Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Ασφάλεια (με δίπλωμα... που δεν το έχω στα χέρια μου)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2014
    Μηνύματα
    18

    Ασφάλεια (με δίπλωμα... που δεν το έχω στα χέρια μου)

    Καλησπέρα σας,

    Είμαι νέος (εντελώς όμως) οδηγός.
    Πέρασα τις εξετάσεις μόλις εχτές, μεγάλη κατηγορία. Πιο πριν δεν είχα οδηγήσει ούτε... ποδήλατο. Δεν ξέρω αν θα πάρω μεγάλη μηχανή, απλά αφού μπήκα που μπήκα στην διαδικασία... λέω, πάμε να ξεμπερδευουμε...

    Το ερώτημα είναι, το δίπλωμα θα μου έρθει σε 2 μήνες περίπου. Ξέρω επίσης ότι η ημερομηνία έκδοσης θα είναι η ημέρα που πέρασα τις εξετάσεις (άντε η επομένη)

    Τι κάνω?
    Ξέρω ότι από τροχαία είμαι κατά πάσα πιθανότητα καλυμμένος. Και αν γίνει στραβή, θα αθωωθώ στο δικαστήριο. (διορθώστε με αν δεν κατάλαβα κάτι καλά). Δεν είμαι πιτσιρίκι που έτρεξε και έβγαλε δίπλωμα μετά το μπλόκο, είμαι 33 χρονών, και θέλω να γλιτώνω 1-1.5 ώρα κάθε μέρα για να πηγαίνω στην δουλειά μου, και έχω ήδη περάσει τις εξετάσεις.

    Διάβασα όσο μπόρεσα δεξιά αριστερά, και κατάλαβα, ότι μπορεί μια ασφαλιστική με λίγη ανοχή, να σου βγάλει ασφάλεια σε έναν άλλο που θα προσκομίσει το δίπλωμά του, και σε περίπτωση μπλόκου μάλλον θα είσαι καλυμμένος, αλλά γενικά το ρεζουμέ είναι πως σε περίπτωση ατυχήματος ΔΕΝ θα είσαι καλυμμένος, γιατί δεν έχω δίπλωμα.
    Εγώ θέλω να είμαι, ΕΓΩ προσωπικά καλυμμένος, σε περίπτωση ατυχήματος. Έχω δίπλωμα, απλά δεν το έχω -χωρίς να είναι δική μου αμέλεια- στα χέρια μου, πληρώ δλδ τις προϋποθέσεις που χρειάζονται. Γιατί να μην είμαι καλυμμένος? Δεν το καταλαβαίνω? Δεν θέλω να ρισκάρω το οτιδήποτε, ούτε καν να παρανομήσω. Έχω δίπλωμα, πέρασα τις εξετάσεις, να ασφαλιστώ, να πληρώσω, και μετά να βγώ έξω.
    Δλδ το θέμα του διπλώματος το λύνουμε, το αγκάθι είναι η ασφάλεια.

    Ξέρετε κάτι να με συμβουλέψετε? Ή απλά περιμένω 2 μήνες?

    Ευχαριστώ!

    ΥΓ. ίσως ακολουθήσει και ένα κλασσικό thread ... τι να πάρω, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει αρκετό υλικό εκεί για να διαβάσω ήδη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Deorum Προβολή μηνύματος
    Ή απλά περιμένω 2 μήνες?
    Καλώς ήλθες...

    Για να είσαι καλυμμένος, περιμένεις δύο μήνες.
    Οι ασφαλιστικές βέβαια ασφαλίζουν όχημα, όχι οδηγό.

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Η ασφαλιστικη ζηταει και φωτοτυπια διπλωματος για να ξεκινησει συμβολαιο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Η ασφαλιστικη ζηταει και φωτοτυπια διπλωματος για να ξεκινησει συμβολαιο.
    Όχι απαραίτητα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2014
    Μηνύματα
    18
    Εμένα μου είπαν, σου βγάζουμε στο όνομα κάποιου άλλου. Και όταν σου έρθει, πληρώνεις και το επασφάλιστρο (παραπάνω ασφάλιστρο λόγω νέου οδηγού) και είσαι εντάξει.

    Αλλά αν γίνει στραβή στο ενδιάμεσο δεν είσαι καλυμμένος, γιατί δεν θα μπορείς να επιδείξεις δίπλωμα!

    Μα δεν σημαίνει ότι ήμουν παράνομος.. (λέω εγώ).
    Και πότε θα πρέπει να το επιδείξω, την ίδια στιγμή?
    Αν το επιδείξω μετά από 1 μήνα, που θα το έχω, με ημερομηνία όμως προγενέστερη του συμβάντος (φτου κακά) γιατί να μην είμαι ασφαλισμένος?

    Εντάξει το πιο πιθανόν θα κάτσω στα αυγά μου, απλά με έπιασε η απορία μου για κάτι που θεωρητικά είναι λάθος.

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αυτο με την anytimeδεν γνωρίζω πως λειτουργεί.
    Δηλώνεις τα στοιχεία σου πληρώνεις με κάρτα και σου αποστέλλεται το συμβόλαιο;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της zami
    Εγγραφή
    29/09/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήλθες...

    Για να είσαι καλυμμένος, περιμένεις δύο μήνες.
    Οι ασφαλιστικές βέβαια ασφαλίζουν όχημα, όχι οδηγό.
    Εχεις απολυτο δικιο!η εταιρεια ασφαλιζει οχημα και οχι οδηγο.Γιαυτο το λογο, κατοχος καταλληλου διπλωματος,μπορει να οδηγει οχημα αντιστοιχο του διπλωματος του, νομιμο και ασφαλισμενο, χωρις απολυτως κανενα προβλημα...Τωρα κατι εταιρειες ενοικιασεων και καποιες ασφαλιστικες που μας λενε, δηλωσε και δευτερο/τριτο οδηγο για να εισαι καλυμμενος.......ειναι κατι σαν τα εξοδα φακελου στα δανεια...ελληνικη πατεντα!!!!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zami Προβολή μηνύματος
    Εχεις απολυτο δικιο!η εταιρεια ασφαλιζει οχημα και οχι οδηγο.Γιαυτο το λογο, κατοχος καταλληλου διπλωματος,μπορει να οδηγει οχημα αντιστοιχο του διπλωματος του, νομιμο και ασφαλισμενο, χωρις απολυτως κανενα προβλημα...Τωρα κατι εταιρειες ενοικιασεων και καποιες ασφαλιστικες που μας λενε, δηλωσε και δευτερο/τριτο οδηγο για να εισαι καλυμμενος.......ειναι κατι σαν τα εξοδα φακελου στα δανεια...ελληνικη πατεντα!!!!

    Άρα, εγώ καταλαβαίνω, αν προσωρινά το ασφαλίσω σε άλλον οδηγό, είμαι οκ, σωστά? Μιλάω πάντα για την περίπτωση ατυχήματος, όχι για μπλόκο ή κάτι τέτοιο.
    Το 2ο σκέλος, δεν ξέρω αν είναι ελληνική πατέντα, όσες φορές έχω ενοικιάσει αμάξι στο εξωτερικό (3-4), μου ζητάνε επιπλέον χρήματα για τον δεύτερο οδηγό. Βέβαια εγώ επιμένω να μην καταλαβαίνω, γιατί αποτελεί παρανομία αν ο δεύτερος οδηγός έχει δίπλωμα, και οδηγάει το αμάξι, αλλά οκ, είναι δική μου απορία, το θεωρώ καταχρηστικό. Όπως και να έχει ελληνική πατέντα δεν είναι. Ισχύει γενικότερα

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της zami
    Εγγραφή
    29/09/2013
    Μηνύματα
    83
    Αν βρεις εταιρεια που να ασφαλισει οχημα, ξενης ιδιοκτησιας σε αποκλειστικα διαφορετικο οδηγο, ναι, εισαι οκ...Δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα ομως τετοια εταιρεια...Συνηθως ασφαλιζουν τον ιδιοκτητη του οχηματος.Οποιοσδηποτε αλλος μετα καβαλα ει την μηχανη , και εφοσον ειναι διαπιστευμενος οδηγος, ειναι και αυτος οκ...Τα προβληματα ξεκινανε οταν συμβει τροχαιο, υπαιτιοτητας του οδηγου(που δεν ειναι αμεσα ασφαλισμενος) ή οταν συμβει ατυχημα συνεπεία παραβασης κοκ(αλκοολ, χρηση ουσιων κλπ). Σε αυτες τις περιπτωσεις η αποζημιωσεις καταλογιζονται και αναζητουνται απο 1ον τον φυσικο οδηγο και 2ον απο το κατοχο/ασφαλισμενο του οχηματος...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zami Προβολή μηνύματος
    Αν βρεις εταιρεια που να ασφαλισει οχημα, ξενης ιδιοκτησιας σε αποκλειστικα διαφορετικο οδηγο, ναι, εισαι οκ...Δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα ομως τετοια εταιρεια...Συνηθως ασφαλιζουν τον ιδιοκτητη του οχηματος.Οποιοσδηποτε αλλος μετα καβαλα ει την μηχανη , και εφοσον ειναι διαπιστευμενος οδηγος, ειναι και αυτος οκ...Τα προβληματα ξεκινανε οταν συμβει τροχαιο, υπαιτιοτητας του οδηγου(που δεν ειναι αμεσα ασφαλισμενος) ή οταν συμβει ατυχημα συνεπεία παραβασης κοκ(αλκοολ, χρηση ουσιων κλπ). Σε αυτες τις περιπτωσεις η αποζημιωσεις καταλογιζονται και αναζητουνται απο 1ον τον φυσικο οδηγο και 2ον απο το κατοχο/ασφαλισμενο του οχηματος...

    Αυτό, μα είμαι διαπιστευμένος οδηγός. Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα. Επειδή δεν μου έχει παραδώσει ακόμα το υπουργείο το δίπλωμα, δεν σημαίνει ότι δεν είμαι διαπιστευμένος. Όταν μου το παραδώσει, ημερομηνία έκδοσης θα γράφει ημερομηνία προγενέστερη του συμβάντος.
    Αλλιώς ας γράφαν ημερομηνία έκδοσης, την ημερομηνία παράδοσης, τι νόημα έχει?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    φροντισε να κανεις ασφαλει για νεο οδηγο οπως και να το κανις.

    γιατι μπορει εστω και πλαγια να ασφαλισεις το οχημα, χρησιμοποιωντας διπλωμα αλλου οδηγου, ομως σε περιπτωση ατυχηματος με εσενα νεο οδηγο δε θα σε καλυψει αν δεν εχει πληρωθει επασφαλιστρο νεου οδηγου.

    ισως λιγο ασχετο, αλλα κανε υπομονη 2 μηνες και πηγαινε στη δουλεια σου με το αμαξι. Παραλληλα αντι να καθεσαι εξασκησου με τη μηχανη σε αλανες ωστε να μη βγεις με τη μια στην κινηση. Ποσο μαλλον πρωι, πρωτη φορα σε διτροχο, αγχωμενος για την ωρα και την κινηση μαζι. Εφοσον οπως λες θα γλυτωσεις 1-1,5 ωρα, σημαινει οτι η καθημερινες σου διαδρομες περιλαμβανουν δρομους πυκνης κυκλοφοριας. Ε, δεν ειναι και οτι καλυτερο για νεο οδηγο ενας δρομος με κινηση.


    για το αλλο θεμα που θα ανοιξεις, προσανατολισου σε καποιο 250αρι
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    φροντισε να κανεις ασφαλει για νεο οδηγο οπως και να το κανις.

    γιατι μπορει εστω και πλαγια να ασφαλισεις το οχημα, χρησιμοποιωντας διπλωμα αλλου οδηγου, ομως σε περιπτωση ατυχηματος με εσενα νεο οδηγο δε θα σε καλυψει αν δεν εχει πληρωθει επασφαλιστρο νεου οδηγου.

    ισως λιγο ασχετο, αλλα κανε υπομονη 2 μηνες και πηγαινε στη δουλεια σου με το αμαξι. Παραλληλα αντι να καθεσαι εξασκησου με τη μηχανη σε αλανες ωστε να μη βγεις με τη μια στην κινηση. Ποσο μαλλον πρωι, πρωτη φορα σε διτροχο, αγχωμενος για την ωρα και την κινηση μαζι. Εφοσον οπως λες θα γλυτωσεις 1-1,5 ωρα, σημαινει οτι η καθημερινες σου διαδρομες περιλαμβανουν δρομους πυκνης κυκλοφοριας. Ε, δεν ειναι και οτι καλυτερο για νεο οδηγο ενας δρομος με κινηση.


    για το αλλο θεμα που θα ανοιξεις, προσανατολισου σε καποιο 250αρι

    Δυστυχώς τώρα πάω στην δουλειά μου... με λεωφορεία/τρόλευ κτλ. Ούτε καν αμάξι. (αν και οδηγάω αμάξι, και έχω οδηγήσει συστηματικά αμάξι μερικά χρόνια, οπότε με την κίνηση στην πόλη είμαι εξοικειωμένος)
    Και δεν κρατιέμαι. Και δεν είναι μόνο η δουλειά, είναι και διάφορα εξτρά που προκύπτουν, δλδ όλες οι άλλες μετακινήσεις, που δόξα τω θέω έχω κάμποσες.

    Πάντως ναι, δεν θα κάνω εξυπνάδες, δεν θα βγώ χωρίς δίπλωμα έξω, εκτός αν ξέρω ότι είμαι 100% εντάξει, απλά κουβέντα κάνουμε.

    ΥΓ. Για κυβικά δεν ξέρω, πάντως τείνω σε μοτοσυκλέτα κανονική και όχι scooter/παπί κτλ.
    ΥΓ2. Και να σου πώ και κάτι, σε 10 μέρες θα πρέπει να ξαναπληρώσω το 45ρι για μηνιαία κάρτα διαδρομών. Θα μου πείς οκ. Αλλά λέω εγώ. Αμαρτία δεν είναι? Όταν μπορώ να είμαι αυτόνομος...? Τεσπα, με έχει πιάσει τώρα.
    Τελευταία τροποποίηση από Deorum; 20/02/2014 στις 19:13.

  13. #13
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    φροντισε να κανεις ασφαλει για νεο οδηγο οπως και να το κανις.

    γιατι μπορει εστω και πλαγια να ασφαλισεις το οχημα, χρησιμοποιωντας διπλωμα αλλου οδηγου, ομως σε περιπτωση ατυχηματος με εσενα νεο οδηγο δε θα σε καλυψει αν δεν εχει πληρωθει επασφαλιστρο νεου οδηγου.
    Αν δεν κανω τραγικο λαθος σε περιπτωση που συμβει αυτο που περιγραφεις, ατυχημα με νεο οδηγο χωρις να εχει πληρωθει το επασφαλιστρο, δινεις ενα ποσο (δεν θυμαμαι ποσα ακριβως αλλα νομιζω +60% επι του κοστους του ετησιου ασφαληστηριου σου) και σε καλυπτει η εταιρια. Ειναι κατι σαν προστημο δλδ απο την ασφαλιστικη προς τον πελατη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Deorum Προβολή μηνύματος

    Δυστυχώς τώρα πάω στην δουλειά μου... με λεωφορεία/τρόλευ κτλ. Ούτε καν αμάξι. (αν και οδηγάω αμάξι, και έχω οδηγήσει συστηματικά αμάξι μερικά χρόνια, οπότε με την κίνηση στην πόλη είμαι εξοικειωμένος)εννοω οτι δεν εισαι εξοικιωμενος με μηχανη μεσα στην κινηση
    Και δεν κρατιέμαι. Και δεν είναι μόνο η δουλειά, είναι και διάφορα εξτρά που προκύπτουν, δλδ όλες οι άλλες μετακινήσεις, που δόξα τω θέω έχω κάμποσες.

    Πάντως ναι, δεν θα κάνω εξυπνάδες, δεν θα βγώ χωρίς δίπλωμα έξω, εκτός αν ξέρω ότι είμαι 100% εντάξει, απλά κουβέντα κάνουμε.

    ΥΓ. Για κυβικά δεν ξέρω, πάντως τείνω σε μοτοσυκλέτα κανονική και όχι scooter/παπί κτλ.
    ΥΓ2. Και να σου πώ και κάτι, σε 10 μέρες θα πρέπει να ξαναπληρώσω το 45ρι για μηνιαία κάρτα διαδρομών. Θα μου πείς οκ. Αλλά λέω εγώ. Αμαρτία δεν είναι? Όταν μπορώ να είμαι αυτόνομος...? Τεσπα, με έχει πιάσει τώρα.
    Να δωσεις τα 45€ για τα ΜΜΜ και να μαθεις παραλληλα τη μηχανη που θα παρεις. Πιστεψε με, σε βενζινες θα καις πολυ παραπανω απο τα 45€ αρα δεν ειναι αμαρτια. Αμαρτια ειναι να καταβαλησεις τη μηχανη χωρις να εισαι ετοιμος. Οχι να νιωθεις ετοιμος, αλλα να εισαι. Και 100% δε θα εισαι με τιποτα στην αρχη. Ουτε αν οδηγας ενα δυο μηνες. Εδω χρονια οδηγας και δεν ξερεις απο που μπορει να σε στριμωξει καποιο αλλο οχημα στο δρομο. Ποτε δε μπορεις να σαι 100% σιγουρος. Και καλο ειναι στο διτροχο να μην παιζουμε με τις πιθανοτητες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κανω τραγικο λαθος σε περιπτωση που συμβει αυτο που περιγραφεις, ατυχημα με νεο οδηγο χωρις να εχει πληρωθει το επασφαλιστρο, δινεις ενα ποσο (δεν θυμαμαι ποσα ακριβως αλλα νομιζω +60% επι του κοστους του ετησιου ασφαληστηριου σου) και σε καλυπτει η εταιρια. Ειναι κατι σαν προστημο δλδ απο την ασφαλιστικη προς τον πελατη.
    αυτο δεν το γνωριζω
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Για την αστυνομια αν δεν εχεις διπλωμα μαζι σου εναι ψιλοπαραβαση οπως και αν δεν εχεις οποιοδηποτε αλλο εγγραφο
    Ειναι αρθρο 100 και το προστιμο ειναι 20ευρο
    Τωρα η δικη σου περιπτωση ειναι λιγο ιδιαιτερη
    Φροντισε να εχεις παντα οτςν οδηγεις την βεβαιωση οτι περασες τις εξετασεις και δεν θα εχεις προβλημα
    Εκτος αν πεσεις σε κανενα στραβοξυλο και θελει να το τραβηξει
    Εκει το προστιμο ειναι 200 και υποβαλεται και μυνηση
    Το προστιμο το γλιτωνεις αν κανεις αντιρρησεις οτι εχεις οντως διπλωμα αλλα τυπικα στερεισαι του εγγραφου
    Την μυνηση θα την περασεις στο δικαστηριο οπου θα παρουσιασεις το εγγραφο(καρτα)του διπλωματος και αθωωνεσαι
    Ολα αυτα μονο εφ οσον πεσεις σε κανενα στραβοξυλο
    Τωρα ασφαλεια κοιτα να βγαλεις ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ακομα και αν χρειαστει να ειναι σε αλλο ονομα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. το καινουργιο μου κρανακι μολις το πηρα στα χερια μου!
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 05:44
  2. Το μικρό Κ6 επιτέλους στα χέρια μου!!!!
    από mirrorofsorrow στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 09:53
  3. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ
    από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2006, 12:28
  4. Πήραν το νόμο στα χέρια τους!!
    από Stergios69 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 15:25
  5. Αυτό δεν το έχω ξαναδεί! τι είναι;
    από michalispap στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF