος ειναι να ανοιγει η ζελατινα.

    Εγραψα ποιο αραι εχω και το νουμερο (που ειναι σωστο) δεν εχει καμια σχεση με το οτι ανοιξε η ζελατινα.

    Για τα λεφτα του το Σκορπιον (120 πηρα το exo1000) ειναι απειρως καλυτερο απο το rx7 των 830ευρω (οχι οτι δεν εχει και εκεινο ελαττωματα...τα εγραψα αν προσεξες...).
    Κοστος/αποδοση δεν ειναι ουτε βουρτσα ουτε λουτσα...

    Βεβαιως ολες οι γνωμες σεβαστες...αλλα πως εισαι τοσο απολυτος για ολα τα αλλα κρανη εκτος arai? εχεις δοκιμασει στα 290+ ολα τα κρανη της αγορας?

    Υ.Γ. Εννοειται δεν θα κατσω να κοκορευομαι το ποσα χλμ συνολικα εχω κανει με πανω απο 250 διαδρομη ουτε ποσα χρονια οδηγαω...τα θεωρω ασχετα οταν 20χρονων πιτσιρικι παιρνει πρωταθλημα στα motogp...αλλος μαθαινει στα 10 χρονια...αλλος ποτε...

Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απο Lidl!!!
    από GTZ750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 23:03
  2. κράνος από ευρώπη
    από firefox στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 15:29
  3. Κράνος από Lidl.
    από iziogas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:22
  4. Κρανος απο που???????
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 11:01
  5. help για κράνος από αμερική!!!
    από Alx 84 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 03:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF